Protialkoholické liečenie

Tak, ako pri liečbe iných závislostí, aj protialkoholické liečenie musí začať súhlasom samotného pacienta. Táto požiadavka má zmysel. Ak totiž alkoholik o protialkoholické liečenie záujem nemá, tak toto liečenie je len stratou času. Ak daný človek piť chce, protialkoholickým liečením sa dá dosiahnuť akurát krátke oddialenie toho, že sa zas pôjde opiť.

(Sú prípady, kedy môže protialkoholické liečenie nariadiť súd, ale to sem teraz nepleťme.)

Úspešnosť protialkoholickej liečby

Úspech protialkoholického liečenia závisí na mnohých faktoroch. Začiatok musí vychádzať z pacientovej hlavy – tak ako u väčšiny vecí, kde sa pracuje s návykmi. Človek si musí uvedomiť, že s alkoholom má problém, musí uznať, že tento stav nie je v poriadku a musí chcieť, aby sa to zmenilo. To sú úplne základné predpoklady. Alkoholik musí byť pripravený znášať utrpenie, abstinenciu. To je veľmi ťažké rozhodnutie. S úvodom potom môže samotné protialkoholické liečenie pomôcť. No alkoholik po liečení musí prakticky úplne premeniť svoj život – všetko čo poznal a robil sa musí úplne zmeniť. Musia odpadnúť kamaráti, ktorí ho lákali piť alkohol, musí mať nové ciele pre čo žiť a pre čo podstúpiť toto utrpenie. Takéto požiadavky nezvládne ani väčšina zdravých ľudí, takže asi tušíte, že úspešnosť liečby alkoholikov nie je práve vysoká.

Úspešnosť protialkoholického liečenia býva okolo 20% liečených alkoholikov.

Ako prebieha protialkoholické liečenie?

Lekári najskôr pacienta vyšetria a zisťujú čo bolo spúšťačom jeho pitia, skúmajú, aké škody napáchal alkohol na jeho fyzickom, sociálnom a duševnom zdraví. Potom začína samotná liečba, ktorá sa zvyčajne skladá z troch zložiek:

Lieky, psychoterapia a pracovná terapia.

Cieľom protialkoholického liečenia je odstrániť následky, ktoré spôsobil alkoholizmus. V prvej fáze sa riešia telesné poškodenia – alkoholici sú často v zlom telesnom stave, vychudnutí, zanedbaní, slabí. Následne sa liečba sústreďuje na psychoterapeutickú intervenciu. Tu je cieľom, aby pacient začal rozumieť tomu, kam sa vinou svojho alkoholizmu dostal. Dostáva podnety, ako by sa mohol vrátiť do plnohodnotného života bez alkoholu. To nebýva jednoduché, pretože alkoholizmus je často dlhoročný chronický stav, kedy sa človek stretáva s asociálmi, sám sa podobne správa a má návyky, ktoré by v „novom živote“ bez alkoholu nevedel využiť. Vďaka psychoterapii má možnosť začať upravovať svoje postoje, návyky, správanie.

Základným predpokladom úspechu protialkoholického liečenia je dosiahnuť u pacienta pevné rozhodnutie odteraz úplne abstinovať.

Takáto liečba trvá dva až tri mesiace. Žiaľ, mnoho ľudí, ktorí protialkoholické liečenie opúšťajú s pevným presvedčením a nádejou často zakrátko privezú nazad v bezvedomí, alebo delíriu…

Nie vždy sa na neúspechu protialkoholickej liečby podieľa len samotný pacient. Často sa vyliečený človek vráti do pôvodného prostredia – neraz sociálne slabých pomerov. Namiesto pevnej opory nájde posmech, nedôveru, výčitky a odsúdenie za svoju minulosť. To mu neprispeje. Ak nikto neocení jeho ťažké rozhodnutie, často taký alkoholik skončí v krčme. Staré schémy myslenia sú silné.

Vyliečený bývalý alkoholik

Veľa nelichotivých komentárov sa dá počuť aj na adresu ľudí, ktorí svoj boj s alkoholizmom vyhrali. Že sú to čudáci, že s nimi už nie je žiadna zábava. Niečo pravdy na týchto tvrdeniach naozaj je.

Na vyliečeného alkoholika sa totiž nedá pozerať ako na akéhokoľvek človeka. Alkoholizmus má hlboké dôsledky na psychiku – podobne ako iné drogy¬. Skôr, než odsúdite vyliečeného alkoholika, je dobré uvedomiť si, že taký človek niekedy aj desaťročia investoval značnú časť svojho životného času do pitia. Čo to znamená? Že jeho zdrojom potešenia, pocitov, nálad, zážitkov bola chemická látka. Nepestoval koníčky, nevzdelával sa, neučil sa jednať s ľuďmi. Naopak – upadal. Taký človek môže po protialkoholickom liečení byť pocitovo a mentálne na úplne inej úrovni, než by zodpovedalo jeho vzhľadu, veku a postaveniu. Možno si zúfalo hľadá nové koníčky, nové zdroje príjemných podnetov. Len sa to učí. Stratil veľa rokov.

Jeho okolie však môže mať s týmto stavom problém. Po protialkoholickom liečení je bývalý alkoholik akoby vymenený. Robí a skúša veci, ktoré predtým nerobil, často ani predtým, než ešte začal piť. Obzvlášť ak vyrástol v sociálne slabom prostredí, môže naraziť na odpor ak sa chce zmeniť. Ľudia v jeho okolí nebudú radi vidieť, ak by ich tento človek po liečení odrazu chcel prerásť!

Preto je cesta liečby alkoholizmu tak ťažká. Alkoholizmus spôsobuje komplexný problém. Najlepšie je vyhnúť sa mu nepitím. A ak už pijete, čím skôr sa pokúste s tým niečo spraviť. Je lepšie ísť nazad len kúsok cesty, ak ste zistili, že idete nesprávnym smerom.

Ako sa dostať na protialkoholické liečenie?

No, pravidelne piť a vytrvať v tom. Ale vážne. Protialkoholické liečenie je záležitosť zdravotníctva a tak najjednoduchšia cesta je navštíviť psychiatra, ku ktorému patríte podľa obvodu. Odporučí vám ho váš obvodný, alebo rodinný lekár. Ak sa hanbíte, mnoho psychiatrov vás zoberie aj bez vyžiadania od lekára kvôli diskrétnosti. Ale ak potrebujete protialkoholické liečenie, bolo by malicherné hrať sa na hrdinu pred svojím lekárom a pritom si ničiť život.

Komentáre k článku: Protialkoholické liečenie

 1. majo 20. augusta 2009

  chcel by som vediet aku protialkoholicku liecebnu by ste mi odporucili pre moju manzelku prave bude koncit detox a chce ist na liecenie

 2. Denisa 30. októbra 2009

  Kráááásny článok. Kopec pravdy. Zastávam názor, že na liečbu má mať nárok aj alkoholik , ktorý ešte popiera svoj problém a teda sa nechce liečiť z vlastnej iniciatívy. Často až na liečení má potom možnosť sa nad sebou zamyslieť “triezvo” a tam pod odborným dohľadom a hlavne s jeho pomocou môže potom zodpovedne prehodnotiť svoj život i svoj postoj k liečeniu a toho, čo v živote potrebuje.
  Potešilo by ma zároveň, keby sa spolu s alkoholikom mohla liečiť aj jeho rodina. Rodina trpí pri dlhoročnom pijanovi a potrebuje rovnaké zotavenie z narušených vzájomných vzťahov.
  Som dospelé dieťa alkoholikov a môj život i moje chovanie sú silno ovplyvnené “výchovou” v takejto rodine. Ja sama sa potrebujem zmeniť a zmenou svojich postojov môžem napomáhať alkoholikovi v liečbe.
  Súhlasím s tvrdením , že pokiaľ sa po liečbe abstinujúci alkoholik vracia do toho istého prostredia a do rodiny, ktorá o alkoholizme a jeho dôsledkoch nič nevie, má zmenšené šance si triezvosť udržať.
  Vážim si alkoholikov, ktorí prijmu svoju diagnózu a snažia sa byť triezvy.
  K alkoholizmu recidíva neodmysliteľne patrí. Je to choroba, ktorá sa dá zastaviť, nie vyliečiť. Alkoholik potrebuje porozumenie , podporu a rodinu, ktorá je ochotná sa zotavovať spolu s ním. Staré vzorce správania môžu napáchať veľké škody. Sama som nevedela, že alkoholizmus je choroba a že ja svojimi snahami o rovnováhu v rodine som len umožňovaťelom pre alkoholika. Skúšala som pristupovať s láskou, s vyhrážkami, s prosbami a manipuláciou. Nevedome som prevzala všetkú kontrolu v rodine a spolu s ňou i zodpovednosť…. Nevedela som , že takto progresívnej chorobe, ktorou alkoholizmus bezpochyby je, len pomáham naberať na sile. Alkoholizmus je smrtelná choroba, ak sa nelieči – teda nezastaví. Je žiadúca komplexná liečba rodín i spoločnosti .
  S pozdravom Denisa.

 3. Dyno 24. februára 2010

  Velmi ma zaujal tento clanok.A tak isto i Denisin komentar.Ja by som sa chel opytat akou cestou,alebo ci sa vobec da dostat cloveka proti jeho voli na liecenie.Ak dotycny sa dostal do takych problemov, ze v podstate prepil byt, lebo je neplaticom.Tak isto neplati ziadne splatky napr. za televizor atd…no proste ma neunosnu kopu dlhou.Stratil samozrejme pracu, s uradu prace je vyradeny,pretoze sa nehlasi a tak isto prisiel aj o dochodok..Samozrejme ze tvrdi, ze ziadny problem nema a pomoze si sam, aj ked zatiahol rodinu do tychto problemov.Odmieta komunikovat.Ekzekutor mu chce zobrat byt.Existuje nejaka cesta dostat ho na liecenie?

 4. borka 1. marca 2010

  Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať aké liečenie protialkoholické by ste mi odporučili pre moju mamu.Pije den čo den nedávno som mala oslavu teda pred tromi dnami a zostali mi tri flaše tvrdého alkoholu a dnes je pondelok ona už jeden a pol flaše stihla vipit ja ani oco jej nedokážeme v tom zabrániť den co den pije kupuje si piva nezarába nemá prácu a mne aj ocovi to vadí,nevieme čo dalej.máme ju radi ale toto jej pitie mi ju len znechucuje a niekedy by som najradšej niekam odišla preč aby som ju už nikdy nevidela..prosím pomožte mi a napište na koho by som sa stýmto problémom mala obratit mam iba 17 rokov a trápi ma to hanbím sa za ňu!

 5. Linda 9. marca 2010

  Dobrý deň.

  S článkom plne súhlasím.
  Mám priateľa, chodíme spolu asi približne 5 mesiacov. Zo začiatku to bolo všetko ok, aj to že si vypil sa dalo zniesť lebo sa správal normálne. Ale teraz je to úplne o niečom inom, keď si vypije tak mi väčšinou nadáva a niečo vyčíta, úplné nezmysly. Strašne ma to bolí a keď sa ho spýtam na ďalší deň či si niečo pamätá tak povie že skoro nič a že si vymýšľam, že on by mi v živote nenadával . Bohužial je alkoholik a sám si to priznal. Je podnikateľ a nemá čas ísť na nejaké protialkoholické liečenie. Potrebujem poradiť alebo pomôcť, veľmi ho ľúbim a nechcem aby sa takto trápil a ja sa tiež nechcem trápiť . Alkohol je veľmi zlá vec, to viem ale viem aj to že ho ľúbim a chcem mu pomôct.

 6. Miro 10. marca 2010

  Linda alkohol je zlá vec, ak on sám nejaví ochotu niečo s tým robiť, patrí do pásma “zakázaných mužov” čiže rozumné je vzdať sa ho radšej skôr. Tieto veci (prejavy alkoholizmu, agresivita) sa v čase zvyčajne stále zhoršujú. Ak si mladá a začínaš život, nepokaz si ho hneď na úvod zlou voľbou. Je nepríjemné, ako ho máš rada a ja ti radím aby si ho opustila. Ale vzhľadom na tvoju otázku odhadujem, že inú radu si asi nečakala. Držím palce.

 7. di 15. apríla 2010

  Ja mam podobny problem ako Linda, som s priatelom uz rok aj pol . Takisto to zo zaciatku bolo fajn vsetko sa dalo zniest. No v poslednej dobe uz na to nemam nervy. Vyskusala som naneho vselico ale on prosto stale neprestal pit. Mne nevadi ked si da jedno alebo dve piva, no ked je bezo mna a ide na to jedno dve piva skonci pri 6 a 8 poldecakoch a domov pride riadne zdelovany. Poradte mi co mam robit, ja o neho nechcem prist ale zase ani nehccem aby pil.

 8. Miro 15. apríla 2010

  di je to dosť problém. ak ešte nie ste manželia, útek je najrozumnejšia verzia toho, čo môžeš spraviť. Pokiaľ mu chceš dať šancu, tak sa osvedčila stratégia 3× a dosť. úplne jasne mu povedz. Už žiadne chlastanie. nie trochu, nie veľa. hotovo. natvrdo. ak to poruší prvý raz, povedz mu, že to porušil a upozorni ho, že ak to zopakuje, budeš zvažovať ukončenie vzťahu. keď to spraví druhýkrát, upozorni ho, že sa musí rozhodnúť či ty, alebo fľaša. keď príde tretíkrát opitý, tak buď sa do niekoľkých dní prihlási u svojho psychiatra a požiada o protialkoholické liečenie, alebo ty sa s ním rozídeš. no ale rozísť sa potom musíš, ak sa nebude liečiť. to sa už nedá okecávať. jednoducho z ochlastom si zničíš svoj život a jeho život aj tak nezachrániš. a ak ustúpiš raz on už vie, že budeš ustupovať vždy.

 9. mirabellka 7. júna 2010

  Dobrý deň,

  rozhodla som sa sem napísať, lebo už neviem, čo mám robiť, mám priateľa, s ktorým som už 4roky a nikam to nevedie…ja som z rodiny, kde nikto nikdy nepil, v podstate všetci sú abstinenti, preto som si myslela, že môj prístpu k priateľovmu pitiu je prehnaný atď., že to ja nie som normálna a on áno…on je zo sociálne slabšej rodiny, kde sa pitie považuje za normánu vec, jeho mama mi vysvetľovala, že chlap si “musí vypiť”….to “musí vypiť” znamená, že každý piatok je do rána vonku, vypije tam fľašu vodky a druhý deň prespí. V sobotu to isté. Niekedy je aj tri dni zavretý v podniku a pije tam. Z práce ho vyhodili, pretože si tam nosil alkohol a popíjal. Myslela som si, že mu nejako pomôžem ale obracia sa to celé proti mne – je veľmi agresívny, rozbíja veci, nadáva, že čo už si nemôže ani len vypiť, že čo ja mu chcem zakazovať….stále som hľadala spôsoby ako mu pomôcť, ale nejde to, on si ani len nepripúšťa, že by to mal byť nejaký problém. Vraj pije preto, lebo ja ho provokujem. V januári vypil naraz fľašu rumu a skončil v bezvedomí v nemocnici, myslela som si, že sa konečne uvedomí a prestane. Lenže už o týžden povedal, že veď pivo si dať môže.
  Mám VŠ a viem, že budúcnosť s takýmto človekom sa plánovať nedá. Ale bojím sa, že čo s ním bude, keď od neho odídem. Viem, že mu nepomôžem, ale ten pocit, že sa mu raz niečo stane, je hrozný. K psychológovi ísť odmieta. Vraj mám ísť ja. Aj som bola – psychologička mi povedala, že mám od neho okamžite odísť, ale ja to nedokážem. On ide na mňa strašne citovo – vraj skočí pod vlak, otrávi sa atď.

 10. Miro 7. júna 2010

  mirabellka z toho čo píšeš je v podstate jasné, že sa situácia môže v budúcnosti len zhoršovať. Útek od takého človeka je pre teba asi najlepším riešením, samozrejme, ak nechceš život stráviť s opilcom. Že sa mu nehodí, aby si ho opustila je jasné a citové vydieranie je len dôkazom, ako ťa má “rád”. Používa ťa. Ak nedokážeš odísť, v podstate ho len posilňuješ v tom, že môže piť a niekto (ty) ho vždy vytiahne zo sračiek. V podstate ho tak posilňuješ, aby sa opíjal. No a keď vidí, že si citovo vydierateľná, v budúcnosti si môže k tebe dovoliť čo chce. Biť ťa, byť k tebe arogantný. A ešte ti aj povie, že si za to môžeš celkom sama a že on pije, lebo ty si na vine za aj za jeho ožranakcie. A bude mať pravdu. Ak zostaneš, robíš to s vedomím, čo ťa čaká. Držím palce.

 11. jozi 13. júna 2010

  ja by som sa chcel opitat , co mam robit ked vypijem som agresivni a neviem o sebe co robym. nie som alkoholik ale ked pijem tak dost. su dajake tabletky nato ?

 12. Miro 14. júna 2010

  jozi najlepšie je nepiť, ak to nevieš ovládať. Alkohol u každého funguje inak. nIekto je v opitosti zhovorčivý, niekto depresívny a niekto hlučný. Agresivita je častá – tu je riziko, že človek v opitosti spraví hlúposť a potom za ňu bude musieť roky platiť…

 13. Fofo 14. júna 2010

  Ahojte,

  mám brata, ktorý je alkoholik. Sám si to priznať nechce, v podstate klame nielen okolie, ale aj sám seba. Pitím prišiel o rodinu, no v podstate je to asi posledné čo ho trápi.
  Ako všetci píšete, snažíme sa mu dohovárať po dobrom, nepomáha to, vyhrážky tak isto nefungujú. Preto sa pýtam, pomôže bitka a to taká, že sa nebude vedieť postaviť na nohy, aby si konečne uvedomil kde je a čo robí. Poraďte mi ak viete, pretože aj človek, ktorý alkoholik nie je má hranice tolerancie a ja sa k tým hraniciam blížim. Nerád by som urobil niečo, čo ma bude v konečnom dôsledku mrzieť.

 14. Miro 14. júna 2010

  Fofo nemyslím si, že by bitka pomohla. Jedna z definícií alkoholizmu je, že človek pije aj napriek tomu, že mu pitie prináša pracovné, sociálne alebo zdravotné následky. alkoholizmus a závislosť sa považuje za problém, ktorý má v kompetencii skôr psychiater, ako rodina. ak sa samotný alkoholik nechce liečiť, je zvyčajne nemožné niečo podniknúť. najviac mu pomôžete, ak stratí vašu podporu. nech nemá kam ísť prespať keď je opitý, nijaká výpomoc, podpora, komunikácia. znie to tvrdo, ale ak nenarazí na dno a natvrdo, nepochopí, že je v probléme. to platí aj u narkomanov. nič nekompenzovať, nepomáhať. berieš drogy? vymeniť kľúče a hotovo.

 15. janka 16. júna 2010

  ahojte,miro to je fajn co pises,ale co mame robit ked sme vymenili aj zamok na dverach a napomohlo. mam brata,krory ma 26rokov a pije asi desat rokov a nechce si to priznat.ma obdobia ked ja cisty,ale vydrzi mu to maximalne mesiac,dva a zase je v tom.je slobodny byva s mamou a ta uz to vzdala uz ju to nezaujima ze pije.uz bol raz na lieceni nepil rok a potom zacal. on ma aj sebevrazebne sklony raz sa otravil tabletkami, teraz zase vypisuje listy na rozlucku ze si ide zily podrezat alebo obesit.liecenie uz odmietol aj lieky co mu dal psychiater. ja mam svoju rodinu a nevladzem sa starat aj onho.prisiel uz aj o robotu,vodicak,frajerku,a mama ho chce teraz vyhodit z bytu. bojim sa vsak ze si nieco spravi… co mam robit?

 16. Miro 16. júna 2010

  janka a ako sa ťa to konkrétne týka? ak tomu rozumiem prístup do tvojho bytu nemá. pomoc odmieta. tak ho ignoruj. nestaraj sa o to, strácaš tým čas. viem, znie to kruto, ale on si vybral.

 17. janka 16. júna 2010

  tak ze byvame na dedine kde sa vsetci pozname a kazdy mi dohovara a mama s bratom bratom byvaju ma tom istom poschodi v panelaku ako ja a este aj oproti mne tak ho mam stale na ociach.dakujem

 18. Miro 16. júna 2010

  janka asi sama tušíš, že nemáš na výber. skús sa venovať veciam, ktoré ovplyvniť môžeš. túto vec nemáš vo svojej moci. ak ti niekto dohovára upozorni ich, že plačú na zlom hrobe. ty nepiješ, pije tvoj brat. nech dohovárajú jemu.

 19. janka 16. júna 2010

  este raz Dakujem za radu velmi mi pomohla.

 20. 1maria1 17. júna 2010

  Milá Linda čím skor sa od neho odputaj a hladaj si iného,ak to neurobíš v živote si často na mňa spomenieš prečo si to tak neurobila.Nikdy mať nič nebudeš piť neprestane a Ti si zničíš zdravie a celý život,vie o čom hovorím.

 21. Runa 18. júna 2010

  Ahojte,
  potrebujeme pomoc, včera sa mi moja sestra konečne sama priznala, že má veľký problém s alkoholom. Ja som to tušila už dlhšie. Som veľmi rada, že sa sama k problému postavila a chce sa liečiť. Dúfa, že ambulantná liečba bude stačiť. Má to ozaj ťažké. Pred 2 rok. ju opustil manžel. Bolo tam týranie takže je to celkom dobré, že odišiel. Ostala bez finančných prostriedkov. Proste je toho na ňu ozaj veľa. Na ústavnú leičbu zataľ nechce ísť lebo sa bojí o deti. S alkoholom začala až po odchode manžela z domu. Týranie z jeho strany však neskončilo. Takže keď odíde ” po dobre vykonanej práci” a deti môžú ísť do školy , tak túto situáciu už moja sestra nezvláda. A riešila to alkoholom. Priznala sa, že jej dávka je približne pol litra na deň. Ja som jej prisľúbila pomoc. Prosím o radu na koho sa máme obrátiť. Kde sú v Prešove ambulancie na pomoc alkoholikom. O pomoc prosím čím skôr. Taktiež mi poradte ako sa mám k nej správať ja. Nechcem byť tá seketa, ale jej opora.

 22. Miro 18. júna 2010

  Runa z pár riadkov ti len ťažko niekto dokáže poradiť dobre. Ak si sestra priznala, že tento problém má, nech len skúsi akúkoľvek formu konzultácie, aj ambulantnú. Odborníci jej dokážu pomôcť a najlepšie, ak pôjdeš s ňou a poradíš sa, ako môžeš pomôcť. Podporovať ju v tom, aby šla do poradne. Skús sa poradiť napríklad v skupine anonymných alkoholikov Pondelok – Skupina AA
  15.oo hod., Ukrajinské divadlo, Jarkova ul. podrobnosti mám odtiaľto: http://www.klubabstinentov-nz.sk/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=3

 23. Jozef 20. júna 2010

  ahojte,
  som alkoholik. Nepijem pravidelne a už vôbec nie každý deň. Keď však pijem tak nepoznám mieru a spijem sa do nemoty. Potom rozprávam hl’posti, čo sa nezakladajú na pravde. Manželka sa potom so mnou nerozpráva aj niekoľko dní a ja mám psychické problémy lebo si všetko vyčitam. Čo mám robiť?

 24. Miro 20. júna 2010

  Jozef základnou je tu otázka, či sa dokážeš sám rozhodnúť a úplne prestať piť alkoholické nápoje. To by tvoj problém riešilo. Žiaľ, ak si – ako píšeš – alkoholik, potom je túžba vypiť si občas príliš silná a občas jej podľahneš. Potom by som odporúčal kontaktovať lekára a hľadať spôsob liečby. Protialkoholické liečenie nemusí nutne znamenať pobyt v nejakom zariadení.

 25. Runa 20. júna 2010

  Ďakujem za radu. Už som sa pozrela na tú stránku takže hneď zajtra tam zájdem.
  Viem, že musím konať čo najskôr, lebo po mojom odchde si išla kúpiť fľašku ktorú hneď aj stiahla. Neviem aspoň z tej stránky som to tak pochopila, že je to založené na báze viery v Boha a ona je ateistka. Dúfam, že ju to neodstraší, ale najprv tam zájdem sama.
  Ešte raz ďakujem.

 26. Miro 20. júna 2010

  Runa pokiaľ viem, tak AA prišli z ameriky, tam sa všade musí spomínať boh, biblia a tak. Určite nečakám, že ju tam budú lámať na “pravú vieru”, keby áno, treba sa poradiť inde. Niekde cez psychiatrov. Držím palce.

 27. milota 22. júna 2010

  Dobrý deň Mám problém z alkoholikom je to môj švagor bývame v jednej domácnosti on má tri deti a manželku pije už dlkšie, ale teraz je to neznesitelné nie len pre setru ale aj pre nás. Prišiel o prácu a setre práve skončila materská a chce sa zamestnať on ju však do práce pustiť nechce lebo je strašne žiarlivý. Do teraz sme sa do toho nechceli miešať nech si to vyriešia sami, ale nastala situácia kedy to prešlo až do krajnosti a to tá že nám začali miznúť peniaze a ako uznáte už sa to začalo tíkať aj nás chcela by som vedieť ako by sme mohli s tímto problémom pracovať dalej on si nechce priznať že je alkoholik

 28. Miro 22. júna 2010

  milota žiarlivosť a alkoholizmus? nuž, je málo horších kombinácií. jedno posilní druhé a drahomilovaná manželka si bude musieť kúpiť silnejší make-up, aby mala čím zakrývať podliatiny tu pod okom, tam vyrazený zub. Ja poradiť neviem, otázka totiž stojí na tom, či musíte bývať v jednej domácnosti. priestorový únik považujem za najlepší druh ochrany a prevencie.

  V takejto konfigurácii (alkoholizmus + žiarlivosť a nepriznáva to + kradne) by som sa obával rýchleho nástupu problémov. ak nie je násilný, je to dobré (nie každý alkoholik musí byť) ale žiarlivosť sama o sebe je stav bezmocnosti a to zvykne viesť k hnevu. nepočítajte s tým, že sa po dobrom zmení. ultimátum. buď úplne zruší alkohol, alebo liečenie. inak rozvod a preč z bytu. ľahko sa mi píše, viem.

  Rozdeľ otázku na dve: 1. musíš žiť s nimi? Ak nie, odíď a nekontaktuj sa s ním. 2. môžeš im dať odporúčania, ale asi na teba nedajú. on ti nabrýzga a ona bude dúfať, že sa to v budúcnosti hádam zlepší. manželky alkoholikov často naivne veria, že posledný prieser bol hádam posledný a že to už bude lepšie. no nebude.

 29. milota 23. júna 2010

  Ďakujem za odpoveď. A k tomu príbehu ja už dlho v tejto domácnosti nebudem bývať idem sa totiž vydávať a odchádzam preč, ale skôr než to urobím by som chcela sestre pomôcť. Tým že ona býva v rodičovskom dome nema kde uniknuť a švagra nechce doma už ani jeho mama ktorá mu tiež chodí dohovárať ale márne. Rozvodom sa mu už par krát pokúšala dohovoriť ale on jej aj tak povedal že on to nepodpíše a stým že manželka alkoholika často naivne verí tak stím pevne súhlasím.Ale nieje neaká možnosť ako ho presvečiť ísť na to protialkoholické liečenie?

 30. Miro 23. júna 2010

  milota neviem, ako niekoho donútiť ísť liečiť sa. ono totiž to liečenie neni liečením ako keď lekár nasadí antibiotiká. alkoholizmus sa musí začať liečiť tým, že sám alkoholik chce zmenu. potom je liečenie istou pomocou, ale stojí to na človeku. ako keď niekto chce prestať fajčiť. náplasti pomôžu, ale samotná náplasť nikoho fajčenia nezbaví.

  sú to hrozné osudy

 31. Gabina 29. júna 2010

  Chcela by som tiež prispieť jedným osudom, ktorý zdieľam od svojho detstva, jedná sa totiž o môjho otca alkoholika, ktorý nám od útleho detstva komplikoval život svojou agresivitou, prebdenými nocami a teraz, po rokoch samoty, odkedy sme sa osamostatnili a moja mama sa s ním rozviedla, svojim “plačom” nad svojím osudom osamelého človeka, ktorého každý opustil a on nepozná dôvod. Nie je to jednoduché, mať takého človeka v rodine, pretože akokoľvek sa snažíme mu pomôcť, a dostať ho na protialkoholické liečenie, nedá si povedať. To psychické “týranie” z jeho strany a naša bezmocnosť sú hrozné. To, ako píšem tento článok, sa možno zdá dosť chladné, ale emócie, ktoré pri tom prežívam, nik nepociťuje. Veľakrát som bezradná. Aj by som mu chcela pomôcť, veď je to môj otec. Na druhej strane si hovorím, že si tento život vybral sám. Je mi ho ľúto, na druhej strane ho zasa preklínam.

 32. katarina 5. júla 2010

  poradi mi tu niekto.neviem co mam robit z mamou.ked nepije tak je skvela ale ked racne pit tak sa to neda snou vydrzat.a pije asi 3 az 4dni v kuse.a jej odpoved na to preco pije je lebo je sama a nema sa skym rozpravat a tak.oco mi zomrel pred 9rokmi a prisla uz aj o pracu.a nevie sa stim do teraz zmierit.uz naozaj neviem co mam robit.uz sa aj zadlzuje pre alkohol.poradte mi nieco.alebo kde sa nieco viac dozviem o protialkoholicom lieceni.dakujem

 33. Miro 5. júla 2010

  katarina to vyzerá naozaj na problém s alkoholom, problém je, že ak ona nechce liečenie, spravidla to nemá veľkú cenu, nikto ju nebude nútiť. Poradil by som sa u regionálneho psychiatra, ku ktorému patrí podľa obvodu. ten bude vedieť nielen nasmerovať, ale môže poradiť aspoň zhruba akú stratégiu môžete skúsiť, aby ste jej pomohli – ak bude chcieť si dať. jaj, to sú ťažké príbehy, čo tu píšeme. drž sa, držím palce.

 34. silvia 14. júla 2010

  ako tak čítam, tak v každom príspevku som našla niečo, čo úplne vystihuje situáciu u nás doma. je mi strašne ľúto mojej matky, ktorá pije už asi 20 rokov a stále si nechce priznať, že je závislá a že všetky problémy, ktoré rieši majú spoločného menovateľa. Už raz podstúpila liečenie, ale bezvýsledne. Ja a moja rodina už takto ďalej nevládzeme. Včera sme nemali iného východiska ako zavolať 112. Posledné dni sa upíja do úplného delíria, už ani nevie, čo rozpráva, vlastne mám pocit, že ani nerozumie, čo jej hovoríme. Skončila na psychiatrii, kde hneď po vytriezvení a zistení, kde sa nachádza požiadala o reverz. Človek nevie ako má na ňu reagovať, lebo nikdy nevieme, čo je pre ňu impulzom na samovraždy. Už nevládzeme stále za ňou chodiť a sledovať ju, čo sa práve rozhoduje urobiť, je to nesmierne ťažké. Myslím, že sme vyskúšali už asi všetko možné, čím sme ju chceli donútiť prestať, ale márne, nič nepomáha, len skôr akoby sme prilievali olej do ohňa a ona má väčší dôvod sa ľutovať. Na liečenie odmieta ísť, pretože ako tvrdí, my ani zďaleka netušime, čo tam s ňou robili. Pri otázke, čo? nám nechce povedať. ..Bojíme sa o ňu, lebo máme pociť, že sa upíja na smrť. A pri liekoch a zdravotných problémoch, ktoré má, tomu nedávam dlhé trvanie..je to strašná predstava, ale my nevieme, čo ďalej..bojím sa dávať ultimáta, lebo žiť s pocitom, že si smrteľe ublíži na základe môjho podnetu, s tým by som veru žiť nechcela..(už sa zopár krát o to pokúsila, ale vždy nejakým zázrakom ju niekto zachránil)..a tak žijeme v jednom začarovanom kruhu, kde sa trápime všetci spolu a hrozné na tom je aj fakt, že to vplýva aj na životy, ktoré vedieme mimo domova..práve idem za ňou do nemocnice a skúsim dohovor..ak by ste mal niekto podobne skúsenosti s alkoholičkou samovrahyňou, tak mi prosím napíšte svoje skúsenosti a možno rady ako ďalej, budem Vám všetkým veľmi povďačná

 35. Miro 14. júla 2010

  Obávam sa, že tu je každá rada drahá. Ak sama nechce, ťažko niečo zmôžete. Je kruté prizerať sa tomu, ako sa niekto blízky takto postupne odpisuje. Je to jej, aj keď možno nie celkom vedomé, rozhodnutie. Možno sama si uvedomuje v čom sa ocitla a možno nevládze niečo s tým ešte robiť. Možno poradiť sa u lekára, kde bola ona, tam by mohlo padnúť pár tipov, ako to riešiť.

 36. silvia 15. júla 2010

  ďakujem pekne za odpoveď. včera som sa pokúsila mamine nevrhnúť liečenie, ktoré radikálne zamietla, z dôvodu, že ona nebude každý deň vypisovať denník a v skupine rozprávať o svojom živote (problémoch). Odmieta skupinovú terapiu. Chcela by som sa touto cestou opýtať, či existuje aj ambulantné liečenie pre jednotlivca napr. pravidelná návšteva u psychológa, psychiatra alebo niečo podobné..aj keď neviem, či to bude na niečo platné, pokiaľ bude existovať stále v prostredí, v ktorom žije (pije), rituálne asi neodolá tomu, aby začala opať piť.. na koho by som sa mohla obrátiť..p. lekárka, ktorá ju teraz vyšetrovala sa k mamine vyjadrila veľmi jednoducho a to, že pokiaľ ona nechce, nikto s tým nič nenarobí. Myslím, že pri množstve pacientov, ktorých musí riešiť sa nebude zapodievať tými, ktorí nechcú spolupracovať. Ak by ste mi mohli uviesť zopár konkrétnych tipov na koho sa môžem obrátiť, nejakú organizáciu, združenie, centrum..treba brať do úvahy aj fakt, že si chce zachovať svoje súkromie a hlavne v okolí, v ktorom žije..veľmi pekne ďakujem za pomoc, názor a odporúčanie, pekný deň

 37. Miro 15. júla 2010

  silvia akokoľvek zle to znie, začal by som u obvodného lekára a zistil adresu psychiatrickej ambulanciu, kam patríte a tam by som sa radil. Psychiater je asi najkompetentnejší riešiť tieto otázky. Možno sa dá poradiť aj na http://www.alkoholici-anonymni.sk/ alebo http://www.triezvypriestor.net/Kontakty.htm ale neviem, ako tieto skupiny u nás fungujú. každopádne príbehy ľudí s problémom s alkoholom sú si nepríjemne podobné.

  u vašej mamy by som tipoval, že hrá hru “áno ale”. Liečila by sa rada, ale nie tam, nie tak, nie s tými a podobne. Čokoľvek navrhnete bude mať vždy nejaké ale, pre ktoré to nebude fungovať.

 38. Mirka 17. júla 2010

  Miro, tvoje rady sa mi zdajú “fundované” , presne v tomto duchu nám radila lekárka z liečebne z pezinku…. mám problém veľmi podobný tebe Silvia…a nejakým spôsobom sa mi uľavilo, že nie som jediná…. Moja mama pije čo si pamätám a to mám 35 rokov (pili spolu s otcom, ten pred rokom zomrel), v 14 rokoch som ušla z domu na internát, netušila som, že pred takýmito problémami sa nedá ujsť. Postupne sme so sestrou preberali zodpovednosť za svojich rodičov – nie oni, ale my im sme boli vždy oporou – psychickou, finančnou, fyzickou. Hoci bývame 200 km od rodného mesta, nie raz sme v noci utekali niečo “riešiť” , a ďalšie veci, ktoré tu nebudem rozoberať, ale sú hrozné… Keď otec zomrel, situácia s mamou sa ešte zhoršila, laicky povedané “stráca rozum”. Keďže býva ďaleko, pred 3 mesiacmi som si ju zobrala domov, ale nerobilo to dobrotu (nevyhovoval jej náš štýl života), aj keď vydržala s nami dovtedy, kým sme tolerovali, že pije…. nesmieme na to nič povedať, urazí sa a chce odísť domov. Včera sme sa s ňou rozprávali, tak ako nám psychiatrička poradila, že jej chceme pomôcť prestať piť, keď nie, bude to jej rozhodnutie a my už nebudeme jej problémami trápiť celé naše rodiny /obe sme vydaté a máme deti / a podľa odborníčky nemáme ju kontaktovať. Odišla naspäť do svojho mesta v tých najväčších horúčavach, s tým, že nechce, aby sme jej volali, navštivili atď. Podotýkam, že okrem toho, že v opitosti sa dostáva do stavu totálneho nepríčetna… je na tom aj fyzicky zle – cukrovka, tlak, nevládze chodiť…. podľa mňa nie je schopná sama žiť. Teraz sme so sestrou na nervy, čo je s ňou a stále máme tendenciu jej volať, alebo utekať za ňou…. sme úplne na dne.

 39. anna 17. júla 2010

  pre silviu

 40. anna 17. júla 2010

  je mi moc luto co sa u vas deje,,pretoze to iste sa dialo aj u nas. Moja mama stale pila,vyhodili ju z roboty,ked nemala na alkohol tak sa neustale vyhrazala,nadavala nam,chcela sa obesit, jednoducho vzdy musela dosiahnut svoje. jej stav sa co raz zhorsoval,miesala silne antidepresiva s alkoholom,denne vypila4-5 litrov vína,,alebo 2 polliterky vodky,jej spravanie bolo agresívne,nevladala chodit,snazili sme sa ju udrzat bez alkoholu a potom dostala abstinencne zachvaty. bolo to strasne,,nechcela sa ist dat liecit,,chodili sme na pohotovost s tym ze je jej zle a vraca s klamstvom ze to je z alkoholu,az raz sme museli zavolat 112 lebo bola na tom tak zle,ze nemohla dychat a strasne sa triasla,,zobrali ju do nemocnice..nedalo sa ju ukludnit,nevedeli co maju s nou robit a teraz je na lieceni,,neviem ako to vsetko dopadne,,strasne som za nou plakala,je mi to moc luto a bojím sa o nu,predsa je to moja mama

 41. Mirka 18. júla 2010

  anna, a ona sa chce liečiť? tak to je veľmi dobré.
  nám jasne povedali, že impulz musí prísť od nej, ona musí zavolať, že sa chce liečiť, dokonca možno aj napr. týždeň čakať na prijatie, a na liečení si to môže hocikedy rozmyslieť. Režim na liečení nie je, že ležím na posteli… , ale aktívny – treba ráno vstať, rozcvička, raňajky, skupinové terapie, treba rozprávať o svojich problémoch atď…. moja mama je nespoločenská, a introvert , neviem si to predstaviť, má tendenciu všetko negovať (pevný režim), naozaj sa mi zdá nepredstaviteľné, že by tam vydržala, aj keby sme ju nejakým spôsobom (neviem ale akým, lebo ona sa s nami o tom odmieta baviť, urazí sa, keď jej povieme niečo na alkohol, potom sa vyslovene musíme doprosovať , aby nám “odpustila”, je schopná nedvíhať telefony, neotvárať dvere a ľutovať sa opitá sama doma) presvedčili na liečenie….
  nikdy som o tomto nehovorila takto otvorene… ale tiež som teraz úplne vystresovaná (príspevok vyššie), strašne sa bojím….

 42. silvia 20. júla 2010

  pre annu a mirku
  ďakujem za Vaše slová, veľmi mi pomáha, že viem, že nie som jediná, ktorá prežíva podobné stavy. tiež som nikdy nikomu o tom nehovorila, dokonca mávam pocit hanby, aby som otvorene hovorila o týchto problémoch..trochu mi pomohlo, keď som sa odblokovala pred najbližšími ľudmi a začala s nimi o tom komunikovať, aj keď nikto, kto to doma nezažil ma nevie až tak pochopiť, čo za peklo doma prežívam ako ľudia, ktorí to poznajú..teraz prežívame doma so sestrami tie krajšie časy, kedy sa mamina sama rozhodla, že s tým bude bojovať, resp. že s tým chce skončiť. spôsob si sice vybrala svojský (odmieta liečenie), ale veľmi ju v tom podporujeme a stále jej dávame pocit dôležitosti. Ono keď je triezva máme k nej bližší vzťah a mám pocit, že si uvedomuje veľa vnemov, ktoré v stave opitosti úplne ignorovala, resp. ani nemala šancu pochopiť..ja len dúfam, že jej to čo najdlhšie vydrží a kiež by to tak ostalo navždy..asi by som začala veriť aj na zázraky-) Ešte sme len na úplnom začiatku..ako sa hovorí, že nádej umiera posledná, tak nám neostáva nič iné, len veriť..človek nikdy nevie, čo je pre koho impulzom na “znovuzrodenie”..Vám ostatným držím palce, pevné nervy a bolo by fajn, keby ste sa so mnou mohli deliť o podobné, nateraz príjemné pocity

 43. Brunka 22. augusta 2010

  Ahojte, prosim Vas pekne…potrebujem poradit, kde sa mozme liecit? Manzel ma problem s alkoholom a chceme to riesit co najrychlejsie. Neviem na koho sa mam obratit? Prosim poradi mi niekto? Co mam podniknut??? Vopred Vam dakujem.

 44. Mirka 2. septembra 2010

  Brunka, možno ísť k psychiatrovi, ten odporučí protialkoholické liečenie. Výmenny lístok netreba. Protialkoholické liečenie je dobrovoľné, pacient sa sám musí objednať, čakať prípadne, kým bude miesto, a môže kedykoľvek odísť. Liečenie nespočíva v “ležaní”, ale aktívne musia – hovoriť o problémoch, pracuje sa aj v skupinách….

 45. Iveta 7. septembra 2010

  tiež mám podobný problém mám manžela ktorý bol vcelku úspešný VŠ na poste riaditeľa. Od školy popíjal najskôr menej postupne viac a pravidelne vždy si to vie odôvodniť prečo pije v dnešnej dobe je bez zamestnania ráno ako sa zobudí oblečie sa a ide preč z domu kam sa vracia neskoro v noci niekedy viac niekedy menej v nálade skoro nič neje ja už za tie roky nemám síl sa s nim hádať aby nepil míňa sa to účinku ja som si povedala že si to vybral sám a musí znášať aj následky svojho rozhodnutia. Možno som sebecká ale niekto sa musí postarať o nášho syna začala som chodiť vysokú školu a viem že ak sa nestane zázrak manžel túto chorobu neprežije a dlhy čo narobil ostanú na mne tiež by som mu rada pomohla a dostala ho na protialkoholické liečenie raz sa nám to podarilo a ostal tam 24 dní povedal dosť a zbalil si veci a odišiel nikto ho tam nedržal netuším či je spôsob ho tam dať proti jeho vôli tu naozaj ide o život a ja nemôžem urobiť nič!!! ak niekto pozná spôsob ako to ide dajte mi vedieť.

 46. Miro 7. septembra 2010

  Iveta uvažoval by som o rozdelení majetku. Na liečenie ho nedostaneš a kebu aj tak to proti vôli vôbec nemá zmysel. Liečenie neraz nepomôže ani tým, čo vôľu majú a prichádzajú recidívy.

 47. taarichan 26. septembra 2010

  Chcela by som sa spýtať či by mi niekto nemohol poradiť. Mám mamu alkoholičku, už si to priznáva ale prerástlo to do takého štádia že ide iba kúpiť cigarety a vráti sa vo vrecku s ploskačkou vodky. Dnes sme ju našli spať s fľaškou pod vankúšom. Pije sama a keď som sa jej pýtala nech mi v kľude vysvetlí prečo začala na mňa ziapať a na koniec povedala že nemá dôvod. Mohol by mi niekto poradiť čo mám robiť ?

 48. Michal 30. septembra 2010

  Ahojte. Som uz dlhsiu dobu (skoro dva roky) abstinujuci alkoholik a myslim, ze abstinenciu uspesne potiahnem dalej, lebo sa uz dnes triezvy citim daleko lepsie ako kedysi denno denne opity. Neexistuje zaruceny recept ako pomoct, lebo kazdy je tak trochu iny a je velka skupina alkoholikov, ktorym naozaj nepomoze nic a “uspesne” sa prepiju az do hrobu. U tych co osobne poznam vratane mna sameho co s pitim prestali sa vsak podla mojich skusenosti objavuje skoro vzdy jeden a ten isty menovatel. Nazval som si ho “dosiahnutie osobneho dna”. Az ked sme my pijani dosiahli svoje vlastne osobne dno, az potom sme ucitili nieco od coho sme sa mohli odrazit. To je velmi dolezite aj ked to dno je velmi neprijemne. Uroven toho dna je individualna. U niekoho staci ked si vyrobi povedzme ako ucitel hanbu tym, ze na studentskom plese flirtoval so ziackami. Niekto musi ist dalej a musi prist o pracu, rodinu. Az tam si uvedomi to svoje “dno”… Z toho mozno jedna mala rada. Vyhodte ich “na ulicu”. Nechajte ich, nech dosiahnu svoje dno. Ak ho dosiahnu, vyliecia sa. Ak nie su to ti, co by sa aj tak prepili k smrti a iba co by vas tahali so sebou a pili by aj vdaka tomu ze im to umoznujete dlhsie. Krute viem. Ale to hovori moja skusenost. Je tiez zaujimave si nieco precitat o takzvanej spoluzavislosti. Kazdy jeden co zije dlhe roky s alkoholikom a toleruje to, je tiez zavisly. Na jeho alkohlizme. Urcity druh “chorej” symbiozy.

 49. Maťka 5. októbra 2010

  suhlasím s michalom,je to ťažké ,bolí to ,ale je pravda že treba sa dostat uplne na dno lebo len vtedy sa clovek može zmenit ,a pokial si to uvedomí a ma pri sebe niekoho kto mu s tym pomože ,lebo sámemu sa zle začína odznova,ale poznám aj takých čo to zvládaju sami.

 50. Miro 5. októbra 2010

  Žiaľ s dnom súhlasím aj ja. Je typické aj u narkomanov, že až keď je veľmi zle, niektorí sa spamätajú. Kým len upadajú tak na nich neplatí nič.

 51. katarina 6. októbra 2010

  Som vydata 2 roky a moj manzel denodene pije a ja uz neviem ako mu mam pomoct.On hovori,ze nema problem prestat pit no stale pije a ja si uz neviem rady poradte mi co mam robit

 52. Maťka 6. októbra 2010

  Katka,pil už aj pred svadbou?Lebo fakt ste malo spolu ,čo by ste si mali uživat tak ty sa trápiš a on stráca nad sebou kontrolu a stava sa zavislým.Závislým už určite je,preto netreba čakat ,alebo riešit to niakymi debatami,nápravami a slubovaním ,to je zbytočné ,určite zájst za odborníkom -psychiatrom a on už vie čo dalej ,ale najprv musi si to priznat a ist tam z vlastnej vole nie z donutenia.A netreba čakat čím skor tym lepšie,a nemusi sa hanbit…

 53. Miro 6. októbra 2010

  katarina ak pije veľa, bude to len horšie. daj mu ultimátum buď prestane piť, alebo rozvod. ale musíš byť pripravená to dodržať. kariéra manžela alkoholika ti zničí dlhú časť života.

 54. katarina 8. októbra 2010

  skusala som s nim o tom hovorit aj som mu povedala,ze ak neprestane tak sa rozvedieme ,ale on si nechce pripustit,ze je zavisly.Bol uz aj za odbornikom,ale vydrzalo mu to asi 4dni.Bral aj nejake lieky no uz ich neberie tak uz fakt neviem skusali to aj jeho sestry no bez uspechu tak fakt neviem

 55. Miro 8. októbra 2010

  katarina potom máš už len možnosť rozviesť sa. inak so bezmocná. lebo ak sa nerozvedieš, tak nemáš v rukách nič, žiaden nástroj. ak by si mu rozvodom hrozila nabudúce, už bude vedieť, že sú to len reči. Takže ak to neprestalo, upozorni ho, že si si všimla, že piť neprestal a že to považuješ z jeho strany za zrozumiteľnú odpoveď na to, že sa máte rozviesť. Oznám mu, že keď najbližšie príde opitý, v ten deň pôjdeš na súd podať žiadosť o rozvod. Ak ani toto nepomôže, je mu fľaša milšia, ako ty. Zničíš si s ním život. Zídi z kratšej cesty. Prípadne sa poraď s psychiatrom, alebo niekým.

 56. mira 9. októbra 2010

  mne bývalý manžel prepil majetok. on nás všetkých tak strašne podviedol a oklamal a zradil že sa mi nechce žit. posledné roky pil až tak, že musel na liečenie. po návrate z liečenia začalo pravé peklo. pred liečením opitý vyčínal dost brutálne, aj policajti zasahovali, ale čo robil ked sa vrátil z liečenia, to bol horor. podla mna prečiel z chlastu na drogy. bol a je dodnes zcvoknutý sadista. blázon. a my sme mu podpisovali úvery, ked to ešte nebolo také zlé a ked nás oblboval rozprávkami, ako si to splatí a tak…a teraz mi nechal aj jeho prepité úvery a j prepitú hypotéku aj deti na krku, neplatí výživné, robí cirkusy, vydiera nás samovraždami, kradne mi jedlo, peniaze…ja sa zbláznim. ja už som tak vyčerpaná, že nemám silu niečo riešit…stále platím nejaké dlhy za neho, teraz mi ide byt do dražby, lebo som to už nezachránila, neviem kam íst bývat…
  teraz si hovorím, že skor ako ožran, poumierajú tí okolo neho…mne je fakt už na umretie…

 57. Mirka 10. októbra 2010

  Mirka, je to ťažké, a viem, ako sa cítiš… Ťažko niečo povedať, ale keď sa na to pozriem “zdiaľky” , zdá sa mi, že by si sa mala obrátiť na rodinu, alebo na kŕízové centrum, aby dopad na deti bol aspoň v prítomnosti čo najmenší. Úplne sa od bývalého muža dištancovať, neriešiť jeho vyhrážanie, jedlo…. Neviem, čo sa dá robiť s úvermi…. možno v tom krízovom centre by bol aj nejaký právnik…

 58. mira 10. októbra 2010

  no…nedávno mi ktosi povedal, že by sa mi aj zišiel advokát…ale ukrajinský advokát…
  ja som sa už spojila s poradnou pre týrané ženy. iba nemám čas tam chodit, lebo robím v zahraničí a poradna je od nás daleko, asi 50 a viac km, a ked som doma, tak ma zamestnáva
  musím to dotiahnut do konca, lebo som neni stále na slovensku, ked prídem domov, tak mna čakajú také srandy, ako že exman v opilosti údajne pojedol muchotrávku zelenú a prišiel ku nám vraj chce zomierat pred detmi, ale že to ešte tak tri dni potrvá, aby sme ho tam nechali…no tak ja utahaná z cesty musím volat záchranky a on odmieta íst na výplach a na interné ho nezobrali, lebo bol opitý, a tak čakáme, čo sa bude diat dialej, nakoniec som zavolala záchranku a kričala som že nech si teda zoberú mna, lebo ja už na cvokáren som teda zralá…nakoniec začal zvracat, tak sa uráčili ho vziat…na výplach a potom na psychiatriu.
  a to je len jedno z mnohých jeho excesov…2x za mesiac bol odvezený záchrankou a raz aj s policajtami na psychiatiru…mne to pripadá ako v zlom sne…on má stále nejaké práva aj ako opitý blázon, len ja nemám asi právo na nič…len sa nechat od neho zabit nakoniec…ale mávne sa nad tým rukou…ved to je u opilcov normálne…
  to je taký cvok, že on sa vlani rozhodol ma po 30 rokoch manželstva udávat…podal na rozvod…vzal si právnika a žiadal výživné na manžela…a to je len zlomok jeho sfetovaných nápadov…dal výpoved v práci, vzal si odstupné za 14 mesiacov a utiekol s nim preč, ked to minul, vrátil sa k nám…no a medzitým posielal len anjelov v mailoch a pálil čierne sviečky a vydymoval ma sušenými bylinami, vraj zo mna vyhána zlú energiu…no cvok…

 59. mira 10. októbra 2010

  no a najlepšie bolo, že si našiel na inzerát akúsi finančnú poradkynu, ktorá ho začala školit v pyramidových spolkoch a tam už to bolo uplne stratené. po 30 rokoch manželstva dal na rozvod, po vyše 30 rokoch v jednej fabrike dal výpoved, a teraz nemá prácu žiadnu, neplatí mi výživné, parazituje na nás, požičiava si dalej a kradne nám čo mu príde pod ruku. všetci sme boli v šoku, doteraz sa nemože spamatat z toho hororu, on dokonca ma udával aj s tou jeho ženskou na policajtoch za obtažovanie…no šoky.
  teraz už viem, že z chlastu prešiel na drogy, minimálne marihuana bola jeho najlepšia kamoška celý min. rok. ale zrejme aj niečo viac.
  mna by len zaujímalo, prečo sa s predajom alkoholu niečo nerobí, kedže sa počet takto zmagorených ludí zvyšuje…a vieme všetci, že tento alkohol, čo sa tu pašuje a predáva, je otrava, likviduje mozog, proste robí z ludí trosky.. ale nič sa s tým nerobí, len sa o tom píše, ako vyvádzajú alkoholici…a ako trpia ich rodiny…

 60. beef 12. októbra 2010

  Ahojte som alkoholik, pijem zhruba tak raz za stvrt rok,ale potom uz naozaj dost,niekedy aj 3 dni a to takmer v kuse, som student a zacinam to povazovat ako problem. Niekedy vydrzim aj pol roka ale v podstate to vzdy pride. A v podstate v tej najnecakanejsej dobe. Najcastejsie ked sa mi vo vsetkom dari som spokojny a tymto si to pokazim a musim to pracne vsetko riesit. Bol som aj u odbarnika ten mi odporucil snazit sa to kontrolovat a kedze je medzi mojim uletmi pomerne dlhe casove obdobie tak tazko odhadujem svoj problem. Pochadzam z usporiadanej rodiny ktora ma podporuje…lebo vidia ze v podstate vsetky problemy co mam mam len v spojitost s alkoholom. V podstate chcem vediet ci mam tento problem sancu vyriesit sam….tym ze budem abstinovat lebo pocas studia si neviem predstavit nejaku intenzivnu liecbu. Za odpoved dakujem.

 61. Miro 12. októbra 2010

  beef asi už máš spúšťač, keď si spokojný, asi to chceš umocniť, alebo tak niečo. z toho čo píšeš by som povedal, že to asi kontrolovať zvládneš. skús. ak to nepôjde, potom by som uvažoval o nejakej forme psychoterapie, pretože príčina môže byť inde. je dobré, že si sa rozhodol robiť s tým niečo v začiatkoch. ak máš možnosť, pozri si pár kníh na tému alokoholizmus / závislosti. niektorým ľuďom stačí ak porozumejú súvislostiam a dostanú veci pod kontrolu. držím palce

 62. jožko 7. novembra 2010

  ahojte. ja mam problém so svojou manželkou. Odkedy sme spolu opíjala sa skoro každý večer, niekedy aj cez deň. Ja som si myslel, že je len nešťastná z toho, ake mala detstvo. Ráno si nepametala, čo sa večer stalo. Trvalo to štyri roky. Teraz už asi štyri mesiace nepije a tvrdi, že už sa k tomu nikdy nevráti. Mame dve male deti o ktoré sa treba starafť a ona zrazu tvrdi, že straca pamet. že si nič nepameta. Čo mam robiť? Pomožu jej lieky, alebo je potrebné liečenie?

 63. Miro 7. novembra 2010

  jožko na základe takéhoto popisu ťažko radiť. akékoľvek pocity straty pamäti by som radil nepodceňovať a konzultovať s lekárom. môže to byť psychologická obrana, hlavne ak si nepamätá na veci z obdobia pitia, ale môže to byť aj nejaká iná porucha.

 64. moncsi 20. novembra 2010

  Ahojte. ja mám problémy s mojou mamou, môj otec bol tak tiež alkoholik, a dnes pije moja mama, aj keď prežila, všetko zlé s otcom aj ona to tak tiež robí, a jej je tak dobre. Pije potajomky, fľašu má schovanú v skriňy a keď ideme niekam na dlhšiu cestu tak má schovanú v kabelke malej umelej fľaške. Dnes sa my strašne opila, boli sme u jej mamy, keď som to už nevydržala a chcela si naliať, vybrala som jej fľašu s ruky. Tak som povedala jej mame aká je moja mama, čo robí a že má problémy s pitím, neviem či ma niekto vypočul, ale som to už musela povedať. Mám dvoch chlapcov jeden má 8 rokov a druhý 5 rokov, nechcem aby nenávideli svoju babku, lebo pitie s jej robí agresivnú slovami a jednoducho sa s ňou vtedy nedá. Veľa som sa natrápila, keď pil môj otec, aj som pred ním klačala po proti alkoholickom liečený aby nepil ale nemohla som nič urobiť.

 65. janka 27. novembra 2010

  Ahojte, je to už zopár rokov, čo sa veľmi trápim pre moju mamu, ktorá začala piť. Hoci pila, fungovala normálne, teda, že sa starala o rodinu, varila, upratovala, chodila medzi ľudí…. ale pred pár rokmi jej začali veľké zdravotné problémy, ale ani tie ju nedokázali zastaviť v pití…. pije tajne, schováva sa a hlavne si vôbec nechce pripustiť, že má nejaký problém s alkoholom. A najhoršie na tom je, že úplne stratila zmysel života, je apatická, bez záujmu, akoby čakala iba na smrť. Je to strašné sa na ňu pozerať. Skúšali sme to po dobrom, po zlom, s krikom, prosbami, ale ona je iba ticho. Teraz je v nemocnici, pretože sa jej obnovil problém spôsobený jej diagnózou a sľúbila nám, že prestane. Ale dokáže to človek sám? Ja si to nemyslím. Chceli by sme, aby sa išla liečiť, ale s tým predovšetkým musí súhlasiť ona sama, inak to nemá význam. Je to pre mňa ťažké Kiežby som vedela ako jej máme pomôcť.

 66. len my 11. januára 2011

  Zdravim,mam otca ktoty je dlhorocny alkoholic,teraz sa snazi s nasou pomocou prestat pit,zatial domace liecenie.chcela som sa spytat,ci su neni nejake tabletky dostat kupit,pre takychto alkoholikov aby sa im to ulahcilo.moc by mi to pomohlo kebyze mi viete poradit,dakujeme

 67. Miro 11. januára 2011

  Sú lieky, ktoré môžu mierne znížiť chuť na alkohol, lekár (psychiater) vám im môže predpísať ak sú vhodné vo vašom prípade. Pri niektorých pridružených chorobách sa však nedajú predpísať.

 68. adaka 13. februára 2011

  Ahoj, chcem sa spýtať ,mám svokra alkoholika len si to nepripúšťa , pije potajme min. 1/2l za deň a svokru psychicky týra. Dá sa s tým niečo robiť je veľmi nepríjemný až odporný , má 55 rokov, dalo by sa ho poslať na liečenie. ďakujem

 69. Miro 16. februára 2011

  adaka obávam sa “poslať niekoho na protialkoholické liečenie” už dávno nie je možné. jednak to neumožňuje legislatíva a druhak to ani nemá zmysel. je nepríjemné, ak niekto parazituje na svojej rodine. potom má rodina možnosť buď nechať sa manipulovať, terorizovať, alebo rázne zasiahnuť. a ako, to ťažko povedať. zvyčajne je to problém, lebo to vzniká pomaly aj roky.

 70. quado 20. februára 2011

  Ako sa prejavuju akutne abstinencne priznaky:
  Potenie, v tvari a na rukach
  Rychle zmeny v emociach
  nespavost, poruchy spanku
  vlhka pokozka
  Podrazdenost
  Zvracanie
  Pocity nervozity
  Depresie
  Trasenie ruk
  Pulzujuce bolesti hlavy
  Problem rozmyslat cisto
  Vycerpanost
  Bleda pokozka
  Rychle nekontrolovatelne pohyby oci
  Neprijemne sny
  Uzkost, strach
  neprirodzene pohyby
  Rychly puls srdca
  Napinanie v zaludku
  Nechut do jedla

 71. Denis 5. marca 2011

  Ahoj chcel by som sa opýtať čo by som mohol spraviť pre svoju matku už asi 8 rokov je totálna vorkoholička a alkoholička dohromady…pije celý víkend a v čase volna či celú dovolenku..problém je v tom že sa jej začali objavovať ťažkosti a možná rakovina. Ale ona pozná len tú robotu a alkohol. V napitom stave sa u nej objavuje rozdvojená osobnosť…je úplne nezvladatelna …. ďakujem za odpoveď

 72. Miro 5. marca 2011

  Denis ak odmieta lekára a pomoc, obávam sa, že sa nedá spraviť vôbec nič. Môže unikať pred niečím (samota, strach zo starnutia…) ale to sa zvyčajne podomácky vyriešiť nedá.

 73. miris 17. marca 2011

  Ahojky…neviem, ci mi poradite, ale za pokus to stoji…mam obavu o svojho manzela…nebije ma, nie je agresivny voci mne ani okoliu, len takpovediac “vypne zvuk” dokaze vypit 0,7 40percent. alkoholu behom 2-3 hod . Z prvoti je urozpravany a zabavny, no potom vypne…nie ze by odpadol ale je ticho…a to uplne… a druhy den si nic nepamata….co ma boli je to , ze jeho jedina radost je prave alkohol, dokaze sa uvolnit a zabudnut na problemy ktorymi sa bori….sme bezdetní a doplaca na moju rodinu odkedy sme sa vzali…nic ho netesi a ja uz nemam nic, cim by som ho motivovala a moja rodina ubija…su neschopni sa postarat sami o seba…a my platime…mam sa vykaslat na mamu ktora sa dostala do krajnej zivotnej situacie pretoze ignorovala rady a pokusy pomoct jej a teraz caka od dcery /s mamzelom/ze ju bude zivit , alebo svojho manzela z ktoreho sa stava alkoholik pod naporom neriesitelnych bezutesnych situacii? Z otca sa stal taktiez bezdomovec a starsi brat nie je schopny sa postarat o svoju vlastnu rodinu /tri deti/…..nechapem a hlavne uz nevladzem…a jediny clovek, ktory mi stale tvrdi …”v dobrom aj zlom ” uz sestnast rokov sa mi zacina stracat pred ocami….vdaka mojej rodinke…tahame ju ako kamen za sebou a nemame vlastny zivot…neustale riesime krajne zivotne situacie a jedinou utechou je skutocne sa len opit…potom je to aspon nachvilku vsetko lahsie…aj pre mna…
  njn, kazdy si nesieme to SVOJE….hmmm

 74. Miro 17. marca 2011

  miris pri takomto tempe pitia by som povedal, že situácia naozaj je vážna a asi ide o alkoholizmus. To treba bezodkladne riešiť, navštíviť lekára, ak manžel bude ochotný. Každopádne s tým nesúhlas, buď proti a nedovol aby pil. Je možné, že si vyberie fľašu a nie tvoje prosby, ale to len naznačí, akým smerom chce nastaviť ďalšiu cestu vašich životov.

  Čo sa týka rodiny tak to je ťažká otázka, bez podrobností sa nedá debatovať. Je krásne pomáhať druhým, ale dobré je, aby ten kto má pomôcť sám bol OK. Je veľa ľudí, ktorí sa nevedia postarať o seba, ale to neznamená, že ich musí ťahať rodina. Určite nie dlhodobo.

 75. jan 26. marca 2011

  ani neviem ci to dopisem.od vecera do teraz 30 tabletiek ibalginu plus15 kavy.nemam alkohol pivo tak musi byt niejaka nahrada.rodina ma strazi,ale sami nevedia co som nou dalej.protialkoholicke odmietam.vrchol mojho alkoholizmu zacal pracou v holandsku .dobry zarobok ktomu mariska alkohol prostitutky…za 4roky prace v holandsku som prezil minimalne3 zivoty obycajneho zenateho chlapa. niejeto samochvala,ale konstatovanie co so mnou spravili peniaze.teraz som na podpore ale je otazka casu kedy ten tazky zivot skoncim dafinitivne………

 76. oskar 3. apríla 2011

  Jan
  čo Ty vieš o živote obyčajného ženatého chlapa. Čo sa tak ľutuješ ?? Moj otec bol na tom ako Ty. A skončil to sám. A budeš sa diviť ani sa nám neuľavilo. Lebo už nám to bolo dávno jedno či to urobí alebo nie. Kým Ťa niekto stráži aby si nepil alebo aby si to “sám neskončil” buď rád. Niekomu ešte na Tebe záleží. My sme strážiť prestali, lebo sa nechcel dať liečiť. A to bola jeho chyba nie naša!!!!

 77. Lára 7. apríla 2011

  Dobrý deň. Patrím tiež do rodiny v ktorej holduje alkohol už niekoľko rokov..ale v našej rodine tomu podlahla aj Mama aj Otec. Je ťažké prizerať sa ako sa týmto spôsobom ničia a zabíjajú. Vďaka nim sme skončili oddelene..žijem sama od 17 tich a teraz mám 23. Najhoršie je, že otec je veľmi vzdelaný človek a naozaj múdry, ale alkohol s nim narobil hrozné veci..problémy či už z odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne..či už nedokončenie prác, ktoré slúbil, za ktoré zobral zálohu alebo problémy v rodine. Mama nepracuje takže nás to dostalo do veľmi zlej situácie. Ja a môj brat sme už teoreticky v poriadku, žijeme každý svojím životom, ale ja sa nedokážem na to prizerať obaja nám robia hambu a veľmi to bolí, keď vidím čo sa s nimi deje. Neviem či sa dá ešte nejak táto situácia riešiť, ale nechcem aby obaja skončili smrťou kvoli alkoholu..prosím..viete mi pomôcť???Otec by možno podstúpil protialkoholické..neviem..ale mama asi nie..nepriznáva si to..neviem čo mám robiť. A ani neviem čo takéto liečenia stoja. Ďakujem

 78. Miro 7. apríla 2011

  Lára cena protialkoholického liečenia je pokiaľ viem plne hradená poisťovňou (sú aj privátne liečebne). Ale o liečenie musí prejaviť záujem samotný postihnutý, nie jeho okolie. A to býva dosť problém.

 79. sikul 8. apríla 2011

  Doporučil by som autorovi článku používať termín “preliečený alkoholik,” žiadna závislosť sa nedá vyliečiť, dá sa len potlačiť.
  Po preliečení je veľmi dôležitý kontakt s ľuďmi, ktorí majú podobný
  problém: kluby a pod. Abstinujem od r. 1982, a bez kontaktu s abstinenčnými klubmi by som to asi nedokázal. A ešte, pomôcť sa dá len tomu, kto o pomoc stojí.

 80. Krisy 11. apríla 2011

  Dobrý deň,

  aj ja mám problém s alkoholikom-je to môj manžel.Ĺúbim ho najviac na svete,nechcem,aby prišiel o všetko-o rodinu,o dom…Máme 5 ročnú dcérenku,ktorá ho tiež ľúbi…ale ona si to ešte neuvedomuje,čo robí.Príde piatok a je napitý,uráža ma,naposledy ma dokonca fyzicky napadol i pred malou…teraz mi len vyvoláva,že nech sa vrátime,že prídeme o dom…momentálne som s malou u rodičou a tento krát som sa rozhodla rozviesť,aby mi už neubližoval a nebodaj raz neublížil i malej…ale je to veľmi ťažké,lebo ho stále ľúbim a chcela by som,aby sa naše manželstvo dalo ešte zachrániť,aby videl malú rásť…ale on sa vôbec nesnaží,práve naopak,je už ale4 deň vkuse napitý…to je tak vždy, vždy sa nakoniec k nemu vrátim,že mu ešte dám šancu a neprejde ani týždeň a je to znova.Bola som s ním aj v AA klube,aj tabletky mal, som si myslela,že už to bude snáď dobré ale nie, napil sa znova a zasa mi len ublížil.Neviem, čo mám robiť…

 81. sikul 11. apríla 2011

  Ak mu dávaš šancu, len ho presviedčaš, že to s ním nie je až také zlé. Veď kto by žil s človekom, ktorý mu ubližuje. On nestojí o teba ani o dcéru, jeho ovláda chlast. Skús sa s nim porozprávať, keď bude triezvy, veľkú nádej ti nedávam, ale za ten pokus to stojí. Ak sa nechce liečiť rozveď sa, uvedom si, že ani on, ani vy dve nežijete, len akosi prežívate, on ovládaný alkoholom a vy buzerované alkoholikom. A ešte jedno: čím viac ma maželka prosila, aby som so sebou niečo urobil, tým som bol horší. 29 rokov nepijem.

 82. Miro 12. apríla 2011

  Krisy plne súhlasím s tým, čo napísal sikul. Povedz mu jasne, že toho máš dosť. Nijaké emócie, vyčítanie. Strohý oznam bez vysvetľovania. Keď sa opije znova, počkať do vytriezvenia a oznámiť, že ak sa nedá liečiť alebo sa zas opije, podáš rozvod. No a keďže si asi povedať nedá, podaj rozvod. Nemôžeš čakať štvrtý, piaty krát… Ak by mu na tebe a rosine záležalo viac ako na fľaší, potom, čo podáš rozvod má predsa možnosť ihneď konať – navštíviť lekára, nikdy sa už neopiť. Súdy nekonajú okamžite. Takže aktom podania rozvodu uvidíš, čo je preň silnejším lákadlom. Rodina, alebo fľaša. Ja sa obávam, že ak to nespravíš, tak sa to bude v tejto fáze zatiaľ len zhoršovať.

 83. Krisy 12. apríla 2011

  Sikul i Miro, veľmi pekne Vám ďakujem za radu. Celé noci i dni plačem,keď vidím malú plačem…že ani kvôli krásnej zdravej dcérenke neprestal piť.Muž mi stále vyvoláva a snaží sa,aby som sa ja cítila za všetko vinná,že mne na nás nezáleží…som s malou stále u našich.Dala som mu na výber liečenie,alebo rozvod-ale asi sa nespamätá a budeme sa musieť rozviesť-jemu na nás vôbec nezáleží…Som psychicky úplne nadne,chcela by som,aby to bolo normálne,ale viem,že keď neprestane piť,tak to normálne nebude.Ale neviem si ani predstaviť život bez neho,aj keď mi doteraz len ubližoval…
  Ešte mám otázku na sikula-píšeš,že čím viac ťa manželka prosila,tým si bol horší…je ešte manželka s tebou?A ako si dokázal prestať piť?
  Mirko a ja nečakám štvrtý,piaty krát…to je už ale 100x,každý druhý týždeň som u rodičov,čo keď ho vidím napitého už musím odísť…neviem,prečo ho ešte aj ľúbim.
  Ešte raz Vám obom veľmi pekne ďakujem.

 84. sikul 13. apríla 2011

  Krisy, veľmi dobre ti rozumiem, láska je slepá. Rozviedol som sa, ale z iných dôvodov, vtedy som už nepil. Bol som na liečení, uveril som, že ak chcem žiť, alkohol musí zostať až do konca života mimo mňa. Mám 65 r. a prežívam krásny život v novom vzťahu, tým chcem povedať, že aj ty si môžeš život zariadiť tak, ako si zaslúžiš. Pre tvoju dcérku, aby vyrastala v prostredí bez utrpenia. Ty nemáš dôvod sa obetovať. Tvoj muž je chorý a ak sa nechce liečiť je to jeho problém. Najviac mu pomôžeš tak, že ho budeš ignorovať. A neplač, on ťa nepoľutuje.

 85. ružena 15. apríla 2011

  mám manžela ktorý je každý deň opitýneviem si už rady čo mám robiť aby porestal , začína byť už aj agresívny

 86. juraj 18. apríla 2011

  ahojte, chcel by som sa poradiť s mojim problemom. Mam 24 rokov a posledný rok dako nezvládam pitie alkoholu.Problém je v tom , že keď idem zo svojou partiou von , na pivo, opekať , bežné veci mladých ľudí, tak sa skoro vždy opijem do bezvedomia, a najhoršie na tom je , že či to je pivo alebo vino alebo tvrdé, a úplne najhoršie je že dosť v malom množstve, a to som nebol nikdy taký slabý a mal som to vždy pod kontrolov. Trošku opíšem svoj posledný vývoj života, aby neboli zbytočné predsudky: Mám dosť časovo náročnú prácu, 6 dní praca 1 deň voľna v rôznych časových smenách, dosť ma to vyčerpáva hlavne psychicky.V práci sa mi nadmieru darí a strašne ma baví, dobrý zárobok atď atď, proste rešpekt,čiže v tom by som problém nevidel.Asi si viete predstaviť ako sa na to voľno teším, podotýkam že cez pracovný týždeň ani kvapka, ani pivo nič, iba doma za netom sedím, aby som mohol pokračovať v praci dalej a dalej.No a vtom príde voľno a ja nemyslím na nič iné ako na to čo idem stvárať zabávať sa hlavne na chľast bo mám v hlave stále vryté ze s chľastom je vždy nejväčšia zábava ako každý mladý človek (to sa nechcem vyhovárať alebo sa obhajovať , bohužiaľ ale tak to je všade). No a ideme do mesta alebo do krčmy, pijeme, kecáme, nič proste necítim, žiadne pomalé točenie hlavy ani nevoľnosť, proste fit. A vtedy “BUM” a zobudím sa doma(chvalabohu vzdy) a strašné OKNO UPLNE, ako keby som vobec nikde nebol. Hlavu mam vymazanu aj o par dni dozadu este pre istotu :( Potom mi kamoši vravia že čo som stváral a tak , no strašná hanba, uplne ako keby som to nebol ja. potom aj doma robim bordel a rodicia to nechapu bo som taky nikdy nebol, a je mi strasne dlho zle aj 2-3 dni vkuse opica, no ako keby som mal 10 rokov a nikdy predtym nepil… Prvotne som si myslel ze mi dal niekto nieco do pitia ale to nemoze sa stavat cely rok kazdy tyzden, nie. Tak sa chcem opytat (poradit s podobnou zaležitosťou) ze začinam mat problem s alkoholom? alebo na mna uz posobi ako jed, no nechapem to, neberem ziadne lieky nic. hovorievaju mi ze to koli praci ze niesom trenovany pit a taketo blbosti, ale niekedy mi to tak aj pride.No a pointa tychto vsetkym mojich kecov je ze teraz mam uplne prestat pit vsetko alkoholice aj slabucke pivo ? bo velmi tazko sa mi bude zit zivot a vidiet kopec ludi sa zabavat, popijat a ja doma ? fuu. niesom s tychto tipov, o to horsie ze vzdy sa k tomu vratim do prdele.uz som si Xkrat hovoril ze jedno pivo a domov, a vzdy sa ozerem ako keby som 5 litrov vodky vypil.ked to tak zhrniem tak vsetko zle sa mi stalo v zivote koli chlastu, frajerka , vodicak, predchadzajuce prace, vsetko som stratil len koli tomu. tak som sa aj nasral a vydrzal som nepit 2 mesiace ale potom uz taka strasna chut aspon ze na to jedno pivo a poldeci s kamosmi :( PROSIM ak mate tu niekto podobny problem a vyriesili ste ho nejakym kompromisom alebo uplnou absenciou, dajte mi vediet bo si uz vazne neviem dat rady s tymto problemom. chcem zit slusne , mam na to! a nejaky chlast mi to nemoze pokazit ved nie? posledna veta, pripada mi to ako keby som sa staval alkoholikom raz do tyzdna v plnom rozsahu(agresivita, trepem blbosti, zbytocne zranenia,miniel vela penazi alebo ich stratim aj mobil a tak..) a zbytok tyzdna uplna pohodka nepomyslim na alkohol. Je toto vobe normalne?
  PS. rady tipu : skus sa dobre najest mastneho alebo sa pregrcni na zachode alebo daj si kamosovi skryt peniaze- vsetko odskusane a nepomaha to !
  Moze to sposobovat unava z prace alebo mi uz nacisto hlavu odpalilo? PLEASE poradte vopred dakujem….

 87. juraj 18. apríla 2011

  teraz az zistujem ze som ten svoj problem ani sem davat nemal ked tak citam ostatnych problemy, moj je zanedbatelny ale isto to je zaciatok toho nezanedbaelneho az katastrofalneho…. prepacte…

 88. Krisy 18. apríla 2011

  Juraj, podľa mňa to nie je vôbec zanedbateľný problém a keď už nič iné, tak je dobre ťo aspoň dostať von… ja som sem tiež napísala, lebo mám problém s manželom a uľavilo sa mi a hlavne, keď mi tu aj ľudia napísali ich názor na môj problém.
  Chcem ti povedať len toľko, aj môj manžel niekedy pil len raz za týždeň, celý týždeň sa alkoholu nechytil, ani len jedného piva a prišiel piatok a koniec… A teraz? Teraz neviem, či sa ešte niekedy spamätá, aj keď sa chce, ja mu už neverím… máme 5 ročnú krásnu zdravú dcérenku a ani kvôli nej sa nedokázal spamätať… ti píšeš tiež, že kvôli pitiu máš len problémy s frajerkou a tak…
  Teraz hrozí, že prídeme o všetko, ja o muža, malá o otca, on o nás a prídeme aj o nás domček, ktorý máme na hypotéku – o domček prídeme, ale dlhy nám zostanú na celý život – a prečo? Všetko len kvôli alkoholu!
  Juraj, spamätaj sa, kým je ešte čas, si ešte mladý a celý život máš pred sebou.

 89. Mark 18. apríla 2011

  ahojte..moj kamarat sa ma o 3 tyzdne vratit domov z protialkoholickeho liecenia. Chcel by som vediet ako sa mam k nemu spravat? Ktorych veci sa mam vyvarovat? Nechcem aby znovu zacal pit.

 90. Miro 18. apríla 2011

  juraj tvoj problém nie je zanedbateľný a je dobré, že sa tomu začínaš venovať. skús začať s tým, či by si dokázal úplne prestať piť sám. ak by si to dokázal, je to ideálne riešenie. ak to nedokážeš, radím čím skôr navštíviť odborníka, pretože dosť pravdepodobne ide o začínajúci alkoholizmus a čím dlhšie to necháš tak, tým ťažšie to budeš neskôr meniť. a navyše hrozí že v “okne” spravíš niečo, čo ti nebude po vôli.

 91. Miro 18. apríla 2011

  Mark vyvaruj sa s ním chodiť piť a do prostredia, kde sa pije ľahko, alebo kde sa pijávalo. Určite pomôže ak oceníš jeho snahu, jeho vytrvalosť, odvahu. Dávaj pozornosť všetkému okrem alkoholu. No a správaj sa k nemu ako keby nikdy predtým nebol pil a je známy ako abstinent. držím palce.

 92. Mark 18. apríla 2011

  Takze ziadne puby, podniky a bary. Nemam pred nim pit ziaden alkohol? Spravne som to pochopil? Ani nikto v jeho okoli?

 93. Miro 18. apríla 2011

  Mark ak to nie je nutné, tak radšej nie, nech nemá pokušenie. určite ho trénovali na to, aby vedel povedať nie. ale ak si máš dať len trošku, je to asi zbytočné dávať si. no a ak viac, tak po pár pohárikoch si ako kamarát dosť nezaujímavý. podnapitý človek je pre triezveho dosť nudný program.

 94. Mark 18. apríla 2011

  Len neviem ako to bude brat on, lebo ked sa pred nim nepilo alebo sa pripijalo len nealkom a podobne, tak sa smial ze sme cudni a ze preco to robime, lenze ked sa uz opijal aj na navstevach tak pochopil ze je to s nim zle. Ja a kamarati sme boli radi ze siel na liecenie. Len ked pride domov a kedze je bez prace tak neviem ako bude vyplnat cas.

 95. Miro 18. apríla 2011

  Mark nech si prácu hľadá. vo voľnom čase môže študovať svoj obor, komunikáciu a rôzne knihy o osobnom rozvoji, nech sa posúva…

 96. sikul 19. apríla 2011

  Mark, správaj sa k nemu úplne normálne. Ty sa meniť nemusíš, on sa mení. Nasmeruj ho do abstinentského klubu, sám to v bežnom živote ťažko zvládne. Dobre na to ideš, žiadne pivko ani puby, si fajn kamoš.

 97. Mark 21. apríla 2011

  Budem sa spravat normalne, najvacsi problem vsak asi bude aj tak v tom ze musi on sam chciet. Je to mlady inteligentny chalan, pozera vsak na zivot pesimisticky. nepodarilo sa mu dostudovat vysoku skolu, nemal zatial ani ziadne dievca, slaba sebadovera. A toto vsetko sa asi podpisalo pod to ze ked mal prilezitost tak sa napil-opil. Hovori o sebe ze je odpisany.

 98. Zuza 22. apríla 2011

  ja by som sa chcela opýtať, že koľko stojí také protialkoholické liečenie … je tam nejaká možnosť, že ho bude preplácať poisťovňa ? … ale čo ak má človek v tej poisťovni nedoplatky ? … možno to už je niekde vyššie napísané, ale je toho strašne veľa .. a pokiaľ človek nechce ísť na protialkoholické ako ho presvedčiť ?

 99. Zuza 22. apríla 2011

  ono asi sa musí sám človek rozhodnúť, ale možno sa dá ho nejak nakopnúť … mne mama tvrdí, že jej stačí, keď si nájde prácu, ale ja viem že by aj tak pila, lebo už ju z jednej práce skrz toto vyhodili ….skrz pitie… a teraz sa nijak nečiní,len pije celé dni a moje slová nebere do úvahy .. máte nejaké skúsenosti alebo niečo podobné ? … ďakujem

 100. gulka 26. apríla 2011

  ahojte vsetci…aj ja mam v rodine alkoholika..otca. v poslednom roku zacal velmi pit. vzdy si rad vypil,ale nikdy to nebolo az tak zle ako posledny rok. mama teraz od neho odisla a dala mu ultimatum,bud liecenie alebo rozvod. ja som uz dospela,mam svoju rodinu. otec ma uz zariadenu aj ambulatnu liecbu, staci aby on sam zavolal. ale v tom je problem…nechce, tvrdi,ze to zvladne sam….ja mam pocit,akoby sa hanbil. vysvetlujem mu,ze to isto nie je hanba, ze skor to ako sa chova a co robi je velka hanba. neviem s cim na neho ist,aby tam siel. viem,ze staci aby sa tam odvazil ist prvy krat a bol by to pre nas vsetkych uspech.

  …dakujem…

 101. alea1 30. apríla 2011

  osem rokov som žila s alkoholikom, posledné mesiace to bolo strašné pil stále, prišiel o prácu, neustále klamal, dostal sa do stavu, že sa pri kŕčoch skoro zadusil, podarilo sa mi zachraniť ho… zrušila som mu trvalý pobyt, teraz je na protialkoholickom liečení, myslím že som mu pomohla ako sa dalo, napriek tomu mám výčitky svedomia…nechcem už s ním žiť ako s partnerom, vysvetlila som mu to ale napriek tomu stále hĺadá cesty ako sa ku mne dostať…stále ho mám rada, a nechcem aby stratil počas liečenia motiváciu…poradíte mi? som ako vždy nerozhodná

 102. Miro 1. mája 2011

  alea1 myslím, že rada je asi až nemožná, ty svoju situáciu poznáš a určite si zvážila všetky pre a proti. zvonku radiť je ťažké. ak s ním nechceš žiť, asi sa budeš musieť podľa toho aj správať. je jasné, že jemu sa nehodí, ak by zostal sám, ale ak to tak cítiš, tak je to asi dané. možno poradí niekto, kto liečenie zažil. Ak s ním nejaký čas ešte zotrváš, tak asi len zo súcitu a to nie je vzťah. Neskôr sa nič nezmení, ak ho opustíš, vždy môže povedať, že kvôli tomu zas začal piť.

 103. sikul 1. mája 2011

  alea, ty si masochistka. Ak nie, potom ti nerozumiem.

 104. alea1 3. mája 2011

  Ďakujem za odpovede, myslím že nielen alkoholici ale aj ľudia s nimi žijúci sú poznačení, ja určite áno. Navštívim psychológa, mám pocit, že potrebujem odbornú pomoc.

 105. Miro 3. mája 2011

  alea1 to je veľmi dobrý nápad, najlepšie ak to bude niekto, kto sa špecializuje na spoluzávislosť. je to veľmi špecifická oblasť a ak sa vyzná, vie taký psychológ v mnohom pomôcť. Držím palce.

 106. Bea 10. mája 2011

  Začínam mať obavu o svoju dcéru,ktorá má 20 rokov..partie,žúrky,popíjačky.No a ešte k tomu po maturite nezohnala miesto,tak robí v krčme.Pracujem v zahraničí a ked sa vrátim domov,tak sa dozvedám,že dcéra často popíja a minule som jej našla prázdnu fľašu od piva za posteľou.Keď som doma má rešpekt a nemá odvahu prísť domov nasosaná.Chytá ma panika pri predstave riešenia ďalšej zavislosti- moja mama bola drogovo závislá-padla do toho trošku nevinne,lebo po úraze jej naordinovali fortral a zistila,že po jeho užití jej je super…..no a môj exmanžel podľahol automatom…….ja už nevládzem skrátka bojovať s ďalšou závislosťou.Čo sa týka práce v krčme…tam neostane.

 107. Miro 10. mája 2011

  Bea to sú práve tie kruté situácie, kedy je človek bezmocný. Ak nepomôže diskusia tak nemáte žiadne ďalšie nástroje. Môže skončiť akákoľvek podpora, ak jej poskytujete, ale to je ťažké a účinok neistý…

 108. Bea 10. mája 2011

  Veď práve..viem,ako to funguje…kolotoč klamstiev,sľubov,neskutočného trápenia…a to ma desí.Ale stále v kútiku duše dúfam,že som len paranoidná a vidím to dcérine šantenie zveličene…..

 109. Miro 11. mája 2011

  Bea tak jej držme palce. Ak vám klame, tak je chyba v komunikácii. Mnoho rodičov najskôr deťom povie čo nesmú, tvária sa prísne a výsledkom je, že ak sa toho deti dopustia, tak to proste je tajné. A rodič nevie. Je typické, že o užívaní drôg či alkoholu (aj cigariet) u detí zvyčajne vedia rodičia až ako poslední.

 110. Lea 7. júna 2011

  som rada,že som natrafila na túto stránku.Je dobré,že je možnosť poukázať na tieto problémy a podeliť sa so svojimi. U mňa je to bohužiaľ podobné-zlé skúsenosti z detstva a pokračovanie v mojom manželstve.Môj manžel vypije takmer každý deň pol liter tvrdého alkoholu a viac.Zlé je to v tom, že síce sa opije,ale väčšinou len doma a sám a hneď zaspí- žiadne výtržnosti, bitky a hádky len vtedy, keď naňho narevem ja, keď som z nervami hotová.On tvrdí, že nie je alkoholik,že problém mám len ja. Fakt však je,že keď potrebujeme niečo vyriešiť alebo niekam ísť, nemám s kým. Párkrát rodinu ohrozil tým,že v opilosti podal výpoveď a keby to zamestnávateľ prijal, ostali by sme bez príjmu, s úvermi a možno aj exekútormi na krku. Z jednej práce ho kvoli alkoholu vyhodili, koleduje si o ďalší problém a nenapráva to, neobmedzuje, ale naopak, pije čím ďalej, tým viac. Vplýva to zlé aj na dcéru, keď ho takto vídavá a tomu som chcela zabrániťm nechcela som,aby si prežila aj ona svoje detstvo s alkoholikom.Myslíte si,že je šanca zmeniť to?Rozvádzať sa nechcem, nemám chuť si hľadať ďalšieho alkoholika, ale žiť takto je veľmi ťažké,vlastne ani nežijem,len trpnem,čo zas bude a kde to skončí…

 111. Tana 7. júna 2011

  -chcem poradit moj otec je alkoholik,dlhe roky sme to so sestrami snazili riesit,len on si to nechce priznat a stale tvrdi,ze on si da len 2 dcl vinka.Chceme ist s nim aj doktorovi,ale on odmieta.Je mi to luto,ze clovek takto dopadne.Este k tomu si nasiel priatelku,ktora ho využiva .Ja viem,ze je slaboh da sa s tym nieco robit?Už nevladzem sa na to pozerať

 112. Miro 7. júna 2011

  Lea ďalší krutý príbeh. Denne pol litra tvrdého, to už je slušné. Je len otázka času, kedy na to vaša rodina začne doplácať tak, že nielen finančne. Alkoholizmus je choroba a ak sa chorý nechce liečiť, nič s tým nespravíte. Fakt. Ak mu peniaze nedáte, zoženie si ich inak. Zadlži sa, niečo predá… Ak mu vaša rodina nestojí za to, aby sa pokúsil to zmeniť, nemala by si sa viazať na neho. Prejdi si nejaké informácie o spoluzávislosti, navštív skupinu al-anon, alebo sa spoj s odborníkom. Manželovi nepomôžu, ale treba znížiť tvoje utrpenie na čo najmenšie.

 113. Miro 7. júna 2011

  Tana nepozerať sa na to. Je to jeho život, on zodpovedá za svoje konanie. A tým, že je alkoholik je automaticky nezodpovedný, viem. No neznamená to, že máte preberať jeho zodpovednosť na svoje plecia.

 114. sm 29. júna 2011

  chcem sa spytat na svoju mamu.Je alkoholicka asi 5x za poslednych 7 rokov absolvovala protialkoholicke liecenie.(usla hrobarovi z lopaty)Vie o tom ,ze ma problem a bojuje s tym,ale nezvlada to .Zlyhava v poslednom case castejsie a castejsie.Vydrzi tak 2-3 mes. nepit a potom zase zacne ,ale vzdy ju hned odhalime.Otec ma tiez len jedny nervy ,tak jej bude davat kazdy den fukat a ak nafuka povedal,ze bude musiet ist prec z domu( uz som ju par krat prichylila ja doma,ked bolo najhorsie).Otec nepije a ani jej nenadava.Ja som sa jej vzdy zastavala,ale stale ma nebavi jej hovorit dokola to iste a ani ju to nebavi pocuvat.Berie lieky a aj tak zacne pit .O lieceni nechce uz ani pocut a na sedenia chodit nechce ani nikdy nechodila.Stale tvrdi,ze to je v nej a ze bude zlyhavat a nic jej nepomoze,ze jej to chuti,ona sa tak odreaguje…atd.Ma na vyber rodinu,alebo alkohol.Chceme ju so sestrou zachranit,ale uz nevieme co robit.

 115. Miro 30. júna 2011

  sm problém je, že ste celkom bezmocní. ak nafúka a pôjde z domu, je to kruté, ale môže to mať význam. ak sa rozhodla piť, asi jej v tom nezabránite, ani nezachránite. alkoholizmus je choroba, ktorú ona nevie kontrolovať. o to menej kontroly máte nad tým vy…

 116. xyz 5. júla 2011

  velmi dobry clanok… a myslim si ze tento clanok sa hodi asi na vsetky typy zavislosti….. najjednoduchsie riesenie sa pre takeho cloveka stava to najtazsie.. zial, cloveka to zmeni a ak aj abstinuje uz nikdy nebude taky ako predtym. a strasne vela sil ho to stoji aby sa integroval respektive zaclenil medzi “normalnych” ludi. je vztahovacny. depresivny a stale mu ten “chrobak” vrta v hlave a hlada cesticky ako sa vratit naspat.. je to velmi dlha cesta a treba sa naucit zit so svojimi chybami a so svojou minulostou.. len zial niekedy sa to neda, kedze okolie nechape a inych ludi to ani nezaujima cim ten clovek presiel a co prezil a aku cestu postupil stale bude len ozran fetak alebo gambler…. a to je asi to najhorsie, clovek prestane mat motivaciu byt “normalny” a vrati sa radsej tam kde bol, medzi ” svojich”…. vsetko je to jedno velke svinsto…… padnut dokaze hocikto ale postavit sa len malokto…….. nikdy by som nepovedal predtym ze ake je tazke sa zbavit zavislosti pokym som to nezazil na vlastnej kozi…..

 117. Miro 6. júla 2011

  xyz hej, je to tvrdé.

 118. Dirty 19. júla 2011

  Ahojte,

  ako som si vsetko citala a to som si teda citala skoro vsetko..uvedomila som si, ze patrim do skupiny, ktora ma rizikove spravanie na zacatie ochorenia alkoholizmus. Az vase clanky a tato stranka mi otvorila oci. mam 24 rokov a asi pred rokom som zacala castejsie pit..rozisla som sa s priatelom..(ale nie kvoli alkoholu)a predtym pre mna alkohol existoval vynimocne..cez vikendy (nie kazde),oslavy..popri rozchode prislo leto a pre mna alkohol nadobudol uplne inu hodnotu. takto som popijala castejsie, ale boli aj tyzdne, kedy to bolo uplne v poriadku a proste som nepila. Pol roka ma teraz noveho priatela, byvame spolu a zacinal mi vycitat alkohol..mala som veru posledne obdobie, kedy som pila aj kazdy den, alebo kazdy druhy..pri vareni..upratovani, pri filme a vobec mi netrtlo, ze to bolo zle. brala som to ako prijemny relax pri praci:( vsak jeden, dva, tri pohare vina ma nezabiju.. potom boli vyhrazky o rozchode a mne trtlo.. teraz pijem tak raz do tyzdna a chcem sa toho drzat..dufam, ze to je normalne:) samozrejme sa nespijam do nemoty..ale najhorsie bolo, ze som si myslela, ze je to ok..vsak vsetci moji rovesnici tak piju. 4-5 do tyzdna pri pokeci..riadna blbost..!!!!je mi moc luto vsetkych, ktori maju problem s alkoholom (je to vazne tazky boj), ale najma ludi, ktori s tymi ludmi “musia” zit..prepadol ma neskutocny strach, ked som si pomyslela, ze by som vdaka alkoholu stratila pracu, dom, rodinu i lasku:(. myslim, ze som si to nastastie za pat minut dvanast vsetko uvedomila..:( ostal divne, zvlastny, hnusny pocit..ake je to strasne lahke podlahnut..tak strasne lahke..drzim vsetkym hrozne palce!!!!!

 119. Miro 19. júla 2011

  Dirty je výborné, že si sa zbadala takto zavčasu. To sa ešte ľahko ide späť. Pitie alkoholu je spočiatku príjemné, pomaly sa z toho stáva návyk – ešte nie fyzický, ale ako program na večer.

  Radím: sleduj to. Ak bez problémov vydržíš raz za týždeň si dať trocha, tak je to naozaj v poriadku. Ak by sa ale stalo, že to chceš “využiť” a dať si viac, alebo nebodaj zas častejšie, ako raz za týždeň, potom radím spozornieť. Nábeh na alkoholizmus je zákerná vec! Potom je jednoduchšie úplne prestať piť. Bez výnimky. Oplatí sa navštíviť pár krát skupinu anonymných alkoholikov, je to motivujúce.

 120. Dirty 19. júla 2011

  nastastie moj priatel zato moze..:)bohvie, kde by som bola bez neho za daky cas..ked si to predstavim..des.. Presne..lahsie sa ide spat zavcasu, ako neskoro. a ako moj priatel povedal..prilezitost sa najde vzdy..dobra nalada, zla nalada, film, vecera atd atd..najlahsie je povedat: mna sa to netyka. Som presvedcena o tom, ze to zmaknem:) ale len vdaka priatelovi a vasim pribehom..DAKUJEM MOC..Strasne moc pomahate:)

 121. Miro 19. júla 2011

  Dirty ak máš podporu v priateľovi, tak to zvládneš na 100%. Je to veľmi veľké plus mať také silné zázemie v blízkom človeku. Si mladá, život máš pred sebou a týmto rozhodnutím si škrtla neskutočné problémy, ktoré nestoja za ten chvíľkový pocit opojenia. Viem, ľahko sa hovorí a keď príde chuť, tak si človek ľahko nájde výhovorku. Daj si cieľ trebárs mesiac nepiť vôbec nič. Je dosť ľudí, ktorí to už jednoducho nedokážu. Držím palce do zvyšku života :-)

 122. Dirty 19. júla 2011

  no najviac mi je luto jeho..tak dlho to dusil v sebe a ked zacal, ja som sa zmohla len na urazanie. celee zle..tolko som toho mohla znicit. teraz to uz viem:) DAKUJEM a este raz vsetkym drzim paste a moc Ti dakujem a prajem tiez vela vsetkeho dobreho:). Snad uz nebudeme v kontakte:)

 123. beata 29. júla 2011

  ja mam 27rokov a moj priatel 22. mame krasneho syna ma 2mesiace. problem je v tom ze on ked dostane v kazdy piatok vyplatu lebo tu v uk je to tak, tak si kupi alkohol a si len tak pije a pije. a pride sobota zase pije, v nedelu to iste. nenavidim to ako sa sprava. ja viem ze je este mlady, a chce este zit.ale nechapem to preco chcel mat somnou dieta. ja som mu visvetlovala ze pri dietati je zabavy koniec,ale on to vtedy pochopil. ale teraz co sa deje???ale neviem ako ho mam presvecit aby tolko nepil.poradte mi prosim. Bea

 124. Miro 29. júla 2011

  beata nemáte v rukách veľa nástrojov, ktorými by ste jeho pitie mohli kontrolovať. ako najúčinnejšie by som videl v triezvom stave mu povedať, že to pitie vám nevyhovuje a že ak s tým neprestane, že uvažujete o rozvode / rozchode. Je to tvrdé, ale jasne to odhalí, či mu záleží viac na vás a dieťati, alebo na fľaši. Ak sa potom opije, požiadajte ho aby navštívil skupinu anonymných alkoholikov, alebo špecialistu. Ak neupozlúchne a znova sa opije, ostáva vám len jediné: podať o rozvod, odsťahovať sa, vyhodiť ho alebo inak dať JASNE najavo, že vy s ožranom nebudete žiť. Ak to dodržíte, je šanca, že sa spamätá. Ak to neurobíte, už nikdy nebudete môcť dávať žiadne podmienky, lebo bude vedieť, še síce frflete, ale ste slabá. A ak je to alkoholik, tak vám aj synovi skazí život.

 125. beata 29. júla 2011

  uz som snim rozpraval ked bol triezvi, ale on tvrdy ze neni alkoholik, ze ja vimyslam a tak.. a povedal aj to ze ked sa mi nepaci aby som ho nechala. on je podla mna moc mlady na to aby to pochopil,chcel velmy toho maleho a teraz sa velmi nezaujma. byva tu s namy jeden jeho kamarat, ten je rozvedeny a ON HO DO ALKOHOLIZMU TAHA.uz som volala majitelovi tohto domu ze co sa tu deje kazdy vikend,povedal tomu chlapikovy ze sa musi tento vykend odstahovat ale vcera mi oznamil ze si nevie najst ubytovanie.ja nemam ziadny prijem ani na maleho este nedostavam nic od statu,este cakam na peniaze.ale uvazujem o tom ze toho mojho poslem prec teraz uz vazne. pozno sa spamata.dnes este idem do mesta lebo o 1-ej skoncy v pracy a pojdem pozriet s kym chodi po meste lebo nikdy nechody domov v cas.. mozno ze ma innu?

 126. Miro 29. júla 2011

  beata áno, má inú. Tá iná sa volá fľaša.

 127. beata 29. júla 2011

  ti by si to ako riesil? zaujimalo by ma nazor chlapa.

 128. Miro 29. júla 2011

  beata veď som ti to napísal. ultimátum a ak nechce prestať tak preč. ožran je pre rodinu len príťaž. a rýchlo si prečítaj nejakú knihu o závislosti od alkoholu, alebo ešte lepšie o spoluzávislosti. alebo navštív skupinu al anon, to sú príbuzní alkoholikov. alkoholizmus je choroba, proti nej si neškrtneš dobrým slovom, či prosbami. ak sa nechce liečiť, tak vám bude škodiť.

 129. pestruska 31. júla 2011

  Mám 45 rokov. Môj manžel je alkoholik, ale neprizná si to. Ja som spoluzávislá – o čom už nie je pochyb. Celé roky hľadám pomoc pre neho a nedarí sa to. Teraz chcem nájsť pomoc pre seba, aby som mohla pomáhať svojim deťom a zmieznila tak dopady svojej spoluzávislosti na svoje okolie. Čítala som už o tom dosť, ale stále mám pocit, že je to málo. Nastal čas zachraňovať môj život, lebo mi naozaj preskočí. Hľadám ľudí, ktorí mi pomôžu nájsť cestu pomôcou dobre mierených rád. Každý sme iný a každá situácia je iná, ale verím, že tu sa dozviem opät niečo nové. Čítam jednotlivé príspevky a vidím v tom seba a môj život. Viem, že riešenie je na mne, ale rozhodujem sa, ktorou cestou ísť.

 130. Miro 31. júla 2011

  pestruska najlepšie navštevovať skupinu al anon – to je pre spoluzávislých, keď je niekto z rodiny alkoholik. v lete sa ale nestretávajú tuším. ak je to zlé, navštívte psychológa / psychiatra, ktorý sa alkoholizmu venuje. inak je pravda, že spoluzávislý musí riešiť seba, nie druhého. nad alkoholizmom partnera totiž nemáte kontrolu. nemá zmysel to teda riešiť – akokoľvek to znie surovo.

 131. pestruska 1. augusta 2011

  Ďakujem za radu. Al anon sa naozaj cez prázdniny nestretáva – to som si už zistila vlani, len som rozhodnutá to tento rok nezmeškať. S psychiatrom som mala dohodnuté stretnutie minulý týždeň, ale mi to padlo, pre jeho chorobu. Mám trochu smolu, ale už to nevzdám. Popr. si nájdem iného, ak by to malo trvať dlhšie. Vaše slová neznejú nijako surovo – viem to a zažila som to toľkokrát, že to ani nerátam. Často sa však uťiahnem k falošným nádejám, čo nie je dobré. Potrebujem len v svojich predsavzatiach vydržať. Isto budem túto stránku naďalej sledovať, lebo to nebude až také ľahké vytrvať. Mám už jasnú predstavu, ako budem ďalej postupovať a keď som vydržala taký život aký som mala, tak plánované zmeny ma môžu len posilniť – len sa opäť nesmiem vrátiť k falošným nádejám. Túto chybu som spravila už toľkokrát…. Manželovi som dala svoje jasné stanovisko, že ak nenavštívi v tomto mesiaci psychiatra a nenastúpi svoju ozdravovaciu kúru, tak podám žiadosť o rozvod. Počul to už najmenej 100x a nič nebolo, takže mu už aj tak neverím a nemienim mu v tomto kroku viacej pomôcť. Možno to robím ako svoje posledné aliby pre kroky, ktoré skutočne plánujem. Aby som mala pocit čistého štítu a dobrého gesta. Riešenie je na ňom a nie je pre mňa v túto chvíľu podstatné. Len chcem po pravde počuť, či si myslíte, že som stále naivná, keď som to spravila, alebo to môže mať nejaký význam – aspoň pre moje ozdravenie duše. Zázraky sa dejú naozaj výnimočne a ja v tento zázrak neverím. Bolo toto konanie správne a môže mať nejaký zmysel pre mňa? Alebo to je celkom zbytočné gesto?

 132. Miro 1. augusta 2011

  pestruska ak ste sa už “vyhrážali” rozvodom a nič nespravili, vlastne je len logické, že vám neverí, že to spravíte. To je typické u spoluzávislých, že sa síce vyhrážajú, ale nič z toho nesplnia. A závislý hneď vie, že má plné pole pôsobnosti. Čo s tým? Ak ste sa rozvodom vyhrážali, treba tie papiere jednoducho naozaj pripraviť. Ak by vaše manželstvo bral vážne, uvidí, že tu už skončila zábava.

  Je možné, že vás bude obviňovať, nebude súhlasiť a podobne. Ale ultimátum môže predsa platiť aj po podaní rozvodu. Ak by sa obratom objednal k lekárovi / prestal piť a podobne, nie je problém žiadosť po pár týždňoch stiahnuť.

  No ak by pil ďalej, akékoľvek reči okolo sú celkom bezpredmetné.

  Či je rozvod správne rozhodnutie to je ťažko povedať takto z ničoho. Ja si myslím, že ak ide o alkoholika, tak je to asi lepšie riešenie, ako sa nechať celý život deptať.

 133. pestruska 1. augusta 2011

  Opäť máte pravdu. Po dnešnom rozhovore s ním je stále evidentné, že si vážnosť situácie neche pripustiť a nevidí dôvod zamyslieť sa nad problémom. Papiere k rozvodu už chystám v súlade s formálnou stránkou, čo bude vyžadovať trochu času a rozvahy, takže čas na zmenu má. September je tedapre mňa reálny dátum.Všetky zvady a hádky v manželstve boli z 80% pre alkohol a v súčasnosti sú každodenné. Môj manžel je alkoholikom min. už 10 rokov a min. 5 rokov prežívam skutočný psychický teror s vyhrážkami fyzického ohrozenia.Jeho aj moja agresivita narastá a prerástla do vysokého rizika. Skutočne nie je nad čím rozmýšlať. V tomto mám už jasno dlhé roky, škoda len, že som to nikdy nedotiahla do konca. Zázitok zo soboty: Keď muž ženu chytí pod krkom a napriahne päsť, nie je nad čím uvažovať. Doteraz to síce nikdy nespravil, ale nabudúce by som už možno fásla. Nebojím sa ho, ale rešpekt k svojmu životu a zdraviu mám. Ako sa hovorí: “Všetko je po prvý raz”. Proste už mu nemám prečo veriť a nemám na čo čakať. Tu sa nedá schovávať za chorobu, ktorú si nepripúšťa. Skutočne myslím len na seba a svoje dospelé deti, ktoré ma potrebujú. Momentálne som OK a rozhodnutia dozreli… Môj príbeh by bol po toľkých rokoch na knihu a som presne vzorovým príkladom pre ostatné ženy alkoholikov, že nie je na čo čakať. Keď si to chlap neuvedomí hneď – rokmi sa to len zhorčuje. Je to skutočne kolotoč (mám to odžité), ktorý sa stále len rýchjlejšie otáča a s prepáčením: rozbiť hubu si môžem sama a netreba na to čakať od druhých. Vďaka za porozumenie.

 134. Miro 1. augusta 2011

  pestruska píšete vecne, logicky a plne súhlasím s vašimi závermi. zažili ste oveľa viac, ako naznačujete medzi riadkami a práve to býva tá bodka, ktorá spôsobí, že vzťah sa zmení na zvláštnu formu, ktorú ťažko pomenovať. držím palce aby sa to vydarilo vo váš prospech. je nepravdepodobné, žo po tom všetkom by manželstvo ešte mohlo plniť niektoré z funkcií, ak nepočítam servisovanie alkoholika. ženy s alkoholikom zvyčajne nedokážu ani spať v jednej izbe z mnohých dôvodov. štítivosť, nenávisť, strach ALE zároveň čosi z kategórie súcitu, porozumenia. paradoxný stav…

 135. pestruska 2. augusta 2011

  Miro, neostáva mi len opäť s Vami plne súhlasiť. Mám len ešte malú prosbu resp. dotaz. Môžete mi ešte poradiť nejaké knižné tituly, alebo www stránky, skupiny, či iný zdroj, ktorý by mi (okrem už zmínených) napomohli nájsť psychickú rovnováhu a silu v boji s alkoholizmom a mojou spoluzávislosťou. Som na ten prloblém sama (nikto sa rád takýmito skúsenosťami nechváli) a tých, čo o tom vedia nechcem ešte vyšše zaťažovať.

 136. Miro 2. augusta 2011

  pestruska nemám nič navyše poruke ako to čo je uvedené v literatúre. na al-anon sú nejaké texty, v rôznej kvalite. sú v sekcii online materiály http://www.alanonslovensko.net/

 137. Rado 2. augusta 2011

  Dobry den,
  v rodine mame tiez silneho alkoholika – otca. Zijem este s rodicmi, starsi brat zije v zahranici. Mame klasicke problemy, ako v kazdej inej rodine s alkoholikom, ale o tom sa nechcem rozpisovat.
  Skor by som potreboval poradit ohladom nejakych pravnych veci a podobne. S mamou sme sa dohodli, ze musime zacat nieco konat, pretoze takto to uz dalej nemoze ist. Na ojasnenie:
  Otec je zivnostnik, ale uz ani nie je schopny viest si firmu, pracovat. Posledne dva roky kazdy den od rana do vecera len pije. Narobil si hrozne dlhy na daniach, odvodoch, bankovych pozickach, pozickach po znamych atd… Ak by sa stalo najhorsie, chceli by sme sa vyhnuto tomu, aby sa na nas nepreniesli jeho zavazky a dlhy. Uz teraz mu chodi jedno exekucne riesenie za druhym. Zijeme v rodinnom dome, hypoteka uz je splatena. Bojime sa toho, ze nam kvoli jeho dlhom mozu siahnut na dom atd…
  Neviete nam poradit, ako postupovat? Resp. existuje nejaka alkoholicka poradna, kde pomozu rodinam s alkoholikom vyriesit aj taketo pravne veci? Myslim, ako vlastne zacat a postupovat.
  Budem vdacny za kazdu radu.

 138. Miro 2. augusta 2011

  Rado toto by som riešil s právnikom. Myslím, že existuje aj poradenstvo zadarno, tam by som začal. Na alkoholizmus sa asi nešpecializuje nikto. Minimálne by stálo za úvahu oddeliť majetok manželky, inak je reálne riziko, že prídete aj o dom… Nevyznám sa v tom, takže sa neviem vyjadriť. Možno niekto iný.

 139. Rado 2. augusta 2011

  Miro, diky za odpoved. Prave nad niecim takym, ako je oddelenie majetku manzelky uvazujeme, len sa tomu tiez po pravnej stranke nerozumieme. Kazdopadne dakujem este raz za odpoved.

 140. Rado 2. augusta 2011

  Este by som sa opytal. Nepoznate nahodou dobru online bezplatnu pravnu poradnu? Spolahlivu stranku, kde cloveka uvedie svoj pravny problem a dostane odpoved, ako vo veci postupovat. Google toho vypluje kvantum, ale zvacsa ide o “pravnikov”, ktori mi k problemu nic konkretne nepovedia, ale zato mi zaslu cennik sluzieb :( Nepotrebujem konkretnu pravnu radu, ale aspon bodovo, ako to riesit, co to bude obnasat atd. Celu vec si uz vybavim s riadnym pravnikom. A riadne zaplatenym : ))

 141. Miro 2. augusta 2011

  Rado neviem. Spýtaj sa na súde, viem, že čosi existuje. Ale či online to pochybujem.

 142. Andy 3. augusta 2011

  Rado…poradím…potrebuješ právnika…ja ako manželka som podala na súd žiadosť o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov…so súhlasom manžela…prebehne súd…všetko, čo sme mali spoločné, je teraz výhradne moje…auto,byt,chalupa,pozemky…atď…vyriešila som problém ohľadom majetku,alkoholizmus manžela nie…sme spolu ale nie je to ono…vieš sám ,aký je život s alkoholikom…

 143. Rado 3. augusta 2011

  Ahoj Andy!

  Zhodou okolnosti som sa prave vratil od jedneho chalana, sestrenice kamarat. Sice nie je pravnik, ale v tomto obore sa trochu vyzna a idem od neho s poznamkami, kotre som si nacarbal na papier a ako pises ty, dal mi rovno typ na riesenie veci cez bezpodielove spol. manzelov. Mam od neho este tipy na “menej radikalne riesenia”, ale su to riesenia len docasne, ale funkcne.
  Budem sa musiet o celej veci este poradit s mamou, ako vlastne budeme postupovat. Ale chcem ta poziadat, ci by si mi nenapisala mail na biomat (zavinac) centrum (bodka) cz. Staci, ked mi do spravy napises Ahoj! :), len aby som mal tvoju adresu. Bol by som ti vdacny, keby sme sa mohli pobavit, ako si to cele riesila a co to vsetko obnasa. Teda ked ta to nebude obtazovat. Ozval by som sa ti az neskor, ked si doriesime veci s mamou. Dakujem!

 144. bubik 4. augusta 2011

  Dobry deň,
  prosim vas poraďte mi, mam mamu alkoholicku už dlhe roky pije a mna aj brata to zožiera, mali sme klasicke problemy v rodine ako kazdy ale vsetko zacalo ako otec zomrel a od vtedy pije skoro kazdy den no lepsie povedane vzdy ked ma peniaze tak je opita a ked uz nema ziadne peniaze tak nepije, dohovarali sme jej ale to bolo marne, tak sme s bratom nechceli uz sa na to vsetko pozerat a trpiet tym cim alhohol nam vsetko zle sposobil tak sme odisli za pracou do zahranicia aby sme mali konecne normalny zivot, ale uz mi dosla trpezlivost a chcela by som mamu prihlasit na protialkoholicke liecenie aj ked ona sama o tom nechce ani pocut, ale chcem ju tam dotiahnut uz aj na silu lebo takto sa uz neda zit, a na nu pozerat, tak vas velmy pekne prosim poradte mi ci ju tam mozem doviest aj proti jej voli a ako by som mala najprv postupovat ci mam ist s nou ako prve ku doktorovi a on mi povie co dalej alebo rovno zaviest na protialkoholicke liecenie no neviem kolko vsetko to bude stat a kde vobec take protialkoholicke liecenia su, poradte prosim dakujem

 145. Miro 4. augusta 2011

  bubik na protialkoholické liečenie nie je možné niekoho prihlásiť. Nielen že to nejde z hľadiska nejakých zákonov, ale to ani nemá význam. Je nemilé, ak mama pije, ale nemáte v rukách asi žiadne nástroje, ktorými by ste mali možnosť nejako ju presvedčiť, aby s tým prestala. Jediné čo sa dá je prosiť ju aby šla k lekárovi. Alkoholizmus je choroba. Ak sa odmietne liečiť, ste bezmocní.

 146. Slavka 10. augusta 2011

  Pre Petrušku a zvyšok možno,že teraz pôjdem proti niektorým,ale ak môžem povedať svoju vlastnú skúsenosť,tak najlepšie je to ukončiť zavčasu už som raz písala svoj príbech nebudem sa opakovať,len predtým,kým som urobila radikálne riešnie tak som podala žiadosť o rozvod.Samozrejme môj manžel sa začal liečiť na jeho naliehanie som žiadosť stiahla a začal znova piť.Teraz som opäť podala žiadosť o rozvod som rozhodnutá,že ju nestiahnem,pretože ak má môj “manžel”prestať piť tak prestane a mi môžme žiť spolu aj potom bez papierov.Bohužiaľ to nie je môj prípad,pretože spolu nežijeme 7 mesiacov a nič sa nezmenilo dokonca mu nechýbajú ani deti.A je asi aj šťastný,že nič neplatí.V našom vzťahu sa potvrdilo v núdzi spoznáš priateľa a ja som dodala manžela…Čiže Petruška riešte to radikálne a ak chcete môžme si pokecať ja som absolovala spolu s ním sedenia,liečenia a atď.Ako mi povedala lekárka nemíňaj svoju energiu na ostatných ale na seba a svoje deti.Držím Vám prsty je to veľmi ťažké,ale dá sa to zvládnuť a stojí to za to!

 147. marika pavlik 11. augusta 2011

  marika
  Dodry den, mozno je to nezvycajene ale po 30.tich rokoch manzelstava chcen piziadat o rozvod kvoli alkoholu. Je to velmi krute ak si s manzelom dohodnetenm ze sa sa stretnete tam a tam o nejakej hoke ulohy narp. ahglictinu, ktora sa ale vobec nekona. Napriek tomu ze pos vplyvom alkoholu dvaktar sadol za volat a raroybil cele auto a smozmejne aj nasciastie aj odstaven kvolim comu sme prisli a 6000 eur tvari abobz sa nic nestalo. Ja len trpin nakolko son nezamestana a co sa tyka mojho zamestnanie je v ndohladne. Poradte ma vyznam zotvt v takom manzelstvE? Som zufalan po kazdej stranke pshychickej aj fyzickej.
  Dakujem za ospoded

 148. marika pavlikova 11. augusta 2011

  prosim o radu

 149. Miro 11. augusta 2011

  marika pavlikova ťažko radiť na základe pár viet.

 150. jaruš 13. augusta 2011

  sk´´uste s manželom ísť na ambulantnú liečbu-váš lekár vám poradí,kam patríte.Samozrejme,-on musí chcieť-stojí to za to

 151. pestruska 16. augusta 2011

  Slávka má 100% pravdu a v tejto problematike sa zázraky naozaj nedejú. Manžela som pritlačila k múru a je ochotný “spraviť hocičo”. Zajtra ideme za odborníkom, ale priznám sa, už vopred viem ako to dopadne. Keby sa malo čosi zmeniť, stalo by sa to už dávno – po toľkoročnom pití, prehováraní a bojovaní sa zázrak nestane. Teraz sa isto mnohí čudujú: “Tak prečo to robím?” Lebo som “sprostá”. Ale spoluzávislí to poznajú….. Viem, že je to zbytočné a neteší ma to, ale žiadosť na rozvod leží v šuflíku a čaká – ja si zatiaľ odkladám, lebo každé rozhodnutie niečo stojí… Musím však priznať, že ja som v svojej spoluzávislosti pokročila a tentoraz dúfam, že správnym smerom. Budem potrebovať podporu tejto stránky, lebo presne viem, že to čo napísala Slávka očakávam aj ja. My, čo máme odžitý dlhoročný život s alkoholikom, vieme čítať aj medzi riadkami, lebo to poznáme, len s menšími modifikáciami. Priznám sa, že manžel pre mňa už nič neznamená a ani náš vzťah už neznamená nič. Takže veškerá pomoc, ktorú mu núkam je skôr pre moje svedomie, nech mám pocit, že som urobila všetko. A aj jeho rodine trochu ulavím. Však oni sú tiež spoluzávislí a nechcú si to priznať. Tak im synáčika, synovca, brata…… dovlečiem k psychiatrovi a v jeho dlhoročnom alkoholizme dospel do štádia, že sa zamyslel nad svojím životom, ale nie je to ozajstné. Je len unavený z toľkých bojov a ja cítim, že to nie je vnútorné “plné presvedčenie”. Viem, že kým sa od neho neodlúčim, a to úplne, nebudem mať v živote kľudu a pokoja. Preto to píšem, aby to pochopili aj ostatní, čo žijú môj život (takých ľudí je nás mraky). Ja si momentálne pripravujem svoju psychiku a zázemie pre nový život, lebo predpokladám, že viem ako to dopadne. Keby sa hneď nastal zázrak, ktorý sa neudeje a môjho manžela osvietilo a začal bojovať, nie je pre mňa človekom, ktorého chcem mať nablízku. Pomôžem mu ak chce, však je to muž, s ktorým žijem cez 20 rokov a mám s ním deti. Takže aj v ich očiach nechcem vyzerať ako hiena. Ale to je tak asi tak všetko…. Na záver, len pre ostatných, ktorý sú len v začiatkoch tohto kolotoča: začnite bojovať hneď na začiatku a ak vás v tom jeho (či aj vlastná) rodina bude topiť, verte, že sú spoluzávislí. V ten moment zanechte boja a myslite len na seba, lebo vás to prevalcuje. Ušetrite každé €, čo sa dá a prechajte, čo najrýchlejšie ako vládzete, lebo takýto život naozaj nestojí za nič. My, čo sme tom toľké roky, ešte možno veľakrát pochybíme. Stalo sa mi to a bojím sa, že ešte sa mi to stane (už sa poznám), ale vždy sa oplatí pokúsiť sa svoj život zmeniť. Je nutné sa prestať obviňovať, mať komplexy, uzatvárať sa. Naša vina to nie je a život má aj iné hodnoty….. Ten smradľavý opilec vedľa nás, ktorý nás psychicky a mnohé aj fyzicky (mňa našťastie nie, ale preto to možno trvá toľké roky) mučí, za to nestojí. Netreba na neho pozerať ako na hlavu rodiny a oporu, lebo ňou už dávno nie je. Všetku tú ťarchu domácnosti vlečieme na našich pleciach, aj keď nás on a často aj okolie presviedča (to je môj prípad) o presnom opaku. Potrebovala som sa rozpísať a verte, že je mi lepšie… Môj život, je (ako som už spomínala) na knihu – hruhú. Tie premárnené roky ma mrzia najviac, ale vždy sa to dá zmeniť, takže netreba nad tým smútiť…. Držte mi päste a ja ich držím vám, čo žijete, tak ako ja.

 152. Kamila 16. augusta 2011

  Pestruš, je nás tu viac, čo presne vieme o čom to celé je. Cítim s tebou. Nedá sa napísať všetko. A kto to nezažil ten nerozumie aké to je nenávidieť a pritom mať pocit súcitu. Ja som sa nedokázala rozviesť. 10 rokov žijem u iného partnera. Denne manželovi odnesiem pár eur, aby mal na pivo a cigarety. Smejte sa mi za to. Nedokážem inak. Môj život sa však začal až keď som od manžela odišla. Predtým to bolo peklo.

 153. pestruska 16. augusta 2011

  Kto to zažil, tak sa tomu isto nezasmeje. Práve mám vážne obavy, že to aj u mňa tak dopadne. Ja sa isto rozvediem. Nie zajtra, ani pozajtra, len viem, že to príde (je to otázka času – v tom mám jasno a som rozhodnutá). Ale to nie je podstatné.Budem proste prihliadať jeho úpadku a pomáhať jemu teľu, aby odolávalo smrti. Hrozná predstava,ale treba to brať, tak ako je.
  – Ak si pomôže sám (podporím ho) a on bude mať šťastie. Myslím si, že v jeho prípade liečenie nepravdepodobné, abstinencia nereálna, recidíva istá. Chcela by som sa mýliť, ako každá z nás, ale…………..
  – Ak si nepomôže – má smolu a ja sa tomu budem ešte zopár rokov prizerať. Snažím sa s tým vyrovnať a pripraviť sa na to. Vídam takých ľudí a uvedomujem si, že niektorí to vydržia s ohľadom na životný štýl veľmi dlho…. Môj má dobre našlapnuté. To je realita, len neviem koľko to jeho teľo dokáže vydržať. “Zatiaľ je celkom odolný” – to berte čitatelia tohto komentára ako sarkazmus.
  Čo iné k tomu dodať????….. Ja sa už nesnažím sa v tomto boji zvíťaziť a cítiť sa ako “víťaz”. Pochopila som: Nech je to akokoľvek budem aj tak porazená
  “Takto som predsa žiť nechcela!”- to si vravíme všetky… Ale treba to prijať ako to je a žiť ďalej. Snažiť sa svoj život premeniť na iné výhry. Viem, že existujú a “treba ich premeniť”. Táto prehra ostane mojou súčasťou a nestratí sa zo dňa na deň. Ale “žiť ďalej a lepšie” sa isto oplatí.

 154. Miro 16. augusta 2011

  pestruska, Kamila v týchto situáciách je vzájomná podpora mimoriadne účinná. mnohí sa boja priznať, že v ich rodine to nie je celkom v poriadku. dúfajú, že alkoholizmus sa nejako vyrieši. žiaľ, len to kvasí a hnije pod pokrievkou a potom sa tam už odrazu nedá žiť. tvrdé. kruté.

  bol by som rád, keby vaše výpovede pomohli niekomu, kto s problémom alkoholizmu práve len začína prichádzať do styku. tí, ktorých sa to týka: nenechajte si alkoholom zničiť svoje životy! či už priamo pijete, alebo pije niekto z vašich blízkych. riešte to hneď. nie keď sa s tým už nedá nič robiť pre štítivosť…

  odporúčam navštíviť stránky al anon, je tam dosť veľa materiálov, ktoré vám v mnohom napomôžu. prípadne navštívte skupinu al anon. oplatí sa.

 155. pestruska 16. augusta 2011

  Ak moje príspevky zachránia len jeden jediný vzťah, tak majú význam. Naozaj prajem všetkým, čo našli túto stránku, aby sa až tak ďaleko ako ja a mne podobné (platí aj pre mužov) nedostali. Neterorizujte zbytočne, ale nedajte sa oklamať a uchlácholiť. Riešte problém čím skôr. Poraďte sa s odborníkmi, čítajte knihy o tejto poroblematike apod.. V žiadnom prípade to nepodceňujte a nezaspite. Oplatí sa vedieť odhaliť hrozbu alkoholizmu blízkeho človeka čím skôr a postaviť sa jej. Zachránite tak vzťah Váš a chorého včas. Deťom vrátte skvelého otca i mamu, lebo výčitky svedomia tohto typu Vás budú najviac prenasledovať. Čas nevrátite, ale zmente ten budúci. Moje deti sú dospelé, ale viem ako ich to trápi. Snažia sa to skrývať, hrajú sa na silných, ale poznám ich – ako každá matka svoje deti. Ich smútok a jeho príčina dopadá aj na moju hlavu. Alkoholik si to nepripustí, ale Vás to bude zožierať ako choroba.
  A pre tých, čo sú už tak ďaleko v tom blate ako ja: Nič nie je stratené. Kým šlapeme po tejto Zemi, dá sa vždy niečo zvrátiť a vylepšiť. Netreba sa ľutovať a vzdávať. Citát: “Jen to straceno, čeho se sami zříkame”.

 156. pestruska 17. augusta 2011

  Ahojte, tak sme dnes s manželom absolvovali pohovor u odborníka a moje predpoklady sa naplnili. To však nie je dôležité. Nemám z toho radosť, ale nezaskočilo ma to. Od prvého dňa, ako som napísala na túto stránku, som si veľmi pomohla. Vy ma nepoznáte, ja vás nepoznám, ale máme spoločný problém a trápenie – alkohol blízkeho a jeho závislosť. Ešte stále som spoluzávislá, ale som oveľa vyrovnanejšia, pokojnejšia, otvorenejšia. Dokážem vyšše prejaviť pozitívne emócie, ktoré som doteraz skrývala v sebe v strachu pred sklamaním. A o to tu ide… Spoluzávislosť len núti alkoholika vyšše piť a problém sa prehlbuje. Keď dokážem ovládať svoju spoluzávislosť, tak mám väčšiu možnosť pomôcť sebe aj alkoholikovi. Nemyslím si, že manželovi momentálne výrazne nepomôžem a ani v budúcnosti nepredpokladám nejakú pozitívnu zmenu v jeho prístupe k alkoholu, ale je pravda, že je to u nás pokojnejšie. A je to tým, že ani ja neprikladám polienka do ohňa. Tzn., pomaly plánujem svoju únikovú cestu a neprezentujem ju vyhrážkami. To nikam nevedie. Priznám sa však, že je z toho manžel “mierne zmätený”. Aj keď viem, že nie natoľko, aby sa čosi zmenilo. Poznáme to všichni: alkoholikov “významný” pohľad, gesto, či “inteligentný” argument a už máme stiahnuté hrdlá, aj keď sme si sami sľúbili, že sa nerozčúlime a budeme sa ovládať. Emotívne prejavy výbuchov ťažko ovládnuť, ale treba hľadať cestu. Alkoholizmus blízkeho treba prijať ako fakt a vyvarovať sa súpereniu s ním. Gratuľujem tým, ktorí taký boj vyhrali, ale viacej nás bude vždy tých, ktorí prehráme. Ale to nič neznamená, dôležité je pomôcť sám sebe a tým, ktorí našu pomoc potrebujú a prosia o ňu. Nemyslím alkoholika, ale tých, na ktorých dopadá jeho pitie. Neporadím nikomu žiadnu fintu, ani trik, lebo žiadnu nemám. Sama sa učím toto ťažké obdobie prežiť. Jedno však viem. “Nesnažím sa zachraňovať alkoholika”. Uvedomila som si, že musím v prvom rade zachrániť samu seba a zbaviť sa spoluzávislosti – to je tá choroba, ktorá mi ničí život. Neviem ako môj životný príbeh dopadne, ale som spokojnejšia. Dúfam, že sa v septembri dokopem do Al-anonu.

 157. Miro 17. augusta 2011

  pestruska z tvojich slov tipujem, že začínate vidieť situáciu v realistickom svetle. obdivujem vás za to, nie je ľahké takto si zmonitorovať život a ešte v tak ťažkej situácii. budem držať palce. ten al anon je dobrý nápad, upevní sa vaša nádej, že sa váš život začne normalizovať.

 158. nika09 18. augusta 2011

  …tak ahojte všetci…..no, som veľmi prekvapená, koľko ľudí a koľko príbehov tu človek stretne…..ja ani neviem ako začať, lebo slzy sa mi tlačia do očí…….snáď len, že bude dobre, že nádej zomiera posledná, že ak nebudem rozmýšľať optimisticky…..tak sa asi zbláznim…..sme, alebo radšej boli sme usporiadaná rodina, až kým otec nazačal piť a mamku strašne bil…….vtedy prišli na rad moji starí rodičia, ktorí našťastie mamke pomohli, bývali totižto s nami. A my troje deti, sme to akosi nevnímali….to, že sme nemali detstvo ako ostatné deti, to ma už dávno prešlo. Teda ja, najstaršia si pamätám dosť, bitky, našu rozbitú kuchyňu, mamku ako sa vonku skrýva v záhrade, potom plač , krik….ani sa mi o tom nechce….roky išli…a mamka sa nám začala meniť priamo pod očami….zrazu to bol človek, ktorému sa nič nechcelo, bola utrápená, sklamaná zo života, aj keď mala nás troch a my ju ľúbime najviac na svete, stratila zmysel života. To, že sme ju prosili, kľačali pred ňou na kolenách, doslova sa jej vyhrážali…..pomohlo to tak na deň, dva….potom to prišlo znova. Už ani neviem, kde všade sme nachádzali prázdne fľaše, v skrini, v pivnici…..neskutočne veľa miest. Hrozne ma to trápilo a vlastne trápi dodnes, pretože si myslím že má krásne deti, krásne vnúčatko….radosť žiť, ako sa povie. No čo sa odohrávalo v jej mysli, nedokázala nám to vysvetliť. Tie pohľady susedov, známych…..hanbili sme sa za ňu, a vlastne sa hanbím dodnes. Ako nám to mohla urobiť…každý na nás zazerá, mám pocit že o nás hovoria na každom kroku. Dedina je dedina…..momentálne je na liečení, uvidíme ako to zvládne….ked sa s nou po telefone rozprávame, mám pocit že je to iný človek, taký kľudný, pokojný….vyrovnaný…..strašne verím a strašne dúfam…ináč by som sa asi zbláznila….a niekedy mám pocit, že by som sa mohla narodiť znova a neprežívať takéto trápenie…..nevládzem, ja naozaj nevládzem…..

 159. Miro 18. augusta 2011

  nika09 držím palce aby liečenie pomohlo.

 160. Slavka 18. augusta 2011

  Ahojte hoci už nežijem spolu s manželom,ale rada sa vraciam na túto stánku,je smutné koľko čítam bolesti a utrpenia.Tieto všetky príbehy sa veľmi podobajú môjmu.Miro to všetko vystihol všetky fázy a nie sú to iba keci verte zažila som to na vlastnej koži.Na počiatku bola veľká láska a keď sa opil tak som myslela,že je to muž ma aj svoje dni.No keď to pokračovalo a sa to zhoršilo,keď sa narodila dcéra a potom syn a prišli aj prvé facky,že som videla všetky hviezdičky tak som pochopila,že je zle.Po rade s lekárkou sme išli na ambulatnú liečbu bolo aj ospravedlnovanie a kupovanie zlata prepáč ja už budem sekať dobrotu to ne ja to alkohol trvalo to 3 roky a potom to bola horšie čakať vonku kedy drahý otecko zaspí a potom po tichučky ísť do svojho domu a s veľkým strachom,aby sme otecka nezobudili.Poznáte to?Tak to je už problém ?Na čo čakáte na to čo ja? Ja som čakala 20 rokov.A je drahá rodina mamka mi hovorila veľa žien tak žije a nerozvádza sa,vydrž,len mi ho tu neposielaj lebo ja zahyniem.Tak som čakala,ľutovala svoju drahú svokru a ona keď bolo u nás peklo tak na druhý deň ani nedokázala zavolať či žijeme?Potom prišli neskutočné pokuty pre alkohol a posledné čo som ešte urobila keď ho vyhodili z práce a on zostal v Linzi to je v Rakusku tak som pre neho išla urobila som 1400km na v noci a ráno som išla do práce ako keby sa nič nestalo.Dostal pokutu 2700 eur a ja som veila,že isto už pochopil,že nemá piť.No nepochopil,opil sa ležal na dvore a deti sa hanbili.Mám skoro velke deti 16 a 20 syna a dcéru.Opýtajte sa ich teraz povedia Vám,že si pamätajú ako ocko mamku bil a oni sa pozerali cez pootvorené dvere.Teraz keď chcel biť mamku tak sa postavili na odpor a on sa pustil do nich.Nečakajte za tým,začnite to riešiť!Deti su všetko čo v živote máte!Ľutujem,že som to neriešila skôr nebola by som v takých dlhoch akých som!Ale všetko sa dá zvládnuť ak máte pokoj a nebojíte sa ísť domov a ani z domu,že čo zas bude.Čakám na rozvodové konanie,odišla som za prácou do nemecka robím opatrovateľku s deťmi som v kontakte cez internenet a telefon teším sa za chvíľu idem domov.Je to ťažké,ale viem že deti sú v poriadku a že sa nemusia báť a ani hanbiť.A ja som poslala peniaze,aby bol pokoj.No už 7 mesiacov neposielam a nedám mu na jeho pitie!A jeho mamka nezavolala že ako sa deti majú a keď sme doma nemali ani jedno euro keď som 2 mesiace nerobila tak dcére mojej dala 2,50 eur?!Nevzdávajte sa!Bojujte!Je správne keď máte nadej a vieru,ale majte ju pre seba a svoje deti!Mne v tejto ťažkej dobe veľmi pomáha viera v Boha a nehanbím sa za to!Ak nevládzete a sa vám trasú ruky,bolí žalúdok,sníva sa vám že príde domov opitý tak to prosím skončite!Máte rovnaké právo žiť ak aj on,len s tým rozdielom,že on nechce a dole ťahá aj vás.Moje deti a ja sa pomaly dávame do poriadku,začíname sa usmievať.Prajem aj vám,aby ste začali žiť a znova sa usmievať.A Miro pred tebou klobúk dole,držím ti prsty a dakujem za skvelú stránku.

 161. pestruska 19. augusta 2011

  Miro, Slávka vďaka za rady a spolupatričnosť.

 162. bibi 24. augusta 2011

  po prečítaní týchto diskusii,som rada,že som sa konečne odhodlala poslat žiadost o rozvod.Moj manžel ma tiež problém s alkoholom,nechce si to priznat,odmieta liečenie.vela krat som sa vyhrážala,že podám o rozvod.Dokáže nepit aj 4 mesiace,ale ked začne,tak pije aj 10 dní.Je to hrozné to nekonečné čakanie,kedy to už skončí.musím odniest všetku pálenku k rodičom,aby to nepovypíjal,ked nestihnem,tak povylievam do dresu,aj ked tomu nezábranim,lebo odíde do krčmy.Aj teraz čakám kedy už vytriezvie.Už ma aj udrel.Ked vytriezvie,tak zo mna opadne to všetko,aj ten rozvod.Ako to tu napísal Miro manželky alkoholikov často naivne veria, že posledný prieser bol hádam posledný a že to už bude lepšie. no nebude.a má pravdu. Podla mna je jeho spúštačom,stres,tlak v práci.On je inak velmi dobrý človek,ludia ho maju radi,je nekonfliktný,ked može pomože.Ale už nevládzem,musí si vybrat,bud rodina alebo alkohol.

 163. sikul 8. septembra 2011

  Bibi, on si už dávno vybral. Viem to, lebo som bol taký istý. Tvoj muž je ťahový pijan, ak sa nedá liečiť je všetka tvoja snaha zbytočná. On musí chcieť. Inak sa budeš starať o škodnú, ktorá ti zoberie život, On nestojí oteba, ale o fľašu. Chlast je pre neho realita, to ostatné je divadlo. K cudzím je milý, plný ochoty a teba udrie. Vonku sa robí pekným, manipuluje. Skús povedať tým cudzím, že ťa zmlátil. Žiaden stres, ani tlak v práci. To by museli slopať všetci zamestnaní.Až ho vyrazia, potom si nájde sto dôvodov, pre ktoré treba piť. A jedným budeš ty, lebo ho nechápeš. Držím palce.

 164. rasti 19. septembra 2011

  som alkoholik,alkoholom som si rozbil manzelstvo a pravdepodobne aj svoj terajsi vztah z ktoreho mam 11-mesacnu dcerku…mam hrozne myslienky…je mi jasne ze za vsetkym je alkohol,najvyssi cas s tym prestat ale neviem ako..nechcem to mat v zazname……je mi zo seba sameho zle,som taky slaby ze este aj pri tychto riadkoch ktore pisem…pijem….poradtew mii ako sa s tejto sracky dostat bez toho aby som to nemal v zdravotnej karte,alebo nejake diskretne liecenie,poprosim co najskor lebo moj stav je zufaly,som totalne na dne…dik

 165. sikul 20. septembra 2011

  Rasti, šanca je len jedna, liečenie. Poznačený si teraz, každý vidí, že si ožran. Vlastne odpad, ktorý len škodí. Skús sem napísať až budeš triezvy. Potom sa dá hľadať riešenie, s opitým je to strata času. Ak ti záleží na nejakej karte a nie na živote pi ďalej.

 166. Miro 20. septembra 2011

  rasti v zásade sa dá ísť na to takto. dokážeš úplne prestať piť? sám? natrvalo? potom liečenie nepotrebuješ. pokiaľ však sám nedokážeš a veľmi chceš, liečenie dá šancu. pokiaľ však chceš piť a mať aj život triezveho, tak nepomôže ani liečenie.

  a pokiaľ ide o kartu. čo si myslíš? ak piješ, bežné pečeňové testy čo robí lekár majú také čísla, že je každému na prvý pohľad všetko jasné. V karte to teda máš.

 167. Ivčo 4. októbra 2011

  Dobrý deň,

  manžel ide koncom tohto týždňa na liečenie, chcela by som sa opýtať, či mi viete aspoň informatívne povedať, ako liečenie prebieha (viem, že trvá cca 10 týždňov, ak vydrží….), čo tam človek potrebuje, či je dobré mu volať každý deň….Na jednej strane som hrozne rada, že sme sa k tomu dopracovali a tvárim sa navonok ako silná a presvedčená o správnosti rozhodnutia, na druhej strane sa bojím, ako to celé dopadne…

 168. Miro 4. októbra 2011

  Ivčo čo treba zobrať vám povedia v liečebni. Určite ho v rozhodnutí podporujte. Ak mu telefonáty dobre padnú, určite ich robte, na druhej strane niekomu môže vyhovovať ak sa na chvíľu odpúta a premyslí si život. Vy zatiaľ navštevujte niektorú skupinu al-anon a ujasnite si princípy ako má človek reagovať ak niekto blízky pije.

 169. Ivčo 4. októbra 2011

  Miro,
  ďakujem za odpoveď.
  Potešilo ma, že je možné poradiť sa s niekým, ako zmeniť prístup k človeku, ktorý Vám nie je ľahostajný, napriek tomu, že Vám už niekoľko rokov svojim spôsobom “znehodnocuje život”, ale:
  Pozrela som si 12 krokov Al-anon – nemôžem si pomôcť, nemám veľmi vzťah k vyjadreniam typu – bod 6. Boli sme úplne prístupní tomu, aby Boh odstránil všetky naše charakterové chyby.
  Bod 7. Pokorne sme ho požiadali, aby odstránil naše nedostatky…..
  Nie Boh, ale náš vlastný rozum a cit a poznanie človeka, ktorému sa snažíte pomôcť, a tiež bezpochyby rodina, by mali spojiť sily…… Boh neodstráni naše charakterové chyby….tadiaľto pre mňa cesta nevedie.
  Fakt je, že sa obávam toho, čo nás čaká, či to zvládneme, je toho za nami veľa zlého, ignorancia, plač, nádej, že….a sklamanie a znova a znova…..už som bola v štádiu, že som si len želala, aby vyzdravel z fyzickej stránky (pečeň), aby sa proste dal dokopy a našiel si zmysel života trebárs aj niekde inde, nech je šťastný a my si vydýchneme a nejako si nájdeme tú svoju cestu….tak nám držte päste, nech už to dopadne tak, či tak…

 170. Miro 5. októbra 2011

  Ivčo al anon je z USA a tam sa všade musí šibrinkovať bohom. mne sa to nepáči, nesúhlasím s tým. ale opakujem svoju výzvu, treba tam ísť, alebo si aspoň stiahni ich materiály. nie je to o bohu a nie sú to veriaci. z tých krokov by som radil sústrediť pozornosť skôr na body, kde jednotka je absolútne kľúčová.

  1. Priznali sme svoju bezmocnosť nad alkoholom – naše životy sa stali neovládateľné.

  4. Urobili sme dôkladnú a nebojácnu morálnu inventúru samých seba.

  5. Priznali sme … samým sebe a inej ľudskej bytosti presnú povahu svojich chýb.

  8. Spísali sme zoznam ľudí, ktorým sme ublížili a boli sme ochotní to napraviť.

  9. Urobili sme priamu nápravu vo všetkých prípadoch, v ktorých to bolo možné, okrem prípadov, keď by naše konanie im alebo iným ublížilo.

  10. Pokračovali sme v našej osobnej inventúre a keď sme urobili chybu, ihneď sme sa priznali.

 171. sikul 10. októbra 2011

  Bol som na AA stretnutí v USA. S tým bohom to neberte doslovne. Je to barla, ktorá veľa ľuďom pomáha. Napokon, každý nejakého boha v sebe nosíme. Je fakt, že stretnutia AA sú špecifické, ale pomohli veľmi veľa alkoholikom. Nie je totiž podstatné akým spôsobom sa dopracujeme k abstinencii. U nás je už teraz dosť klubov, keď som pred 29 rokmi začínal, fungoval len Novotného v Bratislave.

 172. Beruška 10. októbra 2011

  Ahojte, manžel dnes nastúpil na PAL, myslím, že je na dobrej ceste, dva týždne od incindentu, na základe ktorého sa rozhodol ho podstúpiť nevypil ani kvapku a preto nepotrebuje ani detox (povedala ošetreujúca lekárka). Prečítala som si hore Ivču – u nás môžem telefonovať len ošetrujúcemu lekárovi, návštevy len cez víkend, deti po cca troch týždňoch. Veľa si od toho sľubujem – hlavne to, že lekári zistia začínajúce psychické poruchy, nakoľko manžel posledné dva roky kombinoval alkohol s marihuanou a tá dosť narušila jeho beztak labilnú psychiku.
  Aj keď teraz všetko vidím veselšie, musím povedať že dva týždne do nástupu na liečenie boli hrozné! Horšie ako jeho pitie – na liečenie bol “dotlačený” pod vplyvom okolností (pri poslednom alkoholickom excese mi ublížil s dobou PN viac ako sedem dní) a teda tvrdil, že som mu dala nôž na krk. No a od toho sa odvíjal náš každodenný život až do nástupu – neustále výčitky, manipulovanie, citové vydieranie… Až pred vypnutím mobilu a odchodom z domu sám uznal, že je to potrebné a pomôže nám to.
  Má niekto aj pozitívne skúsenosti po absolvovaní liečenia? Lebo tu viac-menej čítam samé negatívne skúsenosti…

 173. Miro 10. októbra 2011

  Beruška úspešnosť liečby je pod 30% to nie je veľa, ale ani málo. Je jasné, že o neúspechoch píše každý. Ale je kopa abstinujúcich ktorí síse úspešne nepijú, ale nechvália sa tým. Keď pre nič iné, tak človek nevie, ako dlho to vydrží. Takže áno, nádej je reálna. Čím vážnejšie sa váš manžel rozhodol nepiť, tým väčšia šanca že to vydrží. Princípy ho tam naučia, aj vy čítajte. Držím palce.

 174. sikul 13. októbra 2011

  Beruška, štatistiky sú nanič. Ale aj keby to bol jeden z 10 000, prečo by som to nebol práve ja. Dôležitá je disciplína. A tej sa naučí na liečení.
  Abstinencia, tak ako alkoholická choroba má 4 štádia.
  Musím abstinovať,
  Chcem…
  Budem…
  Abstinujem.
  Presne nad tvojim príspevkom píšem, kedy som prestal s pitím. Bolo to v roku 1982. A odvtedy ani kvapku. Nakoniec, je to celkom fajn choroba. Neberiem nijaké lieky, len nepijem. Ak ti manžel za to stojí a dokážeš mu odpustiť, podrž ho. Nie ľútosťou, ani ústupkami, ale tvrdým vyžadovaním plnenia jeho sľubov. Alkoholik vie byť veľmi presvedčivým hercom. Preto, pozor. Po liečení trvaj na tom, aby sa doliečoval, buď v nejakom klube, alebo, aby bol v kontakte s odborníkom na liečbu závislostí. Samému sa začína veľmi ťažko, viem o tom svoje.

 175. smutná 17. októbra 2011

  ahojte,pridávam sa k Vám na tieto stránky. Po prečítaní príbehov sa mi tiež otvárajú oči a súcítim s Vami. Mám manžela alkoholika,ktorý sa pomočuje, smrdí a je mi fakt odporný. Máme krásneho 8 ročného syna, ktorý si nezaslúži sa pozerať na ožrana a pomočeného otca. Ale žiaľ tiež momentálne nemám iné východisko, nemám sa kam odsťahovať, som na čiastočnom inv.dôchodku a z toho príjmu by som nedokázala vyžiť s dieťaťom. U nás to je tiež o nervoch, stále som na vine ja, som jeb….., ako ma manžel nazýva a liečim sa z neho na psychiatrii. On samozrejme liečbu nepotrebuje. Úplne ma odrezal od financií, chodí nakupovať,pričom si vždy kúpi fľašku. Pije doma, zalezie do svojej izby, tam sa ožere aj pomočí. Je to hnus sa na to pozerať a on sa ešte hrá na machra. Už dávno spolu nefungujeme ako manželia, spíme oddelene.O probléme sa rozprávať nechce, lebo on samozrejme žiadny nemá. K nám už nikto nechodí, nakoľko ma odrezal svojim správaním od sveta. A ešte to, aby som sa ja niekomu sťažovala, že on pije! Pred 2 rokmi som aj ja požiadala o rozvod, sľúbil, že sa bude liečiť. Okamžite mohol nastúpiť na liečenie, čo nakoniec odmietol. Žijeme v prenajatom byte a som rada, že máme kde bývať, nakoľko sme už prešli všeličím. Ale ja dobre viem, že to lepšie nebude a tiež sa zameriavam na seba a syna a prestávam si ho všímať. Som zvedavá koľko ešte vydrží chlastať.

 176. Miro 17. októbra 2011

  smutná na poslednú otázku odpoveď poznáme. veľká väčšina alkoholikov vydrží chlastať do smrti, ktorá vďaka chlastu príde o niečo skôr. každopádne neriešením situácie si dávate šach mat sama. oznámiť rozvod a potom sa stiahnuť je pre alkoholika celkom zrozumiteľná správa: “pokojne pi a rob si čo chceš, ja ti to schvaľujem lebo síce občas nadávam, ale môžem s tebou žiť. ak by som zas podala o rozvod, stačí mi niečo nasľubovať a nesplniť”.

 177. smutná 17. októbra 2011

  ďakujem Miro za reagovanie na môj článok, vo všetkom s Tebou súhlasím, ale momentálne sa sama neviem postaviť na vlastné nohy. Som po 2 onkologickej operácii, bojujem sama so sebou. Len čo sa dám trochu do poriadku určite všetko, hlavne svoj život poriešim. Nestarám sa už o jeho život, on si je zaňho zodpovedný akým spôsobom ho prežije. Teba veľmi obdivujem, nakoľko si dokázal svoj život usmerniť správnym smerom. Bohužiaľ som závislá od jeho financií, aj keď to nie je bohviečo.

 178. Miro 17. októbra 2011

  smutná to je veľmi ťažká situácia a neviem, čo by som na to povedal. Akurát držím palce, nech to zvládnete.

 179. smutná 17. októbra 2011

  Ďakujem Miro za psychickú podporu.

 180. jojo 17. októbra 2011

  ahojte,potreboval by som poradiť mám 33rokov a už rok som nevypil kvapku alkoholu na liečeni som nebol. Pil som od svojich 18 tich a posledné roky boli hrozné za ten rok abstinencie sa mi zlepšila kvalita života na nepoznanie ale velmi sa bojím že by som sa mohol znova pošmyknúť pretože akolo mňa aj v práci je plno alkoholikov. Ako sa posilujú abstinenti proti tomuto? Ďakujem.

 181. Miro 17. októbra 2011

  jojo v prvom rade ti gratulujem, je skvelé mať za sebou rok, to je úspech. aj ľudia po liečení majú občas túžbu vrátiť sa, je to normálne. pokús sa to zvládnuť. mnohým pomôže ak navštívia klub anonymných alkoholikov (AA) kde sa navzájom posilnia v odhodlaní. Prajem vám, nech to dotiahnete navždy. žiaľ, abstinencia je nutná. aj po rokoch abstinencie sa totiž jedno napitie môže zmeniť na pokračovanie a to od miesta kde človek bol na konci pitia. teda nie pomalý, postupný rozvoj závislosti, ale skokový. preto radím opatrnosť. čitať odbornú literatúru o alkoholizme môže byť prospešné.

 182. anna 17. októbra 2011

  Vsetky komentare su dost smutne a niektore mi prijdu dost pesimisticke a prehnane. Nie kazdy je rovnaky. Odsudit niekoho a povedat si ze to nie je moj proble a zameriat sa na nieco “pozitivnejsie” znie naozaj hrozne.

  Ja sama mam brata byvaleho alkoholika. Ked som sa o tom rozpravala so znamymi tak mi radili to iste.

  Navyse som zila dlhodobo v zahranici tak som mu velmi pomoct nemohla az do dna ked odpadol a ocitol sa v nemocnici. Zbalila som si veci, dosla naspät na slovensko. presedela dni a noci pri jeho posteli v nemocnici ked bol ve deliriu. Bolo to hrozne, prezili sme to. Nikto sa nepozastavil nad tym preco odpadol – preco? pretoze sa pokusil sam prestat pit! A kvoli predsudkom a hanbe mu vsetci otocili chrbat? nie kazdy je rovnako silny. Ja som s bratom chodila aj na sedenia a xakala kym skonci, stala som pri nom aj v najhorsom a dostal sa z toho.

  ano, trapila som sa prenho, ale verila som ze to dokaze a dokazal. nikdy mi nenapadlo ze som sa obetovala a ani to tak necitim. jednoducha mam naspät mojho brata. zalozili sme spolocne firmu, po 3 rokoch abstinovania som mu odpredala moj podiel

  dnes ma 2 krasne deti a normalny zivot.

  kazdy z nas si zasluzi druhu sancu.

 183. Miro 17. októbra 2011

  anna ďakujem za príbeh, akých je tu naozaj príliš málo. je dobré, ak tu zaznie aj pozitívna správa, ďakujem. prajem, nech to tak vydrží

 184. smutná 18. októbra 2011

  no konečne niečo pozitívné som si prečítala na týchto stránkách. Aj ja by som už veľmi chcela niečo pekné napísať a potešiť návštevníkov tejto stránky, ale zatiaľ nič. Akurát to, že exekútor zablokoval môjmu pijanovi účet kvôli priestupku, ktorý spáchal ešte v roku 2007 v stave opilosti a samozrejme pokutu nezaplatil. No a za tie 4 roky narástli krásne úroky, takže sme ľahší o 400 Eur. Na účte mínusová položka, ale môj ožran má na ten prekliaty alkohol stále dobre schované peniažky. Prišiel z práce podgurážený a to bolo zase obviňovania kto za to všetko môže, no samozrejme ja! No taký “pekný” deň za nami. Stále si niekam niečo schová, nevie to nájsť a potom obviňuje mňa, že som mu to vzala. Spáva s cigaretami pod poduškou, aby som sa náhodou neponúkla, hoci ja nefajčím. No úbožiak prechlastaný! Zle sa mi to píše o vlastnom manželovi, ale nemám sa komu zdôveriť, tak sa mi tu aspoň trochu uľaví. Uvidíme, čo prinesie zajtrajšok. Dúfam, že niečo príjemnejšie.

 185. slavka 26. októbra 2011

  moj manzel zacal s rocnou ambulantnou liecbou v centre, chodi raz do tyzdna na kontroly, fukanie a sedenia, podpisal v pripade nafukania hospitalizaciu podstupuje ju, lebo som odisla od neho aj s detmi na 2tyzdne, kym sa nezacne liecit, aj ked som trvala na hospitalizacii. vycita mi, ze som od neho odisla, ze to je to najhorsie, co som spravila a nepodrzala ho, ze on uz koncil a dostaval sa do normalu a predlzila som jeho pitie o 3dni. ze ked je to choroba, nemala som ho v tom nechat. a nepriznam si, ze som spravila chybu. takisto aj dr. na sedeni rodinnych prislusnikov, sa pytal preco som odisla a preco prisla. spravila som taku velku chybu?

 186. Miro 26. októbra 2011

  slavka alkoholici s chuťou presúvajú zodpovednosť na iných. on nič, on pije preto, že manželka… on má problém, lebo vy ho nepodržíte? ale čo? a spýtal sa niekedy aj na to, či vy nemáte nejaký problém, lebo on…?

  ak chce prestať piť, tak netreba diskutovať. stačí nepiť. nie vyčítať a obviňovať. alkoholik by sa zvyčajne mal skôr ospravdlňovať, než útočiť, vyčítať a kritizovať.

  Koľko rokov ste ho podržala predtým, kým pil? 3 dni nebudú tak veľa, aby o tom bolo treba nejako veľa diskutovať.

 187. slavka 26. októbra 2011

  dakujem za podporu, nechcela som si to vycitat, ale vrtalo mi to v hlave. na jeho argumenty, proste nenachadzam slova. dakujem

 188. omait 3. novembra 2011

  moj manzel po 12 rokoch absencie zacal zase pit, trva to uz pomaly 3 roky aja s detmi uz nevieme ako dalej.prezivam to iste ako pred20 rokami vtedy pil 8 rokov pomali vkuse.bol na lieceni v Kosiciach ale iba mesiac,ale napriek tomu vzdrzal 12 roky, postavili sme za ten cas ked nepil dom kupili auto…A teraz? nevieme co to je sa poriadne vyspat normalne zit .aj dnes nebol ani vpraci lebo taha uz 7 den v kuse.rano o 5 uz vystava pred obchodom aby si kupil plaskaca alebo aspon ten maly plastovy poldecak vodky.ked nema ani to je mu dobre aj to lacne vino, co mam dalej robit,ako pokracovat dalej lebo on na liecene nechce ist lebo on “nepije”.

 189. Miro 3. novembra 2011

  omait ťažká každá rada. ak on “po dobrom” prestať nechce, ostáva vám len málo možností. buď to ignoorovať, alebo naň vyvinúť nejaký tlak. nepustiť domov, odísť, rozvod. nemáte v rukách vlastne žiaden nástroj ako ho donútiť, aby to stopol.

 190. omait 4. novembra 2011

  Cau Miro, predstav si ze aj dnes “bojoval” celu noc.Vracal apil a vracal… Rano to iste isiel o 5 do obchodu doniesool si plaskaca vypil vyvracal.o 7 /po 2 hod./ zas odisiel a prisiel s dalsim plaskacom.Samozrejme do prace zas nesiel. teraz momentalne spi ozraty,ked sa zobudi samozrejme zas “zmizne” a sa vrati s flasu. Je nam ho VELMI LUTO ale ked on si neda povedat.Teraz ked mame novy krasny dom ,deti velke co by sme mohli zit ako dvaja “holubkovia” tak je to vsetko naopak. aja som pomaly pomali na dne s nervami, mam pocit ze sa niekedy zblaznim ..

 191. Miro 4. novembra 2011

  omait Ak nechodí do práce, bude zaujímavé skúmať, odkiaľ chce brať peniaze. Alkoholik je pre rodinu dosť tvrdá finančná záťaž. Je nutné vpúšťať ožranov do domu?

 192. omait 4. novembra 2011

  vies keby som ho nepustila domu ,mohlo by sa stat ze rozbije dvere….on v opitosti nevie co robi./ALEBO VIE???(/ tiez som ti nenapisala ze mame aj pozicku ktoru treba splacat plus plyn elek, telef…..prosim len daj nam vediet prvy krok co mame robit a ja okamzite budem konat.

 193. Miro 4. novembra 2011

  omait ja by som sa okamžite šiel radiť s právnikom a psychiatrom / psychológom. právnik poradí, ako chrániť majetok. opilec môže narobiť ťažké škody a ty ako manželka ak máte spoločný majetok si ohrozená, že prídeš o všetko a ešte ťa zadĺži. no a psychológ pomôže zmapovať tvoje problémy a hľadať účinnejšie riešenie. určite neublíži návšteva niektorej skupiny al anon, kde sa stretávajú ľudia, ktorých blízki pijú.

  mysli na to, že ak sa má kam vrátiť, ak tam po ňom všetko poumývate a ak ho tam čaká jedlo, tak tým spoluvytvárate pôdu, aby mohol piť ďalej.

 194. omait 4. novembra 2011

  v pondelok pojdem okamzite riesit tieto veci pravnik a psychiater.Prosim ta vies ja neviem co to je to “AL ANON” a kde v mojom blizkom okoli sa mozem s nimi stretnut .pojdem tam velmi rada . Inac mas pravdu ked “PAN DOMU” najde vsetko OK tak sa mu pije este “LEPSIE” Prosim odpoved.

 195. Miro 4. novembra 2011

  na niektoré otázky by možno google dal rýchlejšiu odpoveď.
  http://www.alanonslovensko.net/

 196. omait 4. novembra 2011

  dakujem velmi pekne za vasu radu,dam vam vediet kazdy moj krok co som urobila.aj ked do pondelka je pre nas velmi daleko a moj manzel je zas naliati a vyhraza sa mj ze ma prepichne nozom alebo polame mi rebra alebo ze som bestia ku…a su.a -. nevieme ci to je mozne poziadat si vase cislo na mobil .mohli by ste mi napist email ved viete moj. JE mozne porozpravat sa svami?? TELEFONICKY? cakam

 197. Miro 4. novembra 2011

  omait obávam sa, že vás sklamem, ale to, že občas napíšem nejaký diskusný príspevok ma nekvalifikuje na poradcu a v takýchto vážnych situáciách je potrebné obrátiť sa na profesionálnu pomoc, alebo na pomoc ľudí, ktorí majú kvalifikáciu a skúsenosti v riešení krízových situácií.

 198. omait 4. novembra 2011

  prepacte za nasu nedostojnost! ale ked je niekto v nudzi chyta sa …ALE ako mozete napisat ze obcas napisete “NEJAKY DISKUSNY PRISPEVOK” my /JA A MOJE DETI/ sme boli velmi zavisli od vas co nam poradite a zato vam dakujeme. co sa odohra v pondelok vam samozrejme napiseme /KED DOZIJEME/ manzel je ozraty a uvidime co sa bude diat ked sa preberie.

 199. omait 4. novembra 2011

  nevedeli sme ze sme v krizovej situacii. pre nas to bolo denno denne utrpenie. a este bude kym sa to vsetko nevyriesi.

 200. Miro 5. novembra 2011

  omait ste v krízovej situácii a to už roky. v takom stave je poradenstvo – aj také ako robíme teraz my tu – vždy háklivá záležitosť. tým, že riešite aktuálny vážny životný problém, ste v strese a ako ste správne napísala, chytáte sa aj slamky. nevhodne volený prístup zo strany poradcu môže vyvolať vážne následky – poradca môže povedať niečo nevhodné a to môže spustiť u vás rôzne reakcie, ktoré by nenastali. preto je dobré v takej situácii sa obrátiť na profesionálnu pomoc, kde sa dá očakávať nielen kvalifikovaná pomoc, ale aj zodpovednosť.

  ak váš manžel pije a ohrozuje vás, nič s tým nateraz nespravíte a treba pomôcť vám, zmierniť utrpenie, pomôcť hľadať možnosti, ako situáciu riešiť efektívne. nad pitím manžela kontrolu nemáte a nebudete nikdy mať. takže cesta je taká, že musíte začať kontrolovať svoj život.

 201. Lubica 5. novembra 2011

  Omait ja som prežila niečo podobné. Pil môj otec a neskôr aj manžel. Mám pocit, že máš strach. Ja by som v Tvojej situácii odišla na jeden, alebo dva dni. Kamkoľvek, aj do hotela, alebo k rodičom. Tam kde si teraz nemôžeš rozmýšľať. To ťa zožerie. Choď celkom preč a ak môžeš s niekým o tom rozprávať, tak to sprav. Potrebuješ sa podeliť o svoju bolesť, krivdu, utrpenie. Keby bolo zle, dá sa volať polícia, ale oni prídu až keby demoloval dom, ubližoval na zdraví. Cítim s tebou a prajem ti, vydrž. Máš to veľmi ťažké. Na chvíľu odtiaľ zmizni, nech nevidíš a nepočuješ, čo sa tam deje. Hneď v pondelok choď k psychológovi a ak môžeš, sadni si na alanon na pár sedení. Asi si tam dosť poplačeš, ale pomôže to, ver mi. Mne to zmenilo život.

 202. Hanka 6. novembra 2011

  Dobry den,
  ako vsetci tu, mam aj ja ten isty problem….moj otec je alkoholikom uz dlhe roky…davno to bolo znesitelne, bola som mensia, snazila som si to nevsímat, dnes mam 22 rokov a otec je nanestastie na dochodku, co je dost zle kedze je kazdy den doma v chlaste a neda sa ho udrzať je uzavrety a stale sa bojim o moju mamu ktora to znasa nonstop kedze ja pracujem, casto velmi agresivny opakovane volanie 112 ktore neviedlo samozrejme k ničomu, len skonštatovali ze je alkoholik ze sa musi liecit, zbalili sa a odisli…a zase to iste…samozrejme pred nimi slubil ze sa ide liecit a pod. ale hned ako odisli tvrdil ze v uplnom poriadku a este sme mali extra riadne vynadane za to ze sme volali pohotovost…az sa casto bojime sa mamou…tazko to znasam, aj u psychologicky som bola ale pomohlo mi to sa skor len vyrozpravat. nechcem ani tak radu, len sa chcem tiez podelit o svoj zivot….a tiez sme chceli s mamkou na par dni odist hoci aj do hotela, ale bojime sa ho nehat sameho doma aby niekde nespadol, nedaj boze si ublizi, nakolko si neraz rozbil “hubu” ked nevladal ani chodit…bali by sme sa toho co nas čaká doma…

  Len margo tohto známeho verejneho tajomstva chcem povedat ze by som prijala vyhlasku alebo zakon ktora umoznuje dostat alkoholika na psychiatrii ci liecenie aj bez jeho suhlasu….viem ze hovorim za viacerych lebo sa cítime castokrat bezmocny a vieme ze ten clovek je uz psychicky zavisly a mimo ze si to neprizna nikdy….resp. mozno prizna ale na liecenie nepojde…vela stastia vsetkym…

 203. miro 7. novembra 2011

  Hanka voči alkoholizmu sme naozaj bezmocní a s alkoholikom nepohneme. zákon by to asi nevyriešil. dať ho na liečenie nasilu je len drahý spôsob, ako mu na pár týždňov znemožniť pitie. čo potom? vrátiť ho domov a on začne piť. znova do “basy”, čiže na liečenie? z toho dôvodu taký zákon nielen nemá zmysel, ale ani nie je. ak niekto pije týmto spôsobom, asi by ste mali naň podobný zákon uplatniť sami v sebe. vypnúť svoje pocity a prestať sa tomu človeku venovať. ja viem, je to otec, mama, brat, manželka… čím viac ste na alkoholika naviazaná, tým viac vás zo sebou ponára do svojho sveta. tým, že sa snažíte brániť mu, aby sa utopil, tým viac ho tam ponárate.

  riešte seba a svoj život. alkoholik sa už rozhodol.

 204. Hanka 8. novembra 2011

  Ja viem, tá podmienka dobrovolnosti asi ma zmysel, ale co s clovekom ktory nechce a nechce sa liecit nie to si to este priznat…..pripadam si preto casto krat bezmocna….a ked mu to do hlavy tlacim ze je chory atd….tak mam pocit ze po zlom by to bolo jedine riesenie…preto ma to tak casto napada….
  vies lahko sa povie ze mame riesit seba a svoj zivot, ked zivot alkoholika, teda mojho otca zijem s ním…..

 205. miro 8. novembra 2011

  Hanka problém je v tom, že vy nemáte možnosť kontrolovať jeho pitie. z toho vyplýva, že ste bezmocná. a keď ste bezmocná tak nemá zmysel niečo skúšať robiť, pretože nič nevyriešite. ja viem, že vás to trápi a nechcete to nechať len tak. ale či niečo spravíte, alebo nespravíte, výsledok bude rovnaký – on sa napije. tak načo sa venovať niečomu, čo sa ovplyvniť nedarí? nenechajte si ničiť svoj život jeho alkoholom. nestojí to za to. obetujete, spálite ten svoj život celkom zbytočne bojom za vec, ktorú nemáte možnosť riadiť.

 206. Beruška 8. novembra 2011

  Ahojte, znova sa hlásim po skoro mesiaci. Manžel vydržal na liečení cca tri týždne, kedy ho prepustili kvôli pasívne agresívnemu správaniu a nedodržiavaniu liečebného režimu, nedovolili mu ani stacionár resp. ambulatnú liečbu. Sranda ale je, že na druhý deň mu volala iná lekárka z rovnakého oddelenia, že jeho prepustenie nebola jeho chyba ale chyba resp. nezvládnutie liečby jeho ošetrujúcej lekárky. A tiež ho vzala na ambulatnú liečbu, takže dva dni v týždni pokračuje manžel v liečbe v stacionári, pretože má záujem sa liečiť a doliečovať. Tiež chodíme (ja s ním, pokiaľ mi to práca dovolí) na AA kluby, po cca dvoch troch týždňoch sa tiež chystá na individuálnu terapiu u psychológa. Stojím pri ňom, podporujem ho, ale dobre vie, že len v prípade abstinencie. Nepije už asi šesť týždňov a veľmi mu držím palce, aby dokázal bojovať so svojimi spúšťačmi a aby v abstinencii vytrval, pretože ho so synom veľmi ľúbime a potrebujeme. Ale čistého! A všetkým ostatným držím palce, aby sa ich príbuzní spamätali a liečili skôr ako bude neskoro.

 207. Miro 8. novembra 2011

  Beruška držím palce, nech to zvládnete.

 208. Semtex9999 12. novembra 2011

  Ahoj,neviem ako zacat,ale píšem sám za seba.Mám 29rokov,som ženatý 10rokov a máme jednu dcéru 9r.Ked píšem tieto riadky mám 3 pivá 10% v sebe a asi 5 borovičiek 0,5 to my asi dodalo silu napísať sem.Môj problém spočíva v tom že si myslím a viem že som alkoholik.Pracujem ako vodič z povolania.Ak prídem z práce kolo 17h hned utekám si dat dávku čo je asi 2piva a 4 poldeci den co den,to je norma aby som nenafukal ráno.Niekedy to samozrejme prešvihnem dám 3pivka a 6 pol deci.Moje nálady sú v poslednej dobe zlé,arogancia,buzerácia,hnev,agresivita všetko zvacsa doma.Mám manželku a dieta ktore mam rád a nechcem o ne príst.Niekedy som az taký sprostý ze od nervu bucnem do steny,rozbijem pohár o stenu,alebo proste od nervu idem von a idem spravit konflikt az sa uvolním-uz som bol aj zadrzaný za priestupok ale 3krat ale bez obvinenia.Mám dobrú výšku 190cm a 100kg takze znesiem.Pred tím som bol iní človek,ale ak som si to dal dokopy že za 3roky musím mať alkohol asi 350dní v kuse tak neni niečo v poriadku,viem to cítim to tak.Kto to nezažil si povie prestan a hotovo,ale to si vravím každé ráno,ale večer som zas pod v plivom.chcem íst na liecenie,ale nie ambulantne.Co mám robit?poradte?Ako sa dostanem stoho otupenia?Mávam aj depresie a niekedy aj na samovrazdou som pomýslal,ale zas si poviem ze ma tu potrebuje rodina takze neviem,naozaj neviem co a ako.Chcem si dat drinka raz za cas,ale nie kazdy den a nie mix,lebo pivo same nezabera,pol deci tiez nezaberie pokial nemám od 0.5Litra po Liter-pohoda.A niekedy si dám aj 2 piva 5 poldeci a pol litra vínka doma,lebo mám chut.Som asi na najlepsiej ceste k prúseru že?Dajte niejakú radu,lebo ja chcem ,ale nemám odvahu.Zatial som neni v dlhoh,ale ked som týžden pred výplatou už si požičiam niejakú tú 20 na prežitie-chlast-manzelka otom nevie,dakujem

 209. Miroslav 12. novembra 2011

  Zdravím, potreboval by som poradiť. Mal som problém s otcom a teraz mám problém s bratom. Otcovi už asi nepomôžem, už som stým aj z mierený :( smutné, ale je to tak, nemám viac síl mu pomáhať. Momentálne ma teraz najviac trápy mama, že sa kvôli nim trápy. Brat mal všetko čo mladý človek potreboval k šťastnému životu, ale kvôli alkoholu to stratil všetko postupne a nechcem aby stratil aj rodinu. Nepije síce každý deň, ale víkendy sú jeho, má dlhy a mama mu to spláca. Momentálne má prácu, ale neviem dokedy, už neverím že by tam dlho vydržal. Vždy keď sa opije sa počúra a prespí celý deň a zase. Prišiel o priateľku, potom o prácu, popritom otec alkoholik. Naši sa rozviedli, teraz problémy s výživným kvôli malej sestre a ona a mama pritom najviac trpia. Ja už síce nebývam doma, ale stále keď niekto príde opitý, mi mama volá a neviem ako jej mám pomôcť. Ani jeden si nechce priznať, že má problémy s alkoholom, aj keď náznak bol, že boli u psychyatra a brali aj lieky nejaké, že keď sa opijú tak môžu mať veľké zdravotné problémy, nezabralo :( Neviem, ako by som mohol mame pomôcť, aj keď ho vyhodí z bytu, kde pôjde, nemá kde, bude stále sa vracať. Môj názor je, že sa stále lutuje a preto pije. Myslím, že aj liečenie je zbytočné, lebo sám nechce ísť. Ale tá hanba a to všetko, platiť sa zniekoho dlhy a on si stoho nič nerobí. Je naučený, že vždy sa mama postará, aj keby čo.Chcem pomôcť, ale neviem ako…aj by som jej pomohol vyplatiť dlhy, nech má pokoj, ale nemám z čoho a bojím sa že zase sa zadĺžia :((

 210. Miro 12. novembra 2011

  Semtex z toho čo píšete to vyzerá že naozaj máte zhoršujúci sa problém. Na protialkoholické liečenie sa dostanete, stačí o to požiadať vášho psychiatra, ku ktorému patríte. Mám však pre vás zlú správu. Máte len dve možnosti. Buď pokračovať v pití a zničiť život sebe a asi aj rodine, alebo úplne prestať piť. Nič také, ako občasné pitie u alkoholika nie je možné. Na protialkoholickom liečení vám pomôžu v prvej fáze s abstinenčnými ťažkosťami a potom vám dajú nejaké zručnosti ako nepiť. Ale v ďalšej fáze už musíte nepiť trvale a to vôbec, ani kvapku. Odporúčam v prípade neistoty navštívte skupinu anonymných alkoholikov. Môže vám ukázať, že rovnaký problém rieši veľa ľudí a ak veľmi chcete, dá sa to. Bude to ťažké. Držím palce.

 211. miro 12. novembra 2011

  Miroslav tvrdá situácia vyžaduje tvrdé riešenie. čím viac pomoci poskytneme alkoholikovi, tým viac zhoršujeme jeho stav. nemáte v rukách možnosť ako zamedziť pitie svojho brata (či kohokoľvek). pokiaľ nastane tá situácia, je lepšie sústrediť sa na riešenie vlastného života a vlastných problémov. váš brat sa rozhodol a ak sa liečiť nechce a ak nechce prestať piť, tak ho nechajte nech za toto rozhodnutie znáša dôsledky v plnom rozsahu. odporúčam prejsť si materiály al anon, prípadne navštívte skupinu

 212. Miroslav 13. novembra 2011

  Ide mi iba o to, aby čo najmenej nato doplácala mama a mladšia sestra :( Ďakujem

 213. Miro 13. novembra 2011

  Miroslav kúpte im knihu Když někdo blízký pije alebo odporučte al anon. pomoc je fajn, ale treba dosiahnuť aj porozumenie o aký problém sa jedná a že čím viac oni budú doplácať (nemyslím len finančne, ale že to trpia) na pitie tým viac ho podporujú a tým prehlbujú aj svoje utrpenie.

 214. pesto 21. novembra 2011

  zdravim,ja mam 23 a tiez mam s tym problem,mozno este nie az taky velky,ale ak s tym nieco neurobim bude velky,nepijem kazdy den ale akonahle dojde vykend aspon jeden den musim byt v liehu,bez alkoholu sa nedokazem bavit,doteraz mi to bolo jedno ci som bol niekomu na smiech alebo ja nevem aku hanbu som si spravil,ale v tuto sobotu sa vomne nieco zlomilo,mam kamarata ktory bol natom rovnako a uz nepije vyse dvoch rokov,otec prestal pit taktiez a uz asi rok sa nicoho nechytil,len ja vem ze nemam nato silnu volu,nedokazem prestat s fajcenim ne to este alkohol,bez zabavi si nevem predstavit zivot ale zas zabava je len malokedy bez alkoholu,cize mi drzte niekto palce,som odhodlany ist aj na liecenie,
  nevem ci to je nejake forum alebo ako to tu funguje len som to chcel nekam vycapit proste,mozno mi nekto poradi

 215. Miro 21. novembra 2011

  pesto na úvod skús úplne nepiť. ak to vydržíš bez ťažkostí, tak žiadne liečenie netreba, stačí si upratať v hlave. nie každá zábava musí byť s alkoholom. ak pijú známi, sú aj iní ľudia, čo sa vedia baviť bez chlastu.

 216. anemaria 3. decembra 2011

  Dobry vecer ,ja by som len chcela skutocne povzbudit alkoholikou ktori este dokazu bojovat a nie je prineskoro,aby sa co najskor zamysleli nad tymto problemom ,kotry nici ludi ,rodiny ,deti …….Je lahko zacat a nezbadat ze to prerasta do problemu,ale prestat tak to ani za nic .Je smutne ze mame doma alkoholika,smutne v tom zmysle ,ze nech sa akokolvek snazime nedokazeme pomoct osobe ,ktoru mame radi. Moja mama pije asi odjakziva neviem,pametam si ze cely moj zivot trpim koly alkoholu ,okrem toho ze je strasne ze ludia ktory piju si neuvedomuju ako velmi ublizuju sebe i svojim blizkym uz tym ze piju ,moja mama sa po “nasyteni”meni ,vyvolava konflikty,kazdemu nadava………nikdy nedokazem pochopit ,ako moze takto ublizovat a nevidiet kde je chyba……sme uz uplne bezradny ,otec sa uz chce s nou rozviest ,ale co s nou bude dalej ked ju opustime ,nic sa tym nevyriesi …………….ak niekto z pritomnych dokaze prestat pit ,tak nech sa o to pokusi ,je to peklo na cely zivot ,nenicte seba ,svoje deti a blizkych

 217. anemaria 3. decembra 2011

  Mimochodom aj psychiater moze predpisat lieky ,ktore neakym sposobom utlmuju chut na alkohol ,alebo ktory lekar ???a tie tabletky ,su aspon trosku ucinne ?????dakujem

 218. Semtex9999 6. decembra 2011

  Môžem sa spýtať kde je anonymné stretnutie alkoholikov v Pieštanoch,alebo blízkom okolí???Ako sa tam dostanem???Som alkoholik a potrebujem pomoc,nechcem aby vedeli o tom ostatní a aby som prišiel o rodinu.Kto my pomôže?Som zamestnaný,môžem sa ísť sám dať liečiť???Dakujem za skorú odpoveď

 219. miro 6. decembra 2011

  Semtex anonymní alkoholici sú tu: http://www.alkoholici-anonymni.sk/modules.php?name=Addressbook&op=showall na liečbu (čo nie sú AA) sa môže človek prihlásiť len sám, iná nie je možná. Obráťte sa na svojho lekára.

 220. patrik 9. decembra 2011

  Neveril som tomu, alebo som to nechcel nahlas vysloviť, ale som alkoholik. Po tom, čo som si prečítal pár článkov, som zistil, že mám vážny problém. Rodina sa mi rozpadá. Dúfam, že sa mi to podarí zachrániť. Manželka už mi dala niekoľko šancí a vždy som to pokazil. Tentokrát to ale chcem napraviť, a rozhodol som sa liečiť. Na druhej strane, nie som agresívny, keď si vypijem. Práve naopak. Je so mnou zábava.. No to nič nemení na tom, že pijem. Niekoľkokrát do týždňa si kúpim fľašu tvrdého. Kvôli alkoholu som prišiel o robotu. Čo budem klamať. Robil som čašníka. No a príležitosť robí zlodeja. To viete. Od toho sa odvíja aj to, že potom nemáme peniaze, lebo ich prepijem. Neviem ale, či už som si nepremrhal poslednú šancu. Uvidím. Momentálne bývam u matky, lebo žena sa už nemôže na mňa pozerať. Viem, že ma má rada, ale….Máte niekto podobné skúsenosti???

 221. sikul 13. decembra 2011

  Už to, že si uvedomuješ svoj stav je veľké plus. A to, že sa chceš liečiť je výborné. Nie je jednoduché žiť s alkoholikom, ani ako alkoholik. Skús sa s manželkou porozprávať, keď budeš úplne triezvy, povedz jej čo chceš urobiť, samozrejme ti nebude veriť, ale už si toho toľko nasľuboval, tak sa jej nečuduj. Lieč sa, zmeň svoj život a ona ti po rokoch začne opatrne veriť. Začni tým, že pôjdeš za lekárom. Nehanbi sa, neboj sa. Na hanbu si teraz. Neviem odkiaľ si, dokázal by som ti odporučiť alkohológa, ale ak si pevne rozhodnutý liečiť sa, nájdeš ho aj sám. Opakujem, ak chceš niečo riešiť, tak len triezvy.

 222. patrik 14. decembra 2011

  Ahoj Sikul.
  Od 8.12. som nevypil ani kvapku alkoholu. Stále bývam síce u matky, no za rodinku chodím skoro každý deň, pomôžem im v domácnosti a aj práca sa mi črtá.(nie v krčme). S tým liečením to stále myslím vážne a bol som u jedného doktora a pomaly bojujeme. Hlavne, že som doteraz nič nepil. To by ešte pred cca týždňom bolo u mňa úplne nemysliteľné. A čo je ešte zaújmavejšie, nemám na ten chlast ani chuť. Prisudzujem to tomu, že manželka mi dala fakt poslednú šancu sa zmeniť. Povedala, že keď budem v poho a presvedčím ju o tom, môžem sa vrátiť. Možno ma práve to nakoplo, že rodina je zatiaľ pre mňa dôležitejšia ako alkohol. Dúfam, že to už nikdy v živote nebude opačne. Fakt mám poslednú šancu. Vianoce budeme tráviť spoločne. Nuž uvidím, čo bude ďalej. V každom prípade neprestanem bojovať.

 223. Miro 14. decembra 2011

  patrik prajem ti, nech ten boj vyhráš natrvalo! Nie je to ľahké rozhodnutie a mnohí ťa budú nabádať, aby si si zas dal. Nesprav to.

 224. maria 14. decembra 2011

  Prosím vás, nevie mi niekto poradiť lekára, prípadne aa skupinu v okolí Dubnice, Púchova, Tn? Uvedomujem si, že mám problém s alkoholom, ale neviem si s tým sama rady. Predsavzatia sú krátkodobé, prúsery sa množia, hanbím sa pred druhými, som sklamaná sama zo seba….a najhoršie – veľmi sa bojím budúcnosti. Viem, že moja jediná šanca je abstinovať, ale mám veľmi slabú vôľu…potrebujem pomoc…ďakujem

 225. Miro 14. decembra 2011

  Skupiny anonymných alkoholikov sa dajú nájsť tu http://www.alkoholici-anonymni.sk/ alebo sa obráťte na psychiatra ku ktorému patríte, ten vám povie čo ďalej. alkoholizmus spadá do ich kompetencie

 226. biba09 15. decembra 2011

  Chcem sa poradiť, resp. opýtať…..mamina sa vrátila z protial. liečenia, domov sa vrátila s pevným presvedčením, že chce zmeniť svoj život, a teda hlavne zmeniť prácu…. čo nás dosť prekvapilo, lebo doterajšie zamestnanie mala stabilné no na druhej strane tvrdí, že ju táto práca psychicky ubíja. Urobila preto zásadný krok……chce dať výpoveď. Na jednej strane jej držím palce, no na druhej….viete aký je dnes problém nájsť si prácu. Bojím sa, že to nebude tak skoro, predsa, má svoj vek. A teda neviem, či ju podporiť, alebo jej skúsiť vysvetliť že robí tú najväčšiu hlúposť. Ona si vraj uvedomuje, že možno bude ešte horšie ked bude doma…. ale je to jej rozhodnutie. Neviem mám z toho zmiešané pocity……. a hlavne, bojím sa čo bude ďalej, Mám pocit a neviem prečo , že sa úplne nevyliečila. Ja viem, alkoholik zostane stále alkoholikom. A čo keď zasa podľahne???????

 227. Miro 15. decembra 2011

  biba treba sa jej pýtať na dôvody, možno má premyslené, prečo tá zmena. a potom držať palce, aby to zvládla.

 228. Pajo 29. decembra 2011

  Nevie mi niekto poradit čo spraviť s mamou ktorá je alkoholička , teda neviem či je pretože keď stratí prácu začne piť a to ju privádza do stavu keď sa s rodinou nerozpráva len leží, nič nerobí lebo nemá robotu. Len keď opäť získa robotu tak s tým prestane. Ona vraví že liečenie nepotrebuje……….

 229. Miro 29. decembra 2011

  Pajo čo môžete urobiť? v podstate nič. ak odmieta poradiť sa u lekára tak hotovo. hádam len zariadiť, aby robila.

 230. Tina 31. decembra 2011

  Dobrý večer chcela by som sa informovať čo mám robiť s otcom ktorý poslednú dobu vysedáva po krčmách ,keď mu človek pekne vysvetlí nedá si povedať!!!! stalé deň čo deň je v krčme!!!!keby je tam hodinu tak sa to dá pochopiť,ale keď tak dokáže presedieť celé poobedie tak to už je naozaj n zamyslenie !!!!ked som mu ja navrhla liečenie povedal mi či som normálna že on tam nepôjde….PORAĎTE MI PROSÍÍÍÍM!!!!!

 231. vw 31. decembra 2011

  ahojte. mám taký problém že 8,9 mesiacov v roku nepijem max tak si dám ako normálny chlap nejaké to pivo ked idem von s kamošmi .. ale potom zničoho nič 3,4 mesiace v kuse šrot nonstop a tak ako to znčoho nič prišlo to aj odíde.. neviem to proste ovládať je to moc zlé?

 232. Miro 1. januára 2012

  Tina čo sa dá radiť? Ak si nedá poradiť, tak ste bezmocná. Ak sa dospelý človek rozhodne zničiť si život alkoholom, môže, niet sily, ktorá tomu zabráni.

 233. Miro 1. januára 2012

  vw môže ísť o takzvané periodické pitie. odporúčal by som poradiť sa u psychiatra v čase, keď s pitím nie je žiadny problém. možno nájde niečo, čo spúšťa to pitie. zlé je na tom to, že časom sa môže skracovať čas medzi alkoholovými ťahmi a hlavne v stave opitosti ľahko spravíte niečo, čo budete potom zvyšok života ľutovať.

 234. barney 14. januára 2012

  vedel bymi niekto z vas poradit, co mam robit ked moja mama pije a nechce si piznat ze je alkoholicka. vypije aj 2 flase za den. som zufaly :(

 235. pavol 15. januára 2012

  nerob vobec nic – je to zbytocne. musi sa nieco stat. bud pride o pracu, alebo o partnera, alebo obe, resp. skonci na zachranke, ci na zachytke. potom, ked zazije sok si mozno uvedomi, ze to treba riesit a prizna si to. skor nie. ty ani nikto iny jej to nevysvetli. mam to za sebou, teda nerob nic, nepomozes si az dovtedy, ked to sama sebe neprizna. co ale mozes urobit – sebecky sa venuj sebe, svojim priatelom a svojim konickom, bude to urcite lepsie straveny cas, ako keby si studoval a snazil sa riesit tebou neriesitelne. vela trpezlivosti!

 236. stenly 17. januára 2012

  Moj najlepši kamarat sa dnes rozhodol že sa chce liečiť. Čo mam spraviť ked by to chcel zajtra zmeniť ked vytriezve.Chcel by som vedieť ako dlho trva taketo liečenie.Ja ho tam asi aj dokopem keby to chcel zmeniť.Chcem mu v velmi pomocť.

 237. Miro 17. januára 2012

  stenly protialkoholické liečenie trvá dva až tri mesiace a dokopávanie asi veľmi nemá zmysel. podpora však určite. treba začať u psychiatra.

 238. caddy 18. januára 2012

  to pavol: nič nerobiť tiež nie je riešenie. a aj ked sa niečo stane, tak to nemusí viesť k náprave. frajer má tiež problém s alkoholom, behom jedného roka dostal zákaz vstupu do areálu dvoch najvačších firiem v SR kvoli alkoholu, okamžitú výpoveď, policajti mu zobrali vodičák kvoli alkoholu + mastná pokuta, odo mňa má ultimátum (už som jednou nohou odsťahovaná zo spoločnej domácnosti), neraz už mal hlavu rozbitú lebo neudržal rovnováhu….. a úver na bývanie treba platiť… a ísť sa aspoň pozrieť na protialkoholické sedenie, to sluboval, ale neurobil… asi je to pod jeho úroveň. a to nehovorím o úrovni a rýchlosti úpadku nášho vzťahu.
  ak máš nápad ako toto riešiť, sem s ním, budem rada.

 239. nika 20. januára 2012

  pavol si sebec ,Ja som alkoholicka a viem ked takemu cloveku nema kto pomoc a je sam tak sa s toho nikdy nedostane,A ver tomu!! ze ani najvetsiemu nepriatelovi neprajem tie stavi ake mame

 240. Rasti 20. januára 2012

  Ahojte.Pisal som sem 19.09.2011 bol som v koncoch,zufaly.Odpovede na moj problem co ste mi napisali som si uz nestihol precitat,lebo na druhy den som navstivil moju obvodnu lekarku ktora ma poslala k psichiatrovi a ten nasledne hned v ten den do nemocnice na liecenie.Uz som neriesil nejaky zaznam v zdravotnej karte.To ze som sa tak rozhodol bolo snad moje najrozumnejsie rozhodnutie v zivote! Na lieceni som bol 10 tyzdnov.No zaciatku som mal zajacie umysli ale postupom casu som zacal chapat ze som fakt chory,ze som alkoholik. Zacal som nad sebov premyslat,zacal som liecbu prijimat.Malo to velky osoch.Vela noci som prebdel co som nad sebou premyslal.Pochopil som ze abstinovat musim koli sebe,nie koli niekomu inemu.Vprvom rade musim ja chiet a nie ze to chce manzelka alebo okolie.Nebudem sa tu rozkecavat. 25 novembra som sa vratil z liecenia,uz som pomaly dva mesiace cisty vdaka tomu ze sa snazim dodrziavat doliecovaci rezim ktory je dolezity.Navstevujem kluby abstinentov pravidelne kazdy tyzden,navstevujem aj liecebnu.Prakticky si dobijam baterky aby som v mojej abstinencii zotrval.Zivot abstinenta ma bavi,tesim sa z neho,tesim sa z kazdeho dna co som cisty a je jasne ze do zivota v ktorom bol prvorady alkohol sa uz nechcem vratit. PS:Chcel by som odkazat vsetkym co su zavisly,ze si to musia v prvom rade uvedomit,ze musia zacat abstinovat koli sebe a hlavne vyhladat pomoc a podstupit liecenie,tam nadobudnut vedomosti ako zit so svojou chorobou v abstinencii.Ja osobne by som to sam nezvladol. Ahojte.

 241. Miro 20. januára 2012

  Rasti tak to už je veľký osobný úspech! Gratulujem k rozhodnutiu a prajem, nech využiješ ďalšiu, novú časť života čo najkrajšie.

 242. Rasti 20. januára 2012

  Ospravedlnujem sa za chyby.Jasne ze psychiater sa pise s tvrdym y.. :-))

 243. miška 23. januára 2012

  obdivujem tych ludí čo sa chcu s toho doatat pretože v rodine kde žijem moja sesternica je alkoholička bola už na dvoch liečebnach a ešte na detoxsoch ale že by jej to pomohlo tak to nie pred vianociami sa vratila z pezinku a na druhy den sme jej našli flašu ani neviete niektory alkoholici čo citime mi bezbraní ….fakt neviem čo mam robit už sa jej obratil chrbtom manžel dospeli syn aj dcera každy odišiel od nej z bytu ja jej chcem pomoct ale zostali sme na nu len traja aj tak na nas kašle… nepočuva ma bola som u nej mesiac aj tak pila a klamala že nie ale ja citim alkohol na meter ked niekto pil alebo pije posledny tyžden sme sa pohadali a vyhodila ma a predtzym ma ešte napadla lebo som ju nechcela pustit preč tak som odišla neviem naozaj čo mam robit ale je to fakt hrozne že sme bezbraní prosím ako ju bmam dostat na detox ..minule mi od tial zdrhla….

 244. Miro 23. januára 2012

  miška verím vám, že jej chcete pomôcť. skúste si prečítať niečo o alkoholizme a spoluzávislosti. pomôcť jej nemôžete, nedá sa. nechajte ju žiť si svoj život na základe jej rozhodnutí. nič lepšie pre ňu spraviť nemôžete.

 245. jovana 23. januára 2012

  Dobrý deň, páči sa mi táto stránka, pretože s každým jedným človekom, čo tu písal súcitím.
  Môj otec má s alkoholom problém a ako každý alkoholik hovorí, že on problém nemá. Pomoc odmieta. Jediné, čo neodmietne je pohárik.Keď je triezvy je to najlepší otec na svete,ale keď je opitý najradšej by som ho nepoznala. Na mňa a mamu používal psychický teror, pretože vedel, že so silou by nuespel. Neublížil by nám tak ako psychoterorom. Teraz mám 21 a už 2 roky chápem, že on sa nezmení. Snažím sa ho neriešiť, prestala som ho hľadať po krčmách a on pochopil, že domov sa musí dostať sám a po vlastných.
  A teraz moja otázka: koľko a ako často má človek piť, aby sa dalo o ňom povedať, že je alkoholik????

 246. Miro 23. januára 2012

  jovana či je niekto alkoholik v zmysle závislosť od alkoholu sa dá určiť podľa kritérií dá sa určiť aj stupeň závislosti od alkoholu. tu je test https://zachytka.sk/problem-s-alkoholom/ a v článku fázy alkoholizmu nájdete podrobnosti

 247. dea 26. januára 2012

  co mam robiť môj priatel vela pije aj 2l flase piva,povedala som mu že od neho odidem ak s tym neprestane lebo moja mama pila pil aj môj ex manžel stale sľubuje ze prestane ale jeho slová sú ako len prázdne frázy niekedy k tomu pivu zamieša bud víno ,alebo iný tvrdý alkohol pytam saho prečo pije ale on nato ved veľa nepijem žijem sním 6 rokov ale neviem ako dlho to sním ešte vydržím chce ,aby sme mali spolu dieťa ale ja nevidim oporu vnom.ja mám 1dcéru 16ročnú aon má dve deti ,ktoré žijú v tal. sjeho ženou lebo on pil už aj predtým preto sa rozviedli tak vás prosím poradte mi ako ho odnauciť piť lebo nieje zlý človek len ten alkohol ma trápi práve preto nechcem meť sním dieťa mam z toho strach. dakujem dea

 248. dea 26. januára 2012

  co mam robiť môj priatel vela pije aj 2l flase piva,povedala som mu že od neho odidem ak s tym neprestane lebo moja mama pila pil aj môj ex manžel stale sľubuje ze prestane ale jeho slová sú ako len prázdne frázy niekedy k tomu pivu zamieša bud víno ,alebo iný tvrdý alkohol pytam saho prečo pije ale on nato ved veľa nepijem žijem sním 6 rokov ale neviem ako dlho to sním ešte vydržím chce ,aby sme mali spolu dieťa ale ja nevidim oporu vnom.ja mám 1dcéru 16ročnú aon má dve deti ,ktoré žijú v tal. sjeho ženou lebo on pil už aj predtým preto sa rozviedli tak vás prosím poradte mi ako ho odnauciť piť lebo nieje zlý človek len ten alkohol ma trápi práve preto nechcem mať sním dieťa mam z toho strach. dakujem dea

 249. Miro 26. januára 2012

  dea z toho popisu by som povedal, že organizovať dieťa v tejto situácii by bolo značne nerozumné. ak vás nič neviaže, dajte mu ultimátum úplná abstinencia alebo vzťah a uvidíte ako zareaguje. ak to dokáže, asi si zaslúži, aby ste zostali. ale je vidieť, že má k tomu asi vzťah, takže riziko, že časom zas začne piť je nepríjemne vysoké…

 250. miška 28. januára 2012

  Ďakujem ti strašne pekne Mirko prečitala som si čo je spoluzávislosť a už viem že spoluzávislý su jej rodičia a vlasne celá rodina pretože sa bojíme aby si neublížila ako aj aby nestratila deti alebo sa jej manžel nerozviedol snou alebo aby nepredala zlato alebo ine cenosti z domu ale ked ona na nás ide psychycka že nemá chuť žit a že ju život nebavy neviem vyčitky do konca života by som nechcela mať že som nedokázala zabrániť človeku aby sa zabil fakt ovplyvnuje nás to všetkých rada to bola fakt dobrá ale neviem či by to zabralo u nej peretože je strašne tvrdohlava a stale pije aj ked klame že nie ale pán doktor novotny mi raz povedal že nikdy never alkoholikovi ktory pije… Tiež by mi asi nebolo prijemne povedať jej detom najme jej najmenšiemu synovi ktorý má 4 roky vieš zlatko mama už je v nebíčku všetko čo jej pomáham robím kvoli nemu nechcem ho vidieť ešte niekedy plakať kvolí nej… dá sa niekoho zobrat aj nasylu do nemocnice okrem toho že nemáme sudne rozhodnutie bez toho aby podpísala reverz??

 251. Miro 28. januára 2012

  miška nevidím dôvod na umiestnenie niekoho do nemocnice. Buď na to je dôvod (posúdi lekár) alebo nie. To že vás vydiera a manipuluje vyhrážaním sa sebevraždou sa dá konzultovať s psychiatrom, ale skôr na tému, že my nie sme zodpovední za konanie iných.

 252. nati 31. januára 2012

  Prajem pekný deň Mirko a tiež všetkým zúčastneným na tejto stránke. Môj problém je manželove pitie. Som druhýkrát vydatá, z prvého manželstva mám dve dospelé dcéry a so súčasným manželom, s ktorým mám tento problém, máme 4 ročnú dcérku. Keď sme sa zoznámili, uvedomovala som si , že pije viac než je normálne, no tvrdil, že keď bude mať konečne rodinu a vlastné dieťa, niekoho koho môže ľúbiť sa to zmení. Naletela som ?! Manželove pitie sa nejak moc nezmenilo a ja stále rozmýšľam kde je chyba? Veď má všetko po čom túžil. Sme spolu 7 rokov. Má rodinu, krásnu dcéru a aj tak prvá cesta z práce je krčma a potom sme na rade my dve. Dcérku ľúbi, ale tiež svojským spôsobom. Nevenuje jej čas, ktorý ona vyžaduje, nehráva sa s ňou. Dcérka ho tiež ľúbi , no bojím sa, že už začína pomaly chápať, že ocko pôjde radšej do krčmy ako by sa mal isť s ňou napr. sánkovať. Som z toho nešťastná a tiež neviem posúdiť do akej miery je vlastne závislý a nevie ako postupovať. Skúšala som už všeličo . Odchod z domu s malou, dohovárania, ultimáta, ignoráciua teraz som sa rozhodla, že mu musím pomôcť. Jeho slová na obranu sú , aby som nepreháňala, psychické vydieranie a pod. Fyzicky neútočí / Zatiaľ /. Tento problém trápi aj jeho rodičov, ktorí majú našu dcéru jedinú vnučku, často ” plátajú diery” za svojho syna, no v plnej miere si uvedomuje aj manželova matka, že s problémom treba niečo robiť. Ale ako na to? Myslím, že som ako v začarovanom kruhu. Ďakujem za odpoveď a radu.

 253. Miro 31. januára 2012

  nati no áno, naletela ste, ako píšete. Rada je ťažká. Ak to beží takto, dá sa predpokladať, že bez zmeny, alebo zásahu sa asi stav bude časom len zhoršovať. On sám dobrovoľne piť neprestane. Takže otázka znie, ako ho k tomu donútiť. Kým bude jeho okolie za neho plátať diery a platiť účty, tak veru nemá chlapec dôvod niečo meniť. Kým sa necháte manipulovať, tak to bude robiť, len si časom ešte vylepší techniku. Takže radím zamerať sa na výsledky, nie slová. Ak dáte ultimátum, musí byť presne formulované! napríklad: chcem, aby si úplne a natrvalo prestal piť a pôjdeš sa o tom poradiť k lekárovi do konca týždňa v opačnom prípade dávam o 7 dní návrh na rozvod. No a po nesplnení musíte ultimátum dodržať a žiadosť o rozvod naozaj podať. nie vyhrážať sa, musí to naozaj odísť na súd. Ak mu na vás záleží, okamžite zmení svoje správanie, aby ste rozvod stiahli. Súdy pracujú pomaly, ak pár týždňov bude sekať dobrotu, návrh je stále možné stiahnuť. no ak neprestane piť (kecy akože teraz pije lebo vy niečo…) tak aspoň vidíte, nakoľko miluje fľašu a nakoľko vás. tvrdé? áno. potom ale asi bude lepšie odpútať sa od neho. prečítajte si niečo o alkoholiznme a spoluzávislosti. hnusná téma. čím menej viete, tým ľahšie ste manipulovateľná.

 254. anička 3. februára 2012

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať na ambulantné protialkoholické liečenie,kde v Prešove sa takto dá liečiť?Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

 255. Miro 3. februára 2012

  anička začnite u psychiatra podľa príslušnosti bydliska, ten bude vedieť buď sám to riešiť, alebo vás odporučí.

 256. anička 3. februára 2012

  Veľmi pekne ďakujem za radu.

 257. Branislava 5. februára 2012

  Dobrý deň.Chcela by som sa opytať,či človek ktorý si dá alkohol každý deň je alkoholik.môj partner si totižto každý druhý deň kupuje flašu tvrdeho alkoholu a keď som mu to povedala tak povedal,že dokým bude na to mať tak bude piť a že neni alkoholik.Je to aj dost netolerantné voči mne,pretože sa liečim a bola som aj na protialkoholickom a každý deň musím chodiť okolo alkoholu a laka ma to potom a mam abstinenčne priznaky,čo neni dobré,ale on to nevie pochopiť a neviem ako mu to mam povedať že má problémy s alkoholom,lebo radšej si kúpi flašu ako nejaké potraviny.

 258. roman 5. februára 2012

  Nielen , že je to od neho dosť netolerantné,.ale pre Vás veľké riziko, že siahnete znova po liečení po fľaši alkoholu. Vraví sa tomu spúšťač pitia. Abstinujúci alkoholik by nemal mať v domácnosti vôbec žiadny alkohol. Je to ako keď Vám pri pohľade na citrón potečú sliny. Pri alkohole môžete dostať neodolateľnú chuť. … Váš manžel alkoholikom je. Mala by ste zvážiť, spolužitie s ním, nakoľko priamo ohrozuje Vašu abstinenciu, Váš život…. Máte problémy sama zo sebou, ktoré sú najväčšie v prvom roku abstinencie a je vylúčené, aby ste zvládla aj jeho pitie pri jeho odmietavom postoji k abstinencii. T. j. Starajte sa v prvom rade , aby ste nepila a jeho nechajte ísť svojou cestou, poprípade najlepšie, aby sa spamätával niekde mimo Vás a neohrozoval Vás. Obdivujem Vás, že zvládate abstinenciu v takom prostredí. To dokáže málokto…. Povedať sa mu to nedá, mal veľkú šancu pochopiť to, ako ste to riešila Vy. Skôr sa naviac dočkáte výčitiek od neho, že nepijete. Držím Vám palce. Pil som od 14 rokov, rodičov som mal despotických, agresívnych alkoholikov, doma nebolo čo jesť , vypiť si zato bolo vždy čoho, Začal som piť pri nich. Abstinovať som zvládol až po ich smrti,je tomu sedem a pol roka. Psychicky som si od nich odniesol schizoidnú poruchu a ďalšie diagnózy, z ktorých mám invalidný dôchodok. Chcel by som upozorniť ako tu čítam rôzne životné scenáre, že život po boku alkoholika, zvlášť dlhodobý , môže okoliu spôsobiť psychické poruchy s ťažkým liečením, naozaj si treba zvážiť život s takýmto človekom. Ako nám alkoholikom vravela pani doktorka na liečení, keď chcete piť,nevracajte sa domov, chodte rovno z liečenia do Prahy na hlavnú stanicu, tam sa Vás zmestí ešte dosť a nebudete trápiť svoje rodiny. …:-)

 259. Miro 5. februára 2012

  Branislava ak ste boli na liečení, tak asi tušíte, že aj partner asi s alkoholom problém má a ak nie, tak mať bude. no ale veď ktorý alkoholik by pil a priznal si, že je alkoholi?

  ak nie ste naňho viazaná, radím nestýkať sa s ním, je extrémne vysoké riziko, že vás časom zláka štrngnúť si s ním a to je už len krok k recidíve. nestojí to za to, neriskujte! Roman to napísal veľmi presne.

 260. mia81 8. februára 2012

  Dobrý deň….prosím o radu, prípadne pomoc…naša mamina sa vrátila z protialkohol.liečenia, teda bola tam dvakrát….prvé dni, dovolím si povedať asi dva týždne boli úplne v pohode….mali sme pocit, že je všetko ok, tešila sa z každého dňa, teda bola to rutina tak ako predtým, pretože znova začala chodiť do práce….ale pevne sme verili, (aj keď viem že alkoholik sa nikdy nevylieči na 100%), že nastane konečne pokoj, kľud…a hlavne to psychické napätie ktoré nás ničí roky….. mám doma dve mladšie sestry, ktoré s ňou bývajú, otec od nás odišiel už pred rokmi. Ľudia ju majú radi, je to žena plná lásky a porozumenia….ktorá si tiež prešla svojím peklom, život s mojím otcom bol hotovým peklom, rozviedli sa a ona zostala žiť s nami. Každodenné problémy, dospievanie….veď to poznáte….ďalej viete ako to dopadlo…..a momentálne je to ešte horšie, dokonca stále horšie a horšie. Je na tom zle aj psychicky…..žena, ktorá kedysi šoférovala, si teraz za volant nesadne (vraj sa bojí), žena, ktorá kedysi vybavovala také papierovačky jedna radosť, má problém ísť na úrad, do banky, vybaviť tie najzakladnejšie veci……niekedy je agresívna, až dovolím si povedať “sprostá” voči nám všetkým. “My sme tí, ktorí nič nechápeme, že ju len napomíname, neveveríme jej……”. Ale ako jej máme veriť, keď pije naďalej, keď fľaše za ňou neustále nachádzame, keď sa moje sestry boja ísť domov, v akom stave ju nájdu. Určite by mi niekto napísal, nech sa zbalia a odídu z domu, nech ju nechajú napospas osudu. Ale pozor…… nič nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Je tu otázka, kde sa uchýlia moji súrodenci, sú tam pôžičky a dlhy ktoré ešte splácajú. Na jednej strane, veľmi túžime pomôcť jej, je to naša najdrajšia mamina, a ľúbime ju najviac na svete. Aj keď mnohí vravia …”kašľať na ňu”…. Nie, my sme vychovaní troch ináč…… Je našom povinnosťou pomáhať …sú to naši rodičia. A teraz poraďte, čo robiť, ako žiť ďalej ???? Máme to brať ako súčasť nášho života ?….. a čo okolie?…viete ako sa na nás pozerajú ?????? je nám do plaču

 261. Miro 8. februára 2012

  mia v podstate mi zakazujete dať vám radu, ktorá asi jediná by mohla niečo riešiť a chcete aby som vám poradil, ako svojej mame pomôcť. ale čo je to pomoc? podľa vás je to niečo čo zamedzí jej pitie. čo je pomoc podľa vašej matky? niečo čo jej uľahčí pitie. myslíte, že toto je riešiteľný vzorec? skúste si prečítať niečo o spoluzávislosti. vašou povinnosťou nie je pomáhať, ak pomoc môže situáciu zhoršiť. pomoc alkoholikovi znamená, že môže viac piť. pomoc zmierni následky pitia a tým ho posilní. je to ťažké pochopiť ak ide o blízkeho človeka a je to kruté z pohľadu komunikácie medzi slušnými a zdravými ľuďmi. závislý alkoholik však nefunguje ako normálny a slušný človek. vašu slušnosť zneužije a bude parazitovať na vašej ohľaduplnosti čo zhorší situáciu pre všetkých zúčastnených.

 262. iva 11. februára 2012

  Dobrý deň potrebovala by som poradiť mám brata ktorý. Pije. Dnes si chcel siahnuť na život všade roby problemi

 263. zuzana 18. februára 2012

  Dobry vecer chcem sa opytat moj manzel ma problem s alkoholom tvrdi ze problem mam ja nie on.Je sanca ho dostat na liecenie bez jeho suhlasu?navstevoval aj psychologicku poradnu ale ked mu bolo lepsie tak prestal brat lieky a odmieta akukolvek pomoc a ja nevladzem a udrziavat rodinu v chode.Viem ze najviac trpi nas 4r syn,viete mi poradit?dakujem

 264. Miro 19. februára 2012

  zuzana vieme poradiť. prečítajte si tu aspoň 30 až 50 diskusných príspevkov a uvidíte, že problém treba riešiť tvrdšie, pretože kým budete k manželovi mäkká a ohľaduplná, tak on nemá dôvod niečo meniť a bude parazitovať na vás. takže to chce diskusiu a ultimátum. požadujte že chcete žiť s triezvym mužom a nie s ožranom. no a ak on napriek tomu ostane tým ožranom, potom je čas uvažovať o zmene.

 265. roman 19. februára 2012

  Dá sa pomôcť manželovi, ale len ak ste ochotná znášať utrpenie , ktoré máte teraz, ďalších niekoľko rokov.A počítajte s tým , že bude to len horšie. Možno to bude bezvýsledne 20 rokov. Potom ak neprestane ” zabije ho určite alkohol” lebo pitie sa zvyšuje a telo si samotné povie definitívne, koniec života..Kamarátke som pomáhal zľava, zprava, podobrom, pozlom , prestala po siedmich rokoch . Momentálne abstinuje jeden rok. Ak sú v domácnosti deti, nikdy by som to nerobil, mohol by im zničiť alkoholik život, hneď v detstve. Radšej by som bral ohľad na deti.Dovolil som si jej pomáhať len preto, že žijem sám a to navyše chodila na určité obdobia k mame, aby som si od nej mohol odpočinúť.

 266. zuzana 19. februára 2012

  dakujem za radu ale vyhrazala som sa rozvodom,tvrdil aby som isla ale to nezabera,ja by som mu chcela pomoct ale on vinni stoho mna.Da sa povedat ze ziarli na vlasneho syna,ale ked je striezvy je to naj otec na svete.ja nemam sily a mam pocit ze mam doma 2deti,ked poziadam o rozvod tak tym nic nevyriesim.Chcem mu pomoct,ako ho dostat na liecenie??????????????????????,

 267. Miro 19. februára 2012

  zuzana váš manžel sa zjavne rozhodol. nechce sa meniť, nechce sa liečiť. vy ste sa zaťala. chcete ho zmeniť chcete ho liečiť. takže tu máme konflikt záujmov. vzhľadom na to, že voči jeho pitiu ste celkom bezmocná, ostáva vám len ten konflikt. na liečenie ho nedostanete. násilím to nejde.

 268. pestruska 21. februára 2012

  Ahojte všetci, po dlhej odmlke som si prečítala príspevky na tejto stránke. A jednoznačne môžem konštatovať, že scenáre, ktoré nám vnucuje život sa len málo odlišujú. Nič sa nezmenilo ani v mojom príbehu – zázraky sa proste dejú len ojedinele a momentálne sa to netýka ani mojej osoby. September 2010 sa oplatil – manžel abstinoval, ale to je asi tak všetko… Ešte nejakú dobu tomu budem veriť, ale mám dojem, že aj tento pocit rýchlo vyprchá. Môžem len jedno poradiť: vzoprite sa takémuto životu hneď a neodkladajte to s nádejou, že sa to zmení. Štatistické % úspechu je v tomto prípade zanedbateľné a nehrá významnú úlohu. „Je to hazard, ktorý sa neoplatí“ – verte mi, mám to odžité. Ak sa neviete vzoprieť takémuto spôsobu života alebo nemôžete momentálne zmeniť tento stav, tak sa snažte zvýšiť aspoň kvalitu takéhoto „mizerného“ života. Hľadajte tie drobné radosti a užívajte si ich naplno. Relaxujte a hľadajte energiu pre ďalšie etapy. Nájdite si potešenia, ktoré uprednostníte. Ja som si napr. našla knihu s relaxačným CD a veľmi mi to pomohlo. A čosi som si aj našetrila, čo mi dáva väčší pocit istoty a slobody….. a kopu iných skvelých drobností. V živote si užívam viacej pozitíva, nech sú to tie najmenšie radosti, prežívam ich ako najväčšie zážitky. Aj keď ma ten ožran ničí jeho slopaním, môj život je čosi lepší ako bol. Ten nekonečný boj „ho“ zmeniť a presvedčiť, ma nekonečne vyčerpával a bolo to zbytočné. V súčasnosti si chránim svoje teritórium. Samozrejme, že mi to vždy nevychádza podľa mojich predstáv, ale určité mantinely som si už vybudovala. Je ťažké ich udržať, preto je výhodnejšie ujsť z takéhoto vzťahu. Nepatrím k tým odvážnym – neurobila som to, ale každopádne bojujem za každý krajší deň pre mňa a pre tých, na ktorých mi záleží. Prajem i ostatným lepšie časy….

 269. Miro 21. februára 2012

  pestruska držíme palce, nech sa to teritórium, ktoré budujete, zväčší. nie je ľahké neraz po rokoch (či desaťročiach) spolužitia s niekým zmeniť pravidlá hry a opúšťať. len škoda, že alkoholik si právo meniť pravidlá udeľuje podľa potreby.

  spomínam si na príbeh kedy žena roky obskakovala svojho muža alkoholika, platila zaňho (nerobil). raz ochorela a počas zápalu pľúc nemala ani čo jesť. akosi sa mu neuráčilo ani o jedlo sa postarať. to sú tie chvíle, kedy človek zažíva naplno pocit krivdy a nespravodlivosti. a to je v živote s alkoholikom štandard. nech to berú ako varovanie všetci, ktorí uvažujú o tom, že by skúsili s alkoholikom len začínať svoj život. ten zlý scenár je istejší, ako prehra v lotérii.

 270. Karla 22. februára 2012

  Ahojte.mala som problem s alkoholom.Pila som vzdy,ked nastal nejaky problem,bola som na lieceni.Abstinujem 12 rokov,teda chcem podotknutmze sa to da,pokial si to v hlave zrovnate.Moj problem je ale takyto: Spoznala som muza,ktory ma za sebou uz snad vsetko,drogy,alkohol..sustavne sa lieci,uz asi 10 krat..drogy uz neuziva,ale s alkoholom mu to ide tazko.Teraz bol na lieceni..uz pred liecenim som sa do neho nejakym sposobom zalubila,mozno preto,ze on je vo vnutri velmi dobry clovek a vsetko si to uvedomuje.Prisiel o vsetko,nema trvaly pobyt ,nic.Nastupil na liecenie,bola som ho pozriet,vsetci ho chvalili ako spoluprcuje.citala som jeho dennik,stale ma spominal ako som jeho oporou,ze si ma vazi,lubi,ze pre neho vsetko znamenam.Volal mi kazdy den aj 10 krat,velmi som ho podporovala.Prisiel den,ked mal ist ôdomov” vo vsetkom som mu pomohla..s ubytovanim,dala som mu veci na oblecenie,stravu,varila som mu..k sebe som si ho nastahovat nechcela,koli detom,je na ubytovni a hned mal aj pracu na pile..chodil kazdy den za mnou,ja som sa starala ako som vedela.vytvorila som mu vlastne nahradny domov,plny lasky.On od stastia az plakal a zrazu..dva tyzdne po lieceni si zas vypil.Ihned som mu povedala,ze to je definitivny konie,ze sklamal mna ale hlavne seba a neverim mu..teraz ma bombarduje sms kami,telefonatmi,ze je somar,ze ma miluje,ze sa da dokopy..NIE!!! uz nie,zlyhal 10 krat,alkohol je silnejsi ako on..ja takyto zivot nechcem..moc ma to boli,ze som u verila..chcela som,myslela som ze to dokaze..co mam ale robit? S nim nebudem,nechcem,ale nechcem ani aby zle dopadol….

 271. Miro 22. februára 2012

  Karla asi je to správne rozhodnutie, človek ktorý opakovane zlyháva je naozaj pre vásrizikový nielen preto, že vás môže lákať tiež si dať, ale predstavuje aj emocionálnu nestabilitu pre vás a aj to môže byť triggerom pitia. takže v záujme sebazachovania by som odhadoval, že sa oplatí ak si zmeníte číslo telefónu, alebo nastavíte jeho telefonáty naticho.

  jasné – bude to pre neho kruté, všetkých už sklamal a má ešte vás, tak sa na vás upína. ale štatistika je tiež krutá. ak sklamal všetkých, asi aj u vás to predvedie.

  držím palce.

 272. René 22. februára 2012

  Ahojte mám problém s alkoholom už 18 rokov podnikám,posledných 5 rokov žijem v rodinnom dome dole a hore mám krajč, dielnu.Robí so mnou aj manžel takže sme spolu 24 hodín denne. V dome nie je klud lebo dole je mašiny počuť a ked potrebujem robiť účtovníctvo tak si musím dať naplno rádio alebo sluchátka do uší aby som nepočula hluk z hora,muž je dole každú hodinu takže .tu nemám klud a ticho a večer mi obsadí obývačku dá nohy na stôl a kuká telku a nemluví, a ja sa zavrem do spálne a hrám na heligonke a pivo k tomu.U nás hrozne viazne a to ma zabíja a ským komunikujem je pivo.Som z toho sama nešťastná už som sa liečila niekoľko krát ale žijem stále rovnako.Muž dokáže povedať len balík a faktúra čiže len robota a v súkromí absolútne nič. To je na dlho toto je len tak v skratke.

 273. sikul 22. februára 2012

  Ahoj, René,
  tvoj problém má dve roviny. Spolužitie a alkohol. Bola u vás vždy takáto strohá komunikácia alebo len od doby, keď si začala piť. Ako funguješ po liečení, chodíš do nejakého klubu, alebo sa doliečuješ na vlastnú päsť. Napíš viac z tohoto sa dá len veľmi málo vyčítať. Snáď len toľko, že ťa čaká ďaľšie liečenie a toto je len spôsob ako sa vysporiadať so svojim svedomím, aby si mohla povedať, že si niečo predsa urobila. Možnosť výberu nemáš veľkú, upiť sa trebárs k smrti alebo žiť s triezvou hlavou. Byť tvojim mužom, asi by som tiež radšej mlčal. Si na ťahu.

 274. sikul 22. februára 2012

  Karla.
  Úloha záchrancu môže byť pre závislého osudná. V tvojom prípade by som neváhal. Nech si žije svoj pobabraný život. Je dospelý, o pomoc nestojí, potrebuje len potvrdzovať, že to s ním nie je také zlé, ak má oňho niekto záujem. Utekaj preč, to nie je nič pre teba. City nabok, použi rozum

 275. Karla 22. februára 2012

  Ahojte,dakujem za nazory.ja som s alkoholom vysporiadana,bola som uz vo velmi zlej situacii a nesiahla som po flasi,ja jednoducho mam odpor k alkoholu,je to pre mna ponizujuce a hanbim sa za to,ze som to skusila.Ludia okolo mna piju,mna to nenapadne.Pripijam si na sviatky detskym sampanskym.Co sa tyka jeho,dnes vyvolava cely den,je opity a tvrdi mi ze nie,ale jazyk sa mu pletie,dva dni uz nebol v praci a stale dookola,ze ma miluje,ze som prednejsia ako alkohol…no,tak som na neho spustila ako na soplave dieta,ze je troska z neho,ze nech si najde k sebe taku,co s nim bude chlasta,ze ma nezaujima,nech si uz robi co chce..aj ked zle dopadne,ze mi to je uz jedno,ze ho nechcem a dost.Nechape..uz nedviham nic..je mi to jedno,myslela som,ze dnes pojde k psychiatricke ako vcera vravel a dnes sa nalial zas.tak si vybral,ja taku ozratu trosku nechcem,nevazi si co som mu ponukla a obetneho baranka mu robit nejdem.Na takychto ludi len tvrdo,po dobrom nic.A ja mu uz neverim,10 krat na lieceni a nic,len prazdne slova

 276. Miro 22. februára 2012

  Karla zrelý postoj. Držím palce. Gratulujem k abstinencii.

 277. lucia 10. marca 2012

  Ahojte,j ja by som potrebovala rada.Mam manzela,ktory je alkoholik,ale si to nechce priznat.Pije stale,napriklad teraz nebol doma uz styri dni,stale je v krcme ani neviem kde prespava.Vobec ho nic netrapi ,ze sa treba starat o rodinu,o syna.Mna to velmi trapi,chcela by som mu pomoct ale uz neviem ako.Trva to uz ti roky .Nepomahaju vyhrazky.Fakt uz neviem co robit.Poradte mi. Dakujem

 278. Miro Vesely 11. marca 2012

  lucia obávam sa, že nemôžete spraviť vôbec nič. akurát to akceptovať a naučiť sa žiť s tým alebo bez neho.

 279. marián 13. marca 2012

  Veľa pijem .Čím ďalej, tým viac.Včera už som nevedel svoje konanie kontrolovať. Dcérke som rozbil peknú šálku a sebe pomerne drahé dioptrické okuliare. Začínam byť debil. Moja agresivita sa stupňuje. Nechcem piť. Ale čo mám robiť, keď protialkoholickému liečeniu neverím. Totiž, ja ak nemám čo piť, tak nepijem. Ale, ak mám prístup k alkoholu, tak pijem kým fľaša nie je prázdna.

 280. Miro 13. marca 2012

  marián ak neveríte liečeniu, vyhľadajte kde vo vašom okolí sedia anonymní alkoholici a zájdite na pár stretnutí.

 281. iva 14. marca 2012

  rozhodla som sa pre antabus implantat,aku mate skusenost niekto??udajne tych 10 az 12 mesiacov ma efekt.Abstinujem uz 18 mesiacov,implantat beriem ako taky maly vykricnicek.

 282. vera 15. marca 2012

  Ako pomoct rodicom z ktorých sa stali alkoholici – najprv otec ktory neuneisol krach firmy a zdravotné problemy, neskor mama ktora sa v podstate zviezla s nim.. rozhovor o tom ze nemaju problem je bezpredmetny … najhorsie ze to nabralo spad o nespavosti celeho domu, nasilnosti a zdravotne problemy … sama som si vedoma ze sa problemu radsej aj s bratom vyhybame, nie sme doma… atd … no ako riesenie to nevidim, zdravotne problemy su súčastou, cim dalej tym viac … viete mi nejako poradit?

 283. Miro 15. marca 2012

  vera obávam sa, že vyhýbať sa problému je v tomto prípade asi skôr konštruktívne. Ak si rodičia nedajú povedať, tak im nemáte možnosť pomôcť. Práve vaša neprítomnosť by ich mohla trknúť, že niečo spravili zle…

 284. jasmina 19. marca 2012

  Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, je podša Vás antabus účinným liekom na stratu chudte do alkoholu? Mám priateľa, ktorý sa dokáže každý víkend poriadne zriadiť, či v krčme,ale aj doma… Nedávno jazdil opitý autom a nabural, a to som si už povedala, že musím s tým niečo robiť… Liečenie nepripadá do úvahy, nesúhlasil by s tým nikdy, hanbil by sa a aj kvôli práci, ktorú by musel prerušiť, čo by asi od hanby neprežil… Je však ochotný užívať na predpis antabus, stačí to podľa Vás, aby sa zbavil chute na alkohol? Dá sa to prekonať aj takto ambulatne,len s tabletkami a sám, samozrejme s mojou podporou? Koľko by mala trvať takáto liečba? Ďakujem.

 285. Miro 19. marca 2012

  jasmina nie ten liek po pití vyvolá ťažkú reakciu takže pôsobí skôr ako hrozba. na menšiu chuť piť vie možno predpísať niečo psychiater, ale celé to musí začať jeho túžbou už sa viac nezriadiť ani raz.

  ak je liečenie vhodné, mal by ho podstúpiť, nejaká hanba by nemala stáť v ceste medzi šancou postaviť sa na nohy verzus zničeným životom. skôr slúži ako výhovorka.

  poraďte mu, že nech proste úplne a bez výnimky prestane piť. ak to zvládne, žiadne liečenie mu netreba. ak to nezvládne vytvorte naň tlak, inak to budete mať stále len horšie.

 286. Niko 29. marca 2012

  Zdravím.

  Mám 51, pijem od 15 tich.
  Nemám zdravotné problémy, ale pociťujem rozklad osobnosti, stratu vôle a brzdu v rozvoji.
  Momentálne nepracujem a práve preto mám veľa času na konzumáciu.
  Do krčiem chodím výnimočne, nepotrebujem to.
  Pijem doma a len realtívne kvalitné biele víno.
  Sedím pri PC, alebo TV, hoci kedysi som stále čítal už som prestal.
  Na lečenie by som aj šiel, ale prednosť má hľadanie práce a platenie hypotéky.
  Žijem sám, deti sú už dopselé.
  Pijem od rána do večera, pomaly a vytrvalo, chutí mi.
  Zle mi býva výnimočne iba ak preberiem tak raz do mesiaca.
  Denne vypijem približne 3 l vína, normálne sa stravujem, varím si periem, pracujem na dvore, rekonštruujem dom, riešim veci.
  Napriek tomu pociťujem, že by som mohol žiť kvalitnejšie a efektívneješie ak by som to ukončil, alebo ešte lepšie obmedzil-
  Roztrpčuje ma najmä to, že sa spomínajú len 2 póly a to abstinencia a pijanstvo.
  Mojím ideálom je 0,7 l kvalitného vína večer (za cenu tých 3 l štandardu čo pijem teraz).
  Má niekto skúsenosť s takouto organizovanou redukciou ?

  Ďakujem

  Niko

 287. Miro 29. marca 2012

  Niko problém so závislosťou od alkoholu (a nielen alkoholu) je práve v tom, že človek nemá kontrolu nad tým, čo robí. Sám píšete, že cítite, že by vám bolo lepšie keby ste piť prestal ale hneď doplníte, že radšej by ste neprestal a pil s mierou. Práve to zvyčajne nedokáže človek závislý od alkoholu. Nemá schopnosť piť s mierou. Dokáže piť buď veľa a problémovo, alebo nepiť. Skúste zájsť na stretnutie anonymných alkoholikov.

 288. Vlado 29. marca 2012

  Niko ja som abstinujúci alkoholik a žasnem nad tým, čo píšeš. Zájdi na najbližší klub abstinentov (na internete nájdeš zoznam klubov) a tam povedz o tvojom probléme, resp. to, čo píšeš, že ťa roztrpčuje a tam sa dozvieš pravdu. Existujú 4 štádiá závislosti. Nepoviem ti, v akom si štádiu, ak navštíviš to, čo ti radím, dozvieš sa odpoveď.

 289. Endži 1. apríla 2012

  Potrebujem sa s niekým porozprávať, neviem čo mám robiť. Môj manžel je alkoholik. Viem to a verím tomu že to vie aj on, len si to neprizná. Už za posledných 10 rokov neprejde ani jeden deň, aby nemal vypité. Stále mi nadáva, uráža ma až do k…v a podobne. Už sa poriadne ani nestravuje. Dnes ráno otvoril oči a jeho prvé slová boli k…a k…u kryje. Od vtedy už zas vypil pol litra pálenky. Dnes som si uvedomila ako si chodím a vyhľadávam problémy alkoholikov, že všetky príznaky, (nechutenstvo, obviňovanie okolia, hľadanie chýb v každom, poskrývané prázdne fľaše už aj v posteli, ustavičné urážky, a tá sebaľútosť….) sa uňho prejavujú. On si to však neprizná a zatĺka a iba mňa obviňuje zo všetkého. V práci s nikým nerozpráva, ja sa čudujem, že ešte ho nevyhodili každý je tam totižto ch..j. Ako sa dá takému človeku pomôcť, čo mám robiť, ako ho mám donútiť ísť na liečenie. Je rodina je o ničom, minule som sa posťažovala jeho otcovi, aby mu troška dohovoril, viete čo mi povedal? “On je chlap ťažko robí, tak musí aj vypiť a pol litra pálenky na večer to nie je až tak veľa”. No na toto sa už asi nič ani povedať nedá. Jeho sestry o tom vedia, nechápu ho ale pomôcť mu ani nechcú, iba mi povedali, že oni by s ním nežili ani 24 sekúnd. Poraďte mi nejaké východisko.

 290. Miro 1. apríla 2012

  Endži ako je tu už veľakrát napísané, alkoholikovi je možné pomôcť len tak, že mu prestaneme pomáhať. netolerovať mu pitie a ak s pitím neprestáva, tak priestorový únik.

 291. Meno alebo prezývka (povinné) 14. apríla 2012

  Dobry den.Potrebovala by som radu.Už som v koncoch nevie čo mam robit moja dcera Mirka už asi od 15rokov si popija ale teraz ma 23 a ide to snou dolu vodou.Pride každy vikend opita do nemoty manžel sa nevie k tomu postavit nechce si pripustit že to jeho dcera može take ničeo robit.Asi 3roky bola v NOVOM MESTE NAD VAHOM chcela prist domou tak prišla ja som si myslela že sa chce zmenit ale je to horšie sama si v krčme prosila čaj a do toho aj niečo ostre a na to ja už nemam sil.Mala chlapca ale ten vstah vydrži asi 3mesiace.Vyhražala som sa jej že ju dam na liečenie.CHcem niejaky kontakt alebo niejaku pomoc Dakujem

 292. Miro 14. apríla 2012

  Kontakt je psychiater ku ktorému patríte. Ale nasilu sa na liečenie nikoho poslať nedá. Ak sa sama nerozhodne, ste celkom bezmocná.

 293. Marta 14. apríla 2012

  No moc ste mi nepomohli.Ale aj tak vam dakujem za odpoved.Musim si svo križ niest dalej.

 294. Lucia 19. apríla 2012

  Obaja moji rodičia sú alkoholici. Už dlhé roky pijú. Otec bol manažér a futbalista, takže cez víkend tréning a krčma. Posledné roky je stavbár a tým sa vlastne dostal aj do takej partie, kde každý pije. Krčma je jeho domov. Sadne do nej hneď ako príde z roboty a sedí tam až do desiatej a dlhšie. Mama bola dlhé roky plavčička a bola veľmi obľúbená. No k jej pitiu určite prispel hlavne fakt, že otcovi bola krčma prednejšia ako rodina. Mama pije nárazovo, čo znamená, že niekoľko dní je triezva a potom aj dva týždne je v delíriu a celé dni len prespí, ani nevarí ani jesť nekúpi. Občas sa stalo, že začala variť a pritom sa opila a zabudla hrniec na sporáku. Mala šťastie, že otec prišiel včas a a skončilo to len pri zadymenom dome. Ja mám ročnú dcérku a práve som začala pracovať na tri zmeny. Je mi ľúto, že musím prosiť druhých, aby mi postrážili malú, lebo naňu sa jednoducho nedá spoľahnúť, hoci je nezamestnaná a stará sa o starého otca. No stará ako stará…Nestretáva sa už s nikým, dokonca kašle aj na svojí rodičov čo bývajú neďaleko. Rodina mlčí, nikto sa nepýta, všetci vedia ale nevedia čo robiť. Som si istá, že ona by sama nedala súhlas na liečenie…myslím, že už je jej to jendno! A navyše musela by isť obaja. Ja som za posledný rok schudla 15 kíl.mám 49 a to som rok po pôrode! Som v strese, lebo deň čo deň tŕpnem, či nevyhorela, alebo sa nestrepala so schodou…Priateľ mi to vyčíta, pretože sa mu kamaráti smejú, môjho otca totižto pozná každý…Ja už mám toho dosť, nemôźem sa naplno venovať svojej rodine a byť šťastná bez obáv…a nemusieť si vymýšľať story prećo som schudla.

 295. pestruska 12. mája 2012

  Ahojte, túto stránku navštevujem už len sporadicky, ale veľmi ma teší, že ju našlo toľko ľudí a verím, že každý si z nej odnáša len to dobré, čo mu pomôže v ťažkých životných situáciách. Prispievajú tu tu ľudia z oboch strán barikád (alkoholici, aj ich trpiace rodiny), čo je veľmi dobré. Mňa to posunulo naozaj vpred. Mala som síce inú predstavu: “pomôžem manželovi alkoholikovi a zachránim tým svoj spackaný život a svojich najbližších”. Ale všetko vždy nejde podľa plánom. Môj manžel stále pije. Vďaka tejto stránke sa však môj život značne zmenil. Bola som na pokraji psychického zrútenia a pomýšlala na ukončenie svojho trápenia (života)……. Ale konečne som pochopila, že alkoholizmus manžela ja neovplyvním, kým on nebude chcieť pochopiť (čo bohužial stále nechce). Miro mi 21.02. odpovedal na môj príspevok kratkým poučným príbehom. Ja zažila čosi podobné pri chrípke (našťastie len chrípka, ktorá prejde)…. Čo dodať – je to realita, ale prospelo to zistenie. Mužovi som jasne povedala asi len toľko: “Spravil si veľkú chybu, že si neprijal moju 1000x podanú pomocnú ruku pre záchranu rodiny. Stratil si človeka, ktorý pri Tebe stál a chránil Ti celé tie roky chrbát. Už stačilo. Pomôcť si od teraz musíš sám …” Už pochopil, že je to pravda. Už sa vadíme len minimálne, lebo to občas nezvládam, ale to je normálne, pretože sme v jednom byte. Mantinely svojho teritória si ale stále udržiavam, resp. zväčšujem……….. A verím, že sa budem stále posúvať dopredu…

  A na záver: Alkoholikom, ktorí chcú zmeniť svoj život a aj tým, čo už ho zmenili – urobte to, udržte to a vyhrajte sami nad sebou. Držím vám palce a máte môj obdiv. Ja to šťastie nemám. My spoluzávislí sme skvelí ľudia a naozaj je škoda stratiť naše pochopenie a podporu, takže neváhajte, lebo ako som už písala: prehrávajú vždy obe strany!!!

  A pre spoluzávislých len toľko: Ak si trúfate, pokúste sa to zvrátiť a zmeniť (môže sa to podariť), ale ak to nepôjde, neváhajte dlho a zachránte sami seba pre tých, čo vás naozaj potrebujú. Verte, že alkoholik vás rokmi zlomí, zničí, zahubí a za to ON nestojí – sú okolo vás iní ľudia, ktorým na vás záleží, len ich hľadajte.Zaslúžite si lepší život. (nerobte zo seba samaritánov a sebatrpiteľov – gloriolu tým nezískate).

 296. Miro 13. mája 2012

  pestruska ďakujem za milé slová, držím palce.

 297. Sunny 19. mája 2012

  dobry den,
  moze “leciasi sa alkoholik” pit pivo radler na Campral?
  dakujem

 298. Miro 19. mája 2012

  Sunny alkoholik, ktorý to s liečením myslí vážne nesmie piť nič, čo sa na alkohol ponáša, ani nealkoholické pivo, detské šampanské či rumové pralinky. Vždy je potom vyššie riziko recidívy.

 299. Laco 19. mája 2012

  Aj ja som alkoholik

 300. Stratený 19. mája 2012

  aj ja lubim vypit ale ako alkoholik sa necitim :D

 301. Viktor 19. mája 2012

  Alkohol je buducnost tochto národa !!!!!

 302. pestruska 10. júna 2012

  Stratený – môj manžel je 100% alkoholik a môžem Ti zodpovedne povedať, že ani on sa tak “necíti”…. Nechcem Ti moralizovať a vstupovať do svedomia, lebo to musíš urobiť len Ty sám. Ako sa hovorí: “Nebývam s Tebou v jednej domácnosti, tak neviem aký si človek”, ale isto Tvoja veta stojí za zamyslenie a radšej si to prehodnoť, vypočuj okolie a zamysli sa, lebo odrazu zistíš, že je neskoro… Žijem veľmi veľa rokov s alkoholikom a môžem Ti povedať, že to za to trápenie nestojí. V živote sa dá zažiť vyšše zábavy a dať svojim blízkym viac ako slzy a trápenie. Nik z nás “spoluzávislých si to nezaslúži!!!”… tomu ver, lebo sme ľudia, za ktorých sa oplatí bojovať. Stojíme a trpíme pri alkoholikoch viac a viacej a čakáme stále len na lepší zajtrajšok, ktorý neprichádza…. Nestačí druhému povedať, že Ťa to mrzí a že ho máš rád. Ver mi, že keď to podceníš, tak Ťa to raz dobehne….. Držím Ti palce, lebo keď si sem napísal, asi nie si voči svojmu pitiu ľahostajný a nemáš z neho dobrý pocit…..

 303. Endži 17. júna 2012

  Pestruska – dnes som po dlhej dobe opäť zapla túto stránku, zapínam ju vtedy keď som už v koncoch, ako si sa obrnila voči svojmu manželovi, ja to nedokážem. Už nevládzem. Verabože už nemám chuť ani žiť. Je to normálne, nebyť toho že sa starám o matku a syna, tak neviem….
  Od včera bol 4x opitý aj teraz spí v garáži v aute, spal tam aj včera celé poobedie potom sa prebatoril, opil sa znova a spal tam aj celú noc, ja už nemôžem naňho ani pozerať, sústavné vyhrážky že ma dobije, že nás nechá, že sa obesí, že sa ide utopiť v Bodrogu, no to nepochopíte to je čistý psychoteror. Ja som mu už minule povedala, že nech ide s tým autom do toho Bodrogu keď tak chce, len nech stiahne všetky 4 okná a nech sa pripúta a kľúč od auta hodí do vody. No pochopíte to ľudia ja už som asi nenormálna. Moje dieťa dnes prišlo domov sa najesť a keď som zbadala jeho ruky ako sa trasú tak som si myslela, že sa zbláznim. Čo som to za matku že som to dopustila preboha? Ale ako sa ho zbaviť, čo mám urobiť? Som zúfalá pomôžte.

 304. Miro 17. júna 2012

  Endži to je veľmi zlá situácia. Ja by som poradil, vzhľadom na to, že si naozaj v koncoch, zájdi k psychológovi, alebo psychiatrovi. Viem, zle sa to počúva, ale v tejto chvíli potrebuješ pomoc ty, aby si sa trocha vyrozprávala, zrekapitulovala celú situáciu. To môže spôsobiť isté upokojenie a vtedy sa lepšie premýšľa čo ďalej. Je jasné, otročiť ožranovi nie je dobrý nápad. Ale ako pred ním ubziknúť, to už chce premyslieť. Preto odporúčam osobné poradenstvo.

 305. pestruska 18. júna 2012

  Endži, veľmi dobre viem o čom píšeš. Ono je to ťažké poradiť. Kým bývaš s takým človekom v jednej domácnosti, veľmi veľa možností nie je. Ale ako to zmeniť? Poznám tie pocity – stačí ho len vidieť, alebo vedieť, že ho uvidím……. Ani ja nie som za vodou, tzn. stále som s ním v jednej domácnosti. Z bytu ho nevyhodím, lebo sa nedá vyhodiť (vie prečo). Stále mám momenty, kedy plačem, zúrim, alebo som zúfalá, ale zmenila som svoje myslenie a prístup k problému, čo mi veľmi pomohlo. Dobrá rada: „Prestaň v svojej hlave riešiť jeho a jeho alkoholizmus, ale pomôž sama sebe!!!“ Si isto skvelá žena, v ktorej alkoholik zabil sebavedomie, sebaúctu a odvahu. Zodvihni hlavu, utri si slzy a vzopri sa tejto smutnej súčasnosti. Ja som si vytvorila svoje teritórium, ktoré si chránim a zväčšujem (vždy nie som úspešná, ale stále bojujem). Nedávaj si za vinu to, že Tvoj chlap pije a neuzatváraj sa preto sama do seba. To Ti naozaj nepomôže. Ako som už písala: „Keď máš toľko sily trpieť, tak máš aj dosť síl sa tomu vzoprieť“. Zmeň svoj život (pomôžeš tým aj svojmu dieťaťu). Teš sa každému malému úspechu, hľadaj si ľudí, ktorí Ťa podporia a rozosmejú, šetri každý cent. Každý pokus sa ráta…… veľa šťastia.

 306. Miro 18. júna 2012

  pestruska dovolil by som si zvýrazniť skvelú vetu: Si isto skvelá žena, v ktorej alkoholik zabil sebavedomie, sebaúctu a odvahu.

  Je to presne tak. Mnoho žien obetuje všetko pre záchranu alkoholika (platí aj naopak mužov chrániacich alkoholičku) a robia to preto, že keby alkoholizmus nebola choroba, ale rozmar, tak by to fungovalo. Zdravý človek by pochopil, koho má pri sebe a prestal by. Práve tým, že je to choroba z obety robí márnosť. Kruté, nespravodlivé.

 307. Endži 19. júna 2012

  Milý Miro a Pestruska ďakujem Vám obom za rady, dnes keď som si prečítala Vaše riadky, normálne som sa rozplakala. Miro máš určite pravdu, že by som mala vyhľadať odbornú pomoc, avšak vzhľadom na moje zamestnanie to nie je možné. Keby sa to v práci dozvedeli, tak mám okamžite padáka a to si v tejto chvíli nemôžem vôbec dovoliť. Ale zobrala som si k srdcu aj pestruškinu radu, aby som si pomohla sama sebe. Prestala som sa s ním rozprávať, úplne ho ignorujem od nedele ani slovo. A rozhodla som sa že ani neprehovorím, ja som totižto bola stále tá, ktorá som mu len vždy pekne dookola hovorila, aby sa upokojil, že všetko bude dobré, nech sa nerozčuľuje, atď. A od nedele nič. Ticho. Ja navarím spravím svoju robotu a to je všetko, sedí a leží vedľa mňa a v kuse ma pozoruje. Včera sa ma spýtal, či je bezdomovec, či ho vyhadzujem a ja nič absolútne ani slovo. On totiž dobre vie, že ja ho vyhodiť nemôžem a nato aby som ho vyplatila jednoducho nemám.
  Ale veľmi pekne Vám obom ďakujem za slová útechy a rady.

 308. Miro 19. júna 2012

  Endži samozrejme, obavy že sa to dozvedia v práci sú normálne. Mysli na to, že to už asi vedia. Také veci sa zvyčajne akosi prevalia a všetci v širokom okolí vedia, že rodina sa snaží utajiť alkoholizmus.

  Tak držíme palce nech to prejde čo najlepšie celé.

 309. Pito 20. júna 2012

  Spravili ste vsetci na tejto stranke kus dobrej prace. Alkoholik co som asi aj ja, vidi nazory spoluzavislych a je to pre mna osobne Vysoka skola preco nepit. Od dnes uz nikdy. Este som nemal taku motivaciu. Dakujem vsetkym.

 310. pito 20. júna 2012

  Priebezne ( raz za mesiac) budem podavat spravu.

 311. Miro 20. júna 2012

  pito držíme palce. nie je vždy ľahké nepiť, najmä ak nás okolie tlačí do toho “veď si daj do jednej nohy”. ale rozhodnutie byť triezvy je veľmi dobrý nápad aj pre človeka, ktorý s alkoholom nemá problém. takže nech sa vám to vydarí.

 312. pito 25. júna 2012

  Moj problem je nasledovny. Vobec mi to nechuti, ale vypil som si aby som spravil radost sefovi, bratovi, kamaratom. Alebo som tym riesil manzelske problemy a chcel som zabudnut. Potom som tahal aj tyzden a robil som veci ktore by som za triezva urcite neurobil. Mal som pocit, ze sa musim upit. Spravit si zle. Ze aj tak ten zivot nema zmysel. Podla mna som clovek nastaveny na zavislost. Alkohol, jedlo, praca, cvicenie. Ked nieco robim tak poriadne. Zistil som, ze moje fyzicke a dusevne zdravie je pre mna viac ako spokojnost okolia ze si s nimi vypijem. Nie je nic jednoduchsie ako riesit osobne a pracovne problemy bez alkoholu. Ak niekto skusil riesit problemy s alkoholom a bez alkoholu, vie a com hovorim. Este raz dakujem, a tazko mi povedat ze zatial sa drzim, kedze na alkohol nemam vobec chut.

 313. Miro 25. júna 2012

  pito tak držíme palce nech sa darí. čo si o nás myslia druhí je celkom ľahostajné, pretože v skutočnosti sa druhí zaoberajú pekne sebou.

 314. pito 26. júna 2012

  Dakujem

 315. Timča 16. augusta 2012

  kašle na všetko- Môj otec je asi najväčšia príšera akú poznám, príde si domov o pol 3 ráno bude klopať na všetky okná hoci je otvorené, rozbije mi novú zarubňu (“”aby zistil či som v poriadku””) a bude do mňa smradľavý a naobliekaný trepať nezmysli, hoci spím a ked mu poviem aby išiel spať tak dostanem 2 pesťačky zato že mu drzo odpovedám na jeho NIČ. Moja mama sa s ním každý boží deň hada. Potom povie že sa s ním nerozpráva ale jemu to je jedno či ona hovorí alebo nie, je hrozne zavistlivý a hlavne odporný. 100-krát ma zosmiešnil pred mojimi kamaratmi dýchajuc na nich jeho alkoholický smrad. Mama už sa s ním išla rozádzať lenže máme nový domček za kopu penazí a proste mamka ho nemá z čoho vyplatiť a my preč nepôjdeme, lenže ani on nie, ktovie či by nam dom nepodpálil keby sa s ním rozviedla. Ale ked neni opitý tak taký nieje až nato že on sa o alkohole baviť nebude! proste nie! Ked nieje opitý tak je celkom fajn lenže to je svätá chvíľka ked sa také niečo naskytne. Dúfame už 15 rokov že sa upije a skončí v nemocnici a konečne sa uvedomí ale kdeže, on sa opije, vyspí sa do 2hej pôjde do práce vybaviť niečo vráti sa domov poriadne sa naje a zasa…. Vôbec nevizerá ako alkoholik kdeže. Už nemá ani priateľov všetci o ňom vedia aký je a on je čím dalej tým horší a horší snažila som sa s ním už kopu krát porozprávať ale nie on mňa svoju dcéru, o ktorej meno sa bil len aby bolo po jeho mamke ! pošle do teplých krajín. Ja chcem aby bol konečne môj otec a aby sa správal ako 40 ročný muž ale neviem ako mám pomôcť a čo mám robiť poradte mi prosím..

 316. Miro 17. augusta 2012

  Timča veľmi komplikovaná situácia. A aj rada nebude dobrá. Nemyslím si, že máte možnosť nejako ovplyvniť jeho správanie a ani mu pomáhať. Vaša “pomoc” sa z jeho pohľadu javí ako “prekážka” a z toho sa môže odvíjať výsledok. Teda konflikt.

  Hľadajte spôsob, ako opustiť prostredie, kde sa nachádza. Je zbytočné, aby ste plytvala životným časom. Keby mu vadilo, že stratil dcéru, má vždy možnosť začať abstinovať a uchádzať sa tak o vašu pozornosť.

 317. Rado 21. septembra 2012

  Zdravím! Mám tiež problém s alkoholom ale čisto osobný a viacmenej asi odlišný od iných príbehov, ktoré tu boli spomínané.

  Mám čerstvých 28 rokov, žijem u rodičov. Momentálne som bez stabilnej práce, ale privyrábam si brigádovaním.

  Môj problém s alkoholom je v tom, že som typ “skrytého alkoholika”. Som introvertný typ, nevyhľadávam kontakt s ľuďmi (z istého dôvodu, ale to tu písať nebudem), v spločnosti sa necítim dobre, neprirodzene. Podľa príznakov asi už trpím aj v nejakej miere sociálnou fóbiou. A práve to je ten dôvod, prečo sem píšem…
  Dokážem stiahnuť každý deň pol litra tvrdého alkoholu, aby som bol ako tak v pohode a dokázal komunikovať s ľuďmi okolo seba. Neviem, v akom štádiu alkohlizmu som, ale chcem to riešiť už teraz. Sám si uvedomujem, že pijem veľa. A hlavne musím piť, keď sa chcem odreagovať a uvolniť sa.
  Celá sitácia je zložitejšia, ťažko opísateľná v pár vetách ale zhrnul by som to tak, že:
  – som skrytý alkoholik
  – sociálna fóbia
  – a s tým súvisiace psychické problémy
  – navyše si to všetko priznám, a viem, že je to môj problém

  Mám už skúsenosť s otcom, ktorý sa liečil v BA na Hraničnej CPLDZ od alkoholu. Viem, že poskytujú liečbu od rôznych závislostí. Ale chcem sa spýtať, či centrum poskytuje aj psychologické, psychoterapeutické služby, viď. soc. fóbia spojená s alkoholom, resp. či terapia spojená s alkoholickým liečením obsahuje aj takéto konzultácie. Na ich stránkach nič konkrétne nie je, písal som aj email ale bez odozvy :/

  Ja by som tam aj zašiel osobne sa popýtať ale… Keď som tam bol pred pár rokmi s otcom a videl prístup tých Dr. už len keď človek zaklopal na dvere…. :/ Na druhej strane ich zasa chápem….

  Ďakujem za odpoveď.

 318. Miro 21. septembra 2012

  Rado je to dobré rozhodnutie. Pol litra tvrdého denne je už dosť a je naozaj lepšie začať to riešiť radšej teraz ako neskôr. Ak sa vám nepáči CPLDZ, skúste začať u iného psychiatra. Ten môže posúdiť, či sa dá skúsiť to aj ambulantne, alebo je lepšie liečenie. Prípadne sa pokúste konzultovať niekoho v Pezinku, na Cajle. Tam je špecializovaná liečebňa. Slovo psychiater som spomenul aj preto, že protialkoholická liečba je dnes prevažne v rukách psychiatrov a psychológov. Inými slovami tým chcem povedať, že aj problémy v sociálnej komunikácii dokážu zvládnuť. Ak ste rozhodnutý stopnúť pitie tak je to veľmi dôležité – mnoho ľudí ktorí majú problém s alkoholom práve prestať nechcú a nepriznávajú si možnosť, že majú problém. Zdá sa, že ak sa viete takto popísať, ste bystrý a to je dobrá vec, významne to zlepšuje šancu, že tie problémy dáte do poriadku. Držím palce.

 319. Rado 22. septembra 2012

  Miro:
  Ďakujem za odpoveď. Áno, chcem tento môj problém riešiť. Plne si uvedomujem o čo ide. Aj zo strany alkoholu a aj z mojej psychickej stránky… Je mi jasné, že terapiu vedú skúsení odborníci, teda psychológovia/psychiatri, čo sa týka odvykania…
  Ja som sa len chcel konkrétne spýtať, či Vy neviete, ako je to v stredisku CPLDZ v BA. Resp. aj teda v Pezinku ohľadom môjho problému. Viď. Alkolizmus-Sociálna fóbia-Liečba. Hlavne ma zaujíma ambulantné liečenie.

 320. Miro 22. septembra 2012

  Rado ja zas až taký expert nie som, nepoznám ako to chodí na ktorej pobočke. Sám som nemal problém. Kamarátku som raz zobral do pezinka na konzult k psychologičke (pil jej manžel) zmenilo jej to život, lebo si dala poradiť, navštívila pár krát skupiunu al anon a teraz je oveľa lepšie psychicky. Tá psychologička je dobrá, citlivá, vie čo robiť. Takže na mňa to spravilo dobrý dojem.

  Ambulantné liečenie je možné pokiaľ viem (môžem sa mýliť) v prípade, že ak začnete abstinovať tak nie sú abstinenčné príznaky – detoxikácia je niekedy najťažšia vec ktorá sa nedá riešiť doma. Potom nasleduje reedukácia, resocializácia a podobné veci, ktoré by mali človeka vrátiť do života – ak sa dá.

  Vy skúste proste prestať. Aj bez liečby. Ako to zvládnete? Ak budete len trpieť ale bez nejakých fyzických ťažkostí, tak môžete skúsiť základný záver terapie – už ani kvapku. Nikdy. Niektorí alkoholici dokážu prestať. Proste padnú na dno a rozhodnú sa. No a ak to nezvládnete, čo je vlastne dosť normálne, tak potom sa dá konzultovať psychiater. Existujú aj lieky, ktoré pomôžu málinko zmierniť túžbu naliať si.

  Nebude to ľahké, na to sa asi musíte pripraviť. Ako je to vo vzťahu k problémom ktoré máte, že trpíte sociálnou fóbiou, to sa treba asi poradiť s lekárom. Lebo terapia zvyčajne býva aj skupinová a to sa vám nemusí páčiť. Takže možno by stálo za úvahu zabiť aj túto muchu a pokúsiť sa niečo spraviť aj s tou fóbiou. Aj to sa dá niekedy značne ovplyvniť.

 321. Rado 24. septembra 2012

  Ahoj Miro.

  “””Vy skúste proste prestať. Aj bez liečby. Ako to zvládnete?Ak budete len trpieť ale bez nejakých fyzických ťažkostí, tak môžete skúsiť základný záver terapie – už ani kvapku. Nikdy. Niektorí alkoholici dokážu prestať. Proste padnú na dno a rozhodnú sa. No a ak to nezvládnete, čo je vlastne dosť normálne, tak potom sa dá konzultovať psychiater. Existujú aj lieky, ktoré pomôžu málinko zmierniť túžbu naliať si.”””

  No aby som sa priznal, takto to u mňa ide cca nejaké dva roky. Zasa každý deň flašu nestiahnem, dajme tomu v priemere ob deň. Niekedy sa držím aj tri štyri dni bez fľašky, niekedy potiahnem aj 5 dní s pol litrom každý deň. Nie som na tom zasa až tak zle, ale určite pociťujem závislosť na alkohole a uvedomujem si to. Zatiaľ mám ešte celkom triezvy úsudok sám nad sebou. Ale určite viem, že bez odbornej pomoci to nezvládnem :/

  No a čo sa týka môjho problému so soc. fóbiou, tak asi to bol môj “spúštač” problému s alkoholom… Nejaké skupinové terapie by som určite zvládol, veď by sme tam boli asi všetci po kope s tým istým problémom :D

  Každopádne idem to riešiť. Miro, ďakujem za promptné odpovede. Dosť mi to pomohlo, aj keď Tvoje odpovede neboli konkrétne, ale zasa som sa troška osmelil.

 322. Miro 24. septembra 2012

  Rado konkrétne sa nedá odpovedať, to je na dlho a niekedy najlepšie odpovede vie ten, kto sa pýta, len ich treba z neho vymámiť. O to sa tak trocha pokúšam a vidím, že na to idete lepšie, než som dúfal. Tak skúsim ešte jednu radu. Existuje aj skupina anonymných alkoholikov. Stretávajú sa po celom slovensku a je to niekedy mimoriadne inšpiratívne. Zvážte návštevu. Alebo si prejdite nejaké ich materiály, oplatí sa. Len si v duchu odfiltrujte tie náboženské výkriky, je to prevzaté z USA a tam je skoro všade treba strčiť niečo také. Čítajte to, nie je to o žiadnej viere aj keď tam také slová, žiaľ, padajú. Držím palce, ak ešte nemusíte piť denne tak ste celkom fajn, možno niektorá skoršia fáza. Tam sa ľahšie aj prestáva aj menej následkov to zanechá. Obavy z ľudí určite môžu akcelerovať aj alkoholizmus, ak sa cítite neistý, osamelý tak alkohol na prvý pohľad vyzerá ako dobrý liek. Žiaľ, nie je.

 323. Lucia 9. októbra 2012

  Dobrý deň…. moja mamka pije už dlhýh 16 rokov..Najprv začala skryto, lebo sa rozviedla s manželom, potom zomrel jej rodičia, ktorí žili u nás v rodinnom dome a finančne ju podporovali. Ostala s troma deťmi. Najstaršia sestra si to všimla ako prvá, ja ako najmladšia som také veci akosi nechápala. Všetko bolo v poriadku do chvíle, kým sa sestra nevidala a odišla z domu. To už bol dôvod, prečo začala zas…Vraj už jej odišla jedna dcéera, odíde syn, odídem ja. Uplny blud, len aby bol dôvod. Dostali sme ju k psychiatrovi, no nepomohlo, brala lieky, na ktoré tajne pila alkohol, dostavala triašky, zvracala, koktala, boli s nou horšie problemy. Skrývala účty, bola na nás uvalená exekúcia, bolo to strašné. Dostali sme ju na liečenie, kde bola necelé 3 mesiace a doma bola “čistá” asi iba 3 týždne. Skutočne krásne tri týždne. Znova začali dôvody…nemá rada svoju prácu, deti jej dospievaju, každý máme svoje…Ja ako najmladšia som ostala doma,ale nevládzem. Kazí to môj vzťah s priateľom, moju výplatu dávam na samé šeky a jej dlžoby, nestíham kontrolovať prázdne miesta, kde nachádzam fľaše a keďže sme z dediny, každý o každom vie, takže som denno denne v strede narážok, výsmechov či upozornení kde a s kým vypila. Neviem, čo mám robiť, chcem mať svoj život, bez tohto všetkého, ale neviem, ako ďalej. Prosím, pomôžte mi, lebo mám pocit, že sa zbláznim ja pri nej…. :-((((

 324. Miro 9. októbra 2012

  Lucia ak to vyzerá nepriechodné, tak asi by stálo za úvahu osamostatniť sa, či už dohodnúť, alebo odsťahovať sa. Inak poradiť v takýchto veciach je ťažké.

 325. Timča 27. októbra 2012

  Tak zasa som tu ja, Síce trocha oneskorene ale dakujem pekne za odpoved. S mojím otcom to išlo odkedy bol za ním jeho otec oveľa lepšie snažil sa prestať piť bolo to na nom vidieť, asi 2 týždne nepil ale nezvaládol to. Pretože on to má ako drogu proste to potrebuje…Ked začal zase piť nerobil žiadne cirkusy vôbec proste si hore otvoril fľašu piva(5 fliaš piva)a išiel spať. Ale tentoraz po 2 mesiacoch je zase takí aký bol.. Dnes som chcela isť upratovať pretože moja mamka išla pracovne do Prešova ale nevišlo mi to proste si otvoril pivo začal na mňa rozprávať tresol ma po hlave že mu na to neodpovedám a ja som sa zatvorila do izby a bojím sa z nej momentálne vyjsť :D viem že to nieje vtipné ale už nevládzem plakať no, potrebujem poradiť aspoň ako sa s ním mám rozprávať aby mi dal pokoj alebo niečo také, ja už neviem ani rozumne uvažovať, niekedy rozmýšľam nad takými vecami ,ktoré by som nikdy z úst nevypustila, som kresťanka a rozhodla som sa že sa budem za nho každí večer modliť dúfam že aspoň to pomôže….

 326. Miro 27. októbra 2012

  Timča dnes je aj počasie pochmúrne a ešte takýto zážitok musíte riešiť. Každá rada dobrá. Často si spomínam na vetu z učebnice matrimoniopatológie kde stojí “pohovor s opitým klientom nemá zmysel”. Inými slovami ak je niekto pod vplyvom tak nemá cenu s ním hovoriť. Takže to že ste zmizli zo scény je asi dobrý nápad. Najlepšie je nerozprávať sa s ním, čo bude asi ťažké, lebo podnapití ľudia sa radi zhovárajú. Ak by to malo zaváňať konfliktom, možno by bolo dobré keby ste mohli z bytu vypadnúť celkom. Ak máte kam.

  To modlenie… Hmm. Modlenie je rituál zviazaný s vierou. Keď ste veriaca tak motlidba vám určite môže priniesť pocit úľavy a nádeje. Obávam sa však, že jej “účinok” v zmysle vplyvu na pitie niekoho iného bude nulový.

 327. milenka 31. októbra 2012

  Moj otec je tazky alkoholik,ked raz zacne pit trva to aj tri tyzdne a vyzera to asi takto: pije vodku a zapija ju energetickym napojom,prvy tyzden to zvlada ako tak,ale dalsi tyzden pije zalieva energetakom a pri posteli ma vedro do ktoreho to ned vyvrati. Ale treti tyzden ma take stavy ze sa boji ze vytriezvie tak dolieva a vyvrati.Bojim sa lebo uz mu sem tam ale stale castejsie prepne,ma vypadky pamete a hovori z cesty-poradte mi ako mu pomoct a ako ho dostat na liecenie bez toho aby to podpisal. dakujem

 328. Miro 31. októbra 2012

  milenka obávam sa, že bez jeho súhlasu to hlavne nemá zmysel dať ho na liečenie.

 329. ita 4. januára 2013

  Mám priateľa, s ktorým som už dva roky. Pije už od začiatku nášho vzťahu. Pije každý deň, nie veľmi veľa, ale je pravda, že už veľa rokov. Minulý rok bol mesiac v nemocnici kvoli alkoholu, na psychiatrii. Vydržalo mu to len asi týždeň. V minulosti bol už 2x na liečení na Prednej hore. Najviac vydržal nepiť asi rok. Keď má veľa vypité, tak je agresívny, ničí veci, vyhráža sa mi, citovo ma vydiera, robí mi problémy v práci. Je žiarlivý, chce byť stále so mnou, neustále sa hádame.
  Nevieme sa normálne porozprávať. Keď som sa s ním rozišla, stále mi vyvoláva, hľadá ma. Po mesiaci som sa s ním porozprávala. Na budúci týždeň má ísť do nemocnice, no neviem či sa budem vedieť k nemu správať pekne. Nemôžem zabudnuť na to, ako mi ubližoval, on to nevie pochopiť, že sa to nedá zabudnéť slovkom “prepač”. Som v napätí, v strachu.

 330. Miro 5. januára 2013

  ita ak je prítomná agresivita + žiarlivosť, ide o dosť nebezpečnú kombináciu, nedajte na žiadne rady ktoré vám môžeme na internete naslepo poskytnúť a poraďte sa s jeho lekárom, ktorý je so situáciou oboznámený.

 331. ita 5. januára 2013

  Ďakujem za radu. Skúsim, či mu liečenie nepomôže, a potom sa rozhodnem.

 332. ita 9. januára 2013

  Ozývam sa znovu. Priateľ na liečenie nanastúpil. Vymyslel si, že sa dal objednať, asi aby upokojil mňa aj svoju mamu.
  Odišla som od neho. Stále mi vyvoláva. Ja nezdvíham. V podobných situáciách som sa k nemu, či už o týždeň, alebo o dva vrátila. Hovorí mi, ako trpí. Asi neviem byť vytrvala, a trvať na svojom.

 333. Miro 9. januára 2013

  ita alkoholik vie čo má povedať, aby svoju obeť správne spracoval. Ak chce peniaze na chlast, nepovie že potrebuje na pivo, ale povie že nemá na jedlo… Nájdite si iného muža, rýchlo zistíte aké ľahké je prestať sa trápiť niekým, kto sa netrápi ani sám sebou.

 334. Anonym 10. januára 2013

  Mam problem. Minuly rok som nepil casto, pivo som si dal priemerne tak raz za tyzden a nemal som potrebu pit viac. No tento rok na silvestra som to trochu prehnal, vypil som 3piva a 2pohare sangrie(priblizne 7% alkoholu) a od nasledujuceho dna mam depresie, je mi zle, trasu sa mi ruky a na jedlo nemam vobec chut. Hrozne sa bojim, ze mam problem s alkoholom, neviem si to ani predstavit ze by som bol alkoholik. Poradte mi, ako som na tom? :-(

  A tiez by ma zaujimalo po akom case sa to zlepsi? Kedy uplne odpstupia fyzicke abstinecne priznaky? Je to uz viac ako tyzden a stale prebiehaju..moze byt ze z dovodu vypitia vacsieho mnozstva alkoholu sa mi natrvalo poskodila nervova sustava a ruky sa mi budu triast dozivotne?

  Dakujem

 335. Miro 10. januára 2013

  Anonym ak ste pil málo, tak po pár pivách určite nemôžete mať abstinenčné príznaky. Tie by boli ak ste pil denne, dlhodobo a viac. Z príznakov ktoré popisujete je ťažké odhadnúť o čo by mohlo ísť, určite odporúčam navštíviť lekára ten vám dá doplnkové otázky a zistí o čo ide.

 336. Anonym 10. januára 2013

  Dakujem za odpoved. Nebolo to po par pivach. Vypil som presne 3piva a 2 pohare sangrie za 2hodiny.

  Ale zaujimalo by ma ci tie fyzicke abstinencne priznaky do tyzdna zmiznu..alebo sa mi mozu triast ruky uz stale? :-(

 337. Miro 10. januára 2013

  Anonym nie som lekár. Ale liečení alkoholici sú bez trasenia a ak nepijú, sú v poriadku. Opakujem, nemyslím si že je to abstinenčný príznak.

 338. Anonym 15. januára 2013

  A tiez po 1 pive uz nepocitujem ziadne ucinky(nie ze by som to pil koli nim) ale trochu ma to desi. Niekedy to bolo uplne inak. Ak na nejaku dobu(1mesiac) budem uplne abstinovat a potom si dam 1pivo, zase sa ucinky prejavia a tolerancia na alkohol mi klesne? Lebo vravi sa, ze kto dlhsi cas nepije tak potom staci vypit mensie mnoztsvo a na cloveka to posobi ako keby vypil viac, je to pravda?

  Dakujem za odpoved.

 339. Miro 15. januára 2013

  Anonym vystihol ste to presne. Tolerancia nedovolí aby stačilo jedno pivo. No dva, alebo 3 pivá majú iný účinok, ako jedno. Aj na ne sa vytvorí tolerancia a potom je norma 4 až 6 a tak to ide ďalej. Žiaľ po mesiaci abstinencie to prvé pivo možno raz trocha zafunguje, ale budovanie tolerancie pôjde o niečo rýchlejšie. Človek s dlhoročnou závisloťou po pár rokoch abstinencie často po prvom poháriku “skočí” rovno tam, kde bol predtým. Telo už reaguje na alkohol inak, ako telo zdravého človeka.

 340. tomas jedno 28. januára 2013

  Ahoj nepijem kazdy den, ale ak pijem tak nepoznam mieru. Som potom agresivny vulgarny a vsetko kolo toho, uz sa mi aj priatelia vyhybaju radsej… Neviem je to nejaky stupen alkoholizmu? Nechyba mi to ale ked pijem tak pijem v domacnosti vsetko rozbijam ked dojdem z baru. Poradte mi co robit

 341. Miro 28. januára 2013

  tomas v týchto problémoch môže poradiť kompetentne psychiater. Alebo navštívte anonymných alkoholikov. Nie je dôležité pomenovať o aký stav ide, či to je alkoholizmus, ale je jasné, že alkohol vám dáva vlastnosti, ktoré pre vás nie sú výhodné. stálo by za úvahu vyhnúť sa mu.

 342. Lucia 30. januára 2013

  Zdravim,
  Máme problém a nevieme čo s tým. Mám priateľa,kt. má matku alkoholičku bola už viackrát na liečení no vždy sa k pitiu vrátila.Po poslednom liečení kt. mala súdnym príkazom sa to o čosi zlepšilo a aj keď priateľ má všetky jej peniaze, vidíme že pije. Chceme odísť do zahraničia no samú ju doma nehať nesmieme. Existujú liečenia alebo nejaké zariadenia, kde by sme ju mohli dať aj na dlhšiu dobu?
  Ďakujem za odpoveď

 343. Miro 31. januára 2013

  Lucia neviem či existuje miesto kde sa dá “zbaviť” problémového človeka. Možno poradí niekto iný.

 344. jana 16. februára 2013

  Dobry den, po precitani x pribehov, som sa rozhodla pridat tu aj ten svoj.
  Mam otca alkoholika ktory pije uz od mojho detstva no pokial si pamatam, teda myslim ze niekedy som to asi az tak nevnimala ze je to naozaj take hrozne, no posledne roky to uz proste nemozem vydrzat. Otec ktory neprisieva na domacnost, castejsie opity ako triezvy je hned po naliati agresivny, vykrykuje vulgarne slova po mame (dokonca aj po mne) a nic si nechce absolutne priznat. Nie len v oblasti pitia. Pri kazdom rozhovore krici, nedokaze normalne komunikovat. Ti ktory byvaju na sidlisku v byte asi vedia ako sa za nho hanbim. Rodicia sa nedavno rozviedli, no stale byvaju spolu, mamka nic neriesi lebo si mysli ze je bezmocna. (co aj v presviedcani otca aby sa uvedomil je, tak ako cela rodina) Byt maju na poli, no otec z neho odist nechce (aj ked po nociach nespava doma) a taktiez nechce ( a ani nema z coho) vyplatit matku. Mama nema financie aby sme nasli nieco ine, jej plan je taky ze by sme vyplatili otca a zobrala hypoteku a zrekonstruovali nas byt, no tento plan sa neda realizovat pokial je otec stale tu (ja som este student a moje brigadnicke finanie su tiez minimalne) ja pojdem onedlho studovat na vysku no je mi luto zdrhnut na intrak a nechat v tomto mamu samu. Je nejaka moznost ako dostat otca z bytu prec?? Za kazdu radu dakujem.

 345. Miro 16. februára 2013

  jana či je šanca to by mohol posúdiť právnik po preskúmaní faktov. Osobne si myslím, že skôr nie, pretože ak je spoluvlastníkom bytu tak ako ho vykopnúť z vlastného? Takže lepšie bude zamerať sa na odpútanie sa od neho, žiť na internáte, rýchlo sa postaviť na vlastné nohy. To, že necháte matku v situácii je v poriadku. Je dospelá. Tak isto aj vy. Máte svoj život a nie ste povinná obetovať ho niekomu, kto si neváži ani sám seba a zrejme nie je ochotný meniť sa, liečiť, nepiť.

 346. Zúfalá 21. februára 2013

  Oboch rodičov mám alkoholikov, otec s nami už našťastie nebýva.Ďakujem za túto stránku, už mám približnú predstavu, aké kroky podniknem. Je však naozaj škoda, že je potrebný osobný súhlas alkoholika na jeho liečenie. Vždy trpí najviac rodina a keby sme ho “odložili” niekam, aspoň by sa eliminovali škody, ktoré napácha. Aj ja mám skúsenosti s dražobníkmi :) :( Mám 25 rokov (za môj život mama nepila len 5 rokov),tiež som pred tým ušla na výšku na opačný koniec republiky, ale vždy keď som sa vrátila domov, tak mi niečo zmizlo, mama bola ožratá a sviatky boli peklom. Hocikedy som sa do bytu ani nedostala, lebo ma vymkla. Navyše si našla kamarátov z mokrej štvrte, ktorých u nás prespávala, v celom byte bol smrad a hnus až kým sme oň neprišli. To sa stalo, keď som dokončila školu, momentálne bývame na inom mieste, vrátila som sa, lebo sa chcem postarať o sestru, ktorú má mama v starostlivosti… Takže bude ešte veselo…

 347. Dano 24. apríla 2013

  Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu. Ide o matku alkoholičku. Pije asi tak 5 či 6 rokov. Začala piť po smrti manžela. Je vo fáze keď sa asi kazdy druhy, tretí deň musi opiť. Samozrejme postupne sa tieto intervaly pitia a nepitia len skracuju. Pije vrdý alkohol. Nepomohlo dohovaranie,výčitky… Sme už zúfalí. Ked je opitá, tak na druhý deň si doslova nepamätá čo sa dialo, čo robila v čase opitosti. Moja otázka, ale je ako ju PRINÚTIŤ ísť na protialkoholicke liečenie. Môže jej to nariadiť psychiater ? Alebo musí len ona sama chcieť? Pomohlo by takemuto človeku konfrontovať ho napr. nahravkou v mobile,aby sa sama videla aka je spitá a aby sme jej dokázali, že už je na tom naozaj zle. A aby si to aj ona konečne uvedomila a hlavne priznala. V jednotlivých príspevkoch som sa dočítal, že doba liečenia je asi 10 týždňov. Dobu liečenia určí až lekár v liečebni podľa stavu pacienta? Môže klient liečebni prerušiť liečenie, nie je možnosť ako mu v tom zabrániť?
  Ďakujem.

 348. Miro 24. apríla 2013

  Dano obávam sa, že nemáte v rukách žiadne nástroje na to, aby prestal piť. Môžete sa poradiť s psychiatrom, ako ďalej. Ale nútenie do liečby nemá zmysel.

 349. Lucia 8. júla 2013

  Dobrý den.Chcela by som sa spytat,ako postupovat v prípade ak si alkoholik (zivnostnik)neplatí žiadne zdravotne poistenie.potrebuje okamzite liečenie.Je jediná možnosť to,ze si to zaplatí sam,resp. mu to zaplati rodina?alebo sú aj iné možnosti.Lekar mu odporúča okamžite liečenie.V prípade,ze si liečenie musí zaplatiť “sam” viete mi približne poradiť o akú čiastku by asi tak išlo (3-mesacne liecenie pobytovou formou)????pripadne kde môžem zistiť bližšie info???dakujem.lucia

 350. Miro 9. júla 2013

  Lucia liečenie hradí poisťovňa pokiaľ viem. Ak si to nehradí, neviem poradiť, ako postupovať.

 351. Matúš 9. augusta 2013

  pekný deň, môj otec je alkoholik ja mám 14 rokov ale s mamou už nevieme čo máme robiť. jeden čas pil, potom skončil v nemocnici a potom nepil 2 mesiace. ale teraz znova začal a ja už fakt neviem čo mám robiť. na protialkoholické liečenie ísť nechce a sám si nevie priznať, že alkoholikom je Ďakujem za radu……

 352. Miro 9. augusta 2013

  Matúš je veľmi ťažké niečo radiť. Je to matka, ktorá by sa mala rozhodnúť a postarať sa o to. Žiaľ často nie je tak jednoduché niečo zmeniť. Ak nevie pomôcť ona, skúste sa poradiť s psychológom. Niekedy je pomoc zvonka prospešná.

 353. Milan 26. augusta 2013

  Matúš, myslím si, že by si mohol vyskúšať to, čo skúsili na mne, ale nezaručujem, že to pôjde aj u Tvojho otca. Mňa moje deti začali ignorovať, bývalá manželka si zapisovala do kalendára červenou fixkou výkričníky, podľa toho koľko som mal vypité.To znamená od jedného až po päť. No a keď som sa pozrel do kalendára, bol skoro celý červený a to ma prinútilo začať premýšľať, aby som niečo zo sebou začal robiť. Hlavne tá ignorácia mi veľmi vadila.

 354. Miro 26. augusta 2013

  Milan tie výkričníky sú veľmi dobrý nápad. Tvrdé zistenie, ale môže fungovať.

 355. nestastny 25. septembra 2013

  ahojte mam 18 rokov a pijavam coraz pravidelnejsie neviem to kontrolovat ked je vacsia oslava spijem sa až tak ze nevladzem ani sediet na stolicke nemam si dokonca problem vypit uz ani v skole na verejnosti a dokonca ani na v autobuse poradte co robit?

 356. Miro 25. septembra 2013

  nestastny požiadať o pomoc, ak to sám nezvládnete zastaviť. A rýchlo, lebo čím neskôr, tým to bude horšie.

 357. nestastny 25. septembra 2013

  Miro skusal som bol som na psychiatrii mesiac myslel som si ze to definitivne skoncim ze po navrate si najdem dievca ze budem zit inac ale vsetko to boli len iluzie ktore po 2 tyžnoch a teraz stracam pomaly aj blizkych som cim dalej nervoznejsi a este cez tyzden nejako vydrzim ale cez vikend som tam kde som bol predtym a cez prazdniny je to dennodenne ja neviem rozmyslal som o prednej hore ale ked pred tyzdnom som mal tu cest vidiet ako to jednemu chlapikovy co tam bol po stvormesacnej abstinencii nepomohlo

 358. Miro 25. septembra 2013

  nestastny to čo píšete ukazuje, že máte náhľad na to, že ste v problémoch. To je dobre, pretože niekto si neprizná ani to. Takto nadiaľku vám cez internet neporadí nikto, tobôž nie ja :-) ale skúsim aspoň blsekovo:

  ak viete nájsť trpezlivosť, prečítajte si čo najviac materiálu o alkoholizme, aby ste mali jasno, aké fázy tam sú, aké druhy alkoholizmu sú, aké problémy to prináša a podobne. Tieto informácie je dobré vedieť.

  Potrebujete asi podporu – neviem čomu sa venujete. Koníček, “dobrá” partia, šport, niečo čo by vás bavilo. Ničo čo ak budete robiť vám zníži myšlienky na to dať si znova.

  Môže stáť za úvahu stretnutie AA, životné príbehy ľudí, čo si tak už pokazili život sú inšpiratívne a môžu pomôcť prehodnotiť aj vlastné postoje.

  Ak nič nepomáha, požiadajte psychológa / psychiatra o pomoc. Môže sa uvažovať aj o normálnom protialkoholickom liečení, aj ambulantnom.

  Ste mladý človek a veľa sa v tomto období učíte. Neviem, či je to reálne, ale ideálne by bolo mať niekoho, kto vás povedie, podporí, nazýva sa to aj mentor. Ak v okolí nikto taký nie je, potom by mohol aj psychológ (tu už možno nie psychiater) aspoň čiastočne nahradiť túto rolu.

  Ak je trvalý problém s túžbou, tech chuťou vypiť si, poraďte sa s lekárom či by sa nedalo uvažovať o terapeutickom ovplyvnení, niektoré lieky mierne túto túžbu môžu znížiť. (Anglicky sa to volá craving tá túžba) Nie vždy sú vhodné také lieky. Musí posúdiť lekár.

  Asi najhoršia správa je tá, že úspech = už nikdy ani kvapku. Žiaľ, nie je možné čiastočné riešenie, že by ste trebárs niekedy mohlo piť menej, alebo s mierou. Ak je v hre alkoholizmus, tak je trvalá abstinencia absolútne nutná, pretože aj po rokoch abstinencie človeka prvé poháriky obratom dostanú tam kde skončil.

  Asi som vás príliš nepotešil ani nepomohol. Tak, ako niekto je na celý život diabetik, astmatik, alebo človek čo ľahko priberie, aj vy máte vážny problém. Z toho čo píšete máte aj chuť s tým niečo spraviť. Prajem vám, nech sa podarí. Toto si musíte ujasniť len sám, v tom vám žiadna partnerka nepomôže.

 359. nestastny 26. septembra 2013

  Miro dakujem za rady skusim nieco a za par dni napisem ako som nasledujuci tyzden obstal

 360. Miro 26. septembra 2013

  Držím palce.

 361. nestastny 30. septembra 2013

  Miro tak som skusil nepit cez vikend aj ked som neodolal pohariku neopil som sa ale i tak myslim si ze som sklamal nielen seba ale aj jednu osobu na ktorej mi zalezi moju dobru kamosku ktora mi poradila skusit s tym nieco robit lebo bude zle nedobre ja neviem poradte mi mam prestat chodit uplne z tou partiou von a sediet doma alebo chodit ale aj ich presvedcit aby predomnou nepili?

 362. Miro 30. septembra 2013

  nestastny ak ste sa neopil, je to veľmi dobrá správa a rozhodne si to zaslúži uznanie! Prosím, nekárajte sa kritikou, že “ste sa sklamal”. Áno, lepšie je nepiť ak pitie je rizikové, ale tiež je lepšie dať si normálne množstvo alkoholu a nie opiť sa.

  Ak existuje partia, ktorá chodí nasávať, potom je veľmi dobrým nápadom sa im vyhnúť. Buď ich vedie niekto kto je alkoholik a vždy ich zláka, alebo je to skupinka opilcov. Ani jedno vám nedáva nejaké veľké perspektívy do budúcnosti. Kamaráti z mokrej štvrte mávajú spravidla málo čo zaujímavé povedať, nič užitočné nerobia a tak ostáva s nimi len popíjať. Uznávam, môže to byť príjamné. Ale do života to človeku veľa nedá. Ak ste schopný ešte to zmeniť, potom to spravte.

  Človek je zvyčajne podobný tým ľuďom, s ktorými sa často stretáva. Aký život chcete žiť? Úspešný a zaujímavý? Alebo po krčmách a pred televízorom? Voľbu máte v rukách.

  Je super ak máte niekoho, kto vám pomôže a podporí vás v nepití, taká kamarátka vám reálne môže pomôcť zmeniť život k lepšiemu.

  Skúste partii navrhnúť, že alkohol nie je dobrý nápad. Uvidíte, ako odmietavo vás odsúdia. Možno to vezmú, možno nie. Ak ale chcú piť, verte, že nie sú pre vás ničím mimoriadnym. Podobných kamošov nájdete aj pred každým Kauflandom niekoľko.

 363. nestastny 30. septembra 2013

  Miro lenze keby to boli nejaky mestsky vagabundi lenze vsetci su z dediny tak ako ja je to pravda ze som z vychodu polovicka z nich chodi do prace a polovica do skoly ale akokeby sme si zvykli popijat kazdy vikend a stane sa aj cez tyzden lenze ja som uplne iny oni vedia kedy maju dost ale ja mieru nemam tu sobotu som vypil len trochu lebo dosiel chlast ale kebyze sa zohnal dalsi domov triezvy neidem

 364. Miro 30. septembra 2013

  nestastny potom je o dôvod viac dať si úplný zákaz pitia. Pozrite si trebárs komentáre od Milana https://zachytka.sk/co-robit-ak-mate-problem-s-alkoholom/#comment-27240

 365. nestastny 1. októbra 2013

  Miro to je fakt pravda že tu u nas v Prešove take nieco ako zraz AA funguje? Lebo ja chodim do Prešova do školy.Viete mozno skupina ludi by mi vedela nejako pomoct

 366. Miro 1. októbra 2013

  Zdá sa že áno. Jarkova ul 77, Katolícky kruh, piatok 17,00 hod. Prešov, GPS 48.997739,21.237946 neplašte sa tým cirkevným obalom. Nie je to cirkev ani sekta.

 367. nestastny 1. októbra 2013

  Miro dakujem za informaciu

 368. Milan 15. októbra 2013

  Ahoj nestastny:))Presne ako Ti Mirko poradil….AA fungujeme normalka v Prešove.Tak ako Ti napísal všetko sedí.
  Kľudne pozbieraj odvahu-nie je sa čoho báť a príd medzi nás.Vojdeš do Duchnovičovho divadla a na nádvoríčku do ľava sú sklenene dvere a za nimi jedáleň-tam sa stretávame…Hodinku cca. trvá stretko máme aj poučnú literatúru o alkoholisme a AA .Neboj nie sme sekta a dokonca som skor neveriaci,ale vítany je každý kto ozaj chce žiť triezvy život…Mne osobne to s AA funguje a som hrdý,že som členom A-čkarov a sedem mesiacov som úplne čistý bez kvapôčky:) Tak na skoré videnie:))

 369. miriama 23. októbra 2013

  vela vo vasich clankoch citam, ale nikde v podstate to ze neikto sa vyliecil, moja mam pije roky, bola dva krat na lieceni, ale pokazde sa k tomu vratila. trpime cela rodina otec sa uz chce s nou roziest pretoze ak nepije vydrzi tak tyzden a potom zas do deliria sebevrazedne sklony su na tyzdenom poriadku. ak sme jej navrhli opat iecenie ze uz sa to neda ze rok stale to iste dokolecka a len sa bojime ze prideme domov a uz tu nebude nas naozaj trapia a nevladzeme, razne zamieta ze to radsej umre ako by mala ist na liecenie , stale tvrdi ano mam problem ale liecit sa nejdem ja to zvladnem sama, ale to je hlupost uz neviem co s nou, vcera prisiel otec domov a ona nie nie nepila som otec jej dal fuknut a 2,5 promile ved to neije normlane, ked nepije je to uzasna mam ale ked si da tak klame stale nevie co hovori je agresivna .. pomozte

 370. Miro 23. októbra 2013

  miriama je relatívne nízka úspešnosť liečby alkoholizmu aj preto, že to ani nie je tak celkom liečba, skôr nácvik a presvedčenie pacienta že treba prestať piť. Alkoholik ale piť chce a s chcením zatiaľ nikto nič nevie robiť. Chvíľu po liečení vydrží veľa ľudí, ale doživotne len málo.

 371. Rasťo 5. novembra 2013

  Caute,, 13.9. 2013 som ukončil protialkoholické liečenie v Sučanoch,, denne som vypil 0.7 l tvrdého alkoholu,cca pol roka,, pred tým menej,, ráno muselo byť vždy minimálne 1.5 dcl tvrdého aby ma prestalo triasť,, po zhruba 3 hodinách som opäť musel doplniť alkohol, a takto to šlo celé dni a celé noci,, motorika v prdeli,, sem-tam halucinácie, triašky, poty,, schovával som si alkohol všade, stávalo sa že som ho potom nevedel nájsť a bol som nervozny, málo som jedol, skoro vôbec som nespal, bol som spuchnutý, raz som mal epi záchvat, rozhodol som sa pre liečenie, celý prvý týždeň ma tam museli krmiť sestričky,plus detox samozrejme, pečeňové testy vysoké,, mesiac a pol do mňa pchali diazepam a vitamíny na pečeň, pak mi naordinovali tiapridal, ten som bral donedávna,, inak teraz sa mám lepšie,, ešte som nevypil ani kvapku i kedˇ chuť je strašne obrovská,, mám brať camprall po dobu jedného roku,,beriem, i ked neviem či má až taký účinok, skôr je to o svojej vôli nepiť,,snažím sa a zatiaľ i držím,, za pokus to stojí myslím si, že každému,, kamaráti a tí čo ma poznajú mi držia palce a povzbudzujú, žiadne výsmešky som zatiaľ nemal,, je to obrovská podpora,,základ je uvedomiť si, že ste fakt závislý plus zdr. problémy a netreba čakať, bo to môže byť len a len horšie,, vyplňaný čas na liečení padol vhod, treba byť na celý deň zamestnaný terapiami,/doma nejakou inou neustálou činnosťou/,,len tak nečinne ležať na posteli a nudiť sa absolútne nemá význam, pre ostatných alkoholikov: pekne tam len chodte, nie je to hanba, a bude vám určite lepšie,, kedˇ som to zvládol ja, zvládnete to i vy..

 372. Lubika 9. decembra 2013

  moj priatel bol u lekara a chcel ist na liečenie ale tam mu povedali ze neni spusobili na liečenie ze proste neni take alkoholik ze by musel mat liečenie ale ja sem si ista ze ma klamal poznam ho a viem ze je zavisli na alkohole poradte prosim

 373. Miro 9. decembra 2013

  Lubika ak svojmu priateľovi nedôverujete a mysíte si, že vám klame, tak na to nie je asi žiadna rada. azda len tá, že sa podľa toho zariaďte. ak niekomu nedôverujete, načo sa ním zaoberáte?

 374. icok 15. decembra 2013

  Ahojte
  moja manželka je alkoholička, najhoršie na tom je, že si to nechce priznať. je dlhodobo liečená na depresie .Bola už viackrát hospitalizovaná v Pezinku. Po liečení je pár mesiacov pokoj, ale potom sa to začne od znovu. Vždy si nájde nejaký dôvod a začne . Najviac tvrdí, že to vyvolané depresiami a zážitkami z detstva . Vydrží nepiť ,tak 3 týždne, potom pije do nemoty 4 až 5 dní. Nič si potom nepamatá, v poslednom čase aj agresívna. Narobila už veľa problémov. Nechcem ju v tom nechat, mám ju stále rád.Momentálne je v nemocnici po privolaní sanitky. previezli ju znovu do Pezinku. Ja si myslím,že na zlé oddelenie liečenie depresie. ako ju mám presvedčiť, že má veľký problém s alkoholom a z toho depresie. Neviem ako ďalej som z toho zúfali, sme spolu 23 rokov. všetko sa nedá napísať, ale aspoň sa som podelil o trápenie.

 375. Miro 16. decembra 2013

  icok je to ťažká situácia. Niekedy sa nedá ovplyvniť druhých, aby robili to čo chceme my. Odporúčam vám obráťte sa na skupinu al anon, kde nájdete podporu a veľa podpory.

 376. Lea 24. januára 2014

  Dobry neskory vecer.Moj Otec je alkoholik a uz pretiekol hrniec.Trva to uz par rokov ale stale to prestalo .pil nepil dokazal nepit aj 3 mesiace a potom zasa zacal.Ja zijem uz dlhe roky v zahranici ja nevidim co sa deje ale ked domou telefonujem tak pocujem uz na hlase ze pil nie sice stale ale dost casto.Okrem toho ked som doma tak je to ok..Brat je doma a ten mi len pise a voa ze zasa a zasa je opity.uz bol vela krat privezeny polcaktmi alebo rovno do nemocnice. nakoniec dnes ho dokonca iektopriniesol domou a stihol ho aj vykradnut. uz nevieme ak ho donut aby sa zobudil a isiel sa liecit.Chapem ze je sam ale ved v zivote clovek musi mat niejake ciele alebo ho musi nieco bavit.Prosim vas pomozte ako ho dostat sa liecic.Dokazala by som este pisat je to na dlho.prosim vas pomozte!!!!!!!

 377. Miro 24. januára 2014

  Lea obávam sa, že nie je spôsob, ako ho donútiť aby sa rozhodol nepiť a požiadal o pomoc. Ak si nedá poradiť, snažte sa žiť si svoj život a jeho nechajte nech si žije svoj.

 378. Ľubomíra 11. februára 2014

  Ahojte
  mam tiez problem s manzelom a poprosila by som o radu uz neviem co ma robit.S nim je to take komplikovane ked sme niekde v spolocnosti napr.na nejakej rod.oslave tak sa niekedy opije tak ze riadna hamba potom ho vykricim ze je dospely a ma rodinu nech sa uvedomi a na inej oslave odola.no ale najvecsi problem je to ze pije potajomky.Hocikedy na nom vidim ze ma vypite no on tvrdi ze nie uz zacal poijat aj v robote a preto mu dali ultimatum bud prestane alebo ho vyhodia slubil mne aj sefovi ze s tim konci no ked bol v robote mne tvrdil ze je vsetko v poriadku no ked som s nim sla za sefom vsetko som sa dozvedela ze zas tam pil sef mu povedal ze nech sa da liecit alebo sa zatne a prestane zoberie ho naspet.No ja som to psychycky nezvladla a usla som z domu ku svagrinejtam som bola dva dni aby som sa troku odreagovala a poradila.Ked so prisla domov povedala som muzovi ze bud sa da liecit alebo nech zajde ku psychologovi proste nech s tym konci alebo si moze zbalit veci a oddist.On mi povedal ze stim skonci ale sam ze od sa nebude liecit,,no aj mu neverim uz to skusal a nevislo to stale ho presviecam aspon o tom psychologovi ze nech mu aspon on poradi(lebo ked sa ho spitam preco pije potajomky a sam tak povie ze nevie) a ze o tom nemusi nik vediet no zatial beznadejne no je doma uz 4dni a zatial bez alkoholu ale neviem dokedy to vydrzi…………….

 379. KATARíNA 27. februára 2014

  Dobrý den.moj oco pije a to velmi a zlých kamarátov co taktiež pijú.Aja sa chcem spytat ci sa platí aj druhý pobyt protialkoholickeho liecenia jedno už absolvoval ale márne.Na to druhe mu pomôžeme íst ale viem je to nanom iba nanom ako to dopadne dakujem.

 380. Ema 5. marca 2014

  Dobrý deň,

  dúfam, že píšem správne o pomoc a poradenie pri problémoch s alkoholikom. Iný kontakt som bohužiaľ nenašla. Máme v rodine alkoholika, môj krstny (mamkin brat) má 44 rokov a prišiel už o všetko, žena ho vyhodila z domu pre jeho alkoholizmus, tým strastil aj deti a strechu nad hlavou. Moja mamka, ako jeho sestra mu už 2hý rok platí podnájom 200 eur mesačne, lebo bez nej by nemal ani na stravu. Ide o človeka ktorý je nezamestnaný a zamestnanie si ani nehľadá. Krstný nie je taký alkoholik ktorý by celé dni sedel v krčme. Ide skôr o viactýždnové týždňové,mesačne, niekedy aj dvojmesačne prestávky kedy nepije…a potom keď to začne, tak sa týždeň opíja do až bezvedomia…stále ho niekto nájdne a odvezie na psychiatriu kde si ho nechajú 3 týždne a potom ho prepustia a kolotoč je späť. Mesiac nepije…začne…psychiatria….atď. Pred troma mesiacmi, keď mal opäť ,,svoje dni” kedy týždeň pil, mal samovražedné sklony a halucinácie.Viedel že po ňho prišli ,,čerti,, a že ho držia, nechcú ho pustiť a ťahajú ho niekde do kostola, kde je preňho pripravená rakva. Mysleli sme, že okrem alkoholu už berie aj niečo iné, ale hneď v ten večer čo sa to udialo sa dostal na psychiatriu a tam mu nebol v krvi zistený ani alkohol ani drogy. Išlo ževraj o abstitenčné príznaky, ktoré trvali tak 3 dni, potom halucinácie prestali. Teraz momentálne riešime opäť problém s krsným, opäť je na psychtiatrií s tým, že tento krát ho žena u ktorej bol v podnájme, vyhodila z bytu, že sa tam už nesmie vrátiť. Tým pádom nemá kám isť po 3 tyždnoch keď ho pustia. Chcela som sa poradiť, čo by ste nam odporúčali. Nechať ho úplne spadnúť aby išiel na ulicu? Veľmi by sme chceli aby išiel na nejaké dlhodobé liečenie, on však o tom nechce ani počuť. Sme ochotný mu aj všetko zaplatiť, len on nevyvíja nijakú snahu zmeniť to čo je. Stále sľubuje,že sa to už nebude opakovať, že to bolo posledný krát…sú to však len prázdne slová. Nevidím už ale riešenie nachádzať ďalší podnájom aby sme všeky stresy a problémy riešili o mesiac znovu. Prosím, napíšte nám svoj názor…Mamka ho nechce nechať ísť na ulicu, predsa to je jej brat…radšej mu chce platiť podnájom aby mal teplo a jedlo…čo sa dá chápať, ale neviem, či tým nerobí celú situáciu ešte horšiu. Nieje predsa normálne aby sa 44 ročný chlap vo všetkom spoliehal na svoju sestru…
  Ešte raz, dúfam že píšem správne. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný večer prajem.

 381. Miro 5. marca 2014

  Ema je to tak trocha folklór. Máme tu chlapa, ktorý je absolútne nezodpovedný, robí si čo chce a existenčne ohrozuje seba aj okolie. Nedá si poradiť, nedá sa s ním dohodnúť. Čo chce on? Piť.

  Máme tu nejakých príbuzných, ktorí mu chcú pomôcť v dobrej viere, že teplo a pomoc je záchrana. Čo chcú oni? Aby nepil.

  Takže tu máme klasický konflikt záujmov. Kto vyhrá? Vždy alkoholik, lebo nemáte v moci mu v tom zabrániť.

  A čo to celé udržiava v chode? Spoluzávislosť. Odporúčam prečítajte si o tom niečo, alebo navštívte al anon.

 382. Zuzana 15. marca 2014

  Dobrý deň prajem!
  Prečítala som komentáre a dospela som k záveru,že sa zdôverím aj ja: je mi neskutočne ťažko,som zúfalá. Moja dcéra ako 10 ročná prekonala zápal mozgu,mozgových blán,krvácanie do mozgu,kómu.Síce sa prebrala ale predný čelný lalok ostal poškodený a po časte jej diagnostikovali organickú poruchu osobnosti. Bojovala som 10 rokov aby sa to zlepšilo ale žiaľ,nejde to.Ťažko to pripúšťam,lebo asi je to normálne,že vždy a vo všetkom som hľadala to dobré,aj malé zlepšenie bolo pre mňa úspech. Dievča posledné mesiace začala piť,dokonca aj mariška bola. Denno denne opitá.nechala aj školu,ktorú začala po druhýkrát,má všetko v paži,tzv. Horko ťažko som ju dostala na liečenie,bola tam 6 týždňov ale podľa slov primárky jej stav je “stabilizovaný” a včera mi ju dali domov. Mala som strach ale aj sa mi to potvrdilo,žiaľ,prišla dnes ráno o piatej domov a žiaľ opitá. Sľuby išli bokom.Naozaj neviem,čo mám robiť ako postupovať,chcem ju zachrániť ak sa dá,je to moje najmladšie dieťa,stojí ma neskutočne veľa peňazí,som sa už zadlžila kvôli nej statočne. Už som vybavila aj zbavenie svojprávnosti na súde na právne úkony ale zase narážam na problém. Vraj na protialkoholické liečenie môže ísť človek len s jednou diagnózou a svojprávna. No neviem,som o tom presvedčená,že 6 týždňov nie je dostatočná doba na liečenie,ide zase len o peniaze,vraj majú strašne veľa pacientov,ktorých majú na “čakačke”. Je to asi nie celkom fér,aby nedokončili liečbu pacienta len preto,že majú tam už ďalších.Som zúfalá,keď si predstavím,čo ma zase čaká…ona si uvedomuje,že pije a že nechce piť ale neodolá,ako vidím.Existuje niečo,nejaká liečebňa,kde by som ju mohla dať na dlhšie? nejaká charita?…problém je aj v tom,že je sexuálne odbrzdená,preto ju dištancovali od chlapov ale márne. Prosím o pomoc ak mi viete aspoň poradiť…Ďakujem pekne.

 383. Miro 15. marca 2014

  Zuzana snaha chrániť niekoho je chvályhodná. Žiaľ, ak ide o alkohol, tak ochrana a pomoc sú často kontraproduktívne. Naopak, môže to zhoršiť situáciu, pretože bez ochrany by alkoholik padol na dno rýchlejšie. Odporúčam vám, navštívte skupinu al anon, prečítajte si niečo o spoluzávislosti a dcéru skúste dostať na sedenia anonymných alkoholikov. Ničo také, že ju zavriete a tam “stratí chuť” piť, tak to sa obávam, že neexistuje. Ak nie je svojprávna, potom by malo byť o ňu postarané tak, aby ani nemohla piť. Inak riskujete, že vám narobí problémy so súdmi, alebo aj dlhy. Rozumiem tomu, že ju ako dcéru chcete podporiť a chrániť. Myslite ale najskôr na to, ako ochránite seba a zvyšok rodiny. Aby nestiahla do bahna ona vás. Odporúčam poradiť sa aj s právnikom, nech vás upozorní na možné súvislosti a riziká.

 384. Roland 26. marca 2014

  Dobry…neviem ci toto forum este funguje ale sa chceo informovat ci mozem mojho obvodneho lekara popitat o nejake lieky aby som nepotreboval alkohol lebo za psichyatrom nepojdem urcite ale s pitim chcem prestat….moja inenzita pitia pokrocila uz na kazdodenne pitie…nemusim sa opit ale kazdy den musim vypit aspon 3piva lebo ma porazi od nervozity a to ma strasne znepokojuje skusal som nepit 3dni ale boli to muky a potom som sa opil…je lepsie pre mna ked si vipijem len do pohodi acsa ukludnim…a to uz je dost zle priznavam a chcem z tym skoncit no nevim…sorry za preklepi ale pisem na rychlo z tel.

 385. Miro 27. marca 2014

  Roland v tom bude lepšie poradiť sa s lekárom. Neviem, či lekár má oprávnenie predpisovať tieto lieky. Na závislosť je psychiater a ak sa k nemu vyhýbate ísť, dá sa to pochopiť. Preto začnite u lekára. Držím palce, prestať je dobré rozhodnutie.

 386. amelia 27. apríla 2014

  Ahojte. Mám otca ťažkého alkoholika – pije už asi 35 rokov, teraz má 63 a už to dospelo do takého štádia že si sám nevládze kúpiť alkohol a keď ho nemá tak má silné abstinenčné príznaky – trasie ho, potí sa, má závrate, vracia… Z toľkého alkoholu má vážne podlomené zdravie, možno aj rakovinu, len ku lekárovi zásadne nechodí. Alkohol mu slúži zároveň ako analgetikum pri bolestiach. Keď vládal chodiť, vypil viac ako liter tvrdého alkoholu denne. Viem že sa všade píše že rodina mu nemá kupovať alkohol, že ho tým v závislosti podporujú a podieľajú sa na nej. No ja ho mám stále rada, je to predsa môj otec a keď vidím ako trpí, je mi ho ľúto. Ako mu pomôcť?

  a) kupovať mu vo veľmi obmedzenej miere alkohol, aspoň toľko aby nemal absťák a nejako dožil – možno mu zostávajú také 2-3 roky života, ale možno aj viac – ktovie, keď okrem alkoholizmu nemá stanovenú diagnózu, ale bolesti má veľké

  b) Presvedčiť ho na liečenie – aj keby sám chcel, má to v takom vysokom veku a v tak podlomenom zdraví význam? Viem že je to veľmi náročné tak sa bojím že by liečenie neprežil

  c) Je aj iná možnosť?

  Ako sa zachovať pri najbližšom absťáku? Viem že na delírium tremens sa aj zomiera… Je možnosť ho v takom stave odviesť na nemocnicu? Dokážu mu tam pomôcť?

  Ďakujem.

  Amélia.

 387. Martin 27. apríla 2014

  Dobry den, chcel by som sa na vas obratit s prosbouo o informaciu o moznosti protialkoholickeho liecenia pre svojho brata, ktory ma s alkoholom vyrazny problem. Kedze je u neho problem s prijmom, je nieco dostupnejsie? dajte mi prosim cim skor vediet. Dakujem. S pozdravom

 388. Miro 28. apríla 2014

  amelia nemáte veľmi na výber. ak odmieta lekára a pomoc, asi treba nechať veci plynúť tak, ako sú. poraďte sa s jeho lekárom čo by poradil.

 389. Miro 28. apríla 2014

  Martin nech sa obráti na svojho lekára, alebo psychiatra. Protialkoholické liečenie je pokiaľ viem hradené zo zdravotného poistenia.

 390. Nona 28. apríla 2014

  Krásny deň :)!
  píšem román, kde spracúvam čiastočne aj túto tematiku. Potrebujem získať podrobnejšie informácie ohľadom klinického priebehu liečenia a emočných úskaliach u tých, ktorí liečenie postúpia. Môžete mi poradiť poprosím, kde by som mohla získať ohľadom toho informácie/literatúru odbornú, eventuálne či by ste mi vedeli venovať hodinu napr. pri káve.
  Veľmi pekne ďakujem & krásny zvyšok dňa prajem :).

 391. Miro 28. apríla 2014

  Nona odporúčam zájsť na pár stretnutí anonymných alkoholikov, počúvať a popravde povedať čo chcete. Podľa mňa nájdete niekoho, kto vám s tým pomôže. Tu nie je možné získať kontakty, web beží anonymne.

 392. Medulienka 9. júla 2014

  Ahojte všetci, všetkým ktorí máte v rodine alkoholika vrele doporučujem knihu ,, Koniec
  spoluzávislosti” od Melody Beutyovej. Táto kniha sa však už nedá kúpiť, prestala sa vydávať
  v r. 2007, ale dá sa nájsť na internete a čítať on-line, ja som si ju vytlačila a prečítala – táto
  kniha mi otvorila oči. Mám manžela alkoholika, ktorý si svoju závislosť na alkohole uvedomuje
  možno aj vdaka tomu, že už druhý rok pracujem na tom, aby som sa zbavila spoluzávislého
  správania voči nemu, prečítala som veľa kníh o alkoholizme o spoluzávislosti, iba tak som
  dokázala pochopiť túto strašnú chorobu. Ako sa zbaviť spoluzávislosti? Svojho manžela som
  prestala kontrolovať, dohliadať na neho, zháňať ho, ked nebol doma, prestala som ho za-
  chraňovať, ťahať z prúserov, robiť zaňho jeho povinnosti a čo je najdôležitejšie – umožnila
  som mu znášať následky jeho správania a pitia, t. z. že ked prišiel na mol opitý domov a po-
  špinený sa zvalil v predsieni na zem – nechala som ho tam ležať a neprezliekala som ho, ne-
  ukladala do postele, ako som to robila veľakráť predtým. Alkoholik sa potrebuje v takomto
  stave ako tak pretriezvený zobudiť, ak ho uložíte do postele, znemožníte mu tak reálny náhľad
  na svoju situáciu, pretože on si samozrejme z predošlého dňa nebude nič pamätať. Alkoholikovi
  pomôžete, ked mu nepomôžete, ak mu pomôžete, budete mu musieť pomáhať celý živoť!
  Ani pre mňa to vôbec nebolo jednoduché / nesprávať sa spoluzávisle/darilo sa mi to len
  postupne, najmä ak ide o človeka, na ktorom vám záleží, ale DÁ SA TO. Ďalšiu dôležitú vec,
  ktorú som musela urobiť bolo to, že som prestala veriť jeho slubom, veriť možno iba
  skutkom, ktoré alkoholik urobí pre svoje vyliečenie. Pochopila som, že sa nesmiem iba vyhrážať
  a dávať ultimáta / zvykol si na ne/, ale ich aj reálne dodržať a urobiť to. V januári som podala
  žiadosť o rozvod, dva týždne potom začal manžel chodiť ku psychiatrovi a navštevovať AA- klub.
  Aj napriek tomu po pár týždnoch abstinencie manžel znovu a znovu do toho padal, pričom ja
  som ho vždy nechala znášať následky pitia ako to len šlo, ale nadalej som ho podporovala, aby v
  liečbe pokračoval. Momentálne je rozvodové konanie prerušené na tri mesiace a manžel
  nastúpil na protialkoholické liečenie, kde odyšiel dobrovoľne. Teraz je ľažké povedať, či je to
  len jeho manéver, aby zabránil nášmu rozvodu, alebo to myslí úprimne a dokáže sa s pokorou
  zmieriť s doživotnou abstinenciou, to ukáže čas. Ja si zatiaľ žijem svoj život, naučila som sa žiť
  v prítomnosti, tešiť sa z maličkostí a užívať si život aj napriek ,, tomu”. Myslím ale, že sa netreba
  zmieriť s tým, že s alkoholikom prežijeme celý život / pokiaľ neabstinuje/ Odísť od pijúceho
  manžela aj s deťmi, ak už sme vyskúšali naozaj všetko, je to najrozumnejšie riešenie, ktoré
  manželka môže urobiť… Bohužial u nás to nieje vždy možné. Ja som sa rozhodla, že ,, dalšie”
  zlyhanie mu už tolerovať nebudem a po 20 rokoch manželstva budem trvať na rozvode, urobím
  všetko preto, aby som sa od neho oslobodila – musím to urobiť inak už manžel nikdy nebude
  brať vážne moje slová. Viem, že ja ho nemôžem zmeniť ani ho prinútiť, aby žil život v abstinencii
  Jediný človek, ktorého môžme reálne zmeniť je – samého seba /aj to býva niekedy problém/
  Veľmi sa mi páčili príspevky od Pestrušky, Slávky, Sikul a samozrejme súhlasím s tebou Miro!
  Dúfam, že toto forum bude ďalej pokračovať!!!

 393. Angelika 11. júla 2014

  Miro nič vzlom nečítala som každý jeden komentár čo tu je lebo je tu toho vela ale Vy každej žene čo ma priatela/muža alkoholika doporučujete ho opustiť. Opustenie nie je riešenie. Chorú a opustenú osobu ešte viac vedie k alkoholizmu. tým ľuďom treba pomôcť a nie ich opustiť či to je ich vôla či nie. Každý človek má niaku motiváciu prečo byť lepším. Tiež mám problém s priatelom že je alkoholik. Ale som sním lebo viem že keď ho opustím tak sa to zhorší. Treba mu pomôcť s tým prestať, ukázať mu dôvod prečo by sa mal zlepšiť. Dobré dôvody sú väčšinou deti alebo rodičia poprípade samotný partner. Treba mu dať ultimátum kde si môže vybrať medzi rodinou a chlastom a verte mi že nikto by nechcel stratiť svoju vlastnú krv svoju rodinu…

 394. Miro 12. júla 2014

  Angelika keď si to tu prečítate podrobnejšie uvidíte, že opustenie odporúčam až po splnení niekoľkých podmienok. V prvom rade treba partnera požiadať nech nepije – nemusí vedieť že to partnerke vadí. Ak to nepomôže, je vhodné dať ultimátum. Ak ho pratner poruší ešte dvakrát, potom je rozchod zvyčajne rýchlejšie riešenie.

  Ono slová pomôcť alkoholikovi znejú ľúbezne. Ale ak to domyslíte, dostáva to iné rozmery. Alkoholizmus je choroba, platia tam iné pravidlá hry a “pomoc” z vašej strany vníma alkoholik ako problém a vznikajú konflikty.

  Ak s partnerom tento problém máte, radím, prejdite si nejakú odbornú knihu o závislosti, nech viete, čo robiť.

 395. Medulienka 14. júla 2014

  Angelika, ja ,,pomáham” manželovi už niekoľko rokov dostať sa z toho.
  Len treba o tejto chorobe veľa vedieť, aby naša pomoc bola účinná, uberala
  sa správnym smerom a nemala skôr opačný efekt. Miro má pravdu, ked
  ti hovorí, aby si si prečítala knihu o alkoholizme. Pochopíš isté zákonitosti
  tejto choroby, ktoré s logikou a zdravým sedliackym rozumom nemajú nič
  spoločné. Ano, treba dať ultimátum, ale treba ich v prípade nesplnenia
  aj dodržať! Ja som ich dávala, vyhrážala som sa aj rozvodom, ale vždy som
  nakoniec ustúpila. Až, ked som žiadosť o rozvod podala, tak až vtedy manžel
  uveril tomu čo hovorím. Jednoducho si zvykol nato, že nakoniec ustúpim,
  tak prečo by mal ,, niečo na sebe meniť” Naučil sa ma ovládať a vždy dosiahnuť
  svoje. Teraz je na liečení a myslím, že už vie, že si musí vybrať. Alkoholizmus
  je silný protivník, silnejší ako láska, či láska k deťom… nezabúdaj nato. Prajem
  veľa šťastia a síl.

 396. Anonym 19. júla 2014

  Dobry den prajem.Prosim vas poradte mi.Moj manzel uz 2 a pol roka pije odkedy sa nam narodil syn.. zo zaciatku to nebolo az tak hrozne ako posledny rok. Denno denne pije aj niekolko krat do dna. Povedal’ze on liecenie nepotrebuje lebo nie je alkoholik tymto sa nase manzelstvo rozpada. Uz som mu dala aj moznost bud sa pojde dat liecit alebo podam o rozvod.Tak jeho odpoved bola ,,rozvod,,Je agresivny uz aj policia bola volana na neho lebo zautocil na rodicou a brata.Nastastie vtedy sme zo synom neboli pri nemu.Niekedy ani sam nevie co urobi alebo povie.Co mam snim robit,uz som uplne zufala a bezbranna ztoho

 397. Anonym 19. júla 2014

  Medulienka ja tiez vzdy ustupim od rozvodu asi si zvykol a ako ste napisala ze naco by sa mal zmenit ked to aj fak neurobim. Som nestastna z toho

 398. Miro 19. júla 2014

  Anonym zhrňme si to. Je agresívny, nevypočítateľný. Má záujem sa s vami rozviesť, čiže nezáleží mu na vás ani na dieťati. Chce si ničiť svoj život a nepotrebuje vás na to. Tak sa podľa toho zariaďte.

 399. Medulienka 22. júla 2014

  Anonym, nemáš načo čakať. Alkoholizmus je progresívna choroba,
  čiže ďalší vývoj bude taký, že to bude stále horšie a horšie. Pokiaľ
  ty neurobíš niečo radikálne. Podaj žiadosť o rozvod (veď to sám chce)
  možno mu tým pomôžeš a spamätá sa, ak aj nie, tak pomôžeš sebe.
  Nechráň ho pred následkami jeho pitia, venuj sa sebe a dieľaťu,
  lebo TY si dôležitá on už nie. Keď začneme riešiť veci radikálne
  (napr. rozvod) situácia sa vtedy môže na istý čas zhoršiť, ale vytrhne
  nás to z agónie a veci naberú rýchlejší spád – ten pijúci partner, ktorý
  zato a o to stojí začne hľadať cestu nahor. Držím palce !

 400. pmc 1. augusta 2014

  Pekny vecer,Miro mas pekne odpovede!
  26 augusta bude rok,co som sa dal liecit.Liecba mala trvat 10 tyzdnov,koli prac.povinostiam som ju ukoncil o 2 tyzdne skor.Uspesne sa mi dari abstinovat,manzelka s detmi si ma velmi vazia,ale vidim na nich ,ze su stastni,ze nepijem a samozrejme ja tiez.Bolo to otroctvo,depresie a vyhovorky atd.Vratila sa mi sebadovera ,optimizmus,fyzicka,je to fajn byt cisty.
  Ti ,ktori citate tieto riadky a vahate s liecenim,tak najdite odvahu a chodte.Nemate ,co stratit.Vsetko hradi zdravotna poistovna.
  Dakujem Psychiatrickej nemocnici vo Velkom Zaluží.
  P.S. -na AA kluby nechodim,,nan vela roboty,ale aspon sem tam si zavolam s byvalimi spolupacientami,ktori abstinuju.

 401. Miro 2. augusta 2014

  Gratulujem :-)

 402. Milo47 5. augusta 2014

  Chcel by som vedieť aké majú títo pacienti v liečební zákazy. Čo sa týka možnosti telefonovania, návštev, mať pri sebe peňažnú hotovosť si niečo nakúpiť atď.
  Ďakujem

 403. Miro 5. augusta 2014

  Milo47 žiaľ, neviem odpovedať, nemám s tým skúsenosť. Možno sa ozve niekto, kto to zažil. Ale môže byť, že sa to bude líšiť podľa zariadenia.

 404. vesely 5. augusta 2014

  Ahoj!Takze zakazy telefonovania maju len gambleri,narkomani,zavisli na alkohole ho pouzivat mozu neobmedzene.Notbooky len vynimocne.Bol tam aj podnikatel,co neustale telefonoval,no po dohovoreni to obmedzil.Navstevy v pohode i ked ja som ich casto nemal ,lebo to bol riadny kus cesty.Hotovost si mozes uchovat v depozite,inak na vlastne riziko,nevies s kym budes na izbe,nieco ako na internate.My sme boli dvaja alkoholici a dvaja mladi ako narko. Inak si nemyslite ,ze my alko sme nieco lepsie ako fetaci,jedno je iste: ZAVISLOST AKO ZAVISLOST!Vyberie si svoju dan,ci uz je to zdravie alebo vztahy.

 405. pmc 5. augusta 2014

  ak mate este otazky ,prosim,este tu niekedy kuknem a poradim ak mozem,inak vela zdravicka a cistej mysle!

 406. Milo47 6. augusta 2014

  Ďakujem za vysvetlenie.Ešte bych sa rád opýtal, ako dlho je pacient alkoholik v liečebni A /Pezinok/kde telefón nemôže mať k dispozícii a čo podmieňuje jeho posun na volnejšie oddelenie.Za odpoveď vopred ďakujem.

 407. pmc 10. augusta 2014

  No neviem ako je to v Pezinku,alebo Predna Hora,ale prisnejsie ako vo Vekom Zaluzi,co som pocul od spolupacienta,ktory sa liecil s heroinu,a naposledy s alkoholu.

 408. Medulienka 12. augusta 2014

  Každá liečebňa na Slovensku má svoj vlastný interný poriadok, napr.
  na Prednej Hore trvá liečenie 3 mesiace (gambleri 2 mes.) držanie mob.
  telefonov je úplne zakázané, takisto notebuky, tablety…Telefonovanie je
  možné iba z tel. automatov, ktoré sú na chodbách liečebne. Podľa mojich
  posledných infornácií aj priepustky sú len veľmi zriedkavé – režim je
  prísny, ale na druhej strane vybavenosť liečebne,možnosti pre šport a rôzne
  aktivity, patrí medzi najlepšie. Navyše prostredie, v ktorom sa nachádza
  je skutočným balzamom na dušu.
  Ústav v Plešivci nieje určný iba na liečbu závislostí, ale aj iných psych. chorôb
  Alkoholici sú ale v oddelenom pavilone, liečenie trvá 2 mesiace, primár
  tohto oddelenia udeľuje priepustky ( tým sa zistí, s ktorým pacientom sa
  oplatí zaoberať a s ktorým nie), vybavenosť nieje taká dobrá ako na Prednej
  Hore, ale vraj tam dobre varia.
  Centrum pre loečbu závislostí v Košiciach na Skladnej ul.- tam trvá liečba
  6-8 týždňov, mobilné telefony sú povolené od 15,00-22,00 hod, priepustky
  sú udelované po uplynutí 2 týždňov, podľa zásluh pacienta, peňažnú hotovosť
  je možné mať (na vlastnú zodpovednosť). Návštevy sú vo všetkých troch
  liečebniach bez problémov povolené.
  Ak ste zistili, že to ďalej nejde ani s alkoholom ani bez neho a citite, že to
  už sami nezvládate, nerozmýšľajte, či ísť alebo nie, zbytočne si tým odďalujete
  riešenie svojho problému a predlžujete utrpenie sebe aj svojim blízkym.

 409. Monika 29. augusta 2014

  chcela by som sa poradiť ohľadom svojej dcéry má 23 rokou začína posledný rok na VS a stále mam o ňu strach pivo je u nej samozrejmosť a ani pohárik neodhodí rozprávam sa s nou o tom stále len mi povie že ona nepije ona nebola opitá hoci som priamo ja videla že bola dalo by sa jej ešte nie jak pomôcť ??? ďakujem

 410. Miro 29. augusta 2014

  Monika rodičia sú často nešťastní z toho, že nevedia pomôcť svojím deťom. Ak ona nepripustí, že má problém, tak ste v podstate celkom bezmocná. Treba dúfať, že to pitie nie je nejaké veľké. Vysokoškoláci často popijú dosť, ale nemusí nutne ísť o závislosť. Takže dá sa aj dúfať, že to nie je tak zlé.

 411. pmc 15. septembra 2014

  V kazdom pripade jej to vytykaj,nech to neberie ako samozrejmost to popijanie,ze pivo je normal.
  Tu na slovensku mame velikansku toleranciu voci alkoholu.Dal by som aj viac na skolach filmov o alkoholizme,nie len o mariuhane a tvrdych,ale hlavne o alkohole ,ktory je legalny a pristupny komukolvek.
  Mam pocit ,ze stat je celkom rad tej spotrebe za rok,ved ma s toho zisky .Ale keby aspon nejaku antireklamu davali vecerom v tv,keby ludia poculi castejsie spovede alkoholikov….

 412. michaela 20. septembra 2014

  ja sa chcem opytat ohladom mojho exmanzela, je alkoholik,utrpel uraz padom zo stromu pod vplyvom alkoholu, 2 mesiace lezal v kome, dalsi mesiac bol operovany a na pristrojoch, takze vlastne absolvoval nedobrovolny detox,tesili sme sa s detmi,ze mu to pomohlo od zavislosti, prisiel domov, pohadal sa s matkou, dal si poharik, potom ho brzdila priatelka,neskor isiel na liecenie kvoli urazu, odtial po troch tyzdnoch vsak musel nedobrovolne odist, lebo-pristihli ho,ako si dava pivo…
  mna len zaujima,ake postihu prenho vyplyvaju,ci to liecenie bude musiet uhradit teraz a ak by sa rozhodol dobrovolne pre protialkoholicke liecenie,ci ho hradi poistovna,lebo som pocula od priatelky,ze jej muz si musel liecenie hradit sam
  dakujem za odpoved
  Michaela

 413. Miro 20. septembra 2014

  michaela protialkoholické liečenie je, pokiaľ viem, hradené poisťovňou. či budú chcieť preplatiť to prerušené liečenie, to neviem.

 414. pmc 20. septembra 2014

  takze isiel na liecenie koli urazu a nie preto ,ze chce prestat pit,to je zle.Musi v kazdom pripade sam chciet ,inak to nema zmysel.Nepomoze ani detox,inak mne stacil tyzden a potom som siel na liecenie.Moze to skusit znova , platit nebude.Vies mne to pripada ako keby tam bol na silu,ako by potreboval razitko,ze to absolvoval,ale taki ludia tam nemaju ,co robit,za prve nezapadnu do skupiny na terapiach a za druhe bude to tam pre nich na nevydrzanie.Exmanzelovi zelam vela odhodlania a trpezlivosti a aj Tebe s detmi.

 415. dievča 10. októbra 2014

  Ahojte no alkoholizmus je strasny poznam vela ludi co su alkoholici aj moj otec je uz roky ale neni snamy vybral si ale po rokoch sa karta obracia mna vychovala mamina a som nato hrda a je to hrozne byt alkoholikom a nemoze mu nikto pomoct .

 416. Nika 9. novembra 2014

  Monika,tiež sme zistili, že naša dcéra na VŠ začala popíjať aby zapadla do kolektívu a zvýšila si sebavedomie. Žiaľ, dnes o 17 rokov neskôr je z nej alkoholička s viacnásobným neúspešným liečením /aj keď po každom krátku dobu dokázala abstinovať/. Je mi to ľúto, ale to je moja skúsenosť, vo Vašom prípade to môže ale dopadnúť úplne ináč.

 417. Medulienka 10. novembra 2014

  Michaela, hovorí sa, že alkoholik musí padnúť na samé dno, aby sa
  mohol odraziť na cestu nahor (my by sme mu nemali brániť aby sa tam
  dostal), ale v prípade tvojho exmanžela si treba položiť otázku – Kde
  má takýto človek vlastne dno ?- keď kvôli svojej závislosti na alkohole
  prišiel o rodinu takmer aj o život a napriek tomu ďalej pije! Niekomu
  proste nestačí ani dno dnúce, alebo ho má dva metre pod zemou…
  Aj moja vlastná skúsenosť potvrdzuje pravidlo, že pokiaľ alkoholik
  sám nechce skoncovať zo závislosťou, rodina a okolie nič nezmôže,
  ale čo môžu urobiť to je: Umožniť mu znášať následky jeho pitia,
  nezachraňovať ho, neťahať ho z prúserov, nerobiť zaňho jeho povinnosti,
  nekontrolovať ho, neopatrovať ho po ,, tom “- z vlastnej súsenosti
  viem, že je to veľmi ťažké, hlavne ked ide o milujúceho človeka, ALE
  umožníte mu tým reálny a pravdivý náhľad na jeho situáciu a ,,to chcenie”
  niečo s tým robiť.
  Melodie Beutyová v knihe ,,Koniec spoluzávislosti” napísala: ,,Prestaňte
  kontrolovať druhých a začnite sa starať o SEBA “. Mne sa to zatiaľ vypláca…

 418. Simon 7. decembra 2014

  dobry den. chcel by som sa spytat ohladam tejto temy. nebyvam uz doma, ale vzdy ked pridem domov kuknut maminu vidim ze nieco neni v poriadku. ma priatela ktory pije viem o tom, len som sa do toho nechcel montovat. neregistroval som to nezaujimal sa o to bolo mi to jedno. zdoraznujem ze su spolu cca 5rokov. vcera sme tam s priatelkou isli a vsetko som to zazil na vlastne oci. sedeli sme v obyvacke, pri nas okoze pivko si nalieval s mierou len stale niekde odbiehal u upijal si s flase. behom pol hodiny bol jak prasa. a vsetko zacalo, zacal rypat do mna do priatelki do vsetkych, ignorovali sme to az pokial netrafil citlive miesto. zacal ponizovat urazat moju maminu, nadavat jej vysmievat sa jej, vsetko pred mojimi ocami. skoncilo to bitkou, zbil som ho, do oci mi zacal rozpravat ze ju lubi, pred 5minutami jej nadaval a ponizoval ju..vyhodil som ho odtial a dozvedel sa ze to trvalo uz asi rok. ruku na nu nikdy nedal, ale psychicky ju tyral. co mam robit s tym clovekom, ked viem ze on sa tam vrati? bojim sa o maminu

 419. Miro 7. decembra 2014

  Simon to je ťažká situácia. Rozhodnutie by malo prísť od vašej mamy, potom môžete stáť na jej strane. Ona môže zápasiť s problémom problémový človek verzus samota a to je dosť ťažko rozhodnúť.

 420. Oliver 7. decembra 2014

  Dobrý deň, prosím o pomoc o nejaké informácie mám 14 rokov a moja mama má problémy s alkoholom otec pracuje v zahraničí a sestra študuje na druhom konci Slovenska. Mama má už s tým dosť dlho problémy a už raz bola hospitalizovaná pokúšala sa o samovraždu a bola na detox a prosím o nejaké rady alebo neviem ja som už na dne… Ďakujem

 421. Miro 7. decembra 2014

  Oliver v tomto je ťažké radiť. Ste vo veku, kedy za vás niekto zodpovedá a ak je poruke len mama, je ťažké rozhodovať, čo robiť. Lepšie by bolo posúdiť to kvalifikovane, poraďte sa u vášho lekára, alebo ak sa dá, tak u psychiatra. Viem, zne to hrozne (psychiater) ale tento lekár je momentálne najlepšie kvalifikovaný nielen poradiť, ale často aj pomôcť.

 422. Medulienka 12. decembra 2014

  Oliver, tvoja mama potrebuje odbornú pomoc. Pokús sa ju priviesť
  ku psychiatrovi, ktorý jej ponúkne ambulantnú alebo ústavnú liečbu,
  dobre urobíš aj keď tam pôjdeš s ňou, v každom prípade, by tam
  mala dochádzať pravidelne. Povedz jej, že ti na nej záleží a, že jej chceš
  pomôcť, ale bez pomoci odborníkov to sama nezvládne. Na internete
  je dosť veľa informácií o alkoholizme, prečítaj si o tejto chorobe, koľko
  môžeš. Taktiež by si na takýto závažný problém nemal byť sám, vysvetli
  svojmu otcovi a staršej sestre, aké utrpenie musíš s mamou prežívať a
  všetci spoločne trvajte na tom, aby sa začala liečiť. Ak, by mama vytrvalo
  odmietala liečbu, nezostávaj v tomto prostredí (ak máš kam ísť), pretože
  spolužitie s rodinným príslušníkom-alkoholikom, zanechava vážne ná-
  sledky na psychike. Ty niesi zodpovedný ani vinný za jej alkoholizmus
  a niesi ani povinný ho znášať, pokiaľ sa ona odmieta liečiť.
  Veľmi ti držím palce…

 423. pmc 14. decembra 2014

  ku psychiatrovi by mala zajst tvoja mama,a podujat sa na ambulantnu liecbu.Ta vsak byva uspesna ,len pri silnej vôli.

 424. BezradnáDcéra 6. januára 2015

  Dobrý večer ,
  naozaj neviem kam sa mám obrátiť. Celá naša rodina trpí pre jedného člena – otca. Otec sa alkoholikom necíti. Aj keď dokáže vypiť za deň liter tvrdého alkoholu. Po vypití je agresívny , nadáva nám.Je to celkom iný človek. Jeho nálady sa aj s pohárikmi menia . Je domýšľavý,žiarlivý, v hlave si vytvára vlastné scenáre, je podozrievavý. Momentálne prebieha rozvod. Lenže mi nemáme kam ísť. Taktiež máme obavy nechať otca samého doma. Vyhráža sa a podobne.Všetci sme už na tom psychicky zle. To psychické týranie z jeho strany je neskutočné. Chceme mu pomôcť no však on žiaden problém nemá,liečiť sa máme ísť my. Bola by som vám vďačná za každú radu.

 425. Miro 6. januára 2015

  BezradnáDcéra rada je asi to, čo počuť nechcete. Priestorový únik. Ak ste už dospelá, tak sa odsťahujte. Keby mu to prekážalo, pokojne môže prestať piť a vy sa rada vrátite. Viem, takto sa to povie ľahko a ťažšie je začať iný život. Čo sa týka pomoci a obáv čo bude s ním, tak to je normálne, že to tak vnímate. Skúste sa obrátiť na al anon, čo je skupina venujúca sa pomoci ľuďom, ktorých blízki pijú.

 426. sesenka 12. januára 2015

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, že koľko môžu trvať abstinenčné príznaky z alkoholu? Prejavujú sa nestabilitou a hlavne rozprávaním bludov – dezorientovanosť. Ocino pil asi 20 rokov každý deň, až začal byť dezorientovaný a rozprával bludy, keď asi 5 dní nepil a zatiaľ nepije už 2 týždne. Ďakujem za odpoveď

 427. Miro 12. januára 2015

  sesenka v tomto je veľmi ťažko odhadovať dopredu, je to veľmi individuálne. Ak sú ťažkosti, lepšie je ak priebeh detoxikácie kontroluje lekár.

 428. pmc 15. januára 2015

  Sesenka pomoct by mi mohli aj lieky,lebo abstaky su tazke,najlepsie zajst aj za obvodnyn lekarom,ten moze predpisat nieco na ukludnenie,Frontin,lexaurin.Drzim palce,aby vydrzal!

 429. marta 22. januára 2015

  prosim o informaciu,ked alkoholik zacne uzivat liek Adepend 50mg ci pri zacati terapie je mozne uzit mensie mnozstvo alkoholu lebo ja si myslim ze nie.
  Dakujem za info

 430. Miro 22. januára 2015

  Marta Adepend je liek, ktorý znižuje chuť na alkohol, takže je určený ako podpora, aby závislý na alkohole mal trocha ľahší začiatok. Princípom liečby je absolútna abstinencia. Ak si to niekto takýmto spôosobom zľahčí, tak ide sám proti sebe. Alkoholik totiž nemúže piť “menej”. Jediné, čo funguje je nepiť absolútne, ani neskôr, ani málo.

 431. stanka 25. januára 2015

  Z mojej osobnej skusenosti alkoholik neprijma rady okolia i ked su mienene dobre od svojich blizkych. Sama som alkoholicka a najviac mi pomohlo ked som hovorila s ludmi ktori tento problem poznaju a su triezvi alkoholici. Koho to zaujima odporucam film Kdyz laska nestaci.

 432. maca 30. marca 2015

  dobry den mam manzela ktory je alkoholik som zufala matka deti ktore sa na to pozeraju ako saich tato nici .jevelmi agresivny viac krat ma aj zbil on si prizna ze ma problem s alkoholom ale nechce sa na liecit ako by som ho tam na liecbu mohla dostat som zufala poradte mi prosim vas

 433. Miro 30. marca 2015

  maca keď nechce ísť na liečenie, tak ste v podstate bezmocná. Budete môcť akurát zvážiť, či s ním chcete ďalej žiť v takomto stave, alebo nie.

 434. maca 7. apríla 2015

  dobry den rozpravala som sa snim otom lieceni rad by liecbu podstupil ale naechce ist do tej liecebne chce sa liecit doma podstupi aj liecbu liekmi ale chce byt doma je mozna taka liecba

 435. Miro 7. apríla 2015

  maca áno, je možné liečiť sa doma. Psychiater môže predpísať lieky, ktoré trocha pomôžu zmierniť túžbu piť, takže ak tam nie je silná závislosť, niekedy sa podarí kontrolovať to aj bez liečenia v liečebni.

 436. Salamandra 14. apríla 2015

  Ahojte.
  Podrobne som si prečítala tento web a rozhodla som sa svoj problém s alkoholom riešiť. Už dlhšie si na sebe všímam že alkohol nezvládam. Nepijem denne ale keď pijem vždy sa musím opiť a nemám mieru. Trpia tým moji blízky a ja mám z toho strašné výčitky. Chcela by som sa spýtať, či máte niekto skúsenosť keď sa objednám k psychiatrovi ako bude prebiehať návšteva – nechcela by som skončiť nadopovaná liekmi. Ale keď to bude nevyhnutné tak ich budem brať. Najhoršie je že sa bojím kedy príde víkend alebo nejaké iné voľno a ja budem opäť vystavená tlaku vypiť si…Najťažšie pre mňa asi bude nájsť si zábavu a činnosť inú ako popíjanie. Som skôr introvertný človek a myslím že aj tam niekde sa skrýva počiatok môjho popíjania (dodávanie si sebadôvery…robiť veci ktoré by som za iných okolností nikdy neurobila)…No uvedomujem si že to niesom ja. Rada by som preto zmenila svoj život a privítam každú radu, alebo odporúčanie.

 437. Miro 14. apríla 2015

  Salamandra u lekára sa dá dohodnúť že chcete ísť bez liekov a ak to pôjde, nie je dôvod ich nasadiť. Každopádne niekedy mierna pomoc liekov môže výrazne prispieť v začiatkoch.

 438. Majolenka 19. apríla 2015

  Dobrý deň, protialkoholicke liečenie som absolvovala pred troma rokmi a 10 mesiacov som abstinovala, potm prišlo stretnutie s priatelmi, jeden šampus a ďalší rok “kontrolovaného pitia”, tak som si myslela že to je v pohode. Ale v tom je zákernosť alkoholu, posledný rok žijem ako na hojdačke, vydržím nepiť 1 až 3 mesiace a potom pijem do bezvedomia. Rodina je nešťastná, v práci ma posielajú liečiť sa, ale bojím sa že po troch mesiacoch PNky ma vyhodia. V práci fungujem normálne, ale ked začnem piť, nejdem tam, a je zle. Chcem skusiť ambulantnu liečbu, ale bojim sa že ma budu posielať na ustavnu liečbu a tu koli praci nechcem.
  Bude ma ochotný psychiater liečiť ambulantne, ak odmietnem ustavnu liečbu?

 439. Miro 19. apríla 2015

  Majolenka je to vždy vecou dohody a podľa mňa ak to trocha pôjde, asi skúsi ambulantnú liečbu. No ak by to vyzeralo že je tak zle, že to nestačí, potom je stále čas riešiť otázku čo ďalej.

 440. Martina 29. apríla 2015

  Dobrý deň,potrebujem radu. Máme problém s otcom,je alkoholik.Vec sa má tak,že skončil v nemocnici.On má totiž zápal pankreasu,pri tejto diagnoze je pitie zakazane,no jemu to nevadilo a pil dalej.Takže to skončilo tak ze telo sa spriečilo a zacal kolabovat.Teraz je tyzden v nemocnici,no chcu ho uz pustit domov.A tu je problem,bojime sa ze ked pride domov zacne vsetko odznova a pokial zacne pit Dr. povedali ze to potrva max mesiac a mozme ho pochovat.Chcem mu pomoct,chcem ho “dotiahnut” na liečenie,no neviem ako nanho.Mam 3 mesacneho synceka,on ma teda vnuka ktoreho videl 2x odkedy sa narodil.Chcem aby mal moj syn aj druheho deda.Ako mu pomoct,Kolko stoji take liecenie,lebo aj toto je pre neho problem,lebo ma tolko dlhov ze platit sam to nebude moct,Ako dlho trva take liecenie? dakujem za odpoved

 441. Miro 29. apríla 2015

  Martina liečenie dohodnite s psychiatrom, pokiaľ viem, hradí to poisťovňa. Ale otec musí chcieť sa liečiť, to je podmienka. Ak nechce, ste bezmocná.

 442. marbela,, 12. júna 2015

  Mňa naštvala v poslednej dobe jedna vec,,,,ale poriadne,,,,moja dcéra mala pred dvoma rokmi dopravnú nehodu,pod vplyvom alkoholu,,šoférovala auto,,,nečakala,že bude šoferovať,,bola na diskotéke,,,Teraz jej prišlo platiť za hospitalizáciu 1 070,-€,,,,tak som sa naštvala,,,,že má zlomenú aj druhú nohu,to zistili až na druhý deň,,,ani ju celú nezrentgonovali,,a v stredu poobede bola doma,,,tak koľko peňazí vynakladá štát na liečenie alkoholikov??? a aká je úspešnosť?!?!? 20% !!!! je mi z toho zle,,,prídem domov,,napíšem odv
  olanie…

 443. pmc 18. júna 2015

  Mila Marbela,alkoholizmus je choroba!!!

 444. maja 24. augusta 2015

  ja mam sestru co pije uz bola na liecenie zaluzi ale nepomohlo neviem co s nou.sama nechce ist sa liecit.neviem co mam robit.

 445. Miro 24. augusta 2015

  maja ak nechce, v podstate vy ste bezmocná. zariaďte si život podľa toho.

 446. maja 24. augusta 2015

  neda sa to je to moja sestra neviem to .muz sa s nou rozviedola deti ju nechcu ale mne to neda.ja viem .ale dufam .neda sa spravit ju nesvojpravnu alebo ja neviem.

 447. Miro 24. augusta 2015

  maja je to kruté, viem. ale ak ona sama nevie riadiť svoj život, vy nie ste povinná chrániť ju. áno, bolo by to fajn, keby to malo zmysel. ale ak jej pomôžete, len tým posilníte alkoholizmus. je to paradox. ak ona zistí že všetci sa jej obrátili chrbtom, vrátane sestry, je nádej, že si uvedomí, že niečo nie je v poriadku a pôjde sa liečiť. kým ju niekto chráni, stále to nejako môže ukočírovať a piť ďalej. nesvojprávnosť jej nedajú. ak sa alkoholik sám liečiť nechce, nemá zmysel to robiť nasilu. nefunguje to tak. vo chvíli keď si uvedomíte, že ste bezmocná, ste na pol ceste k tomu, aby ste jej alkoholizmom neničili svoj vlastný život.

 448. maja 25. augusta 2015

  ja viem ale vydržim tak tyžden najdlchšie aby som ju nevidela a nepočula.ale mate asi pravdu lebo všetci sa jej obratili chrbtom už ma len mna .ale mne to ozaj neda.ked ju po tyždny zbadam je mi na ….strašnš dozranana same modriny.no hruza.ale dnes som jej povedala že ja sa už neozvem ani nepridem.nech sa ozve sama.lebo povedala že ona pomoc nepotrebuje.fakt neviem kolko vydržim ju nejst pozriet alebo jej nezavolat.neviem.

 449. Miro 26. augusta 2015

  maja pozrite si niečo na tému spoluzávislosť, alebo navštívte skupinu al anon. pomôže vám to.

 450. Backo 30. októbra 2015

  Dobrý. Mám tu veľký problém so svoojou matko. Nemá prácu nezarába. Otca nemám taktiež už 6 rokou. Od kedy sa stala nehoda s otcom s matkou to začalo ísť dole vodou. Kaźý deń naliata jak sud. Prázdne fľašky som nachádzal pozakrývané pos vecami. Kôli tomuto sa za ňu hambím. Preto mám otázku ako ju dostanem na protialkoholické liečenie aj keď ona s tým nesúhlasí? Strašne mi to robí zlé a už aj moja psychika začína byť koli tomu narušená. PS: mám 17 zachvíľu 18. ďakujem za odpovede.

 451. Miro 30. októbra 2015

  Backo ak na liečenie ísť nechce, je to problém. Možno by sa dalo riešiť to cez nejaký odbor sociálnych vecí, ale nie som si istý, či by to bolo najlepšie riešenie. Asi najjednoduchšie je počkať do 18 roku a osamostatniť sa. Práve taký krok jej môže dať impulz k tomu, aby zmenila svoj život a nestratila syna.

 452. monika 14. decembra 2015

  vieta mi poradit ako dlho trva kym zacnu ustupovat abstinencne priznaky halucinacie preludy agresivita neznasanlivost triaska a uz aj celotelovy krc.

 453. Miro 14. decembra 2015

  monika toto je individuálne, pár hodín, niekedy viac. Mal by to riadiť a kontrolovať lekár.

 454. Honza 28. decembra 2015

  Ahoj, sám som alkoholik a gambler. Dva a pol roka nepijem, ani nehrám. Som v bankrote a chodím na mítingy Anonymných Alkoholikov, kam ma nasmeroval psychológ. Našiel som tam druhú rodinu. Úplne mi to zmenilo život a zrazu má všetko zmysel. Ja som ho totiž v ničom už nevidel, keď som okolo 30ky spadol na svoje dno. Otec je taktiež alkoholik, ale neprizná si to. Je fakt hodne zdevastovaný na tele, i na duši. A mama samozrejme ako spoluzávislá trpí a rieši to liekmi. Na Al Anon som ju už takmer dostal, ale nakoniec to vzdala, že otec by jej to potom vyčítal. Tatkovi som nechal doma materiály z AA už pred cca rokom, ale asi sa do toho samozrejme ani nepozrel. Ani som to nečakal. Keď sám nechce a neprizná si problém. V práci prišiel pred pár dňami o 4 prsty, takže sa doma lieči. Bol som teraz z Čiech na Vianoce u našich na Slovensku a otec samozrejme na mol, s tou rukou ešte spadol, rozbil si hlavu, úplne k.o., však to poznáte… Nechal som mu tam znova knihu od Anonymných Alkoholikov, vizitku s adresou najbližšieho mítingu a odkaz, že ho mám rád, pretože on si asi myslí, že už ho všetci nenávidia. Má pocity viny, výčitky, ale je to alkoholik a sám si so sebou nevie rady. Na liečenie by sme ho radi dostali, ale vieme, že sa tam musí dostať sám. A to tým, že spadne na dno. Lenže mama sa od neho asi neodsťahuje. Majú aj finančné problémy atď… Chcel som napísať, že je tu i možnosť chodiť na Skypové meetingy Anonymných Alkoholikov – Skype kontakt: “CS AA” http://www.cs-aa.eu/ a taktiež ako syn alkoholika sa pripájam na Skypové meetingy skupiny Dospelých detí alkoholikov (DDA) – Skype kontakt “CS DDA”. http://www.cs-dda.eu/ takže ak to má niekto ďaleko na živé meetingy, alebo žije v rodine alkoholika a hanbí sa ísť niekde k psychiatrovi, alebo potrebuje nájsť len podporu a kamarátov s podobným osudom, veľmi doporučujem.

 455. Jarka 28. augusta 2016

  Pisam, Vam ohladom syna. Vydrzi bez alkoholu ale rads si vypije. Vraj nieje alkoholik, ze bez alkoholu vydrzi.Teraz ho nechala priatelka tak 3 tyzdne sa trapi ,ze si nasla ineho. A vceras vraj zobral aj drogy . Ma 25 rokov a velmi sa trapim. A tiez keby isiel na protialkoholicke ako je to ci je tam na PN alebo si plati sam. Krasne dakujem.

 456. Miro 28. augusta 2016

  Jarka liečenie je hradené z poistky a na základe toho popisu to vyzerá, že by bolo dobrým nápadom, aby tam šiel. Inak sa rúti do vážnych existenčných problémov. Ak odmietne, spravte opatrenia, aby vám ako rodičom nemohol spôsobiť problémy a škody.

 457. Steffi 5. septembra 2016

  Dobrý den,
  píšu z Čech a můj problém se až tak netýká mě, ale mé rodiny na Slovensku… Můj bratranec pije, před týdnem si podřezal žíly a našla ho dcera. Z nemocnice ho propustili okamžitě po ošetření (což mi přijde divné), jeho žena ze zoufalství už taky začíná malinko popíjet a moje teta, která je maminkou mého bratrance už neví kudy kam. Já bych hrozně ráda pomohla, ale jak jsem si tu přečetla, tak výružky, názorné ukázky a ani prosby nepomáhají. Bratrance také nemůže nikdo dostat na léčení, ale já bych chtěla vědět víc o této nemoci a chtěla bych pochopit co ho vede ke skleničce – mohl by jste mi prosím někdo doporučit nějakou knihu o alkoholismu? Děkuji moc a přeji hlavně zdravíčko a pevnou mysl těm, kteří se s tímto potýkají a nebo potýkali. Život je těžký, ale krásný!!!

 458. Miro 5. septembra 2016

  Odporúčané knihy o alkoholizme som dal do tohto článku https://zachytka.sk/knihy-o-alkoholizme/ v podstate ideálne je pozrieť si jednu o pití a jednu o spoluzávislosti a máte jasno, aký vážny je to problém :-(

 459. Zdeno 8. decembra 2016

  Dobrý deň.Som závislý na alkohole…mám diagnózu F10.2 chystám sa 3x na liečenie.Prečo nedokážem dlhsie abstinovať? Viem,že nemôžem piť a pijem.Ničím si život a mám strach.Ťahy sú aj 2-3 týždne a potom sa trasiem ako ratlík.A dokola.Dá sa mi ešte pomôcť?Som psychicky vyčerpaný…úspešnosť liečby je vraj okolo 30%.Vždy ma dostane craving…som ako posadnutý piť.

 460. Miro 8. decembra 2016

  Zdeno na liečení sa práve budú terapeuti snažiť pomôcť nájsť odpovede na tieto otázky. Pomôže tiež v motivácii, ak by ste chodieval na stretnutia anonymných alkoholikov, tam možno načerpáte silu vydržať to. Pômôcť sa dá vždy, ale tá hlavná práca vždy zostane len na vás a to je na tom to ťažké. Ste na dobrej ceste v tom, že viete popísať, že alkohol vám vnáša do života problémy. To mnohí nechcú priznať a potom je ťažšie nejak im pomôcť.

 461. Mano 6. februára 2017

  Mám problém tiež z alkoholom.manzelka mi už odpustila niekoľko krát a vždy som to porušil alebo urobil nejaký prúser.vycitam si strašne ten stratený čas ktorý som kolo alkoholu premrhal.ked pijem tak asi tak 12 podecakov denne.chcem s tým prestať no nedarí sai to stále.sa bojím že prídem o rodinu ak som už neprišiel.Liečenie odmietam ako väčšina alkoholikov…Aj kvôli práci..Keď pijem tak väčšinou doma..Potom v práci skoro 5 až 6 týždňov nič…chcem prestať piť sám..Už som aj prisľúbil že ak to nedokážem teraz tak pôjdem na liečenie…Ale stále ma láka ten alkohol..Momentálne nepijem len 3 dní..Mám nejakú šancu prestať sám?

 462. Pmc 22. júna 2017

  Ahoj,mal som to podobne ,tiez som vydrzal 3-6tyzdnov a potom zas,uz si bohuzial zavisly a koli rodine ,ale aj sebe by som odporucal liecenie.Drzim palce!

 463. Michal 3. októbra 2017

  Dobry deň

  Potreboval by som pomoc mam taku mamu ktora jeden den pije a na druhy deň sa nam ospravdlni že uz sa to nestane prejde den tyžden a po mesiaci to prišlo zas sa opila ja a moja rodina neviem čo mame robiť rosim pomôžte

 464. Eva 22. januára 2018

  Dobrý den.Chcem sa opytať.Mam bratra a ten je alkoholik na mieru.Nepsala bych vám ale je mu 45 rokou a pořád se přisává na mojich rodičou,oni se ho bojí protože je v opilosti agresivní.Řikala jsem jim aby mu dali zákaz ale ještě to neudělali.Msm ó rodiče strach, já Bohužel nejsem doma a bydlím v Čechách ale taky on a jeho bývalá zanedbávají svého myslím 12 letého syna,radči se ožerou dělají zle a jsou nebezpeční.Prosim poraďte jak bráchu dostat příč z baráku aby rodičem dál pokoj a žil na sebe.Dekuji za každou informaci Eva Čudová

 465. EVA 31. januára 2018

  Dobrý deň.
  Rozhodla som sa sem napísať, lebo som už úplne zúfalá. Moja mama je alkoholička. Trpí popritom rôznymi depresiami – strach z ľudí (nikam nechodí, aby sa náhodou s niekým nestretla a nemusela sa rozprávať), nechuť žiť (odkedy zomrel môj otec je to vždy len horšie). Už rok-dva má rôzne bolesti v nohách, má ich strašne slabé a už sme v takom štádiu, že leží v nemocnici a na nohy sa nepostaví. Bohužiaľ, aj lekár nám povedal, že bude potrebovať 24 hodinovú starostlivosť (má nezvratné poškodenie ciev, minimálne poškodenie mozgu a pod.). Mám len strach, že ona si svoju chorobu neprizná a nebude chcieť ísť na liečenie. Ak viete, poraďte mi, ako na ňu. Ďakujem, Eva

 466. Miro 31. januára 2018

  EVA ak sa nepostaví na nohy a potrebuje plnú starostlivosť, tak ten alkohol bude asi mať v rukách človek, ktorý sa o ňu stará. Iste jej nebude podávať alkohol pri takej diagnóze. Teraz leží v nemocnici a ak nemá nejaké vážne abstinenčné príznaky tak to asi zvládnete. Určite bude lepšie to ale konzultovať s lekárom.

 467. michal 28. júna 2018

  niesom alkoholik napriek tomu ma tam chcu poslat nehovorim ze si nevipijem ale ked si povjem ze nechcem tak to moze trvat aj tri mesiace nestaci ked mi pripisu niejake tabletky

 468. Miro 28. júna 2018

  michal na liečenie proti vašej vôli vás nikto nevezme. nemalo by to cenu. skôr stojí za úvahu, prečo vás tam chcú poslať. cieľom liečenia je dosiahnuť stav úplného nepitia. dlhodobo, nie na nejaký čas.

 469. Jano 22. júna 2019

  Dobrý deň, výborný článok.
  Mám dlhoročného kamaráta, ktorý je od tohto roku dôchodca. Pokiaľ pracoval, tak po práci každý deň absolvoval svoj “pijanský” okruh, až kým nedosiahol stav opitosti. Cez víkendy začal piť hneď od rána, pred obedom bol už “nepoužiteľný”. Teraz, ako je na dôchodku víkendový pitný režim praktizuje každý deň. Chcem mu pomôcť, lebo manželka rezignovala už dávno, a “kamaráti”, ktorí s ním pijú v krčme, tí mu nepomôžu, iba ak do hrobu. Chcem mu poradiť protialkoholické liečenie, lenže keď sa stretneme, tak je vždy naliaty, vtedy to asi nemá zmysel.

 470. Miro 22. júna 2019

  Jano niekedy – akokoľvek by sme si to priali – nie je možné pomôcť. Alkoholik sa zvyčajne po rozhovore sám na liečenie pýtať nebude a sám správne vidíte, že keď nie je triezvy, nemá cenu debatovať. Je dobré skúsiť mu to povedať trikrát s pohrozením, že potom už sa s ním nebudete stretávať alebo kamarátiť. Je to jediný tlak aký môžete naň uplatniť. A keď to nepomôže tak sa nedá nič robiť.

 471. eva 3. decembra 2019

  mohla by som k vám íst na liečenie iba na 10.dní?

 472. Vadimír 18. marca 2020

  Vážený pán Veselý,
  v článku “Protialkoholické liečenie” používate pojem “Vyliečený bývalý alkoholik”. Musím Vám povedať, že vyliečený alkoholik neexistuje. Je iba odliečený, resp. abstinujúci alkoholik. Ak by ste Vy bol na liečení, tam by ste sa dozvedel, že závislosť je choroba na celý život, a teda neexistuje žiaden pojem “vyliečený alkoholik”. Tiež by ste sa na liečení dozvedeli, že podstúpením protialkoholického liečenia nič nekončí, a že po ňom má nasledovať fáza doliečovacieho procesu. Toto sa deje formou pravidelných návštev abstinentských klubov.
  Ja sám som odliečený alkoholik, abstinujem 12 rokov a to hlavne vďaka tomu, že hned po odliečení som začal navštevovať Klub abstinujúcich priateľov v Prievidzi. Dnes som jeho predsedom. Takže viem, o čom hovorím.Jediným spôsobom ako sa vysporiadať so závislosťou je celoživotná abstinencia, v ktorej sa dá prežiť krásny plnohodnotný život.
  Ďakujem.

 473. Beata 15. mája 2020

  Dobry den. Je mi tazke o tom pisat ale som matka milujúceho syna ktory sa velmi dobre ucil mal vsetky 5 p ale slabu volu ma 33 rokov a uz ai 13 rokov holduje alkoholu nie vela ale holduje posledny rok je to ovela viac a preto sa vas pytam ci nie je aj ambulantne liecenie je mi z toho velmi zle lebo ja vôbec nepijem ale moj dedo bol notoricky akoholik a mam strach ci to nie je dedicne. Velmi pekne dakujem za odpoved.

 474. Miro 15. mája 2020

  Beata o tom môže rozhodnúť len lekár, liečenie nemusí byť vždy ústavné a ak sa dá, stačí ambulantné. Je však potrebné aby on sám chcel liečenie podstúpiť.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: