Alkohol a práca

Alkohol vyvoláva príjemné pocity a človek má dojem, že s alkoholom mu práca pôjde lepšie od ruky. Je pravda, že ak si „hrknete“ predtým, než pôjdete okopávať záhradu, alebo vybavovať korešpondenciu, bude sa vám robiť lepšie. No toto sú, žiaľ, len pocity.

Mnoho meraní v laboratóriách sa už vykonalo, takže asi aj vy viete, že človek, ktorý pije podá v skutočnosti horší výkon, než aký má z neho pocit. Rýchlosť reakcií po podaní alkoholu môže v prvej a veľmi krátkej fáze naozaj byť lepšia. Ale to trvá len veľmi krátko. Čoskoro nastupuje fáza, kedy opitý človek má pocit, že jeho reakcie sú výborné, no namerané hodnoty sú oveľa horšie.

Preto je v stave alkoholového opojenia tak nebezpečné, ak robíte neičo, kde sú potrebné presné reakcie, či koordinácia. Jazda na aute, práca vo výškach a mnoho iných činností môže byť po požití alkoholu veľmi nebezpečných.

 • Človek má po požití alkoholu falošný pocit, že má zachované schopnosti. No nemá – reaguje pomaly, nepresne, chybne.
 • Človek po požití alkoholu stráca zábrany. Ak sa blíži ohrozenie, reaguje na to bagatelizáciou.
 • Človek po požití alkoholu časom prechádza do negatívneho ladenia stavu mysle. To sa odrazí na kvalite duševnej práce.

Alkoholizmus, navyše, má určitý trend. Ak niekto pije, zvyčajne bude piť stále viac. A stále viac alkoholu sa prejaví aj v práci – časom ju nebude vykonávať tak kvalitne, ako predtým. Alkoholik sa zvyčajne nevzdeláva a aj keby mu alkohol v práci nebránil, začne zaostávať.

Preto je zakázané piť na pracovisku a počas práce. No a nemúdre je piť aj vo voľnom čase.

Komentáre k článku: Alkohol a práca

 1. Nikitta 15. marca 2010

  Velmi prosim o radu! moja mamina je alkoholicka a prave ju prepustili aj kvoli tomu z prace. Neviem ako je mam pomoct, pretoze si myslim, ze by potrebovala uz odbornu pomoc. Neviem, ci treba ist k odbornemu lekarovi, psychologovi alebo priamo na protialkoholicke liecenie. Uvedomuje si, ze sa potrebuje liecit, no sama sa do toho neda a ja neviem kde a ako zacat. Velmi pekne dakujem za pomoc!

 2. Miro 15. marca 2010

  Nikitta to je ťažké. Ak alkohol už robí spoločenské ťažkosti, stav je zvyčajne vážny a človek sám už zvyčajne nedokáže sám bojovať. No cesta je asi len tá, aby ste ju skúsili presvedčiť, že by sa sama obrátila buď na niektorého lekára, alebo na ľudí, ktorí svoj boj s alkoholom už zvládli a stretávajú sa. Držím palce. U žien je alkoholizmus zákerný v tom, že ho dokážu dobre tajiť aj niekoľko rokov. Potom už býva neskoro.

 3. Nikitta 8. decembra 2010

  Znovu sa obraciam na Vás a prosím o radu. Za ten trištvrterok sa vôbec nič nezlepšilo. Mamina nemá stále prácu a stále pije viac. Snažili sme jej pomôcť celá rodina. Ona o liečení nechce ani počuť, tak sme sa snažili na ňu dávať pozor, obmedzili sme u nej financie. No zašlo to až tam, že začala potajomky braváť peniaze členom rodiny, klamať nám,… Som z toho zúfalá, takto svoju mamu nespoznávam. Teraz si uvedomujem vaše slová: ,,U žien je alkoholizmus zákerný v tom, že ho dokážu dobre tajiť aj niekoľko rokov. Potom už býva neskoro.”
  No ja nechcem dopustiť aby bolo neskoro, mrzí ma, že sme dovolili, aby to zašlo až do tohto štádia. Počula som niečo o ambulantnej protialkoholickej liečbe, tak chcem pozisťovať čo a ako. Už to musím riešiť radikálnejšie!

 4. Miro 8. decembra 2010

  Nikitta ja sa obávam, že kým mama nebude ochotná pristúpiť na liečbu, nemá zmysel nejako sa pokúšať. Liečba je možná, ale od pacienta je nutná viac než spolupráca. Inak schéma správania, ktoré popisujete, je celkom typická. Závislý človek sa mení na nespoznanie. Možno skúste začať sama u psychiatra, nech poradí nejakú stratégiu. Ak by aj nepomohol priamo jej, môže vás uviesť “do obrazu” a pomôcť vám to aspoň trocha lepšie zvládať.

 5. Inava 2. novembra 2011

  Milá Nikitta,
  a prečo vlastne mama začala piť? Vie to niekto? Vyslovila dôvod prečo pije? Neverí si, nezvláda niečo? , Rieši pitím strach?Pije zozvyku?,
  Prosím, porozprávajte sa s ňou. To, že Vás sklamala, je dôsledkom toho, že ste vsi ju dostatočne nevšímali. Predpokladám, že mamička navonok pôsobila nezraniteľne, že to bola osoba, na ktorú sa dalo vždy spoľahnúť. Až do chvíle, keď ste zistili raálnu skutonosť.
  Ja by som hľadala dôvod a až potom riešenie. Vždy sa dá pomôcť a tvrdím, že nie vždy to musí byť protialkoholické liečenie, na ktoré nechce ísť.

 6. ludovitfabian 16. februára 2014

  ja som bol pred 30 rokmi tvrdy alkoholik vypil som aj alpu problemy rodina absencie chcely ma zavriet lebo som nechodil do prace a v tedy som sa zlakol a riešily sme to s psichiatrom teras ludia nemusia pracovat možu pit spokojne cely den rano stanu a padla u alkoholika rohoduje NAJME PEVNAAAA VOLAAAAA

 7. majo 19. februára 2014

  ahojte, znamy mal problemy s alkoholom, podstupil protialkoholicku liecbu, po liecbe 5rokov vobec nepil a teraz opat zacal. Co robit?

 8. Miro 19. februára 2014

  majo poslať ho k lekárovi čím skôr. viac robiť nemôžete, len mu odporúčať, aby sa rýchlo spamätal.

 9. annna 11. júna 2014

  ja mamdceru a pije dlhsie a neviem si poradit uy koli alkoholu ju prepustili y prace nedavno mi yomrel muy a pije sste viac a bojiom sa onu pomoyte mi co mam robit neviem som yufala dakujem

 10. pista 3. marca 2015

  zdravim chcem sa dat liecit a chcem sa spytat na ako dlho by som mal ist prvy krat do liecebne kedze mam doma maleho syna a musim sa o neho starat.

 11. Miro 3. marca 2015

  pista ak ste schopný starať sa o syna, je možné, že žiadna liečebňa možno nie je nutná. Ak chcete skončiť s pitím a nie je tam silná fyzická závislosť, dá sa to riešiť aj konzultáciami s psychiatrom, pomôže liekmi a radami.

 12. gabriela 24. júna 2015

  Dobry deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj manžel,keď príde z práce domov,každý deň si dá 2-3 piva a ktomu si dá tvrdý alkohol-borovičku asi polovicu z faše buď z pollitrovky alebo zo sedemdecky. Nechce si to priznať,že je začínajúci alkoholik. Stále je to začarovaný kruh. Odmieta pomoc a tvrdí,že to má pod kontrolou. Ja neviem,čo mám robiť,prosím o radu. ďakujem

 13. Miro 24. júna 2015

  gabriela tu je ťažko radiť. jediné čo môžete spraviť je dať mu jasne najavo že si neprajete aby pil alkohol a že s každodenne opitým človekom nechcete žiť. problém nastane, pretože to sa mu nebude hodiť. potom už bude na vás, či to strpíte, alebo nestrpíte. Sú ženy, ktoré od pijana odídu. iné mu to trpia a roky dovolia aby alkoholik parazitoval na celej rodine. každý deň vlastne hlasujeme vo voľbách života o tom, s kým dnes žijeme

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: