Typické prejavy alkoholizmu v rodine

Pozrime si teraz niekoľko typických situácií, ktorými sa alkoholizmus v rodine prejavuje. Záťaž príbuzných je typický odmenená predovšetkým nespoľahlivosťou.

Pokiaľ hovoríme o alkoholikovi v rodine musíme si predstavovať situáciu, že hovoríme o človeku, ktorý je kriticky nespoľahlivý. Kým možno predtým než začal tento človek piť bol spoľahlivý a úspešný, akonáhle začne piť je koniec. A to sa týka rovnako žien alkoholičiek, ako aj mužov alkoholikov.

Keď začne pije, jeho priority sa pozmenia

Začína piť vtedy kedy on chce, vtedy kedy sa mu chce a bez ohľadu na to, aké to môže mať následky. Pokiaľ vám dá nejaký sľub, tento sľub okamžite prestáva platiť pokiaľ sa mu to nehodí. Nespoľahlivosť je jedným z hlavných prejavov alkoholizmus a tento fenomén sa prenáša potom aj na primárnu rodinu.

Život s nespoľahlivým človekom je nepríjemný, pretože ohrozuje v rodine hlavnú zložku a to je bezpečie. Pocit bezpečia sa vytvorí vtedy, ak žijeme alebo sa nachádzame v prostredí, ktoré je očakávateľné, predvídateľné. U alkoholizmu toto neplatí. Viem, môžete namietnuť, že u alkoholika je predvídateľné už to, že sa napije. Avšak to, že sa napije väčšinou nie je pre nikoho príjemné a rodina z toho máva väčšinou obavy. Takže áno, je očakávateľné, že budú. Ale takké správanie akokoľvek je očakávateľné a predvídateľné pocit bezpečia nevytvorí.

Ďalším typickým prejavom ako sa alkoholizmus v rodine prejavuje je zanedbávanie. Alkoholik má svoj záujmy, ktoré sa týkajú skôr fľaše než rodiny. Pije namiesto toho, aby sa venoval manželke, deťom alebo svojim rodičom. Pije namiesto toho, aby zarábal. Alkoholik chodí piť a ignoruje všetky svoje povinnosti, predsavzatia alebo záujmy. Deti a blízki ľudia alkoholika v rodine to často považujú za osobný problém. Majú pocit viny, že možno oni to celé spôsobili. Hľadajú chybu v sebe, že sa už o nich nestará, že mu už na nich nezáleží. Ale nemusí to byť práve tak. V skutočnosti tomuto človeku nezáleží na ničom, ani samému na sebe.

Ďalším prejavom alkoholizmu v rodine sú časté emocionálne výbuchy. Asi si viete domyslieť ako to celé prebieha. Sám alkoholik alebo alkoholička, pokiaľ pije v rodine žena, je emocionálne labilný. V stave triezvosti sa už chce napiť a preto je nervózny a popudlivý. V stave opitosti je zas mimo kontrolu a ľahko vybuchne pre akúkoľvek maličkosť. A tak život v rodine alkoholika a stáva nepríjemným. Každú chvíľu hrozia a väčšinou sa aj objavujú hádky, škriepky, konflikty, niekedy dokonca agresivita. Alkoholizmus v rodine je preto nepríjemný. Na dennom poriadku je trvalý stres, pocit neistoty, obavy a bezmocnosť.

Mnoho alkoholikov (aj keď to neplatí univerzálne) sa hlavne po opití správa agresívne. Agresivita je ďalším z prejavov alkoholizmu v rodine. Niektorí alkoholici prídu hlboko v noci domov, robia výtržnosti. Rodina sa snaží brániť tým, že im napríklad zamkne dvere a nepustí ich dnu, ale tým výtržnosti nekončia. Ak má alkoholik tendencie byť agresívny, rodina si to takpovediac zlízne. Prečo? Pretože najbližší sú poruke.

Prejavy alkoholizmu v rodine sú aj chúlostivejšie. Podnapitý alebo opitý alkoholik niekedy útočí na svojich blízkych aj sexuálne. Je časté, že alkoholici sexuálne zneužívajú rodinných príslušníkov a to bez ohľadu na vek, dokonca niekedy aj pohlavne. Okrem toho sa títo ľudia často dopúšťajú sexuálneho násilia. Dôsledky takéhoto správania potom na svoje plecia musí preberať rodina.

Alkoholizmus v rodine sa prejavuje často aj finančnými problémami. Ak si vypočítate koľko stojí problémové pitie, dostanete čísla, pri ktorých sa vám zatmie pred očami. Alkoholik je bez problémov schopný za mesiac prepiť celú výplatu a to niekedy aj dvoch ľudí. Situácia ľudí, ktorí majú pijana v rodine je neutešená. Väčšinou sa nedostávajú peniaze ani na základné potreby, pretože alkoholik pod rôznymi zámienkami z rodiny odsáva veľkú časť peňazí. Nie zriedkavé sú situácie, kedy alkoholik z rodiny vynáša majetok, prepije všetko čo sa dá a potom sa začne zadlžovať. Tieto dlhy sú právoplatné a je vážnym problémom pre rodinu alkoholika ako túto situáciu riešiť.

Finančná situácia v rodine alkoholika sa postupom času zhoršuje. Nielen preto, že sám je nezodpovedný a míňa všetko čo sa len dá na alkohol. Často aj zadĺži. Horšie je, že v priebehu času alkoholik už nie je schopný vykonávať pôvodnú prácu. Aj keď začína piť človek na vysokej pozícii s vynikajúcim príjmom, alkoholizmus z neho časom urobí trosku. Tá už nie je schopná pracovať. Alkoholik je preto nezamestnaný vo veľkej väčšine prípadov. Ak je zamestnaný, je zamestnaný na nekvalifikovanom mieste, kde mu zamestnávateľ trpí jeho excesy.

Toľko príklady ako sa môže alkoholizmus v rodine podpísať na živote ostatných členov. Viem, možno si poviete, že alkoholizmus je predvídateľné ochorenie. Rodina by sa teda vedela možno pripraviť na to, že budú problémy. Ale takto to nefunguje. Rodinní príslušníci často túžia po tom, aby sa veci zmenili a každý návrat do reality je pre nich nepríjemný.

Komentáre k článku: Typické prejavy alkoholizmu v rodine

 1. Alena 14. júla 2012

  mam doma alkoholika.Nie je to fraza. Je ako neriadena strela.Nikdy neviem v akom stave pride domov a co zase rozbije.Je agresivny ked si vypije..Problem je ze to robi kazdy treti stvrty den..
  Moj svokor je tiez opilec.Ale uz v poslednom ťazeni.Ma cez 70 atreba ho opatrovať.Za to co kedysi tyral zenu aj deti.
  teraz sa nesmie nikto stažovať svokre a už vobec nie ja,lebo so svokrom je plno prace/odrezali mu nohu/ a ona ma teraz dost problemov..a cela rodina ho lutuje../fraska/
  Ale pravda je taka, že jedneho alkoholika si vzala a druheho vychovala..este ze ja mam len dcery..

 2. Mário 12. októbra 2012

  Môžem potvrdiť že alkoholik je akoby posadnutý satanom.Dnes už bývalá manželka spravila mne a mojim deťom hotové peklo.zanechal som kôli riešeniu problému a ochranu detí dlhoročnú prácu elektromontéra.Po požiadaní sociálnych úradov o pomoc zhruba v roku 2007 som sa stretol z aroganciou priamo na úradoch.úrady sa stavali k problému ako k nacvičenému scénaru.nikto mi neveril ale verili alkoholičke.Po tom ako som jej ja zabránil k prístupu na účty ma nahlásila na všetky možné inštitucie a tie jej priznali všetky možné dávky a prakticky sa stavali k nej ako k týranej osobe a pritom to bolo naopak.začal sa tak môj nerovný boj s úradmi.nekonečné súdne pojednávania za pomoci detskej psychologičky som nakoniec dotiahol do úspešneho konca ale všetko na úkor svojich peňazí.bývalá manželka pije ´dalej o deti a ich zdravý vývoj sa staram sám.naďalej pije a v amokoch nadáva na našu adresu a niet práva na slovensku ktoré by tomu zabránilo.Ak sa pôjdete sťažovať potrebujú aby ste doniesli potvrdenie z polície že ste ich aspoň dva krát volali.Polícia to dá na priestupkové konanie ,alkoholička dostane 60 eur pokuty a zaplatí ich z rodinnych prídavkov.Videonahrávky ktoré som poskytol na súdy a na všetky možné úrady nikto nebral vážne.S prácou v zahraničí som skončil nadobro kôli deťom a pomaličky sa akosi trápime.deti majú teraz 14 a 11 rokov.už to chápu lepšie ako predtým ale je smutné že sa musia pozerať na totálnu sebalikvidáciu ich matky.Zlatý komunizmus,v tej dobe aspoň vedeli rázne zakročiť

 3. gabriela 26. augusta 2013

  nikdy viac alkoholika

 4. Denisa 4. septembra 2013

  Tento opis symptomov v rodine s aktívnym alkoholizmom stručne veľa vystihuje. Kto nezažil možno ani neuverí….

  Situáciu skvele dokresľuje pravdivá veta na záver :

  Rodinní príslušníci často túžia po tom, aby sa veci zmenili a každý návrat do reality je pre nich nepríjemný.

  To čo máme často spoločné s alkoholikom je POPIERANIE. On popiera, že má s pitím nejaké problémy a ja samú seba “chlácholím” , že veď to predsa nie je až také zlé…to iba dnes…mal dôvod…aj iní si vypijú…zajtra to bude iné…zajtra to už bude dobré…

  Je to moja zúfalá taktika “ako to všetko prežiť”…

  Pokračujem teda v snahách o kontrolovanie alkoholika a jeho pitia. Využívam všetky svoje schopnosti a možnosti k manipulácii situácií a závislého. Vyhrážam sa, prosím, dávam ultimáta, odchádzam a vraciam sa … Všetko je márne.

  Alkoholizmus sa progresívne vyvíja . Je to ochorenie. S ochorením sa nedá bojovať. Chorobu závislosti potrebujem pochopiť a prijať , aby som mohla zmeniť spôsob reakcií a ochrániť tak lepšie seba i okolie a priviesť alkoholika k túžbe po triezvosti.
  Rrealita toho, čo všetko nám alkoholizmus spôsobuje bolí. Ale iba tomu môžem čeliť, čo vidím a poznám v úplnej pravde bez príkras.

  Sama by som tomu čeliť nezvládala. Vyrástla som v rodine alkoholikov. Otec i mama pijú dodnes. Už dvakrát prišli o bývanie. Zo súrodencov sa stali tiež alkoholici. Podstúpili však liečbu a snažia sa o triezvosť. Aby som mohla čeliť všetkým týmto pravdám , potrebovala som pomoc a návod, ako sa postaviť k alkoholizmu, ako k chorobe, ktorá neliečená vedie až k smrti.

  Všetky potrebné informácie, pochopenie, podporu, súcit a zrkadlá mi nastavujú členovia rodínných skupín Al-Anon na Slovensku. Vedia o alkoholizme SVOJE a majú skúsenosti, literatúru a program , ako toto ochorenie spoznať a prijať.

  http://www.alanonslovensko.sk

  Toto anonymné spoločenstvo mi dalo nádej, že ochorenie druhého nemusí byť nutne na mňa nastraženou pascou. Možem sa naučiť reagovať na túto smrteľnú chorobu zdravším spôsobom a tým napomáham i alkoholikovi k liečbe.

  Som bezmocná nad ochorením druhej bytosti, nie som však bezmocná v tom, ako ja budem na chorobu reagovať .

  Chorobu druhej osoby sme nespôsobili, nemôžeme ju liečiť ani kontrolovať. Môžeme však zobrať svoj vlastný život do svojich rúk a prežívať ho šťastne a pokojne, nech alkoholik naďalej pije alebo nie.

  Alkoholik má právo odmietať liečbu a JA MÁ PRÁVO ROZHODNÚŤ SA ne – znášať dôsledky pitia.

  Máme na výber. Nie sme v pasci.

  D.

 5. Klaudia 31. januára 2014

  Môj otec je alkoholik. Pije pokiaľ má peniaze, všetko čo zarobí prepije. Ako náhle dostane výplatu, začne piť. Ja tomu hovorím, že oslavuje. Mám dvoch súrodencov, mladších (15,13 roční). Moja mama musí stále počúvať, že je pi.a, k.rva,atď. Čím ďalej, týms a to stupňuje ta agresivita je stále horšia a horšia + ešte striedajú sa mu nálady, 20 sekúnd je pokojný a potom príde zase agresivita, začne trieskať s dverami, kopať do všetkého čo príde a hovoriť, že nás zabije atď. Verte, my sme už skúsili skoro všetko. On na liečenie nepôjde, on vydrží bez alkoholu, len keď si zmyslí, že začne piť tak vtedy je to najhoršie. Je to dedičné, jeho otec bol presne taký istý, ale on už nežije.

 6. Kublajchan 4. februára 2014

  Dnes nafúkal moj podriadeny – odbornik ako hrom, uznavana kapacita. Ovsem kedysi… Dnes nespolahlivy, nesebakriticky, nedisciplinovany a hadavy “klaun”. Nevydrzal ku koncu uz ani cely den v praci, cely tyzden ani nehovoriac. Okamzita vypoved… Dosla mi uz trpezlivost – tolerancia a upozornenia nikam neviedli. Osobnost zdegenerovala na totalnu neschopnost zakladneho faktickeho rozhodovania. Manželka + 3 deti doma… Na zdravie…

 7. lucia 21. marca 2014

  ahojte tiez patrim k matke alkoholicke…je to smutne a sama sim bezbranna..nedokazem ani vyjadrit svoje pocity”k nej..dnes som sa este aj dozvedela ze si vybavila pozicku a je mi do placu..preco?mam dost som rada ze mam svoje deti a rodinu a nikdy v zivote nic nevypijem aby sa moje deti nemuseli hanbit za mna tak ako ja za svoju…

 8. kethrin 28. júna 2014

  ahojte ja mam tiez problem mama je alkoholicka pije potajme aby ju nikto nevidel ,uz aj v robote jej nasli flasky mi sme jej nasli kade tade a povylievali ale nic nepomaha,dohovaranie vyhrazanie sme 3 sestry a mame rodiny deti a jej je to jedno cez tyz pije vecer a cez vikend cely potom je zas chvilku dobre ze vydrzi 1-max 2tyz, a stale dokola,otec uz ma tiez nervy neda sa s nou ani po dobrom ani po zlom,uz nevieme ako dalej vobec si to neprizna ked sa jej pytam ze preco to robi vzdy si najde vyhovorky je to hrozne,neprajem to nikomu.a uz aj lieky zapija alkoholom,boli sme aj za obvod.lekarkou odporucila .psych.ale ako ju tam mam dostat?ak mozte poradte niekto

 9. Ján 7. septembra 2014

  Niektorí ľudia to proste asi majú v génoch, že túžia po stavoch totálnej opilosti. Je to ako vírus v ich hlave. Zdravý človek to nikdy nepochopí.

 10. Helena 8. novembra 2014

  Prajem pekny den, dlho som rozmyslala, ci mam napisat komentar, ale snad to niekomu pomoze a ulavi sa mu/jej ako mne….tiez mam mamu alkoholicku, raz je to lepsie raz horsie. Tera ma opat to obdobie…..vcera mala ist do prace, aj sa obliekla, aj isla, ale o polhodinku bola doma…..a riadne opita, padla v kuchyni, nakricala som aa s hnevom som ju zaviedla do izby, zaspala. Viem, ze nepomoze hnev, bitky, ale clovek ma len jedny nervy a obcas mu prasknu. Cely den prespala. Vecer, ked som sa vratila z prace, bola oblecena, ze ide do prace…..hovorim jej, ze, ze mala ist rano a nie vecer….tiez kombinovala alkohol s liekmi. Volala som zachrannu sluzbu…..je mi luto, ze k takymto ludom musime volat zachranarov a na druhom konci mesta mozno skutocne niekto potrebuje pomoc a zomiera. Hanbila som sa pred nimi, ale povedali mi, ze ja sa nemam za co…..je mi to aj tak luto….mam starsiu sestru, ale ta mamu nepozna, len ked nieco potrebuje….mam odlozenu sms, kde mi pise, ze ona s nami nebyva, aby som jej dala pokoj a viac jej nevolala, nepisala. Vdaka Bohu, mam okolo seba ludi, ktori maju podobne skusenosti a navzajom si vymiename nazorya rady ako postupovat dalej, ako sa spravat a pod. Zo zaciatku som verila, ze sa to zmeni, ale teraz uz nie…..bude to len horsie a horsie….ked som sa niekomu zdoverila, bud zahovorili, nechceli sa o tom rozpravat, pomoct a boli aj taki, ktori sa smiali…zivot je bumerang, kazdemu sa vrati, co hodi….clovek sa s tym musi jednoducho vyrovnat a zachovat si cistu hlavu, hoci nie vzdy to ide…uvidim, co bude dnes…..tymto by som sa chcela podakovat aj vsetkym zachranarom, zvlast z Nitry, ktorym vdacim za zivot mojej mamy……hoci je taka, aka je…..mamu mam len jednu…..DAKUJEM…..Helena

 11. Marian 23. októbra 2015

  Ahoj som Marian a som alkoholik, viem to o sebe a bol som už 3x na liečení, ktoré so však nikdy nedokončil. Mne ako alkoholikovi je ľúto, že
  sme alkoholici a ubližujeme iným ako i sebe. Po prvom liečení som vydržal nepiť 3 roky, potom stačila maličkosť a dal som si ten povestný prvý a bol som tam kde pred tým. Myslel som si, že ja nie som ako ty iný alkači, proste ja to mam pod kontrolou. Áno mal som, ale iba prvé 3 mesiace.
  Teraz mám chuť si akurát niečo vypiť, preto som tu a čítam. No i napriek tými hroznými zážitkami, čo sa mi tiež nepáčia, a ktoré tu opisujete, ma to stále láka. Teraz som nepil 7 – 8 dní, ale to som nechcel sklamať svoju ženu, dnes som doma sám a už ma to láka. Uvidím ako dopadnem či odolám, ale chcem aby ste vedeli, že i ja ako alkoholik som nešťastný s toho ako trpí moja, ale i vaše rodiny. Mám 39 rokov a do 27 som nepil iba akurát tak príležitostne. Som veriaci a obraciam sa k pánu Bohu, aby
  to utrpenie skrze alkoholu, čo my ubližujeme vám, nám bolo odpustené a aby sme sa stej závislosti vyslobodiť. Prajem príjemný deň a snáď ho prežijeme v triezvosti. Ahoj Marian

 12. Jana 31. októbra 2015

  Ahoj,som takmer 20 rokov vydatá,spočiatku som tolerovala manželove alkoholicke ulety a to ,ze je spolocenský typ.Stále vyhľadával a vyhľadáva príležitosť na pitie,či už sú to narodeniny alebo meniny-stále sleduje kalendár.Keď sa vráti domov pokračuje v tom doma.Spočiatku som mala pocit,ze to má pod kontrolou.Posledné 2roky sa mi to zdá nenormálne,aby človek,ktorý je riaditeľ školy bol 2dni v týždni triezvy,ostatné dni buď podnapitý alebo opitý.Nič nepomáha,Keď som sa snažila mu dohovoriť,posmieva sa mi,uráža ma,nadáva mi a všetko končí tým::čo ja vlastne od neho chcem,veď on mi peniaze dáva-1/3 mi dá,2/3 sú jeho.Nedá sa sním ani po dobrom,ani po zlom.Máme 2 deti,syn je maturant,dcéra siedmačka.Som z toho veľmi nešťastná a neviem ako ďalej postupovať,snažím sa osloviť blízku rodinu,aby mu dohovorila,že má problém s alkoholom.K tomu všetkému sa lieči na vysoký tlak a cokrovku.Je to dedičné,jeho otec bol tiež alkoholik,ale ten už nežije.

 13. Adriana 25. augusta 2016

  AN-ka

  Veľmi sa mi páči komentár Denisy:

  Chorobu druhej osoby sme nespôsobili, nemôžeme ju liečiť ani kontrolovať. Môžeme však zobrať svoj vlastný život do svojich rúk a prežívať ho šťastne a pokojne, nech alkoholik naďalej pije alebo nie.

  Alkoholik má právo odmietať liečbu a JA MÁ PRÁVO ROZHODNÚŤ SA ne – znášať dôsledky pitia.

  Máme na výber. Nie sme v pasci.

  Týmto je povedané všetko!!!!!

 14. Alen 1. januára 2017

  Nemôžem spat, tak si tu čítam. Môj otec bol alkoholik, opitý diabol. Ubližoval mojej mame fyzicky i psychicky, svojim trom deťom tiež. Zomrel na zlyhanie ani neviem kolkych organov. Mama za ním plače ešte dnes po skoro šiestich rokoch. Pre mňa nepochopiteľné, dúfam že mu raz odpustím všetko to zlé. Neviem prečo, všetci traja sme tak isto podľahli alkoholu. Ja som sa z toho dostala vďaka rodine, manželovi. Sestra tak isto. Verím že už sa tak ďaleko nedostanem aby som si na raňajky dala za jeden. Horšie je to s našim bratom. Má len 27, cely život pred sebou a ja sa bojím ci sa 30 dožije. Neviem ako mu pomôcť, je to stále horšie. Pije minimálne raz do týždňa, ale kým nieje úplne mimo. Tak isto ako jeho otec. Ako keby som ho videla. Každý pokus o rozhovor konci výsmechom. ON nemá žiadny problém, ON nieje alkoholik. Najhoršie na tom je naša mama. Je ťažko chorá a ja len dúfam, že sa nedozije toho najhoršieho. Ako môže robiť to isté čo jeho otec? Ved od mala videl, zažíval to všetko zlé. Teraz robí presne to isté. Je mi z toho na nic.
  Šťastný nový rok…

 15. Mario 25. novembra 2017

  Je to moj syn mario je alkoholik chcem mu pomoc do nemocnice nevim jo dostať mam vazne obavy o nho aby to neskoncilo zle ako mu mam pomoc pomozte mi

 16. Ingrid 25. novembra 2017

  Prosím o pomoc neviem syna dostať na liečenie bojim sa.o jeho zdravie je alkoholi pomozte mi ma 28 rokov

 17. somotec kacsi attile 22. decembra 2017

  SOM OTEC ATTILE KACSI MY SME Už STARY RODICIA.NENECHA NA NAM ODIST KUPUVAT .A POJDE ON POJDE TAK .A PREPIJE.A DOMA ON JEE PANOM.ON ROBI CO CHCE MEME MAME STRAH ADNEHO
  BOLI BY SME RADI KEBY ODNIESLI DO USTAVU ON

 18. Babi 19. júla 2018

  Dobrý večer, už viac dní prehľadávam net, vyhľadávam si články o alkoholizme, až dnes som sa dostala sem. Ja som mala otca alkoholika, brat tým trpí tiež. Mojím najťažším problémom je však alkoholizmus mojej dcéry. Odsťahovala sa so svojím priateľom z domu, keď mala 21. Po ich rozchode ostala sama 300 km od nás. Domov ísť nechcela, vo veľkom meste má vraj viac možností. Už koľkokrát sa pokúsila o samovraždu, teraz je tiež v nemocnici po poslednom pokuse. Darmo žiadam lekárov, aby ju poslali na liečenie, pretože to už sama nezvláda, vždy je odpoveď že kým ona nesúhlasí tak sa to nedá. Ako môžeme očakávať od týchto ľudí, že sa rozhodnú správne??? A my v ich okolí sa máme bezmocne prizerať ako sa ničia??? Ako to prežiť? Ja sa nedokážem prizerať na to, ako sa moje dieťa ničí. Neviem čo robiť. Prečo sa to nedá ako za socializmu? Zobrali ich a nariadili liečenie. Teraz má každý svoje práva, aj na samoničenie. Nikto mi nevie poradiť, ani psychiatra mi nevedia odporučiť takého, ktorý by sa zaoberal jej závislosťou vážne, aby jej pomohol. Tak kde sme sa to s tou našou demokraciou dopracovali????
  Jedna bezmocná a znechutená matka

 19. Miro 19. júla 2018

  Babi obávam sa, že s demokraciou toto nemá nič spoločné. Ak sa človek, ktorý pije nechce zmeniť, nie je sila aká by mu mohla pomôcť. Viem, je to kruté takto povedať, ale je to tak. Za socializmu síce bolo liečenie v niektorých prípadoch povinné, ale treba povedať aj to, že tí ľudia sa hneď po liečení vrátili k starej závislosti. Skúste sa v okolí poohliadnuť po skupine alanon. Môže to hodne pomôcť v zorientovaní sa v situácii.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: