Máte problém s alkoholom? (TEST)

Ako overiť, či alkohol zneužívame? Na to existujú diagnostické kritéria. Odborníci stanovili zoznam vlastností, ktoré sú typické pri alkoholizme. Sú zvyčajne prítomné v prípade, že človek pije problémovým spôsobom. Taký človek už nie je pijan, ktorý si vypije občas a nemá s tým problém. Je to už pitie, ktoré už problém prinášať môže.

Položte si otázku, či za posledných dvanásť mesiacov došlo aspoň k jednému zo štyroch následkov, ktoré v ďalšom texte uvedieme. Pokiaľ áno, je pravdepodobné, že hovoríme už o zneužívaní alkoholu. Je tu dôvod na vážne podozrenie, že máte vážnejší problém s alkoholom. Vy, alebo človek, o ktorom uvažujete. Pokiaľ sa vám ani jedno z kritérií za posledný rok nepritrafilo pravdepodobne nie ste nateraz ohrozený závislosťou.

Skôr než prejdeme tie otázky, najskôr sa pozrime na to, čo vlastne chceme zistiť:

Čo je to problémové pitie alkoholu?

Problémové pitie sa dá popísať vetou:

Človek v pití alkoholu pokračuje aj v prípade, že mu pitie prináša akékoľvek problémy.

Predstavte si situáciu, že by ste si náhodou priložili horúcu žehličku k ruke. Výsledkom by bolo, že vás to bude páliť, bude vám to nepríjemné, možno tam zostane pľuzgier. Ako sa zachová normálny človek? Spravidla sa už bude vyhýbať dotýkania sa horúcej žehličky. Je to logické, jasné, nespochybniteľné. Človek so vzťahom k sebatýraniu však aj nabudúce vyhľadá prítomnosť horúcej žehličky, aby sa mohol opáliť znova. Zdá sa vám to čudné? Áno je čudné, ak niekomu vlastné poškodzovanie robí dobre. Je to rovnako zvláštne aj v prípade alkoholu.

Pokiaľ niekto po konzumácii alkoholu zaznamená problémy, logické by bolo už nabudúce alkohol nekonzumovať. Alkoholik sa však takouto logikou nedokáže riadiť. Bude piť aj v prípade, že s pitím má problémy. Práve to identifikuje jeho osobný problém s alkoholom. Takéto problémové pitie, alebo odbornejšie povedané “zneužívanie alkoholu” je vážnym varovným signálom: rozvoj závislosti.

Ak človek pije problémovo, spočiatku nemusí piť pravidelne, ani často! Aj tak už je v pásme ohrozených ľudí.

Ak pijete napriek tomu, že vám to robí problémy, nemusíte byť ešte fyzicky závislíí na alkohole. Je to však pre vás signál, že niečo nie je v poriadku. Možno vás psychika láka vypiť si a telo to “ešte nepotrebuje”. Pokiaľ však vyhoviete túžbe, časom sa aj telo začne dožadovať svojej dávky. A to už budete v stave, kedy nebudete schopní sami a bez pomoci s tým niečo spraviť.

Teraz si pozrime štyri kritériá problémového pitia

Chcete posúdiť či niekto má problém s alkoholom? Nič z toho, čo je popísané nižšie sa nesmie objavovať ani raz za posledný rok.

1. Konzumácia alkoholu v nadmernom množstve

Opakovaná tak nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá vedie k závažnému obmedzeniu v práci, v domácnosti, alebo v škole.

Neprítomnosť na pracovisku, znížená výkonnosť človeka, alebo zanedbávanie dôležitých záujmov. Tento príznak po konzumácii alkoholu je mimoriadne varovný. Znamená to, že človek skonzumoval tak veľa alkoholu, že mu to mu spôsobilo problémy. Ak niekto vypije deci červeného vína, tak ho to neznemožní. Ak to bude liter vína, už z toho asi bude slušný hlavybôľ. (U neskúseného pijana!)

Pre našu „rýchlu diagnostiku“ z toho vieme povedať, že tomu človeku chutí piť, málo mu nestačí. A to je zlý, varovný znak.

2. Konzumácia alkoholu v nevhodnej situácii

Opakovane konzumuje alkohol v situácii, ktorá je spojená s nebezpečenstvom pokiaľ sa pri nej konzumuje alkohol.

Napríklad šofér by nemal konzumovať alkoholické nápoje. Ak pracuje vo výškach, alebo obsluhuje napríklad motorovú pílu, je jasné, že by bolo nerozumné konzumovať alkohol. Ak niekto užíva lieky, alebo sa chystá predniesť prejav na verejnosti, nemá čo piť. Alebo ženích by sa nemusel “sťať” ešte pred príchodom do sobášnej siene.

Ak človek v situácii, kedy je rozumné zostať triezvym napriek všetkým vedomostiam, že je to nevhodné alkohol konzumuje, je to varovný signál. Tento signál hovorí o tom, že chcenie, túžba vypiť si je silnejšia, než rozumná úvaha. Bez ohľadu na to, či to malo alebo nemalo nejaké negatívne účinky, je vážne podozrenie, že konzumácia alkoholu je alebo bude v budúcnosti problémom.

Človek, ktorý s alkoholom problém nemá, spravidla dokáže rozlíšiť, že ide do situácie, kedy musí byť triezvy. Nedá si ani trošku. Naopak človek, ktorý sa chce rýchlo opiť, neberie do úvahy možné riziká a následky. Jeho chcenie je silnejšie ako rozum.

3. Konzumácia alkoholu napriek predchádzajúcim ťažkostiam

Opakovane pije napriek tomu, že mal po vypití si problémy.

S políciou, zákonom, spôsobil nejaký prečin alebo výtržnosť. Je veľa alkoholikov alebo ľudí, ktorí alkoholikmi, ktorí ešte len budú, ktorí po konzumácii alkoholu začnú byť oveľa viac agresívnejší. Sú potom výtržní, bijú sa, poškodzujú cudzí majetok, kradnú a podobne. Potom je konzumácia alkoholu len spúšťačom ďalšieho vystrájania a rozumne zmýšľajúci človek by si spojil do súvislosti trest a príčinu. Nabudúce by už piť nemal.

Ak niekto pije napriek tomu, že po vypití alkoholu robil výtržnosti, s alkoholom má alebo bude mať vážny problém.

4. Konzumácia alkoholu napriek sociálnym problémom

Ďalej pije napriek tomu, že má opakované spoločenské alebo medziľudské problémy, ktoré sú spôsobené konzumáciou alkoholu.

Aj tento bod je typický. Často sa vyskytuje v počiatočných štádiách alkoholizmu. Muž (alebo žena) pije a jeho (jej) manželský partner upozorňuje na toto pitie. To je varovný konflikt. Manželský partner nechce, aby jeho druh alebo družka pili. Pijúci druh alebo družka s týmto názorom svojho manžela nesúhlasí a dochádza ku konfliktom. Pokiaľ napriek nesúhlasu svojho okolia človek opakovane pije, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Toto pitie sa časom môže stať vážnym problémom.

Ak totiž má manželský partner (rodič, kamarát, zamestnávateľ…) výhrady voči nejakému inému správaniu normálny človek má tendenciu tento konflikt riešiť. Pri alkoholizme však postihnutý nie je schopný odolať pokušeniu.

Aký máte vsledok minitestu alkoholizmu?

Pokiaľ len jedno z týchto štyroch kritérií bolo splnené, je pravdepodobné, že s alkoholom máte problém. Možno o tom ešte ani nemusíte ani vedieť! Možno si radi občas nalejete a nepovažujete sa ani trocha za ohrozeného. Berte, prosím, tieto kritériá diagnostiky vážne. Sú varovaním.

Ak sa vám takéto excesy stávajú len zriedkavo, trebárs len raz za rok, ste ešte v „dobrom štádiu“, kedy pravdepodobne máte akú – takú kontrolu nad svojím pitím. Najjednoduchšie čo v tejto chvíli môžete urobiť, je absolútne si zakázať ďalšiu konzumáciu alkoholických nápojov. To znamená nie „budem piť zriedkavo“, nie „budem piť menej“, nie „budem piť s mierou“, ale „nebudem piť vôbec“.

Pokiaľ niekto pije pivo, v takejto situácii by si mal povedať „je koniec pitiu piva“. To sa týka aj piva nealkoholického, či rumových praliniek.

Alkohol musíte škrtnúť zo svojho života. V opačnom prípade hrozí, že sa stanete od alkoholu závislými. Zničíte si veľkú časť svojich spoločenských vzťahov. Prídete o prácu, zničíte si svoj príjem. Pokiaľ na to rovno nezomriete tak možno skončíte po niekoľkých rokoch ako troska. Po protialkoholickom liečení sa dostanete do rovnakého štádia, aké vám odporúčam práve teraz. Totiž, že už nebudete smieť nikdy piť.

Je jednoduchšie zísť z kratšej cesty.

Nehovorím, že to bude ľahké. Len to, že je to ľahšie teraz, ako potom.

Komentáre k článku: Máte problém s alkoholom? (TEST)

 1. alkohol 4. januára 2013

  ahoj kup my borovicku

 2. petra 22. novembra 2013

  dobry den pisem vam ohladom mojho druha ma velky probelm z alkoholom a neda si povedat ze to nieje dobre pije kazdy den a je to uz neunosne prosim vas ak by sa dalo liecenie prosim kontaktujte ma na tel. cisle [odstránené administrátorom] dakujem

 3. Miro 22. novembra 2013

  petra vaše plné meno a telefonický kontakt som odstránil. toto je informačný web, niekto by tie údaje mohol zneužiť. žiaľ, telefonické poradenstvo neposkytujem

 4. dianna 10. decembra 2013

  Ahoj, mám problém s alkoholom. Pijem každý deň keď prídem z práce a potom si robím kadejaké testy, on-line, alebo normálne, či ráno v práci nenafúkam. Je to choré, viem, ale toľkokrát som si povedala, že nebudem viac piť, neviem to ovplyvniť. Sebemenší problém, či už v práci, alebo kdekoľvek riešim alkoholom.
  Chcela som to riešiť, zašla som za obvodnou dr. a tá ma odporučila na psychologičku. Lenže pani psychologička ma nechce vziať, majú veľa pacientov, neberie nových. Pritom k nej patrím podľa obvodu.
  Začala som hľadať iné doktorky, viem, že to sama nezvládnem. Žiadna ma nevzala. Majú plný stav, nových pacientov neberú, nedá sa u nich objednať a pod.
  Až jedna pani dr. mi povedala, že tá podľa obvodu ma “musí” vziať. Ale to skutočne mám prosiť pani doktorku, ktorá ma vezme len preto, že k nej patrím, čiže z donútenia, mám ju prosiť o pomoc? Zdá sa mi to choré. Či nie?
  A tak bojujem sama so sebou a aj tak to nezvládam. Najdlhšie som vydržala nepiť 6 dní. A zas v tom lietam, a to sú už roky rokúce.
  Hanbím sa, rodina, rodičia ma odsúdili, môžem si za to sama, a čo bude ďalej, netuším. Viem, že to musím zvládnuť, ale ako dočerta?

 5. Milan 10. decembra 2013

  Milá dianna nie je vo Vašom okolí skupina anonymních alkoholikov?Skúste.mne to pomohlo a pomáha.Držím place.

 6. Milan 10. decembra 2013

  Držím palce.

 7. Miro 10. decembra 2013

  dianna odporúčam radšej navštíviť psychiatra ako psychológa. Milan vám správne odporúča anonymných alkoholikov. Aj to je veľmi účinná cesta.

 8. katka 7. júla 2014

  Moj manzel pije aj ked vravi,ze nema problem nepit ako mu mozem pomoct aby sa dostal na liecenie neviem ako by som mu vybavila liecenie

 9. Miro 7. júla 2014

  katka nie je vašou úlohou pomáhať, toto si musí vybaviť on. Môžete to predrokovať u jeho lekára, ale záujem musí mať on.

 10. Erik 13. novembra 2014

  Zdravim chcel som sa opitať že ak pijem vždy ked my pridu financie tak som alkoholik ? kedže mam 19 a chodim ešte do školy. Uš dva roky vkuse stale to iste vedšinou popijam od nudi nieže musim.okolo znami či rodina robi to iste mne to pride normalne. takže neviem či som zavisly či nie

 11. Miro 13. novembra 2014

  Erik nuž to je ťažká otázka. Čo tak nepiť? Dajte si tak 3 mesiace celkom bez. Ak vám to pripadne bez problémov, tak asi závislý nie ste. No ak len čakáte kedy sa bude dať naliať, tak stojí za úvahu čím skôr s tým niečo robiť – presnejšie nepiť. Skôr, než sa začne rozvíjať vážnejšia závislosť.

 12. dara 17. marca 2015

  neviem si posudiť či som alkoholička..ked si dám pivo alebo aj viac pív,,,ale len ked je toho na mna vela,,to sa vo mne všetko zbiera…a ja sa len snažím,,,viac a viac…a potom som na dne…v strese napetá v krci,,,a potrebujem vypnuť uvolniť sa..neviem…som rozvedená,,,bez práce,,s 2 malými synmi.
  ale to sa nevyhováram..

 13. Miro 18. marca 2015

  dara ak s tým neviete prestať, tak to môže byť aj signál začínajúceho alkoholizmu. problémy je lepšie riešiť, nie však alkoholom. ak si nie ste istá, poraďte sa u lekára. Pomôže.

 14. peter 29. marca 2015

  dobry den potrebujem poradit.ja nemozem povedat ze pijem casto alebo ze potrebujem alkohol,aleviem si vypit tak 2 az 3 krat do mesiaca a to tak ze neviem ani chodit takze na totalku,robim si potom iba hanbu a to nie iba sebe ale hlavne rodine,kamaratom.ked ma niekto ponukne poharikom neviem povedat nie,prosim poradte ako mam prestat pit uplne alkohol .asi potrebujem odbornu pomoc ci??

 15. Miro 29. marca 2015

  peter je potrebné prestať tak, že úplne nič, žiadny alkohol. Skúste sám. Ak to nezvládnete, potom sa oplatí hľadať pomoc či už u anonymných alkoholikov, alebo u lekára. ale koniec bude vždy rovnaký. úplná abstinencia. inak je riziko problémov neúnosne vysoké

 16. Milada 31. marca 2015

  Neviem si poradiť s manželom, podľa mňa je alkoholik,robím si záznamy v kalendári a tak mi to vychádza, že nepije od pondelka do piatka, sú víkendy,keď je napitý od piatka večera, až do nedele rána/v tom lepšom prípade/, alebo ťahá od piatka do stredy/to už hlási dovolenku, ide k lekárovi atď./.Tieto jeho výpadky sú posledné mesiace veľmi časté, dokáže mať prestávku tak 8-10 dní a potom sa napije… Veľmi mne a dcéram ubližuje, všetko doma smrdí od alkoholu, stráca hygienické návyky, stravovacie návyky, je agresívny, útočný, žiarlivý, všetko nasľubuje a nič nesplní… Teraz ťahá “šnúru od piatka večera a je utorok ráno. Nevieme sa doma poriadne vyspať, som z neho úplne vyčerpaná a na ranné dohováranie o 4.30 hod/kedy je pomerne triezvy/ nedá, mlčí, je ticho a začínam sa ho báť, v afekte sa mi vyhráža, že mi ublíži /podreže ma…/. Na koho sa mám obrátiť, rodinu nechcem zaťažovať a nikomu sa nemám možnosť zdôveriť.

 17. Miro 31. marca 2015

  Milada tieto situácie sú veľmi nepríjemné, pretože málokto vám môže pomôcť. Polícia reaguje až na trestné činy. Liečenie je možné len ak sám chce. Návrh na rozvod by z vašej strany tučite mohol preň znamenať signál, že treba niečo zmeniť, ale ak je agresívny a žiarlivý tak to si viem predstaviť tú reakciu… Každopádne riešiť to treba, lebo sa to stále bude zhoršovať. Manželia by vedľa seba mali stáť v dobrom aj zlom, to sa hovorí, ale nie som si istý či je to myslené tak, keď jeden parazituje na druhom. To je trocha niečo iné. A alkoholizmus je ten prípad.

 18. Milada 1. apríla 2015

  Ďakujem za podporu, veľmi si to vážim. Včera bol manžel zasa napitý, najprv ráno 2x, potom od 9.00 hod do 16.30 spal a neskôr s poznámkou, že sa ide prejsť prišiel o dve hodiny znova napitý a takto ťahal až do skorého rána.Je to už 5.alkoholický deň. Jedlo mal naposledy v sobotu ráno, keď som mu položila tanier s raňajkami pred nos, asi má už otravu alkoholom, pretože ráno zvracal aj po vypití minerálky… Je to hrozné pozerať sa na človeka ako sa ničí a ničí pritom aj okolie vedľa seba a mať zviazané ruky a nevedieť nájsť spôsob, ako ujsť z tejto životnej situácie, uvedomujem si bezradnosť, nepomáha ani dohováranie, predtým osočovanie, krik, hádky, asi ho začnem úplne ignorovať ako vzduch a možno by pomohla ďalšia fľaša alkoholu preňho až bude smädný… a bude chcieť piť, aby čím skôr bolo po probléme.

 19. ketrin 26. júna 2015

  ahojte neviem nemysim si,ze som akohoicka ae ked je daka navsteva viem sa tak opit… mam 4 rocnu dceru a povedala mi, ze sa jej deti smeju ze pijem .. chcem sa zmenit aby moje okolie videlo e niesom taka neviem vsak ako urobit prvy krok

 20. ketrin 26. júna 2015

  ahojte nemyslim si, ze mam problem s alkoholom ale ked ku nam pride daka navsteva viem sa strasne opit a urobit si hanbu .. chcem sa zmenit ale nedokazem odmietnut alkohol . mam aj 4 rocnu dceru ktora mi povedala, zev sa jej von deti smeju ze mama pije …poradte mi aby si moje okolie vsimlo, ze som sa zmenila co mam urobit prosim

 21. Miro 26. júna 2015

  ketrin úplne prestaňte piť. Ak sa vám to nepodarí, tak naozaj máte problém s alkoholom a potom vám odporúčam poradiť sa s lekárom.

 22. gabika 6. júla 2015

  Ahojte, ja teraz pijem 5 deň, vyhodili ma z práce po 10 rokoch, vraj som neschopná, teraz mám v sebe asi 5 vodiek a papier od lekárky, vie aký mám problém, Chcem to ukončiť, potrebujem sa vyspať, pretože som to nedokázala už 5 nocí, narobila som si len hanbu ale chcem to ukončiť, a chcem, mala som problém aj pred 11 rokmi a viem, že lekári pomôžu, držte mi palce, ja vám všetkým držím tiež a nebojte sa o tomto probléme rozprávať, najťažšie je, nedať si ani jeden štamperlík alebo pivo, keď sa to zvládne už je to Ok, potom prídu výčitky a potom triezvym rozumom bude preberať situácie, nó a to už potom bude hanba pred sebou samým, ale dá sa to zvládnuť a viem, že budem znova žiť plnohodnotný život. Ale treba si priznať, že je problém a treba rozprávať, treba plakať, všetko je povolené, a ja chcem, byť normálna….Gabika

 23. Janka 4. augusta 2016

  Tiež mám problém s alkoholom. U mňa bolo “spúšťačom” úmrtie manžela. Celé roky som popíjala po večeroch a sama, až sa to prevalilo. Výčitky tých najbližších a moja neschopnosť prestať. Našťastie som navštívila Klub abstinentov (a je ich na Slovensku veľa – zoznam nájdete na stránke ASKAS) a už viac ako dva roky som čistá. Vrátila sa mi chuť do života, mám krajší a spokojnejší život a opäť si vážim samu seba. Takže milí priatelia: prvý krok je priznať závislosť a potom: nehanbiť sa vyhľadať pomoc. Verte, výsledok stojí zato. Držím Vám všetkým palce.

 24. Mário 14. novembra 2016

  ahojte, volám sa Mário a mám 19 rokov,študujem v poslednom maturitnom ročníku. No kde začať… Mám taký menší problém s pitím väčšieho množstva alkoholu. Otec má doma tajnú miestnosť do ktorej si dáva alkohol. Potajme v noci, alebo keď nie je doma mu ho beriem a postupne ho konzumujem. Kúpil som si aj dreger a kedykoľvek som skúšal, nie som triezvy. Mám problémy v škole, v rodine, rozišla sa so mnou priateľka, som zúfalý, chcel som sa pokúsiť o samovraždu, ale nevyšla mi. Som naozaj zúfalý, neviem na koho sa mám obráťiť. Veľmi Vás prosím o pomoc.s pozdravom Mário

 25. Miro 14. novembra 2016

  Mário, je dobré že chcete tento problém riešiť. Najlepšie je obrátiť sa na lekára, konkrétne psychiater ku ktorému patríte, zvyčajne sa tam dá ísť aj bez toho aby o tom musel vedieť obvodný lekár. Viem, je háklivé posielať vás k takému doktorovi, ale to je jediný kompetentný kto vám môže pomôcť. Druhá možnosť by bola navštíviť skupinu anonymných alkoholikov a absolvovať pár stretnutí. Niekedy to úplne stačí. V zásade – ak dokážete prestať piť a nemáte s tým nejaké neprekonateľné problémy, tak potom stačí skupina AA a tá môže pomôcť posilniť rozhodnutie. Ak ale vôľa zlyhá, potom môže lekár pomôcť viacerými spôsobmi.

 26. Zuzka 11. apríla 2017

  dobrý den, aj ja mam problem s alkoholom…trva to viac rokov….ale posledné roky sa to zhorsuje…..niekedy to bolo kvoli stresu, na odreagovanie sa……teraz si myslim, ze je vsetko ok , ze som v pohode…a zrazu akoby skrat, som nezamestnana uz druhý rok a pripadam si nepotrebná……a nanic….a potom to im “riesim” najdebilnejsim sposobom…doma uz
  toho maju plne zuby, ale chcu mi pomoct…….doktorka odporucala liecenie…ale mam strach, lebo neviem, co to obnasa a detox, aby sa telo dalo doporiadku…….lenze sa bojim ist na psychiatriu..tak co s tým?….

 27. Tinka 3. februára 2018

  Mam problém s alkoholom som z toho zúfalá. Fungujem normálne. Ale som ako sa hovorí tichý alkoholik.

 28. nika 9. mája 2018

  dakujem za prínosný test velmi mi pomohol

 29. moro 24. októbra 2019

  podla tohto testu ma problem s alkoholom 100 percent populacie od 10 rokov

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: