Ciele na protialkoholickom liečení

Alkoholizmus má typické prejavy. Aj keď existuje viacero druhov alkoholikov, konečným cieľom protialkoholického liečenia je vždy len jediné. Ukončiť pitie absolútne. To je hlavný terapeutický cieľ na protialkoholickom liečení.

Nič také ako čiastočné obmedzené alebo kontrolované pitie neexistuje. Človek, ktorý raz mal problém s alkoholom, už doživotne tento problém mať bude. Bez ohľadu na to, ako dlho od liečenia alebo od rozhodnutia prestať piť budete, vždy ste ohrození rovnako ako kedysi keď ste boli v problémovom pití oboma nohami takpovediac.

Toto je nepríjemné, pretože alkoholik má alkohol rád, rád si vypije, rád na neho myslí, rád ho konzumuje. Spravidla má vytvorené vzťahy s ľuďmi, ktorí ho v tom podporujú, alebo on podporoval ich. Komunikácia týchto ľudí sa často točila okolo alkoholu. Po zmene rozhodnutia na „nepiť“, môže nastať veľa problémov práve v spoločnosti blízkych ľudí nášho alkoholika. Tí totiž budú očakávať, že on bude piť ďalej.

Každému by sa páčilo, keby alkoholik pil s mierou. Ale práve alkoholik s mierou piť nedokáže. Aj keď by abstinoval dvadsať rokov, jediné napitie sa alkoholu môže spustiť lavínu. On sa v priebehu pár dní dostane do rovnakého stavu, v akom bol, keď sa rozhodol prestať konzumovať alkohol. Takže konečným cieľom terapie je, aby človek prestal piť alkohol úplne.

Na protialkoholickom liečení sa pracuje na tomto cieli. Alkoholik dostáva rôzne informácie a nácvik.

1. Informácie na protialkoholickom liečení

Jedným z cieľov je objasniť alkoholikovi dlhodobé následky konzumácie alkoholu. Protialkoholické liečenie ponúka alkoholikovi množstvo informácii o tom nakoľko je alkohol škodlivý. Dozvedá sa ako alkohol prostredníctvom psychologických, ale aj fyziologických mechanizmov rozvíja závislosť. Toto vzdelanie je jednou zo zložiek, ktorá má motivovať postihnutého k tomu, aby pochopil, prečo nedokázal kontrolovať svoje užívanie alkoholu. Je to racionálna zložka terapie, ktorá by však sama o sebe nestačila. Alkoholik totiž spravidla dobre vie, že alkohol mu neprospieva a nejaké mudrovanie odborníkov mu v tom určite nenapomôže.

2. Určenie individuálneho rizikového profilu na protialkoholickom liečení

Preto sa na protialkoholickom liečení ako druhý bod určuje individuálny rizikový profil. Postihnutý sa snaží naučiť sa, ktorá situácia je pre neho problémová a ktorá menej. Inými slovami hľadá sa spúšťač alkoholizmu, alebo spúšťač pitia alkoholu. Ak niekto pije alkohol najmä vtedy keď sa rozčúli, je dobré, aby vedel, že v situáciách, kedy sa rozčúli, je ohrozený. To je zároveň situácia, ktorá odhalí smer ďalšieho postupu na protialkoholickom liečení. Pokiaľ človek nedokáže zvládať stres a vypije si, na protialkoholickom liečení bude práve takéto situácie trénovať. Bude cvičiť iný spôsob reagovania na stres.

Tip: Ak sa rozčúlite a ste pritom doma, je jednoduchý spôsob riešenia situácie, ak si dáte sprchu. Je to nezvyklé riešenie. Ľudia, ktorí sa pohádajú, majú tendenciu túto tému rozpitvávať, kričať, hádať sa, alebo iným spôsobom ventilovať svoje konfliktné pocity. Namiesto toho by mal aspoň jeden z manželských partnerov odísť a dať si už spomenutú sprchu. Alebo rýchlou chôdzou obehnúť dvakrát dom. Takýmto spôsobom by totiž zvládol svoj stres a hnev a keď by sa vrátil väčšina zlosti už je dávno rozpustená. Namiesto toho mnoho alkoholikov siahne po poháriku, pretože veď pozrite kam ste ma dohnali.

3. Nové ciele do života na protialkoholickom liečení

Treťou zložkou cieľov terapii na protialkoholickom liečení je rozvíjanie individuálnych cieľov v živote s prihliadnutím na konzumáciu alkoholu v budúcnosti. Alkoholici totiž hlavne po dlhšom období konzumácie alkoholu majú oploštený pohľad na svet. Svet sa im zúži na cestu do krčmy, do obchodu pre pivo. Témy sa scvrknú na otázku, či je pivo dostatočne vychladené, akú má penu a prípadne na občasné táraniny pri tomto pive. Človek, ktorý pije alkohol pravidelne spravidla nemá žiadne životné ciele. V terapii na protialkoholickom liečení preto hľadá terapeut spolu s postihnutým nové ciele, ktoré by mohol tento človek od života chcieť. To nebýva ľahké. Ale pokiaľ sa to podarí, je to silný motivačný faktor.

Ako príklad môžeme uviesť cieľ ak človek chce hrať na hudobný nástroj, alebo v hudobnej skupine. Pokiaľ takýto cieľ má, bude všetky sily vo voľnom čase smerovať na splnenie tejto svojej záľuby. Tomu, ale bráni konzumácia alkoholu. Mám cieľ zahrať si na hudobný nástroj? Tak pokiaľ hudobná skupina nie je práve zostava alkoholikov, bude pre mňa výhodnejšie ak zostanem triezvy. Preto mať vlastný životný cieľ je priaznivý motív práve s ohľadom na rozvoj alkoholizmu. Ak alkoholik nájde niečo čo ho bude motivovať, tak mu toto niečo dodáva silu. Nový motív, ako vydržať bez konzumácie alkoholických nápojov.

4. Tréning na protialkoholickom liečení

Štvrtý bod, ktorý sa na protialkoholickom liečení rieši je tréning a skúšanie zvládania situácii v živote bez použitia alkoholického nápoja. Človek, ktorý je závislý od alkoholu spravidla alkoholom rieši prakticky každú situáciu vo svojom živote. Ak sa mu niečo nepáči, je to dôvod vypiť si. Ak je dobrý film v televízii, je to dôvod vypiť si. Ak si kamarát zlomil nohu, je to dôvod vypiť si. Ak sa sestre narodilo dieťa, je to dôvod vypiť si. Alkoholik má v živote vytvorených veľa stereotypov a na väčšinu životných situácii reaguje tým, že je treba si vypiť. Práve toto na protialkoholickom liečení terapeut musí prerušiť. Snaží sa pomocou trénovania vytvoriť nové návyky. Nové schopnosti ako komunikovať, ako reagovať. Alkoholik totiž často namiesto toho, aby vstúpil do konfliktnej situácie a riešil ju, unikne zo situácie tým, že si vypije. Na protialkoholickom liečení potom práve nácvik sociálnych zručností a schopností umožňuje, aby človek, ktorý predtým unikal ku používaniu alkoholu, zvládal svoje životné situácie sám. To nebýva jednoduché.

Protialkoholické liečenie podomácky nefunguje

Tieto úlohy však človek sám doma nezvládne. Práve preto je protialkoholické liečenie tak dôležité. Dá sa vyjadriť len poľutovanie, že pravdepodobne len jedno percento alkoholikov, ktorí by to potrebovali toto protialkoholické liečenie absolvujú. Je to prirodzené.

Každý alkoholik vie, že protialkoholické liečenie je chvíľa, kedy na ploche možno dvoch alebo troch mesiacov dostane určité informácie a tréning. Výsledkom protialkoholického liečenia musí byť trvalá abstinencia. Slovné spojenie „trvalá abstinencia“ je pre alkoholika najhoršou nadávkou, akú pozná a preto sa jej vyhýba. Väčšina alkoholikov vám bude hovoriť, že oni protialkoholické liečenie nepotrebujú, pretože oni majú svoje pitie pod kontrolou. To čo sa stalo včera večer bola len veľká náhoda, ktorá sa už nikdy nebude opakovať. Ak sa však zajtra opakovať bude je človek zrelý na protialkoholické liečenie.

Komentáre k článku: Ciele na protialkoholickom liečení

  1. vierka 20. septembra 2012

    Aj ja mam manzela na lieceni, sme spolu 12 rokov a mame 2 deti. Nepil pravidelne ale ked zacal, nevedel kedy dost, a trvalo to aj 6 az 7 dni. Druhy krat podana ziadost o rozvod ho pohlo ist na liecenie a dufam ze bude mat efekt a ze vydrzi nepit uz cely zivot. Zalezi mi na rodine.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: