Alkoholtester

Na trhu existuje niekoľko druhov testerov alkoholu. Ich ponuka sa diferencuje v závislosti od cieľovej skupiny.

Nakoľko meranou vzorkou pre alkoholtester je dych a nie krv, tieto prenosné analyzátory vyhodnocujú obsah alkoholu vo výdychu. Meranie zabezpečuje citlivý elektrochemický alebo polovodičový senzor, ktorého zosnímané údaje sú ďalej spracovávané a vyhodnocované mikroprocesorom.

Podľa zákona výstup zobrazený na displeji sa uvádza v jednotkách miligramy alkoholu/liter výdychu. Dôkazné alkoholtestery merajú podiel alkoholu v krvi s presnosťou ± 5% a sú certifikované Slovenským metrologickým ústavom. Tieto prístroje vďaka svojej presnosti a spoľahlivosti využívajú policajné zbory. Profesionálne alkoholtestery sú v presnosti merania porovnateľné s predošlým typom. Určené sú predovšetkým pre štátny a firemný sektor.

Kontrola jednotlivých zamestnancov na alkohol sa uplatňuje vtedy, ak vznikne u nich podozrenie z jeho požitia. Slúžia ako preventívne opatrenie pre zaistenie zvýšenej bezpečnosti práce. Mnohí riadia nielen motorové vozidlá na cestách, ale aj pracujú v špecifických podmienkach ako sú napríklad výšky alebo obsluhujú zariadenia (žeriavy, vysoké pece, lisy, motorové píly, atď.) Tu sa tester môže hodiť. Samozrejme, lepšie, než používať kontrolu je nepiť. Ale ak už ste po nejakej oslave a nedá sa tomu vyhnúť, je vhodné ak použijete tester ako kontrolu, či výkon rizikovej práce neohrozí vás, alebo niekoho iného.

Firemné testery sú menej presné , ich odchýlka ± 5-10%. Servis a pravidelná kalibrácia všetkých prístrojov, ktorá sa vykonáva pomocou simulátoru alkoholu v dychu, sa podieľa na výslednej exaktnosti merania. Osobný alkohol test sú vhodné pre fyzické osoby. Presnosť merania je ± 10-15%. Tieto prístroje nedisponujú možnosťou použitia náustku. Ako vhodná alternatíva samo testovania môže slúžiť vreckový tester pripomínajúci svojim dizajnom kľúčenku. Zistené hodnoty alkoholu majú však len orientačný charakter.

V prípade, že niekto nie je vlastníkom osobného alkoholtestu, môže využiť detekčné trubičky testu. Praktický jednorazový test poskytuje taktiež len orientačné hodnoty. V praxi všeobecne platí, že stanoviť podiel alkoholu v organizme je oveľa jednoduchšie vo vydychovanom vzduchu ako zisťovaním obsahom alkoholu v krvi. Vďaka moderným meradlám medzi oboma získanými hodnotami existuje rovnosť.

Alkoholtester sa dnes dá kúpiť v rôznych cenách a vyhotoveniach. Tak, ako väčšina inej spotrebnej elektroniky, aj testery sú už dnes lacnými výrobkami, ktoré si môžete kúpiť ak sa vám hodia.

Znova však zdôrazňujeme, že na samotný alkoholtester sa radšej nespoliehajte. Ak pracujete v oblasti, kde sú potrebné rýchle rozhodnutia a bdelosť, lepšie je nepracovať po väčšej opitosti. Myslite na to, že ľudské telo je po “opici” často unavené aj fyzicky – často z nevyspatia, bujarej noci a podobne. Vyčerpanie môže spôsobiť vážne oslabenie kvality a rýchlosti rozhodnutí a reakcií. V takej situácii síce tester môže hlásiť nulu, ale neznamená to, že ste v bezpečí.

Komentáre k článku: Alkoholtester

  1. miro 21. mája 2017

    slysel som, ze znacka Drager je dobra, ale kde to u nas kupim, neviem…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: