Stupne opitosti

Po požití malého množstva alkoholu väčšina ľudí (nie alkoholikov!) reaguje pozitívne. Rýchlo sa zlepší nálada, človek je spokojnejší, lepšie sa cíti. Ak dodávanie alkoholu nepokračuje, môže takáto úvodná „injekcia“ rozprúdiť zábavu. No pokračovanie v pití má zvyčajne za následok, že zábava sa „zvrhne“ na čoraz menej kontrolovaný priebeh.

Alkohol od určitej koncentrácie môže u človeka zvýrazniť jeho potláčané vlastnosti. Niekto v opitosti býva agresívny, násilný. Iný v opitosti smeruje do depresie, plače. Ďalší sa v opitosti bavia bez zábran. Na takej zábave by nebolo nič zlé, žiaľ zábrany sú často opodstatnené. Ak človek vďaka alkoholu stratí zábrany, môže spôsobiť škody na zdraví, majetku. (Sex bez zábran môže máť následok nielen v počatí, ale aj v prenose sexuálne prenosných ochorení, ak má náš alkoholik smolu…)

Nasledujúce rozdelenie fáz opitosti je veľmi hrubé a individuálne. Každý na alkohol reaguje inak.

Mierna opitosť do 1,5 promile

V miernej opitosti prevažujú zvyčajne pozitívne pocity, rastie produkcia nápadov, stúpa chuť do činnosti, zábavy. Strata zábran, sebakontroly a strachu z následkov spôsobí zvýšenie sebavedomia. Pocit opitosti je nízky, človek môže mať dokonca pocit, že vôbec nie je opitý.

Opitosť od 1,5 do 3 promile

Prehlbuje sa opitosť, človek si už jasne uvedomuje že je opitý. Posiťuje príznaky ako závrat, točenie hlavy, chyby v koordinácii. Zároveň však pretrváva opačný pocit, že je presnejší, rýchlejší, múdrejší. V tejto fáze sa ešte viac strácajú spoločenské zábrany. Opitý človek sa stáva hlučným, neohľaduplným. Povie „do očí“ veci, ktoré by inak nepovedal aby druhých nezranil, neurazil. S pribúdajúcim množstvom alkoholu sa reč stáva nesúvislá, človek má problémy vyslovovať celé slová. Poruchy artikulácie sa prehlbujú, takže viac „bľaboce“. Tiež sa ztenčuje obsahová a myšlienková úroveň hovoru. Prevláda prázdne táranie, „pivné reči“.

Obsahovo je človek postupom pitia ťahaný do negatívneho spektra emócií – alkohol má depresogénne vlastnosti. U niekoho teda opitosť zvykne smerovať ku beznádeji, k pesimistickým, fatalistickým témam typu „všetko je nahovno“, „nič aj tak už nemá zmysel“. U agresívnejších jedincov môže negatívna fáza viesť ku hľadaniu vinníka a prípadne ku trestaniu. Potom sú z toho výtržnosti.

Otrava alkoholom nad 3 promile

Samozrejme, pojem otrava je pojmom analógovým. Neprichádza skokovo. Ak si predstavíme otravu, ako usmrtenie človeka, tak na otravu zvyčajne „stačí“ dosiahnuť okolo 4 promile a viac. Je to veľmi individuálne. No príznaky otravy alkoholom sú prítomné už oveľa skôr a nemusia končiť smrteľne. Napriek tomu to je otrava alkoholom.

Onen rozlet a rozjarenie z alkoholu v prvej fáze opitosti sú časom sprevádzané aj „brzdiacimi“ pocitmi. Časom prichádza únava, ospalosť, pokles tlaku. Pocit nevoľnosti, závrate, zvracanie.

Nepríjemné je to, že ľudia tieto pocity poznajú a keďže z „opice“ sa dá vyspať, považujú ich za bezvýznamné. No alkohol vo vyššej koncentrácii poškodzuje organizmus. Ak ide o jednorazovú akciu, poškodenie sa zvyčajne neprejaví pozorovateľnými zmenami.

No pravidelné pitie je nebezpečné. Dnes často praktikovaná zábava typu víkendových pijákov je nebezpečná. Opiť sa raz do týždňa vyzerá nevinne, ale takýto rozvrat metabolizmu má hlboké následky aj po nasledujúce dni na psychike. Opakované alkoholické ťahy a žúry telo nedokáže kompenzovať. Nedostatočná regenerácia potom má za následok konflikty medzi ľuďmi, často pijúci ľudia majú sklon ku hádkam, nespokojnosti. A tieto pocity následne „ventilujú“ ešte bujarejšími žúrmi cez víkend. To situáciu len zhorší.

Komentáre k článku: Stupne opitosti

 1. Natasha-web 16. decembra 2009

  treba skontrolovat:)

 2. Iveta 2. januára 2011

  počula som že ak traja dospelý podajú člena rodiny na protialkoholické liečenie ten tam musí ostať aj proti svojej vôli

 3. elišer 10. augusta 2011

  nikde som tu nenasiel co sa deje s organizmom ked pijem kazdy den.. opicu uz ani necitim , idu na mna poty, som agresivny a pijem tak za štyroch…poradte mi .. flasa nema sancu predomnou ujst, trasu sa mi ruky , strasne zabudam uz aj ked som triezvy , zle sami dycha a zachalo ma pichat pri srdci .. zacinam mat problemy v rodine aj u znamych………………asi to bude zniet hlupo… som alkoholik?

 4. elišer 10. augusta 2011

  a ozaj kedy dostanem odpoved?

 5. Miro 10. augusta 2011

  elišer skúste úplne prestať piť na 2 mesiace. ak to v pohode zvládnete, ešte nie ste alkoholik. ak to nezvládnete, radšej s tým hneď niečo robte, lebo ak ešte nie ste závislý, asi ľúbite piť ak to robíte denne a veľa. Vzhľadom na to, že ste svoju otázku napísal ráno o štvrtej dúfam, že odpoveď po necelých dvoch hodinách sa dá označiť za rekord.

 6. annie 10. septembra 2011

  JA SOM VO VZTAHU ASI S alkoholikom 4rok vela krat plakal ,sluboval a ja som stale verila a dufala ,ze prestane kazdy den navstevovat tu dieru kde sa nalieva perd tyzdnom som bola na potrat mam 2 deti…15 a 10.chceli sme babo rok sme sa pokusali ale pod podmienkou ze prestane pit no ked jeden vikend ,sobota,nedela,pondelok bol v liehu vyvaleny na gauci,ze sme si nemali kde sadnut a tie vypari.tak som si povedala spametaj sa dievca a tak som sa odhodlala ist k lekarovi .on sa s kamosmi zobral na dovolenku,vysral sa mi na hlavu..stale nieco k nemu citim,placem kazdy vecer,ze som dala dieta prec a teras ked sa vratil s dovolenky vraj som vrah zabila som nase dieta.AKO ho mam prehovorit na liecenie.aKO DLHO MAM SLEDOVAT CI NEPIJE.tam musi byt aj pevna vola..on ju asi nema pije kazdy vikend od piatkuvecera rano sobotu uz o 6.00 uteka na,kavu, kazdy vikend asi ma radsej flasu ako mna..ale ked mu dam ultymatu prestane ako nahle ma ma zas zacne pit je to na hlavu..dakujem

 7. Zuzik 11. októbra 2011

  odpoved pre elišer: – nie ty nie si alkoholik, ty si sebecký blbec, ktorý vedome psychicky ničí svojich blízkych…………..tebe by som dopriala žiť 24hod. v kuse s človekom ako si ty, teda s alkoholikom……….. pochopil si??!!! ked to už nechceš urobiť pre seba-urob to pre svoju rodinu a známych. pozbieraj v sebe poslednú štipku odvahy a vzchop sa, prestať chľastať. ja viem že je to neuveriteľné ťažké, ale isto to dokážeš a verím že ti pritom pomôže aj mnoho dobrých ľudí, ktorý ked uviadia tvoju uprimnú snahu – budú ti nablízku a budú ťa určite podporovať. uvidíš koľko ľudí ťa má rado, a koľkých ľudí si nevidel v stave opitosti……… drž sa, verím že to dokážeš-ved si dokázal aj sem napísať, ozvi sa ako ideš dalej.

 8. Jana 23. júna 2013

  uz dlhsi cas viem, ze nie je somnou nieco v poriadku,… robim casnicku, a alkohol, je moj kazdodenny chlebik,…s priatelom, s ktorym byvam spolu sme a dostali do takeho stadia, ze ma ma chut, opustit, ak s tym nieco neurobim ,..zbytocne sluby, ktore pocul milion krat, uz na enho neplatia,…ako dalej ako sa vymotat z tohto kolotoca,???dakujem za odpoved…

 9. Miro 23. júna 2013

  Jana ako čašníčka bude asi problémom meniť návyky, vydržať nepiť. Ale skúste to. Lenže to sa musí spraviť úplne – ani kvapku. Ak to nebude fungovať, zvážte zmenu pracoviska, ale určite neublíži poradiť sa s lekárom (psychiater) ten dokáže posúdiť, ako na tom ste a čo bude pre vás najlepšie. Niekedy sa dá pomôcť aj pár konzultáciami s odborníkom. Nebude to asi ľahké rozhodnutie, ale stojí za to. Ak s alkoholom máte problém, strata partnera je len začiatok, neskôr môžete stratiť všetko, čo ste mali.

 10. janaJana 24. júna 2013

  Dakujem, za rychlu odpoved….ano s priatelom sme o tom diskutovali.Lenze on je plne presvedceny, ze potrebujem odbornu pomoc – liecenie….a to si ja nemyslim. skor ta terapia, alebo anomymny alkoholici, to by som este zvladla,..a ked nie tak potom to najhorie, do nejakeho sanatoria…

 11. Miro 24. júna 2013

  Jana z toho že píšete a riešite to s pomerne slušným nadhľadom by som povedal že môžete mať pravdu v tom, že liečenie nemusí byť potrebné. Na druhej strane človek v závislosti niekedy nevie vidieť, ako je na tom naozaj. Váš partner to môže vidieť inak. Alebo proste má len o vás strach. “Z vonka” vyzerá pitie partnera inak ako keď si dajú obaja.

  Skúste si to. Dajte si nejaký dátum, trebárs do konca septembra, čiže také 3 mesiace ani kvapka. Ak to zvládnete sama, nepotrebujete žiadnu pomoc. Potom sa rozhodnete čo ďalej. Ak by ste ale mali abstinenčné príznaky, potom lekár pomôže.

  AA pokiaľ viem v lete nemajú sedenia, nie som istý. Určite sa dá ísť na to aj tou cestou. No v každom prípade treba zastaviť pitie. Ak by ste (teoreticky) dokázali vypiť za týždeň dva tri krát jeden menší pohár vína a nemáte problém že chcete viac, je to asi znak, že nehovoríme o alkoholizme.

 12. Jana 24. júna 2013

  Ved to, ultimatum som si dala, zatial sa drzim 4 dni, ale ked ideme von s kamaratmi, alebo s priatelom sedime na balkone a on si cucka poharik vinka, preco nemozem ja? nie teraz neskor? bude to znamenat, ze som sa vratila k alkoholizmu?
  a dakujem za odpoved, zase…

 13. Miro 24. júna 2013

  Jana ak máte s alkoholom problém, tak riešením je doživotná abstinencia. Ak ste prežili 4 dni, tak to asi nebude až také zlé s fyzickou závislosťou, to je dobrá správa. Takže dajte si nejaký dôkladný čas plnej abstinencie. Potom môžete skúsiť čo to spraví. Ak máte s priateľom stiahnuť pohárik vína, to naozaj nie je problém. No ak máte s alkoholom problém, tak nezostane pri jednom. Práve to je ten problém. Inak, len pre zaujímavosť – ten priateľ čo si cucká to víno. To je ten istý, čo vás posiela na liečenie?

 14. Jana 25. júna 2013

  Ano, to je ten isty,. sranda na to m je, ze on si to vinko jeden poharik naozaj vychutnava, ked mam ja volno, lenze ja cely 5 dni v robote som pila, a ked som mala volno , tak sme si spolu dali poharik,. jemu ten jeden cuckajuci poharik stacil na cely vecer, …co o sebe povedat nemozem… a to je tiez jeden z tych dovodov, ze si mysli, ze mam vazny problem…pretoze aj vo svojom volnom case som si supla,..aj ked jeden…..

 15. Jana 25. júna 2013

  Niekde v tvojom clanku si napisal kranu vetu ,, nie je podstatne nepit tri mesiace, ale kazdy den rano vstat a povedat si, dnes nepijem.,,ta veta mi velmi pomaha, dakujem.

 16. Miro 25. júna 2013

  Jana určite stojí za úvahu poradiť sa s odborníkom, ako som už napísal. Dá vám správne otázky a odhadnete spolu, čo sa deje. Ak ste piť zvyknutá, vsiaknete viac, to je normálne. Volá sa to tolerancia a je to znak, že pijávate často. A to nie je dobrý znak.

  Inak peknú vetu som čítal nedávno: abstinencia nie je cieľ, ale prostriedok.

 17. Jana 25. júna 2013

  :-) tiez pekne napisane,..dakujem za rady, a trpezlivost, urcite sa este ozvem, po odbornom ohodnoteni…

 18. mery 10. septembra 2013

  Dobry vecer. Neviem sama posudit ci uz mam velky problem s pitim. Mam len 21 rokov a ak je prilezitost vzdy si rada vypijem. je to take to typicke pitie s partiou. Najprv to bolo len raz do tyzdna cez vikend potom uz aj piatok aj sobotu a v lete alebo ak je prilezitost aj castejsie. Vidim v svojom okoli vela ludi, ktori piju casto a vela v ramci zabavy ale bojim sa ci sa mi to uz nevymklo zpod kontroly. Som nezamestnana momentalne a taka cela pesimisticka vacsinou. Mam pocit ze sa h neviem co mam teda co chcem dalej robit. Mam strasne vela myslienok nemozem dobre spat a tak sa rada ventilujem a idem si vypit s kamaratmi. poslednu dobu uz pijem co najrychlejsie aby som bola rychlo opita a poyom sa zo mna stane iny clovek ktory pije aj ked je uz opity. Zvycajne si uz cestu domov nepamatam popripade pady a na druhy den zacnu strasne vycitky svedomia aj ked nic zle v opitosti nerobim no hanbim sa a len velmi tazko na ne neviem prestat mysliet. Vacsina mojich kamaratov pije podobne ale myslim ze to je uz prehnane a bojim sa o buducnost. Myslite ze je to len hlupa nerozvaznost mladych ludi a prejde to alebo je v tom uz nieco viac? Dakujem

 19. Miro 10. septembra 2013

  mery v súčasnosti je tak trocha trend mladých opiť sa rýchlo a “poriadne”. Že to je zlý trend asi netreba ani uvažovať. Vypomstí sa to človeku. Párktát za sebou sa opiť je spoľahlivý spôsob, ako si narušiť “chémiu” v mozgu. Namiesto dobrej nálady sa objaví únava, depresia a z nej je opakované opitie sa ľahkou cestou. Tým sa to ešte zhorší… Takže ak ste nezamestnaná, asi rozumnejšie by bolo venovať čas a energiu tomu, aby ste si našla prácu. Ak väčšina kamarátov pije, stálo by za úvahu zmeniť kamarátov.

  Nerozvážnosť nie je hlúpa, pár zlých rozhodnutí zažije každý mladý človek. Hlúpe ale je zotrvať v chybnom režime aj potom, čo ste pocítila, že vám môže ublížiť. Piť napriek tomu, že to môže spôsobiť vážne problémy je pomerne bezpečným znakom, že s alkoholom je problém.

  Ak to nezvládnete sama, poraďte sa s lekárom.

 20. ela 3. novembra 2013

  Dobry vecer, manzel je podla vsetkeho na niektorom stupni závislosti na alkohole, všetko čo nájde vypije, denne aspon 3 litre piva.. uvedomujem si vážnosť situácie najmä keď je závislý aj na marihuane(tú musí mat naozaj kazdy den aj tri krát ale skrýval to-teraz potrebuje niekolko dennych davok) chcem sa len spýtať aká je asi pravdepodobnosť vyliečenia takejto kombinácie závislosti alkohol a marihuana na internete nenasla som ziadne relevantne informacie, dakujem pekne

 21. Miro 3. novembra 2013

  ela pravdepodobnosť neodhadne nikto. Ak manžel chce (o čom dosť pochybujem) so sebou niečo robiť, tým sa pravdepodobnosť zvyšuje. Závislosť sa dá vyriešiť relatívne ľahko – zbaviť telo látky a odvyknúť. Horšie je, že s túžbou po tom dať si cigaretku, alebo pohárik je už ťažšie niečo spraviť. Odporúčam osobnú konzultáciu u psychiatra, alebo v niektorom centre pre liečbu závislostí.

 22. Durko 4. januára 2014

  Dobrý den, chcel by som sa opýtať na takúto formu závislosti. Prestávky medzi pitím, mam 3 až 18 mesiacov. Ale potom je to šnúra, v priemere sedem dní (raz 5, inokedy 10). Prvé dva dni je to celkom sranda, potom uz len trápenie o prežitie, psysichcky, aj fyzicky som na dne. Kedže sa zavriem doma, nejake spoločenské problémy to nerobí, finančne tiež nie a partnerku mam zatiaľ trpezlivú. Na druhej strane, veľa vecí sa mi podarilo vybavit, v rámci alkoholu, to je vždy ten prvý den. Bol som uz aj u psychiatra, po hodine a pol bol výsledok, ze som ťažký oriešok. Nerád by som úplne abstinoval, ale ked to je jediný spôsob, tak iné uz neostáva. Vopred dakujem a prajem vsetko dobre v novom roku.

 23. Durko 4. januára 2014

  Ešte pár faktov, mam 43 rokov, v podstate veľmi dobrý vzťah, so 4-mesačným bábätkom. Ale všetky koníčky ma uz prestali baviť, takze uz len práca, potom tie 3,alebo 18 mesiacov a šnúra. A tak dokolecka.V práci vsetko v poriadku, aj ked permanentný stres, cely rok s rodičmi po nemocniciach. Ale to su asi len výhovorky, čítam, Vaše články. Kedysi som samozrejme pil oveľa viac.

 24. Miro 4. januára 2014

  Durko to je druh alkoholizmu, ktorý sa nazýva epsilon. https://zachytka.sk/zavislost-od-alkoholu/alkoholizmus-typu-epsilon/ nepríjemné je najmä to, že v stave “ťahu” človek môže vykonať nechtiac niečo vážne, čo mu môže zničiť život. Nejaká nehoda, úraz a podobne. Žiaľ, pri alkoholizme univerzálne platí striktný zákaz pitia. Nikdy neviete, ktorý pohárik to zas spustí.

  Je jasné, že mnohé z toho, čo píšete je aj výhovorka, ale na druhej strane neraz riešime v živote veľmi ťažké situácie. To výhovorka nie je. To je fakt. A človek má istú kapacitu, koľko dokáže vydržať stresu, alebo záťaže. Aj rozhodnutie nepiť a “byť slušným” je záťaž. Tým nechcem, aby to vyznelo že ospravedlňujem pitie po strese. Len chcem aby bolo jasné, že človek ktorý bojuje aj s vlastnou závislosťou aj s tvrdými nárokmi okolia to jednoducho môže meť veľmi ťažké.

  Aj tak sa oplatí stále to skúšať.

 25. majak 10. februára 2014

  Dobrý deň,mám 7 rokov priateľa s ktorým nebývame v jednom meste. Má 56 rokov a je ženatý. Spoznali sme sa cez internet, takže dosť dlho sme si len písali a telefonovali, ale naživo sme sa nestretli. Už vtedy vo mne klíčilo podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Stávalo sa totiž, že niektoré dni sa absolútne odmlčal, s tým, že bol veľmi unavený, odcestovaný, pokazený mobil, atď… Párkrát som si všimla, že pri telefonovaní mal zmenený hlas – artikuloval síce dobre, ale bola akýsi spomalenejší, akoby opatrnejší…Tiež to zvaľoval na únavu. Nakoniec z neho asi po 3 rokoch vyšlo, že sa lieči na psyciatrii z pretrvávajúcej depresie. Nakoľko aj ja mám bohužiaľ túto skúsenosť, snažila som sa ho podporovať ako sa len dalo – najmä psychicky, lebo podľa seba viem, aké je dôležité, aby človek mal v takejto chorobe niekoho blízkeho. Mala som však pocit, že to s ním akosi ide dole vodou a že aj napriek tomu, že berie lieky, sa to stále zhoršuje. V snahe pomôcť mu – bez nejakých bočných úmyslov, som sa nakoniec spojila s jeho psychiatričkou, ale aj s dcérou a nakoniec manželkou. Až od nej som sa dozvedela, že môj priateľ pije. Lekárka to nevedela a dcéra to popierala – s tým, že otec len berie lieky… Bolo mi ho ľúto – aj jeho rodiny. Vedela som od neho, že žije izolovaný od rodinného života, v jednej izbe 3×3 metre, žena sa s ním vôbec nebaví, dcéry len úsečne – až vtedy mi došlo, prečo… Neviem, aký ľudomil sa vo mne prebudil, ale veľmi som mu chcela pomôcť. V tom čase ešte robil v SBS, ale následne ho vyhodili. Bol doma 2 roky – za tú dobu som mu pomohla vybaviť invalidný dôchodok a ZŤP (práve z dôvodu hlbokej pretrvávajúcej depresie), aj som mu našla prácu na polovičný úväzok, takže momentálne už zas robí. Keďže som ho pritlačila k múru, že chcem vedieť pravdu, priznal sa, že pije – nie veľa – každý deň len tak, aby sa necítil taký sám a aby zaspal…Ráno ide triezvy do roboty, v robote nepije, ale doma si dá a ďalší deň sa to opakuje…Fakt je, že sa zavrie do svojej izby a v podstate z nej nevýjde – beda však, ak ho niekto vyruší – vtedy je nebojácny hrdina, ktorý každému všetko vytmaví a povie z mosta doprosta – a vie byť aj vulgárny. Potvrdila mi to aj jeho manželka. Ku mne sa správa slušne, pri stretnutiach je triezvy a slušný, ale badám už niektoré príznaky – trasú sa mu ruky, vypadávajú mu zuby a celkovo vyzerá čoraz upadnutejšie. Viem, že je to už závislosť na alkohole – asi zatiaľ viac psychická ako fyzická (mimochodom, mohli by ste tieto pojmy ozrejmiť viac?). Neustále mu dohováram, som ešte stále ochotná mu pomôcť (možno preto, že s ním nebývam a nežijem), len neviem ako. Prosím poraďte. Je, resp. bol to človek vzdelaný, inteligentný, sčítaný…teraz sa z neho stáva troska, ktorá sa snaží pri alkohole a liekoch, maximálne pri zapnutej telke nejak prežiť deň…neviem sa s tým zmieriť…ďakujem

 26. Alena 11. júna 2014

  ahoj Majak , to je asi ten na konci světa ..
  moja , jeho vobec neries. zachran sa sama .On pit neprestane .
  Ja sama mam doma alkoholika .Nic mu nie je svata ,za posledne peniaze kupi flasu vodky a pije ju rovno z flase . Flasu schovava v kufri auta .
  Je 6 mesiacov bez práce ,předtím robil na smeny , takze nemohol hocikedy pit , ale od kedy ho prepustili, je každý den v krcme . zazili sme hrozne situacie .Odpojenie elektriny , pokutu za vodu..odpojeny plyn..ja uz neviem kam z konopi . Konecene som si nasla pracu na TPP , ale kde sa mam na neho každý vecer pozerat , jako rozbija věci , vsetko zhadzuje a nici ,pluje do dresu , cura před vchodom … a este vela zlych zlych věci … mam chut odist velmi daleko a nechat ho tak .Ja uz nemam silu zachranovat ho … sme patdesiatnici , deti s nami neziju ..

 27. alundra 1. augusta 2014

  moze sa clovek ktory ma 100kg nejako otravit ak je abstinent a potom narazovo vypije pol litra vodky a pritom uzil aj lieky ako kynedril co ucinok alkoholu zosilnuje?
  je spavost, unava a tazka strata rovnovahy uz prejavom otravy alebo je to len silna opitost? mal som pocit akoby mozog ukazoval oneskorene co oci vnimaju. citil som ze som otocil hlavu napravo ale zmysel vnem oci mi este v mozgu tvrdilo ze vidim to co je vlavo.

 28. Miro 1. augusta 2014

  alundra áno, môže to skončiť aj tragicky.

 29. Tomáš 3. novembra 2016

  Dobrý deň zaujmal by ma Váš názor, čo si myslíte ohľadom stupňa opilosti, keď je človek v nálade tak má problém koordinovať chôdzu? či ho motá áno alebo nie?… lebo je tu veľa subjektívnych názorov a mňa by zaujmal váš názor ako odborníka…Ďakujem za odpoveď

 30. Miro 4. novembra 2016

  Tomáš na túto tému netreba hľadať odborníka. Je veľmi individuálne, čo znamená že je človek v nálade. Niekto si odpije z piva a je v nálade. To mu chôdzu nijak nenaruší. Iný potrebuje aj 3 pivá na náladu a tam je v podstate jasné, že rovno nepôjde. Tiež je otázka, ako dlho človek pije. Ak denne, tak po nejakom čase sa vytvára tolerancia na alkohol. To znamená že aj tie tri pivá možno vcelku ustojí, pretože na náladu by potreboval stále viac. Záver je jednoduchý. Ak je potrebné koordinovať chôdzu, lepšie je nepiť.

 31. Miška 8. decembra 2016

  Dobry den. Chcela by som sa spytat.. moj nastavajuci, s ktorym cakam dieta pije takmer kazdy tyzden s partiou kamaratov, vacsinou vtedy, ked som ja v praci. Inak si nezvykne dat, iba ak obcas poharik vinka sme si dali spolu doma, ale ked som si vsimla, ze on stiahne celu flasu za chvilku, tak som s nim prestala aj ten poharik ..Hadavali sme sa kvoli tymto jeho opijasom aj predtym, ale teraz uz mi to vyslovene prekaza a dochadza mi trpezlivost. Ale neviem ci nie je chyba na mojej strane, partner tvrdi, ze je to normalne! Netvrdim, ze je alkoholik, ale myslim si, ze s tym ma problem. Ale mozno sa mylim. Mozno som prilis prisna. Nevadilo by mi, keby siel na jedno, na dve..Ale on je bud opity alebo ozraty do nemoty. Chvalabohu nie som toho svedkom, lebo ako som spominala, chodi ked ja robim..Ale bojim sa, ze to bude take iste aj ked bude babo na svete. Alebo casom horsie.. Ma 33 rokov. Keby mal o 10 menej, mozno by som sa na to pozerala inak. Aky mate prosim Vas na to nazor ?

 32. Miro 8. decembra 2016

  Miškavaše obavy sú asi opodstatnené a to čo píšete dáva úplný zmysel. Žiaľ, čo s tým – to je otázka skôr na toho partnera. Je jediný, kto je kompetentný sa k tomu vyjadriť a niečo s tým spraviť. Žiaľ, tu platí zvyčajne pravidlo že čím väčší má niekto problém s alkoholom, tým hlasnejšie to bude popierať a pitie bagatelizovať. Ak chodí častejšie opitý, tak od neho požadujte aby s tým prestal, pretože ak to necháte tak, stane sa to normou a asi sa to bude čoraz viac zhusťovať a zhoršovať. Každopádne, je to veľmi nepríjemná situácia v ktorej ťažko radiť.

 33. Miška 8. decembra 2016

  Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Dala som mu ultimatum, do narodenia dietatka ani kvapka alebo odchadzam. To je 5 mesiacov cca.

 34. Miro 8. decembra 2016

  Miška hlavne sa treba pripraviť na to, čo spravíte, keď ultimátum o pár dní nedodrží. Ak totiž ustúpite, tak vie aj nabudúce, že ste bezmocná… Veľmi nepríjemná situácia.

 35. Barbora 30. decembra 2016

  Dobrý deň, potrebujem radu. Z pondelku na utorok som to asi mierne prehnala s partiou s alkoholom. Som mladá baba ale už tretí deň mám zlý pocit v hlave. Som akási malátna,letargicka.. Myslíte že to prejde ten hlúpy pocit v hlave ? Pijem čistú magnéziavu vodu, snažím sa to nejako vyspať. Už som aj vracala zo včera na dnes chcem aby to čo najrýchlejšie prešlo. Vopred ďakujem za odpoveď :)

 36. Juliet 16. apríla 2017

  S manzelom (33) spolu byvame 6 rokov. Raz za cas (vonku s kamosmi, na akcii…) mu ujde a pije tak ze je “iny” ma zvlastne reci, strati mobil, pride neskor ako slubil atd. . Stava za mu to raz za3 mesiace az za raz za rok a pol….
  Mam obavy z tychto zranujucich situacii….
  Chcem sa spytat vas alkoholikov. Co si myslite o tychto “zaciatkoch”?
  Jeho snahy o kontrolovane pitie 8 z 10 funguju. Len potom stropi pruser…
  Alkoholizmu sa bojim viete preco?
  Jeho dedo tato a teta boli alkoholici. Moj tato tiez a ja sama si raz za cas rada urobim pekny vecer s flaskou vina pri filme cca raz za mesiac. Cize viem ze aj ja sama si musim davat ale ze sakra pozor….

 37. Martin 2. februára 2018

  Pijem jak bombarder uz nejaku dobu… Musim povedat ze vskutku vystizne a trefne je to napisane a odpozorovane…no co s tym?… Rozhodol som sa ze zmenim historiu psychologie a budem bojovat v napitosti aby som tieto priznaky nemal… Viem ze hned to nepojde… Vyzaduje si to totiz cvik…. Zacinam dnes a po vase sa ozvem ako daleko som to dotiahol…. Dakujem za precitanie.
  P.s-pite viac.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: