Čo ak máte problém s alkoholom?

V tomto článku nájdete rýchly prehľad toho, čo robiť, ak máte s alkoholom problém. Rozdelím ho na dve časti.

 • Ak máte problém s alkoholom vy.
 • Ak má s alkoholom problém váš blízky.

Obidve situácie sú, hlavne v rodine, značne prepojené a prepletené. Je časté, že alkoholik zvádza aby pili aj jeho známi, blízki. Nech nie je nápadný, že sa chce opiť len on. Tým sa môže situácia značne zneprehľadniť. Napriek tomu sa skúste pozrieť na problém izolovane. Buď pijete vy, alebo pije niekto vám blízky. Ak vám tá situácia nevyhovuje, tu je zoznam odporúčaní, čím začať.

Ak máte problém s alkoholom vy

Pokiaľ už pijete, dosť pravdepodobne sa na túto stránku dostanete len zriedkavo vo chvíľach “osvietenia”. Ak máte s pitím problém, nebude sa vám hodiť predstava, že s tým treba niečo robiť. Napriek tomu zvážte tieto kroky:

 1. Prestaňte úplne piť. Ak to dokážete, vec je vyriešená a nemáte dôvod sa tým ďalej zaoberať. Inými slovami – nie ste alkoholik, pretože človek závislý od alkoholu nedokáže prestať. Buď bude cítiť nepokoj, ktorý ho donúti dať si “aspoň trocha” a zakrátko je v tom zas, alebo je na tom tak zle, že bez alkoholu má dokonca zdravotné ťažkosti (trasenie rúk, nervozita, potenie…).
 2. Ak prestať piť nedokážete, potrebujete pomoc zvonka. V ľahších prípadoch (bez vážnejšej fyzickej závislosti) postačí ak sa obrátite na pomoc k anonymným alkoholikom. Ich stretnutia vás môžu zmotivovať a posunúť o hodný kus ďalej. Oplatí sa.
 3. Ak nestačí pomoc anonymných alkoholikov, obráťte sa na psychiatra. Viem, strašidelné slovo. Ale prekonajte to nejako, pretože psychiatri majú skúsenosti s pomocou pri závislosti. Môžu vám pomôcť aj liekmi (nie, nemyslím onen známy liek ktorý má vyvolať averziu).
 4. U psychiatra bude liečenie prebiehať buď ambulantne, alebo v ťažších prípadoch treba začať protialkoholické liečenie. Mnohí majú pocit, že to je hanba, že by stratili prácu a iné výhovorky. Myslite na to, že ak piť neprestanete, bude to mať ešte horšie následky. Ostatne – to že si ľúbite vypiť o vás už dávno všetci vedia. Taká vec sa neutají.

Akýkoľvek iný pokus (budem piť menej, držať to pod kontrolou…) sa zvyčajne nepodarí. Ak máte tú silu, prečítajte si nejakú knihu o alkoholizme.

Ak má s alkoholom problém váš blízky

Tu je situácia komplikovanejšia. Tým, že ten niekto je váš blízky (manžel, manželka, rodič, dieťa, súrodenec…) máte tendenciu dívať sa na neho inak. S ochranou, ospravedlnením, porozumením.

 • Chcete mu pomôcť a tak žehlíte problémy, ktoré alkohol napáchal.
 • Požičiate peniaze, odpustíte chyby, tolerujete vystrájanie, trpíte urážky.
 • Bagatelizujete alkoholizmus, neveríte, že by to mohlo byť AŽ tak zlé. Veď váš [blízky] predsa nemôže byť ožran…

Z týchto postojov potom váš pijúci ožran čerpá energiu, tým že mu takto pomáhate vlastne len umožňujete, aby ďalej pil. Uľahčujete mu to. Mnoho ľudí, ktorí žijú s alkoholikom sa postupne stanú spoluzávislí. Sú závislí na pocite že alkoholikovi musia nejako pomôcť. Vzniká tak hra, ktorá nemá koniec.

 • Alkoholik pije stále ďalej.
 • Spoluzávislý sa stále pokúša pomôcť mu – aby prestal piť, aby nemal problémy z následkov pitia, aby sa to nedozvedeli v práci…

Žiaľ, najťažšie čo musíte prijať ak niekto blízky pije je to, že nad jeho pitím nemáte vôbec žiadnu kontrolu. Aj keď si myslíte, že mu dohovoríte, že vám niečo sľúbil, že vylejete všetky fľaše… Ak chce piť, príde opitý. Toto jednoducho nezmeníte.

Vaša úloha teda je:

 • Požiadať človeka ktorý pije, aby s tým v mene rodiny, detí, vzťahu k vám úplne prestal. To zrejme neurobí, tak by sa zachoval zdravý človek, ktorý od alkoholu nie je závislý.
 • Pokúsiť sa alkoholika dostať k anonymným alkoholikom, psychiatrovi, alebo na liečenie. To sa mu nebude páčiť.
 • Ak neprestáva piť a ani sa nemieni liečiť, upozorniť ho, že jeho ďalšie pitie je v rozpore s vašimi záujmami a že o ožrana nemáte záujem. Dajte mu ultimátum, že ak sa zas opije tak buď pôjde na liečenie, alebo preč.
 • Nakoniec musíte dodržať ultimátum.
 • Ak ho totiž nedodržíte, alkoholik tak zistí, že síce robíte bu – bu – bu, ale nie ste nebezpečný. Takže môže pokojne piť ďalej.

Ultimátum je problém. Znamená totiž fyzicky sa pretať stretávať s človekom, ktorého inak máte radi. Viete, že bez pomoci mu hrozí, že prepije celý majetok, stane sa bezdomovcom… Ale myslite na to, že ak on nie je ochotný dať si odborne pomôcť (lekár, liečenie) tak vaša amatérska pomoc mu ublíži jemu aj vám. Vy mu v pití nezabránite, len to predĺžite. A on vám medzi rečou zdemoluje rodinu, nervy a neraz aj majetok.

Ak ste v takejto situácii asi sa vám zdá pritvrdé takéto opatrenie. Neviete si predstaviť niekoho vyhodiť z bytu, alebo niekoho opustiť a nevrátiť sa. Prečítajte si však príbehy iných, ktorí s alkoholom majú v rodine do činenia. Budete zaskočení ako nepríjemne sa podobá jeden druhému. A ako surovo to sedí aj na vašu rodinu. Spoluzávislí robia jednu hlavnú chubu: myslia si, že “im sa to nemôže stať”. Že oni nakoniec nejako toho svojho presvedčia, aby prestal piť.

Preto odporúčam: prečítajte si niečo o alkoholime. Bez znalostí nedokážete robiť kvalitné rozhodnutia. A tie nekvalitné často spôsobia, že sa alkoholizmus len prehĺbi.

V každom prípade potrebujete informácie

Preto vám odporúčam, aby ste si prečítali knihy o alkoholizme. Stačí jedna – podľa toho, či začínate, alebo máte niekoho blízkeho, kto začína. Ak budete poznať nepriateľa, alkohol, budete robiť kvalitnejšie rozhodnutia.

Komentáre k článku: Čo ak máte problém s alkoholom?

 1. agata 16. septembra 2012

  co mama robit ak manžel pije a mne zakazuje fajcit a vyhraža sa

 2. Miro 16. septembra 2012

  agata fajčenie nie je zdravé, dobre vám radí. no a keď prestanete, požadujte, aby on prestal piť.

 3. Maja 19. septembra 2012

  Gata, skor by som sla na to sposobom, ze podme skoncit spolu.. urobit si plany povedzme na mesiac alebo na polroka…a skusit predstat s obidvoma neduhmi spolocne, pretoze si myslim, ze to co napisal Miro, nie celkom plati, a to hlavne z dovodu, ze ked ked vy prestenete fajcit, neznamena to, ze muz to bude povazovat za vrele gesto voci nemu a prestane pit…

 4. Miro 19. septembra 2012

  Maja samozrejme, že alkoholik neprestane piť a nájde si inú zámienku. Prestať fajčiť všek je veľmi dobrý nápad. agata však nedala nič konkrétne čoho sa chytiť, tam je ťažké nejako radiť.

 5. San_a 26. septembra 2012

  Mama pila roky rokuce az nakoniec skoncila v nemocnici s citujem “alkoholickou demenciou v pokrocilom stadiu”. Rok a pol odvtedy bola zariadeni socialnych sluzieb a zomrela…Otec je po mozgovej prihode a tiez nepovedal pohariku nie…
  Pre mna (39 r) je ale najhorsie, ze brat (36 r) pije. Aj svagrina (35 r). Vlastne si myslim, ze ju prestalo bavit v kuse sa s nim natahovat, aby prestal pit, tak zacala pit s nim…
  Co sa tyka priznakov, maju vsetky klasicke crty alkoholikov opisovane aj v tomto clanku…
  Mna co trapi su ich deti (13 + 11 r.) – toto nie je prostredie v ktorom ich ako ich teta chcem vidiet dospievat. A hoci ich rodicia zatial nezanedbavaju uplne, starostlivost o tieto deti podla mojho nazoru uz davno nie je primerana. Je nieco co pre tieto deti mozem urobi ja ako ich pokrvna pribuzna? Mam s nimi velmi pekny a otvoreny vztah, no bojim sa o ne, majuc na pamati co robilo pitie mojej mamy so mnou a s mojim bratom, ked sme este boli deti…

 6. Miro 26. septembra 2012

  San_a ak sa pýtate na legislatívne možnosti, v tom sa nevyznám. Ak myslíte ľudsky, tak ak na to máte kapacitu tak proste zvyšujte frekvenciu návštev, dajte im pozornosť, ponúknite deťom výlety, podporujte ich v tvorivosti. Ak je tam alkoholizmus, nežakám, že to niekomu bude prekážať. Vôbec netreba niečo vysvetľovať. Proste pre ne buďte istotou, ktorú asi potrebujú.

 7. eva 3. decembra 2012

  čo mám robit, manžel pije, neda sa zastavit, prehodnotila som rok dozadu a zistila som, že nie je deň, aby v sebe nemal alkohol, najradšej aj mňa by do toho zatiahol, ale ja sa nedam, doteraz pracoval a po robote si stale dal tu svoju pravidelnu dávku a pokial nejde do práce pije do nepričetnosti, mesiac dozadu pil non-stop a po opilosti je agresívny aj ked sa boji, že ho opustim , sám sa nezastavi, ma lieky od psichyjatra, ale neuživa ich

 8. Miro 3. decembra 2012

  eva ťažko radiť čo máte robiť. Ak on nemieni nič zmeniť, je vaša voľba zjednodušená na otázku či chcete žiť s ním tak ako je (teda alkoholik zrejme so zhoršujúcim sa priebehom) alebo nešiť s ním a zariadiť si život inak.

 9. Anna 27. decembra 2012

  Ahojte mám 18 ročného syna ,ktorý sa za posledné dva mesiace dva krát tak opil ,že o sebe nevedel.Neviem čo mám robiť bojím sa aby sa z neho nestal alkoholik. Býva na internáte tak ho neviem skontrolovať cez týždeň či v škole nepije.Po prvom raze sme mu dohovárali a sľúbil,že sa to už nestane no znova so spil na mol.Mám vyhľadať psychológa?Poradte.Ďakujem

 10. Miro 27. decembra 2012

  Anna pokiaľ viem, momentálne je “móda” spiť sa na mol. Iste by bolo dobré vedieť, či to robí z vlastnej iniciatívy, alebo tam majú nejakého skúsenejšieho opilca, ktorý také pitky organizuje. Môže ísť o jednorazovú udalosť z ktorej sa nič nevyvinie. Môže však ísť aj o problémové pitie. Aj keby z toho nemal byť priamo alkoholizmus, výraznejšia opitosť je vždy riziková. Nevie sa, čo človek v tom stave spraví, či neublíži sebe, alebo iným. Žiaľ, kontrolovať to veľmi asi nemôžete, pretože ak sa bude chcieť opiť, spôsob si nájde. Aj keby bol doma. Iste, internátne prostredie to značne uľahčuje, pretože pocit kontroly chýba. Poradiť sa s psychológom je vždy dobrý nápad.

 11. ajvan 6. januára 2013

  prosim poradte mi ci ma zoberu na protialkoholicke liecenie aj ked mam nedoplatok v poistovni.??? alebo kam ist ked sa potrebujem dat do poriadku… dakujem

 12. Miro 6. januára 2013

  ajvan neviem, či lekári kontrolujú nedoplatky, ak máte preukaz tak asi zoberú. Ale do poisťovne ísť dať to do poriadku je dobrý nápad, zvyčajne sa dá s nimi dohodnúť spôsob ako na to. Čím skôr, tým lepšie.

 13. zu 24. februára 2013

  Vdaka Miro za rady ostatnym – ktore pomohli aj mne posunut sa snad dalej v zivote…

 14. Lienka 5. marca 2013

  Dobry den vsetkym. Rok a pol som rozvedena. S byvalym manzelom mam 3 deti. Dve deti boli zverene do starostlivosti mne a najmladsi /napriek mojmu poukazaniu na sude, ze exmanzel poziva v znacnej miere alkohol/ bol sudom zvereny do stried.osob.starostlivosti. Neviem, kam sa obratit o pomoc. Syn, ktory ma sudom urcenu SOS sam hovori, ze ocko si stale kupuje vino domov a popijaju s kamaratmi, ze v noci ked spi u ocka sa k nemu nemoze otocit tvarou, pretoze ocko smrdi.Exmanzel pil aj 15 rokov,ktore sme boli spolu a nezaobislo sa to bez jeho agresivneho spravania. Avizovala som jeho spravanie aj social.kuratorke. Odpoved bola, ze exmanzel je dospely clovek a ma vediet ako sa spravat. Dcera si vsimla, ze oco “smrdi” od alkoholu. Tym nehovorim, ze by bol zaspineny. Prosim o radu, aky odbornik mi zodpovedne povie, ze exmanzel ma problem s alkoholom? Dakujem za radu.

 15. Miro 5. marca 2013

  Lienka sociálny kurátor by taký problém mal vedieť posúdiť. Poraďte sa s právnikom, či nie je potrebné prehodnotiť rozhodnutie súdu a nepožiadať o znovuposúdenie.

 16. Lienka 5. marca 2013

  Miro, dakujem za promptnu reakciu. Co sa tyka znovuposudenia SOS na sude. Pripravujeme s pravnickou navrh na zrusenie striedavej os.starostlivosti. Exmanzel je dokonaly manipulator a prave preto potrebujem mat k dispozicii dokument o tom, ze exmanzel ma vazny problem s alkoholom. Neviem, ci sa mam obratit na psychologia, psychiatra, alebo rovno sudnou cestou ziadat jeho vysetrenie u nejakeho znalca. Dobrovolne sa exmanzel takehoto vysetrenia urcite nezucastni. On je presveceny o tom, ze ziadny problem s alkoholom nema a vie si povedat kedy ma prestat pit.

 17. Miro 5. marca 2013

  Lienka zas až tak sa nevyznám že kto má akú kompetenciu. Každopádne dlhodobý alkoholizmus vie lekár posúdiť na základe rôznych znakov. Je celkom normálne, že alkoholik popiera svoj problém.

 18. Milan 10. marca 2013

  Som alkoholik, poradte mi ako by som mal s tým skončiť už pijem v kuse 6 deň, Zajtra by som chcel ísť k anonynmym alkoholikom ale myslím že potrebujem asi odbornejšiu pomoc. čo robiť aby som nestratil prácu a rodinu?

 19. Miro 10. marca 2013

  Milan pomoc od závislostí poskytuje psychiater. Aj AA sú dobrý nápad. Ak so sebou budete ochotný niečo robiť, nečakám, že by ste mal stratiť rodinu. A prácu dosť pravdepodobne tiež nie.

 20. Milan 10. marca 2013

  Miro ďakujem za povzbudenie. Telefonicky som sa spojil som skupinou AA a zajtra sa mám s nimi stretnúť a nástupil som na ťažký boj s detoxikáciouu :-(

 21. Miro 10. marca 2013

  Milan držím palce a prajem, nech sa vám podarí dosiahnuť cieľ. Je to ťažká cesta, ale je reálna.

 22. Janet 10. marca 2013

  Muž po dennodennom chlastani už týždeň nepije, syn zlikvidoval všetky pivničné zásoby a muž po naliehaní prisľúbil nepiť a “nastúpil” na domácu detoxikačnú kúru organizmu. Pije (Rabanon) v ampulkách. Je vyrobený na rastlinnej báze. Užíva aj tabletky na obnovu pečene. Keď bude mať pevnú vôľu, tak to hádam dokáže aj bez liečenia. Som zvedavá, čo mám doma za chlapa a či dokáže dodržať slovo.

 23. Ee 13. marca 2013

  Milan, klobúk dole, že ste si priznali, že ste alkoholik a že to chcete riešiť!!! Tiež máme v rodine niekoho, kto by mi urobil veľmi veľmi veľkú radosť s takýmto priznaním a prístupom! No bohužiaľ…. :( Veľmi Vám fandím a držím palce!!!

 24. milan 13. marca 2013

  Tak v pondelok som sa stretol s novým priateľom s AA.Dostal som na čítanie poučné materiály.V piatok máme prvé stretnutie so skupinou.Samozrejme od pondelka nepijem,ale nechcem aby som bol pravidelne každé dva mesiace skoro na týždeň v liehu a robil hanbu sebe a rodine…Som alkoholik…pochopil som to..

 25. Miro 13. marca 2013

  milan s takým postojom to začínate celkom nádejne. ak by ste mal v súvislosti s nepitím nejaké problémy je lepšie poradiť sa s lekárom, môže pomôcť. ale ak ešte nie ste v štádiu, kedy abstinencia prinesia vážne následky, potom je váš ďalší život v dobrom smerovaní, pretože hlavne budete bojovať s vlastnou vôľou. to je ten lepší prípad. držím palce a ďakujem, že sem prispievate. Verím, že váš príklad môže motivovať aj iných k takému rozhodnutiu.

 26. Milan 15. marca 2013

  Dnes som absolvoval svoje prvé stretnutie so svojou skupinou AA. Musím sa priznať, že od rána som bojoval so svojimi démonmi-obavami. Je to potrebné? Nezvládneš to sám ?Veď už Ti je dobre! Kašli na to! Rozbolela ma hlava, brucho . Nepodľahol som a s malou dušičkou vkráčal do miestnosti. Hneď na úvod sa mi dostalo priateľského objatia od človeka ktorý ma v pondelok pozval na stretnutie. Podania rúk a zoznámenie s ostatnými členmi. Nasledovalo čítanie s preambuly AA.A potom kto chcel rozpovedal svoj príbeh. Aj ja som čo to povedal…Popíjali sme kávu a čaj a bez prerušovania, trpezlivo s úctou, pochopením počúvali jeden druhého….Už teraz viem, že týždeň do ďalšieho stretnutia bude pre mňa dlhý. Neľutujem, že som tam bol! Niečo veľmi ťažkého zo mňa opadlo…dostalo sa mi do daru akej si prazvláštnej sily. A určite si z nej pôjdem načerpať znova.
  Kto váhate-neváhajte…kto sa bojíte ako ja-nebojte sa….AA sú priatelia v najväčšom porozumení aké mi alkoholici potrebujeme. Do skorého videnia. S úctou a pochopením. Milan.

 27. adka 22. marca 2013

  Dobrý večer všetkým, poprosila by som o radu. Žiaľ, máme mamu alkoholičku, ktorá si to nechce priznať, stále klame a keď jej otvorene povieme pravdu, reaguje negatívne. Ako ju naštartovať, aby si uvedomila, že má problém??? je liečená na psychiatrickej ambulancii, liečbu v ústave odmieta a aj stretnutia v klube AA. Nevieme ju nijako presvedčiť, že jej chceme dobre a nech spolupracuje.

 28. Milan 23. marca 2013

  Milá adka.Neviem či poznáte tento web.Aj tu na Mirovom webu je veľa múdrych rád.Doporučujem nahliadnuť aj tu:http://www.alkoholici-anonymni.sk/ .Držím palce.

 29. Miro 25. marca 2013

  adka ak sa vám to opakovane nepodarilo, tak zvyčajne nemá zmysel opakovať rovnaké pokusy. Žiaľ, možností presviedčania je málo. Ak nezaberú, potom treba alkoholikovi značne strpšiť život. Nekomunikovať s ním, nepomáhať mu… A ako Milan správne píše, doštudujte si aspoň základné informácie o alkoholizme

 30. iri 15. apríla 2013

  dobry den,ja by som sa chcela spytat,ci mi neviete poradit nejakeho psychiatra,ktory sa tomuto problemu,resp alkoholizmu alebo alkoholizmu a depresiam venuje, najlepsie vo vychodoslovenskom regione. dakujem pekne za odpoved

 31. Milan 30. septembra 2013

  Úprimne vás všetkých pozdravujem :-)
  Po už čosi cez pol roka triezveho života som hrdý,že som sem napísal a nechal si od Mirka poradiť. Som členom AA a pomáha mi to.Ak mi práca dovolí vždy idem na stretnutie….naučilo ma zvládať chuť po alkohole a neopiť sa…Kto potrebuje poradiť s Prešova a okolia kľudne nás vyhľadajte-sme otvorený pre každého :))Som prekvapený ako málo ľudí sem sem píše o radu,ale na druhej strane ma teší,že je asi tak málo problémov s alkoholizmom-či? Želám všetkým ktorý to potrbujú nech nájdu v sebe silu a nehanbia sa.Žiť triezvo je proste úžasné i keď sa sa to nám alkoholikom sprvu nezdá…
  P.s. pozdravujem Vás Miro a želám mnoho zdaru vo všetkých oblastiach života ktorým sa venujete:-)

 32. Miro 30. septembra 2013

  Milan ďakujem vám za milé slová a verím, že vaša skúsenosť môže pomôcť ďalším, ktorí sa nevedia rozhodnúť.

 33. Mirka 2. novembra 2013

  Ahojte. Asi mam problem s alkoholom. Neviem. Niekedy nemusim pit aj 3 dni posebe, no potom sa opijem na mol. ze o sebe neviem. Tak si dam zavazok ze prestanem, vydrzim 2,3,4 dni podla toho kolko mam stresu v robote a cele sa to znova zopakuje. HROZNE chcem prestat, no hanbim sa ist lekarovi.

 34. Miro 2. novembra 2013

  Mirka ak sama nedokážete prestať, potom je lepšie prekonať pocity hanby, pretože ak s alkoholom problém máte, tak tá hanba bude stále horšia. Prípadne začnite návštevou skupiny anonymných alkoholikov. Je to poučné.

 35. Mirka 2. novembra 2013

  Ahoj Mirko, dakujem za odpoved. Mam super oporu v manzelovi, voci ktoremu sa citim hrozne previnilo. Po vcerajsku som sa rozdhola prestat pit. Uplne. Lebo som nasla niekolko ,, nacatych flias,, o ktorych si vobec nic nepamatam a to ma priserne desi. Paci sa mi co bolo spomenute niekde vyssie Motto – Dnes nebudem pit. Drz mi palce!

 36. berta 2. novembra 2013

  zdravim,
  som alkoholicka a konecne mi to doslo… v pondelok idem na stretnutie s psychiatrom, dufam ze mi tento entuziazmus do pondelka vydrzi… wish me luck

 37. Miro 2. novembra 2013

  Mirka, berta, obidvom vám držím palce. tieto rozhodnutia sú veľmi ťažké, ale čím skôr prídu, tým menej škôd v budúcnosti človek stihne spraviť.

 38. Milan 3. novembra 2013

  Čoskoro bude osem mesiacov čo nepijem no v poslednej dobe mávam naňho velkú chuť.Niekedy viac inokedy menej,niekedy si naň ani nespomeniem.Ale keď mám naň veľkú chuť vždy mi to pripomenie,že som na ňom závyslý a to je zle.A pripomeniem si čo všetko som stváral keď som bol ožratý.Tiež som nepil každý deň,ale po niekoĽko dňoch až týždňoch no potom niekolko dní v kuse na mol…brrr…Je to neustály vnútorný boj no terba vydržať a ide to.V AA máme tzv. 24-hod. plán.To znamená,že si ráno povieme,že dnes-t.j.24hod. vzdržíme nepiť a to stačí.Čo bude zajtra neriešime možno sa opijeme…No a potom keď príde ráno tak sa znova držíme 24-hod. plánu.Dnes si nedám a možno zajtra hej…A funguje to verte mi…Viac by som sa asi desil predstavy,že si už nikdy nevypijem ako vydržať jeden deň a po tom sa uvidí:-))Prajem všetkým dostatok pevnej vôle a ono to pôjde samo.

 39. Mirka 3. novembra 2013

  Ahojte vsetci, 2 dni nepijem – nic moc, ja viem. No dnes rano sme mali s par kamoskami ze , ranajky v meste, ako baby nedelu rano bez partnerov a samozrejme ze zacalo sa Prosecom – jedina som nepila. Baby na mna kukali, ze co sa deje ze zrovna JA nie. Tak som povedala, ze dnes proste NIE. Najprv mi to bolo blbe, no ked som to povedala nahlas (nikto nevie ze chcem prestat pit okrem muza) tak som bola na seba pysna. Iba ja jedina ze nie. Trosku mi cvakalo ze podlahnem, no ako doniesli flasu ma az striaslo, lebo par takych som zvykla doma najst a nepamatat si !!!!! Hrozne mi pomaha DNES NEPIJEM… Len dnes. Zajtra uvidim. Berta, Velmi ti drzim palce! Daj vediet co bolo. A ty Milan – 8 mesiacov ???? Paraaaaada…. NEVZDAJ Si pre mna inspiracia, tak nesklam!!!! Drz me si palec! ,-) pa Mirka

 40. peter 4. novembra 2013

  Pekny den vsetkym volam sa Peter mam 30 rokov a mam otazku ci som alkoholik,alebo nie..osobne si myslim,ze asi ano.Nikdy nepijem cez tyzden,ale ako nahle pride piatok tak sa ide niekam na žurku,alebo u mna na chate s partiou tak pijem.Niekedy to je v pohode ked mam plan robit niečo na chalupe vypijem malo aby som bol rano čuly,ALE!!vacsinou je to tak,ze ako nahle v piatok vecer zacnem pit tak skoncim v sobotu vecer na mol a niekedy aj az v nedelu rano.Co chodim do partie tak vacsina z nich je na mol kazdy den..casto im robim sofera,lebo fakt cez tyzden ani najmensi pocit dat si pivo ani ked vidim ako oni piju.jo par krat mi bolo tak zle,že som si myslel,že toto su moje posledne minuty života..pocity uzkosti,triaška,studeny pot.vtedy samozrejme preklinam toho čo alkohol vymyslel,ale cez tyzden je dobre pride piatok a ten isty scenar..takto to trva asi cca 4 roky..

 41. Milan 4. novembra 2013

  Mila Mirka.
  Superrr…Som veľmi rád,že si vykročila vpred k triezvemu životu.Pojde to a sama sa nenezdáš a budeš tam kde som dnes ja.Dnes už viem ,že etanol je smrteľný jed zamaskovaný do roznych chutí. Smrteľný je stopercentne či už sa podpisuje pod zničené zdravie,autonehody,samovraždy….Na začiatku je najlepšie keď si naozaj priznáme,že s alkoholom máme problém-až potom dokážeme riešiť ho-s výhovorkami typu,že ja nemám problém,pretanem kedy chcem hoci aj zajtra,len dnes si ešte dám to nikdy nepojde.DNES SI NEDÁM A ZAJTRA SA UVIDÍ-to je na začiatku najlepší postoj.
  Ahoj Peter.
  Moj osobný názor je že to začína byť problémom a treba stopnúť pitie pokial ešte sám dokážeš.
  Ahojte

 42. Milan 4. novembra 2013

  Ďakujem Mirovi za skvelý web na ktorom si možeme navzájom poradiť a pokecať.
  Mne určite napomáha k triezvosti a tým ma lieči s mojej závyslosti.
  ĎAKUJEM.

 43. Mirka 4. novembra 2013

  Ahojte! Milan, dakujem za povzbudive slova! Tvoj koment z marca ma inspiroval.
  Pripajam sa takisto dakujem Mirovi, ze mame tuto moznost si vymenit skusenosti.
  Dufam ze sa pridaju aj dalsi a odhodlaju sa. Tak ako ty Peter!
  Zaujimalo by ma Berta, ako si dopadla u psychiatra
  Pekny vecer!

 44. Miro 4. novembra 2013

  peter tu ešte možno nejde o nejaký stav vážnej závislosti. Len pravidelným popíjaním sa postupne môže utvárať. Ak pociťujete že s tým je problém, prestaňte piť. Ak to nedokážete v tej chvíli je jasné, že problém máte. Čím skôr to začnete riešiť, tým kratšia cesta späť. Už to, že o veci uvažujete je dobrý znak.

  Milan budem rád ak to pomôže. Ak by tu bol záuejm môžem spustiť aj diskusnú platformu, predsa len debata pod článkami je trocha núdzové riešenie. Vďaka za milé slová.

 45. Milan 4. novembra 2013

  My alkoholici sme si všetci rovný vo svojej snahe byť triezvy.Nerozhoduje či absolvujeme dni alebo mesiace veď od opitosti a opätovného pádu nás delí jeden jediný pohárik.A to musíme mať na pamäti.
  S úctou k všetkým ešte trpiacim alkoholikom.Milan.

 46. Milan 4. novembra 2013

  Ahoj Miro.Bolo by určite súper ak by Ste spustili diskusnu platformu.Verím ,že by poslúžila účelu.Ja osobne budem stálym čenom a prispievateľom.Ďakujeme.

 47. Miro 4. novembra 2013

  Milan skúsim vysnoriť niečo jednoduché. Fórum by som dával nerád, je to chaotické.

 48. Milan 4. novembra 2013

  :-)

 49. angelika 10. novembra 2013

  ahoj,…moj priatel pije,ale neprizna si,ze ma problem,…ten mam ja,jeho mama,jeho sestry,rodina,…a o com vlastne hovorime,ze on je v pohode,…nepomahaju prozby ani hrozby,nejde to po dobrom ani po zlom,…opije sa,slubuje,zasa sa opije a zasa slubuje,…milujem ho,pretoze za triezva je to velmi dobry clovek,ale ked sa opije,stava sa z neho blbec,…nechce sa liecit,ani prestat pit,ani prist o nas,o rodinu,…neviem,ako mu mam pomoct,…dostal ultimatum,ze ked neprestane,tak je koniec,…zjavne mu na tom nezalezi,pretoze pije,…a potom place a slubuje,ze s tym nieco spravi,…vydrzi niekolko dni a zasa do toho spadne,…takto to bolo pred rokmi,kvoli alkoholu sme sa rozisli a tak je tomu aj teraz,po 13rokoch,…nic sa nezmenilo,…jeho mama vravi,ze z prestavkami pije od 21rokov,tento rok bude mat 48rokov,nikdz sa neliecil a ani nechce,…preco pije,nevie ani on sam,jeho oblubena odpoved je-o com hovoris,…mam pocit,ze sa zasa rozideme,pretoze ja jeho pitie tolerovat nebudem,uz aj kvoli detom a on to riesit nechce,…kto by mu mohol liecbu nariadit,ake podmienky treba splnat,…dik

 50. Miro 11. novembra 2013

  angelika liečbu mu nenariadi nikto. Keby aj, je to zbytočné. Ak pitie robí problémy, je rozumné ho netolerovať.

 51. Mira 11. januára 2014

  Pekny den,neviem ako to napisat,ale uz naozaj nviem co robit,mam 18 rocneho syna,strasne zacal pit a pije az tak ze sa pomoci,je to na dlhe pisanie,iba by som prosila o radu ako a kam ho dat liecit,bola som s nim u psicholpgicky,poslala nas psichyiatrovi odmietol,odmieta aku kolvek pomoc,byva s otcom a ten pije tiez ale nie tak ako mlady,dakujem

 52. Miro 11. januára 2014

  Mira je časté, že človek, ktorý pije nechce pomoc. Ak odmieta psychiatra, ponúknite mu anonymných alkoholikov. Ale ak odmietne aj to, prestaňte ho akokoľvek podporovať. Každá pomoc len prehlbuje čas, kým pije. Napríklad ak zaspí a pomočí sa, treba ho nechať tak, žiadne prezliekanie, žiadne upratovanie.

 53. ja 28. januára 2014

  mne nestacia slová! nechcem stratit rodinu! kazdy moj lekar vie, ze mam problem s alkoholom,/lebo som im povedala…./ no len lieky na pecen mi davaju! mam dve deti, rozvod za sebou, a kvoli alkoholu(chorobu, ktorá uz rok trvá, a dali ma invalid)…..chcem byt ta zena, ta mama, aka som bola………….! sakra!a nik mi nepomoze!

 54. ja 28. januára 2014

  a ešte niečo: dcera ma 16, a ucí sa na na same jednotky v gymnazii, syn ma 14, na zakladnu chodí, ale na matematické olympiády chodí….miluje vsetko, co je vedecke…./dúfam, ze su moje :)))/ s byvalým muzom zijem….aj ked financny problem nemame, ale ja asi nejake citove. bola som uz na neurologii, na hematologii, na gastroentorogii, na infekcnom, ale nik mi nepovedal, aby som vyhladala pomoc. NIKTO! ale ja viem, ze ju potrebujem!

 55. Miro 28. januára 2014

  Ja: ak potrebujete pomoc s alkoholizmom, tak odporúčam obrátiť sa na psychiatra, to je kompetentný lekár, ktorý s tým vie niečo spraviť. Alebo navštívte skupinu anonymných alkoholikov. Odborní lekári z iných oblastí vám málokedy poradia liečenie, majú zvyčajne zlé skúsenosti. ak upozornia človeka že má problém s pitím, zvyčajne je agresívny.

 56. ja 28. januára 2014

  aj to, ze som konecne odisla k lekarovi mi pomohla jedna doktorka. mam guillen Barre.. sef z roboty ma nikdy nepustil k lekarke.. 18 rokov tam pracujem :) ale teraz som musela. inac mam 38 :) ale nechapete ma… mne nik nechce dat odporucanie, vymenný list. aj teraz som si naliala barackpalinku… bo cakam, aby dosli vysledky, ci syn nema zapal pluc a stres neviem inak prekonat. zapalim si a nalejem si ale ja to uz sama nezvladnem!
  jasne, aj vy mate ine starosti……..aj tak musim sa kuknut na gulaš…pekny den Vám PRAJEM!
  Bolo to .take…uvolnujuce pisat sem….pytat sa…prosit sa….nie som nikto vynimocna, len zena a matka……ale prosila som o pomoc………..a jasne, chod do p…..k psychiatrovi….date mi vymenný list?

 57. Miro 28. januára 2014

  Verím, že neočakávate, že vám niekto v diskusnom anonymnom fóre pošle výmenný list. K psychiatrovi sa zvyčajne dá ísť aj bez toho, podľa obvodu.

 58. mana 3. februára 2014

  som matka syna ktorý je alkoholik, bol už aj na protialkoholickom liečení, rozpadlo sa mu manželstvo, začal znova piť, po ďalšom liečení vydržal abstinovať 2 roky, to len preto že mal nový vzťah , prešli roky kde sa vyzul zo svojej kože tak do roka 2 krát a to sú pitia ťahy týždenné a do nemoty, všetká snaha ako matky zlyhala, teraz posledný rok to ide po každých troch mesiacoch a doba sa skracuje teraz sa opakuje po mesiaci, ako matka som si myslela, že to robím správne, že musí mať istotu, že sa má na koho obrátiť. Občas sa mi podarilo ho dostať na zastavenie ťahu ale už ďalšie liečenie odmietal. Ak už mu telo po týždni vypovedá vie prestať piť. teraz sme sa dospeli do fázy, že nie je ochotný sa ambulantne liečiť. Teraz momentálne má ťah, som na neho sama, mám už 62 rokov a keď na 4-5 deň (keď už nevie čo robí) ja z bytu odchádzam, hľadala som pomoc na internete a tak som sa dostala na Vašu stránku a zisťujem, že moja pomoc bola v neprospech celej záležitosti. Má diagnostikovanú panickú úzkosť a poruchu osobnosti. Ak sa mi aj náhodou podarí presvedčiť, že poďme do nemocnice (teraz sa to stalo tesne pred Vianočnými sviatkami) ho neprijali lebo mal alkohol v krvi . Poraďte ako mám postupovať. Je to vzdelaný človek, mladý, život pred sebou. Ako matka mám sa prizerať, že sa ženie do záhuby?

 59. Aba 9. februára 2014

  mana: nemyslim si, ze Vasa pomoc bola v neprospech celej zalezitosti, aj ked z tejto stranky sa moze zdat, ze najlepsia pomoc alkoholikovi = ziadna pomoc. Je lahke sa v tom utvrdzovat, ked je clovek zufaly; aj ja som to tak robila naposledy, ked mal otec tah. Ale otec nedavno zomrel, sice na infarkt, dva mesiace po skonceni mesacneho pobytu v nemocnici (detox na psychiatrii) po dvojmesacnom tahu, a ja vsetko vidim z inej perspektivy. Napriek tomu, ze sme mu cela rodina pomahali ako sme najlepsie vedeli, dnes by som to robila inac. Hlavne: vacsinou sme nanho kricali a vycitali mu; namiesto toho by som k nemu pristupovala s doverou, verila by som mu, ze chce prestat (aj ked odmietal liecenie), komunikovala by som s chladnou hlavou a trpezlivo, zistovala, preco vlastne pije – musi to ist na podstatu (na to sme nemali odvahu), pozerala sa na vec jeho ocami, stala za nim, motivovala ho k tomu, aby prestal kvoli sebe, o co by mohol mat lepsi zivot – na toto je dolezite ho dobre poznat, vediet, na com mu zalezi, dodavala by som mu sebavedomie a silu, aby vzal zivot do vlastnych ruk, ze to dokaze, povzbudzovala ho. Toto samozrejme stoji vela energie, a Vy si tiez musite stanovit hranice. Ma vediet, ze ste mu ochotna pomoct, ale on musi tiez chciet a spolupracovat. Vy si tiez vyhladajte odbornu pomoc (psycholog), chodievajte na stretnutia anonymnych alkoholikov, nebudete potom z jeho pitia taka vysilena, vynervovana a zufala, budete mat viac sily mu pomoct. Ak este ma niekoho ineho, kamarata, ktoremu na nom zalezi, nech mu aj ten skusi dohovorit. Vela si nastudujte o alkoholizme – vo vela veciach su si alkoholici podobni, ale do velkej miery su aj individualni, na to tiez nezabudat. Nas otec pil tridsat rokov, absolvoval zopar lieceni a tiez ich potom odmietal. Myslim si, ze by mu viac pomohla individualna psychoterapia (ambulantne), pretoze alkohol bol unho dosledkom inych problemov, napr. s komunikaciou, bol plachy, alkoholom sa povzbudzoval – preto skupinova terapia na lieceniach nebola najvhodnejsia forma. Bol vzdelany, inteligentny, ale chybala mu pokora.. Keby sa ale tieto veci pomenovali a rozpravali sme sa o nich, som presvedcena, ze by to zabralo viac. Treba s nim pracovat, hned ked vytriezvie. Ako prerusit tah – to je tazke. My sme raz sli cez otcovho psychiatra (tiez ho moc nenavstevoval, ale mama s nim pravidelne komunikovala) – ten ho odporucil do nemocnice na detox. Naposledy sme to urobili tak, ze ked po vyse mesiaci stale pil, odisli sme a po tyzdni ho prisli skontrolovat. Po prvom tyzdni lezal na zemi odpadnuty, privolali sme sanitku, oni ho postavili na nohy a on odmietol ist do nemocnice. Po druhom tyzdni stale pil. Po tretom tyzdni uz prerusil tah sam – vecer si dal naposledy, rano uz sa velmi silno triasol, zavolali sme zachranku a to uz uznal aj sam, ze musi do nemocnice. Toto su len moje skusenosti, chcela som iba trochu poradit. Mozno to nebude ta spravna rada pre Vas a mozno ano. Alkoholici su nestastni ludia, stratili vsetko, rodinu, vztahy, pracu, sebavedomie, dostojnost.. ak je to dobry clovek a mate ho radi, treba mu pomoct, ale zaroven dat si pozor, aby nestiahol aj vas.

 60. Mana 11. februára 2014

  Ďakujem, za názor, za myšlienky, jedným slovom bolo povedané všetko !pokora”, odborníci ho neprijmu ak je pod plyvom alkoholu, napriek tomu, že on vtedy chce sa podrobiť liečbe. U nás vstupuje
  ešte jedna povahová črta tvrdohlavosť a sebavedomosť, po vytriezvení, najmä ak to dosiahol sám, nie je ochotný sa baviť na problém alkohol.

 61. Aba 13. februára 2014

  Ano, ak sa chce vyliecit, musi pokorne prijat svoju diagnozu; aj samotny fakt, ze je to diagnoza. Myslim, ze takto s nim treba o tom aj hovorit. Musi si uvedomit, ze nevie sam prestat pit, lebo je zavisly (a preto ani nesmie znovu zacat). A ak aj teraz mozno este vie sam prestat, o pol roka/ o rok to nemusi byt pravda -jeho stav sa bude zhorsovat, fyzicky aj psychicky. Nas otec dlhe roky tajil svoj zdravotny stav; cirhoza, cukrovka atd ho akosi nedesili, vylakal sa az ked mu lekar dal lieky na demenciu a sam si uvedomil, ze si nepamata urcite veci.
  S prijatim pod vplyvom alkoholu je problem, aj ked nam sa to zoparkrat podarilo. Boji sa vytriezviet, lebo mu bude zle – ale musi to prekonat, je zbytocne to oddalovat (aj tak skonci na detoxe a kazdym dnom si akurat skracuje zivot). Da sa zavriet ho do izby, aby sa nedostal po alkohol (ak nehrozi, ze vyskoci z okna a pod) a ked zacne mat abstinencne priznaky (triaska, pot), zavolat zachranku. Alebo sa s nim dohodnut na takomto scenari.
  Tvrdohlavost – tiez poznam, otec bol navyse znamenim byk (zverokruh moze byt tiez sposob dozvedenia sa vela o povahe). Tu by pomohla psychoterapia, aby si uvedomil svoje crty, v com je silny, v com slaby a mohol sa o tie silne veci opriet..
  Tiez poznam sebavedomost – hrdinstvo, megalomanstvo – lenze toto je zradne, myslim, ze to bolo prave na prekrytie nizkeho sebavedomia. Ani nas otec sa nechcel bavit na problem alkohol – ale teraz to vidim tak, ze sme mali zmenit taktiku – nevycitat, ale komunikovat. A mozno ak sa teraz este nechce bavit, po case, ako sa mu bude stav zhorsovat, sa bude chciet. Je to tazke, treba ho hlavne dobre poznat a mat dostatok informacii o alkoholizme, moznostiach liecby.. a urobit vsetko, potom si nebudet moct aspon nic vycitat.

 62. Mana 14. februára 2014

  Hovoríte mi zo srdca, len pre priblíženie, znamenie baran. Poukazujem, že dnes ešte jeho telo je mladé, ale postupne bude ho zrádzať, upozorňujem, že alkoholizmus vplýva aj na jeho mužnosť a podobne. Ako matke v stave triezvosti nenamieta ani nevyvracia, ako to berie neviem, v triezvom stave so mnou kominukuje len to najnutnešie. Nie a nie ho presvedčiť pre ambulantné sedenie, sedenie v klube AA. Teraz naposledy sme skončili v ambulancii drogovo závislých, no prístup lekára ma zarazil, prekvapil, ani náznak hĺbkovo sa zaujímať o pacienta, prečo to robíte, čo je spúšťačom atď., jeho popis bol “pacient sa viac krát uchádzal na centrálnom príjme o prijatie do nemocnice na zastavenie ťahu pod vplyvom alkoholu”. Ja viam, syn je ten ktorý musí chcieť a chcieť triezvy.

 63. Milan 12. marca 2014

  Ahoj Miro.V pondelok už prešiel rok čo som tu prvý krát napísal o radu.Bola to pomoc v pravú chvýľu.Som stále triezvy,spokojný a vyrovnaný so svojím životom.V osobnom i pracovných vzťahoch mám už dôveru a som spokojný.Dúfam,že aj naďalej s pomocou Tvojho webu(stále čítam príspevky a som za ne vďačný,aj keď sa vyjadrujem už zriedkavo) a Anonymních alkoholikoch sa bude môj život uberať triezvym smerom.
  Za seba a svoju rodinu Ti úprimne vyjadrujem veľku vďaku a prajem všetkým aby aj oni našli potrebnú pomoc a pokoj.
  Ahoj,Milan. :-)

 64. Miro 13. marca 2014

  Milan gratulujem k ďalšiemu roku splneného zámeru.

 65. ikik 11. mája 2014

  Dobry den
  Aj sa chcem zdvoverit. Strasne sa hambim za svoje ciny,ktore som urobila v stave opitosti.cize vcera aj predvcerom.som zo seba nestastna,ze neviem s akoholom prestat.vydrzim 3-4dni a zas taham 2dni v kuse. Som zena a hlavne matka.dcera je uz velka ta to nevidi ale syn… Preco mu to robim???? Dnes som si povedala, ze s tym skoncim.strasne moc chcem.ked som opita robim take veci,ktore ako triezva odcudzujem,hlavne ze si nic nepamatam taka som na mol.potom sa hambim ist aj von.drzim si palce nech to zvladnem,lebo chcem byt hlavne vybornou mamou

 66. ikik 11. mája 2014

  Vlastne oijem uz dost dlho bola som aj na lieceni,3mesiace no po 2rokoch som zacala znova.no a este som nepila,ked som bola tehotna. Vtedy bol moj zivot krasny nebola som nervozna vsetko islo lahko. Ale moja prva cesta v pondelok bude viest k pychiatrovi,aspon na zaciatok nejake lieky na ukludnenie.nech mam znovu taky isty zivot. Je alkohol dedicny?vidim ze som cela ako moj otec,ktoreho alkohol dohnal k sebevrazde.ach ja to moje svedimie,ale boli…..

 67. Lukas 25. mája 2014

  Zdravim. Mam 27 rokov, som muz a musim pridat jeden komentar. Obdivujem Mira, ma vyborne motivacne myslienky a web. V juni bude pol roka co nepijem alkohol, prestat nebol velky problem prestal som 13 decembra. Motivuje ma a taha ma dalsi a dalsi den a mesiac bez tohoto svinstva ktore nici zivoty ludi. Najlepsie je razovite prestat a uzivat si triezvy pohlad na svet a vychutnavat si zivot ako sa len da bez drogy zvanom alkohol. Po case som prisiel na to ze mi alkohol nechyba ku stastiu. Treba sa naucit zit a tesit aj z malickosti. Viem doba nieje dobra ale stale sa da najst v zivote nieco co nas moze tesit a tahat do buducna. Sam si davam stale otazku ci si dat niekedy trocha alkoholu po case ale stale mi pride otazka, potrebujem to ku stastiu ?? Odpoved je stale jednoznacna NIE! Poviem Vam je ovela krajsi zazitok pozorovat triezvy nocnu oblohu a cakat kedy bude padat hviezda/y je to uzasne divadlo, lepsie ako sediet pri pive. Po tom pol roku mozem povedat ze mi alkohol branil v profesijnom raste v kariere. Pracujem v IT a tu sa dost casto ziada vyjst niekam von zresetovat, naucil som sa relaxovat inac, zeny viem balit aj bez alkoholu a triezvy mam vacsiu sancu ako opity :) :) , je to tak zeny nemaju rady pripitych chlapcov. Ked som prestal pit tak mi bolo ovela lepsie, aj kavu som si vedel vychutnat lepsie, zivot je krajsi z triezveho pohladu. Alkohol neriesi problemy, mozno ked si date ten poharik dve flasu tak v ten den sa zda ze problemy zmizli, pravda je ta ze problemy sa len nakopuju a neskor ich tak ci tak budete musiet riesit. Treba problemy riesit v cas. Napisat si plusy a minusy preco prestat pit co mi dava alkohol a co mi nedava a najskor samy uvidite ze viac plusov ma ten zivot bez alkoholu. A hlavne si treba zratat kolko nas stoji ten alkohol, ja som dal bezne viac na alkohol ako na jedlo ked som si odkladal jeden mesiac blocky. Radsej dat peniaze na jedlo alebo na kino ako na ten alkohol. Tak este dnes vyhodte vsetky flase alkoholu. Da sa nad tym vyhrat len si treba uznat chybu a uznat ze je problem. U mna najvacsi problem bol ze som nemal mieru ked som si vypil a mal som zlych kamaratov ktori ma tahali ku dnu. Videl som to ako velky problem a prirovnaval som to k alkoholizmu. Akonahle som prerusil kontakty s takymito ludmi dychalo sa mi lahsie a aj zivot zacal naberat iny smer. Nevravim ze ma to nelaka. Ked som v piatok bol pozorovat meteory, Zem mala prechadzat pasom komety kde malo padat strasne vela meteorov za hodinu tak som si spomenul ako som si pred rokom v juni popijal vinko so sexi kamoskou v parku na lavicke kto by nechcel takyto okamih spat ? Ale hoc boli aj pekne okamihy, spomenul som si na tie zle koli ktorym som prestal pit alkohol a ze kazdym dnom prekonavam sam seba a robim nieco pre svoje zdravie a pre buducnost. Kazdy je iny, ale kazdy mame city a emocie a aj zdravy rozum. Kazdy kto tu prispeje ma vsetko aj city aj emocie aj zdravy rozum, nenechajte manipulovat alkohol svojimi citmi a zdravym rozumom, dajte a prispejte k tomu aby vyhral zdravy rozum a povedzte si ze sa da vsetko zmenit a ludia budu na Vas pozerat s respektom na cloveka ktory nieco dokazal.
  Este jedno motivacne video, dolezity je tam hlavne text/slova je to motivujuce.

  http://www.youtube.com/watch?v=naIXGOEK7aE

  Drzim Vam palce aby ste dokazali to co chcete a aby sa Vam splnili Vase sny.

  S pozdravom, Lukas

 68. jackess 23. júla 2014

  Podla tohoto článku som už v prdeli.. a to mam iba 24 rokov :(

 69. miska 4. augusta 2014

  zdravim. mam priatela uz dlhe roky a je alkoholik no nechce si to priznat. vravi ze on pije ked ma problem no vzdy sa daky problem najde hlavne financny. ked nema peniaze slubuje ze pit nebude. ze si uvedomuje aku hlupost robi no vzdy ked je prilezitost a peniaze pije akoby nemal dno. neviem co mam robit uz som ho aj opustila a mesiac nepil aby mi dokazal ze neni alkoholik no po mesiaci nepitia to dohana s alkoholom uz 3 mesiace. nechce ist na liecenie a vyhraza sa ze ked ho opustim tak si siahne na zivot.

 70. Miro 5. augusta 2014

  miska to, čo popisujete má celkom presný názov a volá sa to citové vydieranie. Pozrite si o tom nejakú knihu. Témy ako manipulácia a podobné.

  Inými slovami vám váš partner vraví: Ja si budem robiť čo chcem. Ty musíš stáž pri mne a trpieť mi to, lebo inak uvidíš.

  V skutočnosti nie ste povinná s nikým zostávať a ak sa niekto rozhodne zabiť, tak je to rovnako jeho rozhodnutie ako to, že nemieni prestať piť aj keď vie, že ho opustíte. Fľaša mu je viac ako vy.

 71. nika 22. septembra 2014

  Pozdravujem všetkých,mame hrozne velky problem s mojou 36r.sestrou.Stupnuje sa u nej požívanie alkoholu,už do takej miery,že začne ráno a fľaše máva schované a kedykolvek počas dňa ich otvára..trvá to veľa mesiacov.Má tri deti.Najmladšie ma iba 2roky a najstaršia dcera od zufalstva užila drogu..Ona tvrdi,že žiadnu pomoc nepotrebuje,ale je to výkrik z jej tela,že nevie ako má dalej žiť.Slubila,že kvoli dcere urobí všetko a znova je to tak .Ja pri nej nebývam,ale príbuzní mi opisujú aká je,má agresívne sklony už.Muž ju vyfacká večer opitú a ona ráno pokračuje.Všetky svoje problémy rieši alkoholom. Nik jej nedokáže pomôcť.Nepamätá si ani na to,ked s nou komunikujem..Býva v Bratislave..Ked jej poviem,aby vyhladala pomoc,vraj ju nepotrebuje ona ,ale ja. A porpritom,kriči do telefonu ,že už nevládze dalej…Nevieme,ako jej pomôcť…

 72. Miro 22. septembra 2014

  nika obávam sa, že možnosti pomoci ste už vyčerpali. Ak si ona nedá poradiť, najjednoduchšie bude ak s ňou prerušíte komunikáciu. Vás to len zaťažuje a jej to nepomôže. Nehrajte s ňou hru na alkoholizmus a samaritána. Sociálna izolácia môže byť jediný nástroj, ktorým ju môžete upozorniť na závažnosť stavu.

 73. Lenka 6. novembra 2014

  Ahojte,ja mám v rodine matku alkoholičku.Už v mojom detstve požívala alkohol.Stretávala sa s takou spoločnostou,aby si mohla vypiť a nik jej nič nevyčítal,pretože oni pili s nou.Nakoniec v 15 rokoch ju otec opustil,deti jej vzala sociálka.Ona sa odsťahovala do zahraničia.Po 9 rokoch prisla aby si vybavila doklady,pretože ju deportovali zo zahranicia,keďže doklady stratila.Jej vlastné deti,ktoré vyrastali v detskom domove,jej chceli podať šancu.Vybavili jej doklady.A jedna z dcér si ju vzala k sebe,pritom ma rocne dieťa.No zistila,že matke islo len o doklady,a že jej vyhovuje život s alkoholom a jej partnerom v zahranici.Nema uz materinsky cit,nezaujima ju že jej deti ju chceli dať dokopy.Mali nadej ze sa da dokopy,ved nema ani 45 r.Hoci ona ich nechala u cudzích,nevychovala ich.Ja si myslim že alkoholik stratí úplne nad sebou kontrolu,nevidí rodinu,deti.Vidí len cestu k alkoholu.Alkoholik sa nezmeni.A trpi tym cela rodina.No rodina,deti ktorým na nej zalezi,musia si uvedomiť,ze zivot môžu zmeniť,zmeniť sebe,a svojim detom.Musia myslieť na seba.Pretože myslieť na alkoholika,ktorý je už len v alkohole,a hladať nadej mu pomoct,nepomôže.To už nezmení.Aspoň nie v takom štádiu ako je moja mama.Preto odkazujem ostatným,ktorí majú podobné výčitky,chcú pomôcť niekomu v rodine.Oplatí sa pomôcť len takému,ktorí sám chce,chce sa liečiť.A netrápte sa pre takých,ktorý pomoc odmietajú.Pretože sami seba ničíte.Myslite na seba.A nemajte žiadne výčitky.

 74. Ivana 28. decembra 2014

  Potrebujem pomoc moja mama prepadla alkoholu a je psychicky chora ako ju dostanem na psychiatriu? Môžem jej zavolať aj 112? aby ju tam hneď odviedli? je to blbá otázka ale som ešte len dieťa a neviem čo mám robiť

 75. Miro 28. decembra 2014

  Ivana zavolať môžete, ale nie som si istý, či vám pomôžu. Ak niekto pije a sám s tým nechce nič robiť, tak ako rodina nemáte veľmi páky na to, aby sa s tým niekto zaoberal. Polícia až potom, čo sa stane trestný čin. Lekári až vo veľmi vážnych stavoch zasiahnu (bezvedomie, napríklad).

 76. Martin 4. mája 2015

  Ahoj volam sa Martin mam 28 rokov a konecne som sa dostal do stadia ze si chcem priznat ze mam problem s alkoholom…nici moj zivot aj zivoty ludi ktorych milujem …viackrat som sa opil velmi a potom som priatelke sluboval ze uz to nespravim a ze sa polepsim….zmena nastala ale len mala a zas som dotoho viackrat padol….myslel som si ze vsetko dokazem vyriesit sam ale to bol omyl …vela ludi ma tu motivovalo k raznejsiemu pristupu…taze zacinam aj ja tento boj proti vlastnemu demonovi….dufam ze sa odhodlam aj na sedenia s AA ak by ste niekto vedeli o nejakych v okoli BB, BR bol by som vdacny za info

 77. Miro 4. mája 2015

  Martin v okolí BB je napríklad toto http://www.alkoholici-anonymni.sk/kontakt/skupiny-aa-na-slovensku/23-most

 78. Lula 21. mája 2015

  Dobrý deň, potrebujem sa poradiť a neviem s kým. Priateľ má 35 r. a je zvyknutý, že si rád vypije pri každej príležitosti … oslavy, stretnutia. V ich rodine sa nalieva pri každej príležitosti. Jeho otec aj brat sú alkoholici. všetci jeho známi si radi vypijú. Ja som vyrastala s otcom agresívnym alkoholikom, preto je môj postoj k alkoholu možno až prehnane odmietavý. Od priateľa som chcela, aby nepil. Nejaký čas aj nepil napr. na tých oslavách, ale potom to vyzeralo tak, že sa cca raz za 2 mesiace zrúbal potajomky za mojim chrbtom. Vždy potom sľúbil, že už piť nebude. A takto to šlo dokola 2 roky. Až sme prišli k tomu, že on nechce byť úplný abstinent, ale na tých oslavách si chce vypiť. Môj návrh, nech si dá 2-3 pivá či striky odmieta. A ja som úplne zúfalá, neviem či je to v poriadku, bojím sa, aby z neho nebol alkoholik, nakoľko týmto spôsobom fungujú v rodine odjakživa. Kvôli môjmu detstvu asi nie som schopná pozrieť sa na to iným pohľadom. Ale je takéto pitie normálne? Neviem ako to chodí :( Je normálne, že sa nedokáže toho alkoholu vzdať, ale radšej ukončí vzťah so mnou, nakoľko odmieta byť abstinent a trvá na tom, že na oslavách si chce vypiť? Je takéto pitie na oslavách každú chvíľu akceptovateľné? Mám sa radšej zamyslieť sama nad sebou, že to preháňam?? Prosím o nezaujatý názor, lebo sa v tom už motám moc dlho a už nevládzem :(

 79. Miro 21. mája 2015

  Lula tým, že máte skúsenosť s alkoholizmom ste prirodzene citlivejšia na možnú hrozbu. Zjavne si zachovávate zdravý odstup a pripúšťate, že sa môžete mýliť. Asi sa viacerí zhodneme na tom, že dať si na oslave 2 či 3 pivá je akurát dosť. Najmä pre človeka na alkohol nezvyknutého je to naozaj dosť. Piť viac už signalizuje túžbu byť opitý. To už zas môže byť varovným znakom. Takže vaša opatrnosť je podľa mňa namieste. Skúste na neho apelovať, aby sa neopíjal – už kvôli vám. Mal by pochopiť, že jeho opitosť vás zraňuje viac, než človeka ktorý nemá zlé skúsenosti. Ak sa nedokáže vzdať alkoholu a bude sa ďalej opíjať, vaše podozrenie že má problém s alkoholom bude asi opodstatnené. Potom si naštudujte čo najviac o alkoholizme a spoluzávislosti, aby ste bola pripravená kompetentne jednať. Držím palce.

 80. Lula 21. mája 2015

  Ďakujem za odpoveď. Ešte to skúsim, ale asi s tým už nedokážem bojovať :( Snažím sa, aj som chcela tento pohľad na alkohol v sebe nejak ” prerobiť “, ale tie moje skúsenosti s otcom sú tak zlé, že to je asi vo mne moc zakorenené a nedokážem s tým pohnúť. Bola som ochotná ustúpiť a tolerovať tých pár pohárov piva či vína, ale pokiaľ nie je snaha aj z druhej strany, tak asi ani nemá zmysel bojovať :(

 81. Miro 21. mája 2015

  Lula tak to ste vystihli veľmi presne to, čo som vám chcel povedať. Nie, asi sa toho nezbavíte, je to trauma a zanechá stopy navždy. Na druhej strane ale pozrime sa na to naozaj ako nezúčastnený divák: je v poriadku ak sa niekto potrebuje zbaviť vedomia opakovane? Nie. Takže v tomto prípade máte záujem o partnera, ktorý je dlhodobo triezvy. Na tom ale nevidím žiaden problém, ani “dôsledok traumy”, niečo také chce predsa každá psychicky normálna, citovo zrelá žena. Naozaj netreba démonizovať ak si niekto trocha vypije, občas a nie veľa. Alkoholizmus ale začína plazivo, je to ako noha vo dverách. Najprv 3 pivá, potom 6, po pár rokoch samozrejmých 12 a pár borovičiek navrch. A potom? Povedať stop po troch pivách by bolo smiešne. Ale rovnako absurdné je tolerovať ak sa niekto ožiera a paraituje na rodine. Takže niekde medzi troma a dvanástimi pivami je dobré mať tú stopku. Partner sa musí rozhodnúť, či mu je prednejšia fľaša alebo vzťah a najťažšou vecou bude vysvetliť mu, že obidve veci od istej chvíle nie je možné mať naraz.

 82. Martin 20. júna 2015

  Pred pár rokmi som absolvoval sedenia u psychiatra – aj skupinu AAA – vzdal som to Prečo ? Pretože keď som tam prišiel cítil som sa ako keby som bol vo vesmíre. Prečo ? Som príležitostný pijan – t.j pijem tak jeden krát za týžden či dva (čiže 2 až 4x mesačne) nikdy som nemal triašku či neskutočnú chuť na alkohol – pijem pretože sa inak ” zabávať ” neviem a tam boli ludia ktorý bez alkoholu niekedy nedokazali vydržať ani deň.
  Myslím že mnoho mladých ( mam 30 ) máme podobný problém – ideme von – zabaviť sa a alkohol k tomu patrí – ale uznám že mnoho z nás to nezvláda ( ja nie som iný , inak by som tu nepísal ) no mnoho z nás si to nechce priznať. Pre nás tabletky nie sú – v AA sa cítime čudne. Nám treba často krát pevnú vôľu.

 83. Edita 16. novembra 2015

  Dobrý deň, aj ja mám problém s priateľom. Keď je doma pije vždy, niekedy za celý deň vypije aj 18 pív, čo je už dosť veľký problém ktorý si on neprizná. On sa obhajuje tým, že pije keď pracuje a pivo nie je alkohol. Som z toho smutná, pretože ho ľúbim, chcela by som mu pomôcť, ale nedokážem to..Momentálne nasáva už štvrtý deň a to už pije aj tvrdý alkohol, k tomu začína byť agresívny :-(…ach jaj, keby som mohla zakázala by som alkohol vyrábať aj predávať. Však to je horšie asi ako drogy, všetko ničí!!!!

 84. Eva 18. decembra 2015

  Prosim poradte. Syn ma 26 rokov. Kupil si dom na hypoteku, pomohli sme mu tym, ze sme mu zalozili nas dom , aby mal lepsie podmienky. Hypoteku zatial splaca,ale co zarobi zbytok rozflaka na alkohol s kamaratmi. Za vecer prepije aj 200€. Ked nema peniaze sedi domna, akonbahle pride vyplata ide do ulic chlastat. Neviem si s nim rady. Ked je triezvy ma plkany ako opravi dom, akonahle ma peniaze realita je ina. Este byva s nami,cele uz to nezvladam psychicky. Nemozem spat, trasiem sa…..Ako ho presvedcit na sedene k anonimnym lkoholikom?Jeho tvrdenie, alkoholik vraj nieje o com uz pochybujem.

 85. Miro 18. decembra 2015

  Eva odporúčam rýchlo sa poradiť s právnikom, aby ste neprišli o dom. K zmene ho donútite asi dosť ťažko. Môžete ho prestať podporovať a možno sa spamätá. Možno nie.

 86. Ema 2. marca 2016

  Dobry den,

  spoluzavislost je z mojej skusenosti rovnako bolestiva niciva a pustosiva ako alkoholizmus ci ine chemicke zavislosti. Rovnako ako AA mitingy v Bratislave existuje aj skupina CODA. Na Hviezdoslavovom namesti, stretka mame raz tyzdenne – piatky o siedmej vecer. Existuje nadej aspon ja som ju na CODE nasla. Mna spoluzavislost posunula k rieseniu hlbsich problemov ktore mam ako DDA (dospele deti alkoholikov. – skupina pre deti z rodin alkoholikov ci inak dysfunkcnych rodin) a ine!!!!

 87. Diana 8. augusta 2016

  Som Diana, a som alkoholička. Totálna a absolútna. Nikto ma však neberie vážne. Manžel tvrdí, že sa nič nedeje…..mama priviera oči. Ja už fakt neviem, čo mám robiť. Ja to jednoducho nedokážem. Aj sem som už tuším písala.
  Vstávam s myšlienkou na alkohol, zaspávam s myšlienkou na alkohol a počas dňa toho toľko vypijem, že by sa nemusel hanbiť ani najväčší pijan na slovensku. Ja už fakt neviem, čo mám robiť. Manželovi to akoby nevadí, pretože pod vplyvom alkoholu som vtipná a možno aj šarmantná……..čo si nemyslím, kto už je len šarmantný pod vplyvom alkoholu.
  Niekedy sa mi zdá, že ani nežijem svoj život. Večne som namočena v liehu. Ale ja už takto ďalej nemôžem žiť. Ja už takto fakt ďalej nechcem žiť

 88. Martin 13. augusta 2016

  Dianka, kašli na to, že to manželovi nevadí. Možno mu to tak vyhovuje. Mamka možno priviera oči, pretože si nechce pripustiť, že by jej dcéra bola alkoholička. Ale to sú len moje domnienky. Podstatné ale je, že to vadí Tebe. Ak to nezvládaš sama, tak skús zájsť na nejaký klub abstinentov. Je ich veľa. Určite aj niekde v tvojej blízkosti. Tam Ti poradia, ako na to. Alebo vyskúšaj pre začiatok aspoň ambulantnú liečbu. Len už konečne niečo rob a nečakaj, že to príde samo za Tebou. Nájdi si na internete stránky s radami ako abstinovať. Skús napríklad stránku alkoholik.cz. Začiatky abstinencie nie sú nikdy ľahké, ale stojí za to vydržať a nevzdať to.

 89. Zuzana 12. februára 2017

  Ahojte vsetci :)

  Som mama 12,5 rocneho dievcata. Mam aj syna (31) , ale ten uz je mimo, ma vlastnu rodinu a vlastny nazor.
  Mna zaujima taka vec, ze ak otec rodiny pije (ten nas pije ) a dieta je ucastne tychto jeho stavov, ako sa spravne zachovat. Myslim teraz na to, ze ked bola mensia, jeho “cudne” spravanie som pred nou prekryvala tym, ze je unaveny, alebo ze je to sranda…. lenze od istej doby to uz nerobim. Proste som jej vysvetlila, co je to za stav, co ho sposobuje, ze to nie je ani spravne, ani normalne. Neviem, ci som urobila dobre.
  Mozno by som este mala napisat ako casto pije. Take, ze nepije vobec – to vlastne nebyva. Mava obdobia, ze je kazdy vikend v liehu, len do prace vytriezvie. Niekedy pije len do takej “polovicky” , ale vzdy to meni jeho spravanie. Je velmi silny manipulator a strasne ho rozculuje, ze uz mu neskocim na tie jeho manipulatorske tahy. Tak je uz aj agresivny.
  Velmi mi psychicky pomohlo, ze sym mi ponukol, ze “spojazdni” podkrovie a ked bude fakt zle, proste sa zbalim a aj s dcerou odidem. Velmi ma to ukludnilo, zlepsila sa mi psychika.
  Pravdepodobne sa to ale dozvedel, lebo nejde az do takych krajnosti ako volakedy. Zabrzdilo ho to, ale dokedy ?
  No najviac z tohoto vsetkeho ma zaujima, ako to vysvetlujete Vy Vasim detom, lebo asi nie je dobre tutlat to a tvarit sa, ze vsetko je tak, ako ma byt.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: