Príklad rodiča – alkoholika

Pri vplyve alkoholika na rodinu je dobré myslieť aj na to, že hlavne deti sa učia napodobňovaním všetkého toho, čo vidia.

Dnes nie je nič zvláštne vidieť deti ako sa hrajú aj na opilcov.

V rodine alkoholika je časté, že sa doma kričí. Bežné sú konflikty, nervozita, napätie. To čo dieťa vidí vo svojej rodine sa väčšinou potom prenáša aj do jeho života. Ja viem môžete si povedať, že dieťa ak vidí u svojich rodičov alkoholizmus môže sa rozhodnúť, že vo svojom živote nikdy piť nebude. Práve preto, že to videlo tak zblízka.

Žiaľ často vidíme presný opak. Vidíme, že deti sa správajú presne tak, ako ich rodičia. Tu je napodobnenie sociálneho postavenia rodičov často dobre viditeľné a čitateľné. Je časté, že deti pijanov pijú v dospelosti. Ak sami piť nezačnú často si nachádzajú ako manželského partnera niekoho kto s alkoholom má problém.

Sociálne vzťahy, ktoré vidia vo svojej rodine okopírujú. O niekoľko rokov, možno s prekvapením zistia, že žijú presne tak ako ich rodičia. V detstve sa im to vôbec nepáčilo. Tak sa môže prejavovať alkohol v rodine.

Napodobňovanie sa netýka len alkoholizmu. Deti nasávajú aj celkovú atmosféru. Komunikácia v rodine alkoholika býva mizerná. Deti nie sú vedené k vyšším záumom, koníčkom, kultúre, úspechu. Denne sa musí riešiť problém čo bude, keď sa vráti opitý rodič.

Ajpreto je otázne, či je dobré dovoliť alkoholikovi, aby "to rozbalil" pred deťmi.

Komentáre k článku: Príklad rodiča – alkoholika

 1. Katarina 18. novembra 2012

  Prečitala som si všetky članky od a po z.Musim povedat,že to všetko sedi ako uliate na mieru.Ci sa to tyka reakcie rodiny,či je to priklad rodiča je to všetko tak ako by ste to sam zažil.Ja sa nachadzam v tej 4 faze-rezignacia a moj spolubyvajuci v tej predposlednej faze.Všetky pribehy,ktore som prečitala smi blizke.Je to na zzvaženie kolko rodin trpi pre alkohol a spoločnost tu drogu toleruje.Vratim sa k mmojmu pribehu. moj manžel ma prave alkoholicky tah už 5 den.Prvy krok, ktory som urobila je ten,že ho uplne ignorujem.Uvidim dokedy to zvladne.Doteraz to bolo tak,že ja som musela urobit prvy krok aby nepil,že som sa k nemu prihovorila,objala,začala som sa s nim nirmalne bavit.Bolo to proti mojej srsti, ale čo človek neurobi pre pokoj v rodine.Teraz uspešne odolavam,aj vdaka vam.Už nebudem sa sama ponižovat.Uvidim dokedy vydrži.Možno sa upije do poslednej fazy.Dam vam vediet.Som velmi rada,že som objavila tuto stranku.A velmi sa mi pačil postoj Elinky.Ospravedlnujem sa za gramaticke chyby.

 2. peter 27. decembra 2012

  mam problem s manzelkou uz nemam rady vidrzy max tizden potom 3dni uplne sa opije mame deti sme 12rokov spolu poradte mi dakujem

 3. Miro 27. decembra 2012

  peter prečítajte si tu viac komentárov k článkom. Pomoc je v týchto pripadoch veľmi ťažká a niekedy nemožná. Ak ona nechce prestať piť, tak ste bezmocný. Môžete podať návrh na rozvod z dôvodu alkoholizmu. Ak jej na deťoch a vzťahoch záleží, tak sa môže spamätať a piť prestane. Ponúknite jej pomoc, nech ide k pychiatrovi poradiť sa ako na to. Ak ale odmietne spolupracovať, tak pokračuje to, čo už poznáte…

 4. Helena 27. septembra 2013

  Pekny deň, patrím k ženám ktoré žijú v manželstve s alkoholikom už 33 rokov- aj veľa vypovedať nielen prežiť.Je pravda, že jeho alkoholizmus sa začal stupňovať vekom , medzi tým deti skončili vysoké školy a osamostatnili sa. Nestihala som pri všetkých povinnostiach – zamestnanie , výchova detí riešiť aj jeho alkoholizmus. Pred 5-rokmi som podala o rozvod manželstva dôvod alkoholizmus a psychické týranie , ale neuveríte súd rozvod zamietol nakoľko spolubývajúci potrebuje psychickú podporu rodiny aby nepil. Bola som v tom že to nejako zvládnem , ale priznám sa odpor k nemu je stale väčší Predpokladám že viacerým nemusím popisovať aký je stav opitosti po mesačnom pití v kuse bez prestávky. Vystriedal ul liečenie – ak sa tomu dá tak hovoriť u viacerých psychiatroch ale zakaždým na predpísanie liekov a to je všetko. Bodkou za všetkým je jeho posledný alkoholický stav po ktorom má problem nielen s rečou ale aj s chôdzou. Neropisujem sa o jeho správaní ku mne a čo všetko som……. to je asi v hlavách všetkých alkoholikov- voči tomu som už odolná. Ale najviac ma trápi postoj mmojich detí pre ktoré som žila v manželstve toľko rokov – už pri rozvodovom konaní sa postavili na stranu svojho otca a teraz to znovu opakujú, on je ten ktorý potrebuje podporu a pomoc a ja som tá ktorá musí stale podávať pomocnú ruku. Postavila som sa proti tomu a tým som viacmenej prišla o rodinu – deti . Je to pre mňa strašne bolestivé , a keď si všetko premietnem čo som už prežila za tie roky je to asi to posledné aspoň dúfam.

 5. Marek 9. septembra 2015

  Takisto pochádzam z rodiny alkoholika, dnes sa o tom už vyjadrujem z ľahkosťou, pretože bývam už sám. Som príkladom kedy práve dieťa je invertovaným obrazom rodiča, mám absolútny odpor k alkoholu, nikdy som sa nebavil popíjaním ani počas puberty, vždy som vedel prežiť večierky, chaty a diskotéky bez alkoholu. Dnes keď ma moja mama volá domov, čo ich ani neprídem pozrieť, nemám najmenšiu chuť sa pozerať na zúbižený pohľad nešťastného človeka, ktorý prehral sám nad sebou a jeho spôsob života mi je úplne odporný. V mnohom mi pomohlo štúdium na škole a bývanie na internáte od 18-tky, kde ma formovalo omnoho viac inšpirujúce okolie.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: