Závislosť od alkoholu

Ak sa povie, že niekto je závislý od alkoholu, vo väčšine prípadov si predstavíme opilca. Tacká sa niekde a možno práve spadol do jarku. Komický či tragický obraz alkoholizmu. Alkoholik má však naozaj typické prejavy. Je zbavený presnej koordinácie a tak sa zvyčajne tacká, nevie dobre hovoriť, artikulovať, ani myslieť. Je nespoľahlivý, impulzívny, chátra. Ničí seba a svojich blízkych väčšinou vtiahne do spoluzávislosti. Aj ich životy sa začnú časom “točiť” okolo alkoholu a pod jeho vplyvom, hoc ho nepijú. Akokoľvek sú prejavy účinku alkoholu typické, je viac druhov alkoholizmu. O nich budú samostatné články. Sú 4 druhy závislosti od alkoholu – niekto nepije nejaký čas a potom sa ide veľmi opiť. Príčinou môže byť zlosť, radosť, ale niekedy príčina nie je známa. Inokedy je alkoholik stále trochu podnapitý, ale nezvykne sa opiť úplne.

Závislosť od alkoholu vzniká postupne, niekedy viacero rokov. Alkohol má totiž aj farmakologické účinky, takže ak ho popíjate s istou pravidelnosťou, tak či chcete, alebo nechcete, závislosť sa začne rozvíjať. Závislosť nielen v zmysle potreby, chcenia. Ale fyzickká závislosť tela na alkohole. Ak alkohol nepríde, objavia sa abstinenčné príznaky. Iste – zpočiatku nie hneď známe trasenie rúk, či biele myšky. Spočiatku len únava, nepokoj, nesústredenosť, ktorá sa po poháriku príjemne rozplynie.

“Ale ja mám alkohol pod kontrolou”

Väčšina ľudí by o sebe povedalo, že alkoholizmus pre nich nepredstavuje žiaden problém, pretože ho „majú pod kontrolou“. To je pravdepodobne najčastejší druh výhovorky, ľudí, ktorí začínajú dráhu alkoholika.

„Mám to pod kontrolou“ je výrok, ktorým sa snažia učičíkať títo ľudia svoje svedomie. Alebo ešte častejšie svoje okolie. Radi by vzbudili ilúziu, že alkohol majú pod kontrolou a že môžu s pitím kedykoľvek prestať bez akýchkoľvek problémov. Tento výrok vo väčšine prípadov len zbožným prianím a ilúziou. Človek, keď už hovorí tento typ výroku, spravidla alkohol pod kontrolou nemá.

Pokiaľ hovoríme o kontrole, možno by bolo dobré povedať si, čo to vlastne kontrola je. V našom vesmíre prakticky všetko:

 • má nejaký začiatok,
 • určitý priebeh (trvanie, zmeny)
 • a koniec.

Nuž a kontrolu máte nad udalosťami vtedy, ak vy určujete každú z týchto troch fáz. Ako príklad môže poslúžiť pitie alkoholu.

 • Pokiaľ človek pije alkohol, má to nejaký začiatok. V istej chvíli priložíme pohár alebo fľašu k ústam a vypijeme alkoholický nápoj. To je začiatok pitia.
 • Priebeh pitia znamená, že my rozhodneme, či si dáme ešte jeden pohárik alebo ešte jednu fľašu. Rozhodneme tiež o prípadných zmenách. Začali sme piť pivo a potom to zmeníme na borovičku.
 • A tretia časť je ukončenie. V istej chvíli možno povedať dosť, teraz už nebudem piť. Nemusíme to povedať, stačí to urobiť.

Ak máte nad niečím moc alebo kontrolu, tak máte v rukách možnosť začínať, meniť alebo ukončovať danú činnosť. Poďme sa na túto definíciu moci pozrieť cez prizmu alkoholizmu.

 • Ak človek nie je závislý od alkoholu má spravidla nad svojim pitím moc. Moc v tomto prípade znamená, že on sa rozhodne, kedy začne piť aj kedy s tým skončí. Pre človeka, ktorý od alkoholu nie je závislý, často táto moc predstavuje rozhodnutie, že teraz nebude piť vôbec. Zdravý človek nemá dôvody napiť sa alkoholického nápoja. Pokiaľ to už urobí, nemalo by to spravidla vážne ovplyvniť jeho rozhodovanie. To znamená, ak po obede sa rozhodne dať si pohár piva, urobí to a tým ukončí celé pitie. Takéto pitie je pre toho človeka pod kontrolou. On po celý čas má rozhodujúce slovo na to, či bude alebo nebude piť.
 • Teraz sa však pozrime na to, ako sa na ovplyvňovanie udalostí pozerá alkoholik. Alkoholik si tiež myslí, že má vplyv na to, kedy začne piť, ako to bude prebiehať a kedy skončí. Práve toto nie je pravda. Alkoholik vie, že by nemal piť, ale neodolá. Sľúbil možno manželke, že to obmedzí, že prestane. Napriek tomu si zas dá kalíštek. Nemá pod kontrolu začiatok pitia. Pokiaľ si vypije, zbavuje sám seba kontroly. Alkohol má účinky, ktoré ovplyvňujú vôľový proces. Po vypití si nejakých tých pohárikov alkoholu prestáva mať pod kontrolou svoje rozhodovanie o priebehu. Ak pôvodne zamýšľal dať si len jedného panáka, po vypití tohto panáka spravidla dostáva „slinu“ a chuť dať si ďalšieho. A táto chuť, toto nové rozhodnutie zmenilo pôvodný zámer dať si ten jeden. Alkohol tu otupil rozhodovací, vôľový proces. Človek už tým pádom má oslabenú kontrolu nad svojim pitím. Už nedokáže celkom korektne ovládať svoje pitie. Napriek tomu, že chcel len jeden pohárik o pár hodín ho nájdete opitého niekde v jarku. A aj ukončenie pitia už neriadil on, ale to, že sa opil do nemoty.

Takže závislosť od alkoholu je v tomto zákerná. Vzniká pomaly. Alkohol má spočiatku príjemné účinky. Ale neskôr je to stále horšie.

Komentáre k článku: Závislosť od alkoholu

 1. Miška 7. mája 2011

  mam taký problém mam blízku osobu ktorá je závislá od alkoholu pred dvoma dňami odišla z liečenia skrz to lebo jej zakázali kontakt z rodinou aj návštevy a dnes som jej našla naliaty rum v pohári tak prosím poradte čo mám robiť aby som zachránila od tej závislosti keby som mohla zoberiem si ju na seba nech ju mám radšej ja ako ona prosím radu.

 2. Miro 9. mája 2011

  Miška sú situácie, kedy človek veľmi chce pomôcť, ale nedá sa. Ak je niekto závislý od alkoholu a nechce to zmeniť, ostáva nám málo spôsobov, ako ho ovplyvniť. Prehováranie a prosby zvyčajne nefungujú.

 3. Milan 24. mája 2011

  V podstate ma to zaujíma potrebujem vedieť na ako dlho sa tam ide a koľko stojí pobyt. dajte mi vedieť.

 4. Miro 24. mája 2011

  Milan liečenie trvá zvyčajne 3 mesiace a pokiaľ viem, hradí to poisťovňa.

 5. lubenka 14. marca 2012

  moj manzel vela pije, rodinu nezanedbava este do velkej miery, no ja vidim postupne ze sa koli alkoholu vsetko odklada, velmi by som chcela aspon trosku to pitie obmadzit, ale najradsej by som ho toho zbavila………….. ale ako ho mam presvedcit aby sa dal liecit……..

 6. Meno 16. marca 2012

  ahoj priatelka pije víno asi tak 1,5 l za den cez výkend má pauzu ale nie je to na nej vidiet neviem či to nie sú psichycké problemy lebo aj jej otec ked žil nadmieru pil

 7. Miro 16. marca 2012

  1 a pol litra vína za deň to už je pekný základ. Chcelo by to rozhovor. Čím viac sa bude brániť obvineniam z problémov s pitím, tým je to asi vážnejšie. Treba ju naviesť na abstinenciu ak sa dá.

 8. evicka 23. marca 2012

  som alkoholicka, a nikto to o mne nevie. Zacalo to dost nevinne. Pracujem v gastronomii, a tym padom mam vzdy a stale pristup k alkoholu. Na zaciatku som si dala poharik v robote, pozdejsie uz aj doma. Pijem iba sampanske. Nemam problem vypit 2 flasky denne, a nie som opita. Velmi rada by som s tym prestala, ale neviem ako. Zvlasne, ze si to nikto v mojom okoli este nevsimol. Nemam ziadne rodinne osobne problemy, domacnost zvladam v pohode, ziadne problemy s manzelom, ale zivot bez sampanskeho si neviem predstavit.

 9. Miro 23. marca 2012

  evicka ak sa nedokážete sama rozhodnúť, že s tým prestanete, odporúčam sa poradiť s psychiatrom. ak sa vám to nepáči, navštívte niektorú skupinu anonymných alkoholikov

 10. evicka 23. marca 2012

  Mirko, dakujem za odpoved. Ale presne to som nechcela pocut, aj ked viem, ze je to spravne riesenie. Ja viem, ze mam problem, ale, nedokazem o tom s nikym rozpravat. A kedze to nikto nevie…. porozmyslam….. este raz dakujem

 11. Miro 23. marca 2012

  evicka držím palce, váhanie je prirodzené, nikto nechce meniť svoj život. ak ale ten problém máte, myslite aj na to, že každý aj malý odklad situáciu len zhoršuje. takže nerozmýšľajte pridlho, radšej konajte

 12. evicka 23. marca 2012

  ja viem….. dakujem

 13. mimi 31. marca 2012

  ahoj môj manžel pije,pil vzdy ja sprosta som ho velmi lubila a nechcela som to vidiet ale teraz je uz toho naozaj moc pred 4mesiacmi som s nim skončila u psychiatra mal vidiny počul zvuky dostal lieky stavy prešli tak pije dalej nechodi do roboty a ked nahodou aj ide nikde nevydrži dlho vydelila som mu peniaze ktore my ma dat na učty a na stravu pre neho a syna tento mesiac mi ani nedal pre neho na stravu,nezaplatil si učet za mobil že nema z čoho pritom mu zostalo jemu samotnemu 300 eur bojim sa ze narobi dlhy a mne to zostane na krku namysla si sprostosti vyhražal sa mi že mi podreže krk aj som si napisala žiadosť o rozvod ale som ju nepodala neviem čo mam robiť už som z toho naozaj zúfala

 14. Miro 1. apríla 2012

  mimi držím palce. zlá situácia ak je manžel násilný. také vyhrážanie sa je trestný čin, ak je to dokázateľné a návrh na rozvod je asi namieste. žiaľ, môže to mať aj za následok ďalšiu vlnu konfliktov, pretože jemu sa rozvod asi hodiť nebude.

 15. Endži 1. apríla 2012

  Potrebujem sa s niekým porozprávať, neviem čo mám robiť. Môj manžel je alkoholik. Viem to a verím tomu že to vie aj on, len si to neprizná. Už za posledných 10 rokov neprejde ani jeden deň, aby nemal vypité. Stále mi nadáva, uráža ma až do k…v a podobne. Už sa poriadne ani nestravuje. Dnes ráno otvoril oči a jeho prvé slová boli k…a k…u kryje. Od vtedy už zas vypil pol litra pálenky. Dnes som si uvedomila ako si chodím a vyhľadávam problémy alkoholikov, že všetky príznaky, (nechutenstvo, obviňovanie okolia, hľadanie chýb v každom, poskrývané prázdne fľaše už aj v posteli, ustavičné urážky, a tá sebaľútosť….) sa uňho prejavujú. On si to však neprizná a zatĺka a iba mňa obviňuje zo všetkého. V práci s nikým nerozpráva, ja sa čudujem, že ešte ho nevyhodili každý je tam totižto ch..j. Ako sa dá takému človeku pomôcť, čo mám robiť, ako ho mám donútiť ísť na liečenie. Je rodina je o ničom, minule som sa posťažovala jeho otcovi, aby mu troška dohovoril, viete čo mi povedal? “On je chlap ťažko robí, tak musí aj vypiť a pol litra pálenky na večer to nie je až tak veľa”. No na toto sa už asi nič ani povedať nedá. Jeho sestry o tom vedia, nechápu ho ale pomôcť mu ani nechcú, iba mi povedali, že oni by s ním nežili ani 24 sekúnd. Poraďte mi nejaké východisko.

 16. mimi 1. apríla 2012

  Ahoj Endži môj manžel je presne taký istý tiež mi neustale nadava uraža ma skušala som hovoriť s jeho bratmi poslal ich do r…i presne ako u teba tiež ho bratia nechapu ale nevedia co s tym a švagrine sa takisto vyjadrili ako to s nim ešte dokažem vydržať svokre ked som volala ked mal tie halucinácie aby sa prišla pozrieť v akom je stave čo ona mudra neurobila doniesla mu sedmičku takže z jej strany žiadna podpora ked som jej povedala že sa rozvediem mi povedala na to že ved mi nič zle nerobi akoby nestačilo že pije každy deň už o pol osmej rano je v krčme nechodi do roboty ja mam dve zamestnania na tretie som sa pred mesiacom vykašlala aj ked mi tie peniaze chybaju ale jednoducho som nevladala rozmyšlam nad sebou čo ma vlastne pri ňom ešte drži neznesiem aby sa ma dotkol je mi odporný mi už nežijeme spolu ale vedla seba fakt neviem prečo stale vaham nad tym rozvodom držim ti palce a hlavne pevne nervy ahoj

 17. Miro 1. apríla 2012

  mimi ono je dobré spraviť si kalkulácie. veľa žien dotuje alkoholika. ona robí za takmer minimálnu mzdu, on nerobí, len pije a fajčí. a ešte je aj zlá. alkoholik parazituje. myslite na to vždy keď to niekto chce zľahčiť. stačí si spraviť kalkuláciu. tých 6 eur na pár pív a cigariet denne je úplné minimum. To je 180€ za mesiac.

 18. mimi 1. apríla 2012

  Ahoj Miro maš uplnu pravdu ja som bola taka sprosta že môj drahý manžel keď minul peniaze po dvoch tyždňnoch prišiel za mnou aby som mu dala 5eur a ja som mu ich dala len aby som mala pokoj velmi neskoro som si uvedomila že škodim hlavne sebe a synovi preto som mu potom vyčlenila kolko mi má dať jeho podiel na spoločné účty a ostatné svoje šeky ako poistku,mobil nech si plati a ako som už spomínala tento mesiac si nezaplatil faktúru za mobil že nema z čoho kedysi mu stačilo 5eur teraz hovori že potrebuje denne aspoň 10 podotýkam že nepracuje berie PN ale tú ma 600 eur polovicu mi da na šeky a ostatne si nechava a furt má málo.Ja viem že som sprostá že som nepodala ten rozvod asi potrebujem niekoho kto ma chyti za uši a dovlečie do podateľne.

 19. Miro 1. apríla 2012

  mimi v podobnej situácii sú stovky žien a ešte sa aj hanbia o tom hovoriť. sú dva problémy, podľa drzosti alkoholika bude aj 10€ na deň málo. a je riziko že sa zadĺži. preto treba myslieť aj na to že minulosť neminulosť, ale ak nie rozvod, tak aspoň právne oddelenie majetku manželov, inak hrozí že alkoholik spraví nejaký fajnový dlh a kto ho bude splácať? celá rodina. môžete prísť o byt, trebárs… myslite aj na také možnosti.

 20. mimi 3. apríla 2012

  Ahoj Miro dnes som sa pravnika pytala na to rozdelenie majetku povedal mi že by sa to dalo nakolko je muž SZČO ale že by som mu aj tak musela vyplatiť polku bytu a ostatné veci a na to ja nemam peniaze rozmyšlam že si požiadam o najomny byt aj ked mi bude luto z terajšieho bytu odisť nakolko som v ňom vyrastla vieš terajši byt mi darovali rodičia s tym že vyplatim brata ale tento byt som odkupovala do OV už keď som bola vydata porebovala som uver na vyplatenie brata.Muž prišiel s holym zadkom iba s osobnymi vecami a teraz to chce polku bytu to je sranda čo jedneho by trafilo :(

 21. Miro 3. apríla 2012

  mimi áno, byt je často ten najvážnejší problém. v týchto veciach je rozhodnutie vždy ťažké. majetku je človeku ľúto len tak nechať a ísť platiť niekde iný podnájom. na druhej strane nie vždy sú veci až tak zlé, ako vyzerajú na prvý pohľad. je možné že prídete na nápad, ako to ešte optimalizovať. no ak je situácia neznesiteľná, radšej prísť o majetok, než sa roky trápiť.

 22. mimi 4. apríla 2012

  Ahoj Miro maš uplnu pravdu dnes som si bola zobrať žiadosť o najomny byt veď na vysporiadanie majetku mam 3roky tak sa rozvediem a keď mi pridelia najomny byt tak požiadam aby ma môj,, milovany exmanžel vyplatil” dufam že to dobre dopadne…

 23. Miro 4. apríla 2012

  mimi ak tvoj milovaný nemá veľký majetok s pasívnym príjmom, obávam sa že po troch rokoch degradácie osobnosti nič také nehrozí. Alkoholici neplatia ani výživné, nie to ešte byty…

 24. mimi 9. apríla 2012

  Ahoj Miro maš pravdu ale možno sa za tie tri roky uchlasce na smrť a keď tak nech preda naš byt ja keď budem mat vyriešene kde budem so synom byvať bude mi to jedno on nech skonči aj pod mostom v sobotu ma udrel pred malym a tym so podpisal ortiel tento tyždeň musim dať dokopy tie papiere čo treba k rozvodu a keď to pôjdem podať zoberiem so sebou kamošku aby som si to nahodou nerozmyslela ona na mňa dohliadne…

 25. Miro 9. apríla 2012

  mimi hlavne pozor. ak udrel raz, udrie znova. silnejšie.

 26. mimi 11. apríla 2012

  Ahoj Miro tak dnes som podala žiadosť o rozvod dúfam že to prežijem keď sa to dozvie môj ,,milovaný manžel”mám z toho strach neviem ako zareaguje bojim sa že mi bude chodiť robiť scény do práce aj v činžiaku ale čo už zvažila som všetko za a proti ale keď sa neda tak sa nedá drž mi palce…

 27. Miro 11. apríla 2012

  mimi držím, asi budeš mať ťažšie obdobie… Nech to vyjde čo najlepšie.

 28. marcela 14. apríla 2012

  ahoj mimi mám doma manžela ktorý pije doma a skrýva si alkohol po celom byte.Mám dve deti.Chcela by som podat žiadost o rozvod ,ale neviem ako.Čítam ,že ty si tak už spravila.Ak by si mi mohla poradit,bola by som rada.

 29. viera 15. apríla 2012

  mimi držim palce mne ta odvaha chyba a nemam kam z detmi ist ,aj mna zacal otlkat a este on je urazeny a pred detmi ,ale potom to zaprie že klamem ja aj ked su svedkovia

 30. mimi 21. apríla 2012

  Ahojte Marcela a Viera momentalne som natom tak ze v piatok som na manzela na zaklade odporucania socialky podala trestne uznamenie za nebezpecne vyhrazanie na moje počudovanie konali celkom rychlo len co som odisla z policie domov tak som sa s nimi stretla predvchdom manžela hned odvliekli k nim nakolko nebol schopny vysluchu pretoze mu namerali 4promile noc stravil na CPZ dnes som bola znovu vypovedat pred prokuratorom a momentalne cakam telefonat pretoze ak stihnu este dnes by mal prebehnut sud a že mi zavolaju teda ci ho sudca pusti na slobodu alebo nie podla policajtov ze asi ho daju rovno na liečenie ale aj tak mam strach zavolala som si k sebe otca aby som tu nebola sama pretoze sa fakt bojim ze ak ho nahodou pustia tak mi to spocita drzte mi palce dam vam vediet ako som dopadla ale jedno viem urcite odhodlala som sa velmi neskoro preto vam radim konajte co najrychlejsie

 31. Miro 21. apríla 2012

  mimi ťažká situácia. držíme palce nech sa to čo najlepšie utrasie…

 32. mimi 22. apríla 2012

  ahojte takže manžel momentalne je vo vyšetrovačk e v Leopoldove vobec ma ani nenapadlo že to takto dopadne aj som si poplakala dost ma to teda vzalo ale stale si hovorim ze som spravila dobre ved som chranila seba aj syna a na druhej strane si myslim ze aj jemu som tym pomohla

 33. ala 8. júna 2012

  Mimi, a ako to dopadlo dalej? Drzim palce, vsetko dobre.

 34. pestruska 10. júna 2012

  Mimi, si skvelá a odvážna žena… a aj ja Ti držím päste. Život nás všeliako zomelie…, ale každý pokus sa ráta. Vždy je to lepšie ako nespraviť nič a len sa ľutovať a trpieť. Prajem Ti veľa síl a lepšiu budúcnosť. Máš to isto teraz veľmi ťažké. Vydrž a nevzdávaj sa…. Máloktorá máme také zázemie, ktoré nás podrží, ale práve preto sa musíme takému to životu vzoprieť a bojovať. Keď máme silu toľké roky trpieť pri alkoholikovi, tak máme aj dosť síl svoj súčasný stav zmeniť. Dobre, že si nabrala odvahu a bojuješ. Neboj, bude lepšie….

 35. mimi 13. júna 2012

  ahojte stale je v leopoldove ja som aj s malym skoncila u psychologicky plus ja aj u psychiatra vcera ze ho boli dopocuvat kvoli rozvodu a nesuhlasil tak to bude pestre este ale pravnik ktoreho mu pridelili mu povedal ze ked na vsetko prikyvne dostane podmienku aj bez liecenia a pojde rovno domov bojim sa toho dna ked ho pustia ze mi to vsetko spocita ale som povedala aj svokre ze ked sa nepojde liecit vydupem si na sude kontakt maleho s nim len v mojej pritomnosti dufam ze bude sudkyna normalna zena.pestruska dakujem za podporu

 36. mimi 12. júla 2012

  ahojte tak zachvilu ho mam doma podpisal dohodu o vine treste 18 mesiacov podmienka,počas tej doby ma zakazane poživať alkohol,musi absolvovať ambulantne protialkoholicke liečenie a ma nariadeny probačný dohlad uz teraz mam krče v bruchu čo bude keď pride pretože on určite z bytu lentak neodide prave naopak bude ma psychicky tyrať pokial to nevzdam a neodidem ja.

 37. pestruska 1. augusta 2012

  mimi,nemám Ti ako pomôcť, ale vydrž…. Nič nie je horšie ako nečinnosť a Ty si sa tomu vzoprela, čo je dôležité. Prajem Ti nech “to ťažké” prejde čím skôr. Keby si nerobila nič, bolo by to ešte horšie (len by to trvalo dlhšie). Už som to písala dávnejšie, že v takýchto životných situáciách prehrávajú vždy obe strany, lebo pre toto trápenie si sa ani Ty nevydávala a nezakladala rodinu. Ale aspoň sa to pohlo a časom sa to všetko vyrieši.

 38. mimi 5. septembra 2012

  ahojte dlho som sa neozvala udialo sa toho moc v skratke to dopadlo tak ze ho pustili pod podmienkou ze ma mesiac na to aby si vyriesil byvanie za ten cas ma byt u matky ale on to pochoil tak ze sa o mesiac vrati do bytu s cim som ja nesuhlasila samozrejme zacal sa ohanat pravnikom tak som si nejakeho musela zaobstarat aj ja.dokonca na mna zavolal policajtov ze mu nechcem dat kluce,ten moj pravnik dal na sud navrh na zakaz vstupu do bytu co nam aj odklepli ale teraz musim znovu podat navrh na uplny zakaz vstupu do bytu a sud poslal na policiu podnet na zacatie trestneho stihania za domace nasilie kedze som dolozila posudky od odbornych lekarov ktory to tiez urcili ako psichycke tyranie ak to na sude odklepnu tak uz pojde zavret natvrdo a ja sprosta zas mam vycitky ze co ked ho zavru co on chudak,A ozaj rozviedli nas na prvom pojednavani sice to trvalo 2hodiny ale rozviedli.

 39. Miro 6. septembra 2012

  mimi je šialené, že tak komplikovaná situácia a nekončí to celé ani rozvodom. Je škoda, že takéto príbehy nie sú zverejňované častejšie aj v médiách. Ľudia, ktorých sa to týka sa boja a ostatní nevedia, že niečo také sa deje možno u susedov. Potom ani súdy nie sú dosť pripravené to riešiť rýchlo. Každé zdržanie a komplikácia sú nielen veľmi nepríjemné, ale aj rizikové.

 40. mimi 13. septembra 2012

  mimi, veľmi držím palce, nevzdávaj sa a vydž. Už to dotiahni do konca, aby si mala “pokoj” a vlastný život…a akýkoľvek bude…určite bude lepší ako toto!!!!

 41. vyny 21. septembra 2012

  mimi, petruska, marcela, viera a stovky iných :( všetkým držím palce, aby pozbierali v sebe posledné zvyšky odvahy a aby zvíťazil pud sebazáchovy. ak si nepomôžeme samé, nikto tak neurobí. tiež som sa po 22 rokoch odhodlala riešiť svoje spolužitie s alkoholikom. hovorí sa, že nikdy nie je neskoro. v mojom prípade už skoro bolo. pred štyrmi dňami súhlasil s odchodom z nášho bytu do garsónky. samozrejme ju platím ja a aj všetko ostatné / on už nemá nič/, ale za ten pokoj mi to stojí. neviem, čo bude ďalej. len dúfam, že sa nenechám ukecať a že výčitky svedomia, ktoré ma trápia, jeden krásny deň prestanú. všetkým nám držím palce!!!!!

 42. ikkyna 23. novembra 2012

  Ahojte, nahodou som natrafila na toto forum a som velmi rada, ze cosi take vzniklo. Aj ja ma zlu skusenost s manzelom alkoholikom. Moj bol pod vplyvom alkoholu strasne agresivny. Naposledy ma zbil tak, ze mi zlomil nosovu kost, museli ma operovat a po dcere hodil noz a syna kopal na zemi. Zavolala som policiu, teraz sedi vo vysetrovacej vazbe. Som odhodlana rozviest sa s nim, ale kedze je v podmienke, lebo uz trestany bol, hrozi mu az niekolko mesiacov , ked nie rokov vazenia. S alkoholikom to nejde ani po dobrom, ani po zlom a ak je alkoholik este aj agresivny, treba od neho utekat cim skor, taky clovek je v afekte schopny aj zabit. Vytrpeli sme si pri nom az az a konecne je pokoj, co je zavrety, prosi ma , pise mi listy, nech ho z basy dostanem, nech dokonca stiahnem obzalobu s tym, ze som krivo svedcila, ze ja ako bezuhonna dostanem len podmienku, kym on basu, ze pre mna potom urobi vsetko a podobne nezmysly, samozrejme na to ani nereagujem, myslim si, ze su to v podstate chori ludia, ktori su v prvom rade sebci a manipulatori, s takymi ludmi treba vztah jednoducho rychlo skoncit a utekat cim dalej od ich dosahu, lebo su schopni cloveka uplne znicit a priviest na pokraj zrutenia, resp. az k zruteniu.

 43. Martin 16. marca 2013

  Ako tak čítam vaše príspevky,tak je to fakt hrozné…keď muž kvôli alkoholu týra svoju rodinu…som rád za to že som ešte nikdy nebol opitý(myslím tak že som si skoro nič nepamätal)
  naopak,moji rovesníci sú už spravidla rozbitý každý piatok,sobotu.No čo už,ich sprostosť.Lenže čo z nich asi vyrastie ???

 44. Lenka 26. apríla 2013

  Ahojte, som 23 ročná baba… S alkoholom som začínala najskôr potajme, no to je skôr zvedavosť v 13 tich, ako i s cigaretami… Ale neskor to bolo východisko “riešenia mojich pubertálnych” problémov, kedže moji rodičia na mňa akosi nemali čas, venovali sa staršej sestre. Takže ked som mala nejaký problém, či už vo vzťahových alebo rodinných problémov, alebo ma neprijali na vysokú tak som to zapíjala pravdaže nei minerálkou. Veľkým štartovacím píískom bolo, ked ma v 14tich znásilnili, rodičom ani sestre som to nepovedala, bol to priateľ mojej sestry, potom som to v 16 tich povedala, ale až potom čo som riskovala “úchylákov”, pretože som si cez pokec našla psychologa, teda študenta psychologie, a až ten mi poradil, aby som to povedala… dva roky trápenia, musela som ho strpieť v rodičovskom dome, pri ňom jesť nedelný obed, všetko, tým sa to začalo to “východisko” čiže alkoholizmus. Ludovo povedané, som sa ožrala tak, že som o svojich problémov “vyšla”… Teraz ako som spomínala mám 23 mám vážnu známosť, teda skor povedané snúbenca, a ten trvá na tom, aby som aspoň 3 mesiace nepila, lenže ked sa zjaví nejaký problém, alebo príležitosť (sa nájde stále) tak si dám. Vydržím pár dní a potom si dám, bud po prehováraní kamošiek, ktoré sú v zahraničí a dlho so mnou neboli, alebo moj vnútorný hlas, pokojne si dám aj sama :(( Veľmi ma to trápi, strašne moc, totižto, už všetci vedia čo sa mi “stalo” v 14tich, snúbenec i rodina sú už v pohode. Už som si to všetko vyriešila, teda skor “vykecala sa” ale stále je tu ten moj KAMARAT-NEKAMARAT alkohol… Nevydržím ani po—–né 3 mesiace…. Mojho snúbenca úprimne milujem, a nechcem aby sme sa rozišli… Neviem ako dalej…

 45. Miro 26. apríla 2013

  Lenka váš snúbenec má dobrý nápad s tým, že nepiť aspoň 3 mesiace. Odporúčam, obráťte sa na psychiatra a poraďte sa čo ďalej, problematika závislosti od alkoholu sa rieši práve tam. Nejde tu ani tak o to nestratiť snúbenca, ale skôr život. Ono vydržať 3 mesiace sa dá pomerne ľahko. Vy si však musíte ujasniť, že ak s alkoholom máte problém, tak nepiť budete musieť už doživotne. Preto bude lepšie tie problémy nejako doriešiť. Čím skôr, tým lepšie.

 46. cica 8. mája 2013

  bojim sa o znameho za ten cas co sa pozname som ho videla opiteho velmi casto, dokaze stihanut sam flasu tvrdeho alebo vina na posedenie. myslite si ze je to priznak alkoholizmu, da sa mu neako pomoct?vraj pije cele roky ale mam pocit ze to uz prestava mat pod kontrolou..

 47. Miro 8. mája 2013

  cica hej, je to signál častého pitia, ale pomôcť mu nemôžete. Dá sa upozorniť ho na to že pije viac ako je treba a mal by sa poradiť s psychiatrom alebo u anonymných alkoholikov. Na to vás asi okríkne a vysvetlí, že sa mýlite, že to má pod kontrolou. To je ešte lepší príznak, že s tým problém má. No a tým aj skončili možnosti, ako mu môžete pomôcť.

 48. cica 8. mája 2013

  tak neak on ked chce sa moze prepit aj k smrti mi povedal. reagoval vzdy velmi podrazdene.ale teraz sa mi priznal ze uz ma aj abstinecne priznaky ked chvilu skusa prestat. toho psychiatra som navrhovala viac krat.

 49. susan 24. júla 2013

  Ahoj, moja mama pije potajomky uz 15 rokov. Ked jej so sestrou nieco povieme, tak na 2-3 dni prestane, slubi, ze sa uz nicoho nedotkne, ale o 3 dni je to spat. Vzdy je to najhorsie po vyplate, vtedy si nakupy litre tvrdeho a pije do nemoty. Tyzden pred vyplatou uz nema z coho tak “kradne” zasoby pre navstevy. No povedat si nenecha, liecenie vraj nepotrebuje, tak sa s nou proste nerozpravame ked je opita, lebo sa s nou neda. Nic si na druhy den nepamata, takze je aj zbytocne s nou nieco riesit. Mrzi nas to vsetky, ale sama si to vybrala, chlast jej chuti, tak co uz. Podobrotky to nejde, krik a vycitky tiez nepomahaju, tak cakame, kym sa jej nestane nieco zle a potom sa snad uvedomi. Co ine robit :(

 50. Alena 20. augusta 2013

  Ahojte,citam vase pribehy a musim napisat aj moj.Som rozvedena a pred 4 rokmy som sa zoznamila s muzom mladsim odomna.Bolo vsetko super,zrazu ma mal kto pocuvat,doniest ranajky do postele atd. vsetci priatelia co ma poznali mi v dobrom radili aby som si s nim nezacala ze je alkoholik a agresivny.Brala som to na lahku vahu.Isli sme na pivo spolocne alebo ja som si dala strik a on tvrde s kolou.Ale nebol na mna zly.Ked prisiel o robotu,tak castejsie ked som bola ja v praci on bol v krcme.Zacal byt ziarlivy,stale ma kontroloval cez telefon co robim.Potom prisiel prvy fyzicky utok.Bala som sa ze ma zabije.Len tak v amoku.Potom ma tri tyzdne prosil o odpustenie ze to uz viac neurobi a ze uz nebude tak pit.Samozrejme v piti pokracoval ale ovladal sa aby mi neublizil.Po pol roku zacali zase ziarlivostne sceny ked bol opity.Ja som si vzala dve roboty navyse a hlupa som mu pomahala platit jeho seky.On ma jedneho syna a stara sa o nich jeho mama.Uzas.nikdy som nesla pochopit ako to jeden chlap dokaze.Ale ja som vlastne zacala robit to iste.Teraz viem ze som to robila vsetko preto aby som pomohla jeho mame a aby sa jeho syn zanho nehanbil.Minuly rok som vzala na leasing dodavku,lebo ma prehovoril ze to je jeho sen a ze sa nezastavi od rana do vecera.No co.Prisla som o 6000 eur.Roboty nebolo a on sedel doma a hladel televizor.A ked prisiel k nejakym peniazom tak hned do krcmy.Ja som sa rozhodla ist do Rakuska aby som zvladala vsetko platit(mam este 2 deti).Ja v Rakusku on stale opity,ked som prisla musela som platit za auto a este aj pozicku za neho.A ja som si nestihala platit svoje veci.Auto som dala prec ale som ostala na dne,ale p..a,k…a,s..a atd.Radsej nebudem pisat co sa este udialo,samozrejme fyzicke napadnutie tiez.Teraz som isla do Rakuska na 3 mesiace aby som neprisla o byt a jemu som dala zbohom.Ze koli alkoholikovi nepridem o zdravie,byt a aj deti.Dnes mi volal ci to myslim vazne,ked som mu povedala ze je uz ako alkoholik na dne a ze mu niet pomoci tak mi povedal ze mam prestat ja pit a zlozil.Lutujem ze som premarnila 4 roky s takym clovekom,ale aspon viem ze sa to uz nikdy nestane.A uz viem ze alkoholik sa musi sam rozhodnut aky zivot chce zit.Drzim vsetkym palce ktori sa rozhodli skoncit s alkoholikom a jedna vec-sancu treba dat len raz.Teraz to uz viem aj ja.:)

 51. Radka 5. februára 2014

  Ahojte.Keď čítam všetky tieto príbehy,tak mi strašne pripomína môj vlastný život posledných 8 rokov.V 25-ke som sa zoznámila s teraz už bývalým priateľom,s ktorým som bola asi 2 roky veľmi šťastná.Tiež mi ľudia hovorili že moc pije,ale mne to tak nepripadalo.Chodil do práce,dokonca robil aj v zahraničí,šoféroval a doma si síce každý deň dal nejaký pohár vína alebo pohárik tvrdého ale nijak nám to neovplyvňovalo život.Postupom času začal piť stále viac a viac,pár krát ho prepustili z roboty ale vždy si našiel novú.Asi pred 5 rokmi začal chodiť z roboty denno denne opitý,tak že hneď zaspal a ja som nevedela čo sa deje.Vždy povedal že po robote bol s kamarátom na pivo ale mne sa to nezdalo že by sa za hodinu tak opil.Tak som raz zavolala jeho kolegovi a ten mi povedal že priateľ pije v robote a to pol litra vodky denne.Bola som zhrozená a trvalo to asi 3 mes.kým nezačal mať vážne zdravotné problémy.Musel ísť k lekárovi a ten mu povedal že má pečeň v katastrofálnom stave a musí okamžite prestať piť lebo zomrie.Tak aj prestal ale zase len na 3 mesiace a potom sa postupne začalo všetko vracať do starých koľají.Pred 3 rokmi ho už definitívne vyhodili z roboty,začal piť ešte viac a odvtedy je na sociálke.Momentálne vypije okolo 2,5 l vína denne a to už trvá 3 roky v kuse!! Zažila som s ním neskutočne veľa hamby,problémov,platila som mu všetky jeho poplatky,ako pôžičku,telefón,poistky a ešte aj všetky svoje.Pred rokom som sa to rozhodla ukončiť,odišla som od neho ale on svoj život nezmenil,stále sa opíja,občas ho niekto donesie domov,väčšinu vecí si nepamätá,zdá sa mi že mentálne veľmi upadol,ničomu nerozumie,proste je to úplne iný človek akého som spoznala.Veľmi rada by som mu pomohla ale nedá sa.Nechce nič zmeniť,nechce sa liečiť..chce iba zomrieť.Je to veľmi smutné…ešte by som dodala že má ako alkoholik jednu netypickú vlastnosť…nikdy nebol agresívny,v živote sa ma ani nedotkol,čo je dosť neobvyklé keď bol stále opitý.

 52. Kika 4. marca 2014

  Ahoj Mirko,

  mam priatela, ktory tvrdi, ze uz roky funguje stylom, ze si da denne jedno pivo a pripada mu to normalne.
  Uprimne, mne to normalne nepripada a vadi mi to. Nie som zaryty abstinent, tiez si obcas dam, ale u mna “obcas” nie je nijak casovo ohranicene… moze to byt aj raz za niekolko mesiacov aj za pol roka. Jednoducho ked dostanem chut dat si pohar vina, tak si ho dam. Ked je to 3 dni po sebe, tak aj 3dni po sebe. Ale kludne aj 3 mesiace nic.
  A tak neviem, ci priatelovi krivdim, ale naozaj mi nepripada normalne, aby si mlady clovek dal pivo kazdy vecer. Pripadne nie kazdy vecer, ale niekolko krat do tyzdna a niekedy kludne aj 4 piva, ci iny alkohol.
  A to napriek tomu, ze som mu vela krat povedala, ze mi to vadi. Vadi mi aj pach piva z jeho dychu. Obcas, ok… ale takto casto..?
  Jednoducho nechapem, ze ak ten clovek od alkoholu nie je zavisly, tak preco je taky problem nepit, ked viem, ze to tomu partnerovi prekaza? Alebo sa dobrovolne rozhodnut pre nealkoholicke pivo, ked uz mu ide len o tu chut napriklad..
  Naozaj zvazujem tento vztah ukoncit. Mam totiz skutocne problem divat sa s usmevom na to, ako moj mlady priatel chodi do smradlavej krcmy na pivo a pripada mu to normalne. A potom sa este prirovna k pariku svojich priatelov, kde aj kamarat si da a kamaratke to nevadi. A ja zas poukazem na iny parik, kde on si da obcas a ona vobec..lebo to je podla mna skor normalne..

 53. Miro 4. marca 2014

  Kika ak je to jedno pivo, tak to asi dramatizovať netreba. Nemyslím, že to má byť denne. Ak ale chodí do krčmy, tak to je iná téma. Partneri by mali piť spolu – ak už to musí byť. Ak sa teraz nevie rozhodnúť medzi vami a krčmou, myslím, že to signalizuje, ako by ten vzťah mohol vyzerať aj neskôr. Čiže porozprávať sa je asi dobrý nápad. Partneri by mali byť podobní, inak hrozia trvalé konflikty

 54. anna 18. mája 2014

  dobry den, prosim o odpoved na otazku, co si myslite o tom, ked partner postupne zacal pit pivo jedno denne, teraz uz rok je to jeden a pol litrova flasa denne, ktoru si zoberie, ked pride z roboty domov a vypije do vecera. Nechodi do krmy, nic ine nepije, len to pivo pravidelne, nie je hruby ani arogantny. Vobec mu nevadi, ze mu to vycitam, ze mi to aj smrdi. Vyhovara sa, ze pivo desina nie je alkohol, ze je to vlastne zdrave podla vyskumov. Som ja ta netolerantna vo vztahu?
  A este otazka, moze aj taketo mierne pitie piva mat dopad na pecen?
  Dakujem

 55. Miro 18. mája 2014

  anna je veľmi časté, že alkoholici začínajú aj končia na “desine” pive. Nie je pravda, že to je “nevinné”. Váš partner teda vypije tri veľké pivá denne. To nie je celkom málo. Neskôr sa to môže postupne zhoršovať. Týmto spôsobom sa dá vypestovať slušnú závislosť, ak už nie je neskoro. Dopad trvalého pitia piva je oveľa horší, ako len na pečeň.

 56. zdena 11. júna 2014

  prosim vas o radu alebo skor o pomoc mam dceru ma 29rokov a neviem si s nou dat radi pije a uz ju prepustili z roboti je sikovna poradte mi pije dlhsie a musi mat aspon pivo ja som jej mama nedavno mi zomrel muz a pije este horsie poradte mi co mam robit

 57. lenka 14. júna 2014

  dobry den som matkou 19rocneho syna ktory je zavisli hlavne od alkoholu on si to aj priza ale nevie prestat pritom berie aj drogy do toho a ma stavy ze sa chce zabit naposledy vcera chcel vyskocit z balkona,velmi sa bojim o syna,na liecenie nechce ist,som zufala,bojim sa aby sa naozaj nezabil,chcel aj skocit pod vlak proste v tychto stavoch sa chce len zabit

 58. Miro 14. júna 2014

  lenka žiaľ, bezmocnosť je niekedy to jediné, čo človeku zostane. Poraďte sa s psychológom, navštívte alanon.

 59. Lenka 19. júla 2014

  Ahojte prosim poradte mi konktetne liecenia adresy kontakt! Dakujem

 60. pitahaya 15. novembra 2014

  nuz neda mi, ale musim sa zapojit do diskusie..
  pisete, ze alkoholik nema “pod kontrolou” svoje pitie. nuz mam pocit, ze ja spadam uz do kategorie – alkoholik, lenze, ja si myslim, ze mam “pod kontrolou” svoje pitie.. davam uvodzovky preto, lebo od standardu sa lisim. a teda, pijem hoc kazdy den, urcité mnozstvo, nie destilaty- po tych mi je zle- hoc i po malom mnozstve, nuz ale pijem do tej doby, kym necitim, ze; uz mi bolo dost” a to viem kedy nastane… nie stale je to rovnake mnozstvo… niekedy viem vypit, 2litre piva a jeden liter vina, a este zvladnem jeden poldecak niecoho co ma 37%alkoholu, a to mi staci- aj ked, to vynimocne, zvatsa 1liter vina si dam a to je pre mna akurat… a niekedy mam dni, kedy i menej ako pol litra vina mi je viac ako dost.. a to musim povedat, ze (neviem presne uplne preco ale)pijem cca pol roka aspon ten minimalne pol liter vina denne.. a v tom intervale som cca maximalne mala 10dni kedy som nepila… nuz, ked pijem, stale viem co robim.. mam pocit, ze mi nepomaha ani pit ani hulit v tom, aby som “zabila” svoje myslienky.. nie, zeby som mala nejake ukrutne zle svedomie, ale mam urcite veci co ma trapia uz dlhsiu dobu, ale i tak nemyslim si, zeby tieto veci boli dovodom preco pit.. mam pocit, ze proste chcem iba “zabijat” urcite bunky mozgu lavej hemisfery.. lebo, nepaci sa mi to, ze v akomkolvek stave som- nedokazem nepremyslat….. na zaklade IQ testov, som nieco take, co ma nadpriemerny inteligencny kvocient, ale nepaci sa mi, ze sa nedokazem dostat do stavu, kedy by som nerozmyslala… nerozmyslala nad svojimi problemami, starostami, trapeniami, traumamy.. a pod…. dokezem sa bud dostat do stvu, kedy uz mi treba vydavit vse co sa nachadza v traviacom trakte, alebo v stave, kedy stale rozmyslam…. asi pijem preto “iba” aby som dokazala nerozmyslat, ale stale mi to nepomaha…. uprimne, bola by som rada, kedy som mohla prestat pit i fajcit, ale stale ma napada to, ze co potom…. nemam na mysli abstinencne priznaky, ale co z tymi “zbytocnymi” pocitmi” … vzdy som si psychicky vedela “pomoct” nie preto, ze ma psychologia odjakziva zaujimala, ale mentalne som stale bola akosi “vyssie” ako rovesnici, a ako tak sa z roznymi ludmi stretavam, tak vidim, ze i oproti ovela starsim ludom.. asi beriem zivot velmi zlozito… neviem.. hoc niekto starsi by povedal; mlada, blba,…. ale to urcite nie… som si vedoma svojich kvalit, a co sa tyka vlastnych nedostatkov, davno sa z nimi viem vysporiadat, len nieco proste v mojom zivote “nehra”….. mam vsetko co by si mohol clovek v 20tich rokoch priat, ale stale mam pocit, ze je to malo… mozno to jedine co mi chyba, je laska…. hoc i tu mam, len ju necitim… neviem, no.. len chcem poukazat na to, ze i clovek ktory minimalne na oko inych ma vsetko- a stale vsetko i tak nema…. nie som samozrejme milionar- ved kto i aj je…. som stredna vrstva… a sa i vravy i to, ze piju ti menej zabezpeceni, alebo i ti viac zabezpeceni,… ale piju rozny ludia… a nemam rada take to “skatulkovanie.” aj ked, zrejme posobim, ako nejaka primitivna cupka, ktora nevie co so sebou, ale tak to nie je … ak by nahodou to niekoho napadlo…. a moje heslo pre tuto temu je:
  ,,nesud, kym nevies.” a tym i koncim a zdravým vsetkych, ktory boli tak mili a precitali si toto vse…
  a este chcem dodat: ide stale o priority, ci uz v zivote, ci uz v otazke alkoholizmu… atd… stel je potreba, popremyslat nad vsetkym, nad svojimi hodnotami a nad tym, co je naozaj dolezite…
  a prosim najviac: AK NIEKTO Z VAS KTORY BY TOTO CITALI, MALI DETI, PROSIM, MYSLITE NA TIE DETICKY…. lebo, vsetko co sa v rodine deje, si odnesu deti najviac…. viem o com hovorim.. som z rodiny kde otec pil a matka sa starala sama o mna…. a bolo to blbe… a DIETA OTCA POTREBUJE ROVNAKO AKO I POTREBUJE MATKU!…

 61. KKKK 5. decembra 2014

  No ja mam vazny problem,neviem bez chlastu uz vydrzat,nudim sa som unaveny,nervozny,niekedy som rozstraseny,chcel som uz prestat asi 2roky dozadu a odvtedy sa to somnou vlecie,neviem si pomoct a pritom mi to pripada stale ako v sne ze mozem prestat kedy chcem a viem ze to nie je pravda,som znechuteny sam zo seba,nenachadzam vychodisko,zacal som v trinastich mam 23 a viem ze uz to je desat rokov fakt brutalneho chlastania,neviem ako s tym prestat…….chcem to zmenit ale je to ohromne tazke,ti ktori nepijete radim vam nezacinajte,ti ktori pijete vela stastia pri odvikacke,,drzte aj mne palce……….

 62. KKKK 5. decembra 2014

  a este nieco ked citam tie komentare,take veci ako on pije tri piva denne mi pridu vazne smiesne,to je pre mna len lahky zaciatok,,,nemyslim to zle,,,,len skuste pochopit ze ti ktory maju s tym problem ako ja to beru uplne inak,,velmi tazko to pochopit,,,

 63. Izka 2. mája 2015

  Pred polrokom som bola na protialk. lieceni. Po navrate domov som vydrzala mesiac uplneho abstinovania.
  Zacalo to “ked som vydrzala mesiac.tak mam dost silnu volu nato aby som si mohla dat aspon jedno pivo”..
  Dobre som vedela,ze to je typicky priznak recidivy, ale ja som si nahovvarala, ze proste to mam pod kontrolou a nedsom tak sprosta ze opat zacnem.
  Stalo sa..opat som denne na 3 litroch piva alebo 1,5 litra vina. Este v tom dobrom pripade. Mam 17…rodicia ma nenavidia a zas sa kvoli alkoholz hadame..ja im klamem ze nepijem a mama mi neveri, no ja stale zapieram..
  Chodim k terapeutke ktora ma chce opat dat do liecebne..nechcem ist no zaroven viem ze neprestanem ak ostanem doma. Co robit?

 64. Miro 2. mája 2015

  Izka ak to sama nezvládate, potom je liečenie najlepší nápad. Môže pomôcť. Potom bude dobré začať hľadať nejakú náplň života – takú, aby ste boli čo najviac zamestnaná niečím, čo vás baví a teší a aby vám pri tom veľmi nenepadlo dať si ani jedno. Ťažká úloha. Asi na celý život to máte. Čiže buď sa dokážete zariadiť bez alkoholu navždy, alebo trvalé problémy s pitím. Viem, môže sa vám to zdať nespravodlivé. Ako útechu si môžete pozrieť že niektorí to majú ešte horšie, trebárs príde pri úraze o ruky, alebo vo vašom veku umiera na onkológii… Takže snáď sa vám to podarí. Ste mladá, je veľká šanca, že si nakoniec pripravíte pekný život.

 65. Jan 15. júna 2015

  Pijem od 20 roku.Každý deň štamperlík.Už 60 rokov. Som alkoholik? V robote som bol vždy spolhlivý odborník.
  Moje okolie tvrdí že som alkoholik.Je to tak? Aj by som prestal,,ale čo keď mi to ublíží.Veď so toľke roky pravidelne pil. PORADTE PRESTAŤ?

 66. Miro 15. júna 2015

  Jan je to úplne jednoduché. Skúste na rok úplne prestať. Ak vám to nespôsobí problém, všetko je v poriadku a určite nie ste alkoholik. Potom asi aj uvidíte, že piť denne pohárik asi nemá veľký význam a je to len zvyk.

 67. martin 23. marca 2016

  Evicka nic si z toho nerob. Patris medzi nas takzvanich uspesnych alkoholikov. Ja vypijem 2 litre vina denne. Bez problemov zvladam rodinu som uspesny podnikatel Mam dva domi a tento rok mam 31. Bez alkoholu viem daleko lepsie premislat ale po tizdny nepitia MA zacnu zaujimat ostatne veci ako obicajnych ludi. S alkoholom som znovu narodeny clovek kazde rano s pocitom dokazem vsetko.

 68. Mija 30. júla 2016

  Moj manzel robi sofera. Chodi aj za hranice a dost casto je prec. Ked sa vrati z cesty jeho prve slova su daj mi jes a hned potom idem na pivo. Pred rokom sa nam narodil maly myslela som ze sa to zmeni, mala som ruzove okuliare. On hovori ze do krcmy casto nechodi asi mu to tak pripada ked je v robote. Cela domacnost je na mne nepomaha mi. Ked mu poviem ze je akoholik urazi sa a vie povedat ze on zaraba peniaze a ani pivo si nemoze dat. Ked ho zavolam ja niekam je unaveny z jazdy ked zavolaju kamarati unava uz nie je. Ked uz aj ide do krcmy a dohodneme sa na nejaku hodinu ze pride vzdy mi vola ze prisiel ten a ten a ze este ostane nech to pochopim. Momentalne som s malym od neho odisla ale hrozne ma to hneva ze ani koli tomu malemu nevie povedat kamaratom a pivu nie. Povie ved pijem len pivo a nie tvrdy alkohol. V krcme vie presediet aj 4 az 6 hodin ked je dobra partia vie byt aj dlksie. Trapi ho to co povedia ludia ze som odisla s malym ale netrapi ho ako sa trapim ja. Nepreslo este ani 24 hodin co som odisla a uz je zasa v krcme. Ako viete mi prosim poradit co mam robit dalej. Rozvodove papiere este nechcem podavat ale chcem mu dat priucku len sa boji ze nie som dost silna. Doteraz som sice uz par krat od neho odisla ale vzdy ma ukecal. Viete mi dat radu niekto???

 69. Miro 30. júla 2016

  Mija ak vás už párkrát ukecal, asi počíta s tým, že to zas nejako zvládne. Z toho čo ste napísali je odchod asi dobrý nápad. Ak by chcel návrat, tak dajte ultimátum. Žiadna krčma nikdy, alebo protialkoholické liečenie. Ak na podmienky nepristúpi, chráňte seba aj dieťa.

 70. suzy 1. augusta 2016

  Ahojte, nepise sa mi to lahko ale uz to niekde povedat musim…Moj pribeh je podobny mnohym a moje trapenie sa nazyva alkohol…Mam 28rokov a pijem uz asi 4 roky kazdy den..nie vino ci pivo ale rovno palenku…denny priemer su asi 3-4 deci,niekedy aj viac.Dost dlho som nemala ziadne problemy no poslesny rok uz nastala zmena..Mam problem fungovat v praci v domacnosti atd..a samozrejme sa dostavili aj zdravotne tazkosti..Som typ cloveka,ktory je velmi spolocensky,oblubeny,zabavny, teda aspon tak som vnimana v kolektive uz od malicka..ako sebavedoma zena….Avsak ked som mala asi 20 tak som zacala mat koli nevydarenemu vztahu depresie,ktore mali vplyv na moje sebavedomie…skoro rok som mala problem ist medzi ludi..Ja co som bola vzdy taky zivel…Parkrat som si vypila a uz som to bola zas ja..Par rokov som tak fungovala cez vikendy alebo akcie,ale po skonceni vysokej skoly som zistila,ze mam problem a pijem uz aj sama len tak…teraz je to tak,ze von uz velmi nechodim,som doma zavreta a pijem…okolie to akosi nevidi, priatel ten to berie normalne ze pijem.ale urcite nepozna mnozstvo..vacsinou len udrzujem celodennu hladinku…s rodicmi mam super vztah kazdy den si volame,stretavame sa a akosi moje obcasne stazovanie sa,ze mi je zle nepripisuju alkoholu….Ako mam vycuvat z tohto bludneho kruhu a kde najdem odvahu sa dat liecit? Neviem si predstavit co na to moje okolie povie i ked viem,ze tu uz ide o zivot…

 71. Miro 1. augusta 2016

  suzy napísala ste to veľmi pekne, máte náhľad, že alkohol má potenciál zničiť vám život. S najväčšou pravdepodobnosťou ľudia vo vašom okolí tušia, alebo aj vedia, že máte problém s alkoholom. Zvyčajne sa o tom nahlas nehovorí, poznáte to. Ja by som vám odporúčal nasledovný postup. Skúste najskôr preskočiť všetko trápenie s liečením. Zlikvidujte zásoby a úplne (rozumiem úplne a bez výnimky) prestaňte piť. Navždy, natrvalo. Ak sa vám to podarí tak ste problém vyriešili a máte šťastie. Ak sa to nepodarí, neprepadnite zúfalstvu a obráťte sa na psychiatra. Aj anonymní alkoholici môžu pomôcť. Druhý pokus môžete spraviť ambulantne a ak by sa nepodarilo ani to, potom treba asi uvažovať o liečení. Niekedy ľudia dokážu sami prestať piť. Nie je to časté, ale z toho čo píšete máte veľký nadhľad a možno to sama zvládnete. Ak nie, lekár má prostriedky akými vám môže uľahčiť najťažšiu fázu úniku zo závislosti. Držím palce!

 72. lulo 23. novembra 2016

  mirko nie si tak jemne zakomplexovany alkoholik?

 73. Miro 23. novembra 2016

  Hmm… Porozmýšľam o tom.

 74. meri 28. decembra 2016

  ako zacat.poviem vam len tolko neverte a nelutujte alkoholika,bude to stale horsie.bude pit a nepride domov ani na stedry vecer-teraz lezi v obyvacke trasie sa a v rukach neudrzi pohar caju lebo rozleje,ma apstak.zvazujem uz rozvod.aspon tolko na zaciatok.

 75. Nestastna 22. apríla 2017

  Ahoj,
  Som s manzelom uz nieco cez desat rokov a uz pocas randenia bol denno-denne pod vplyvom alkoholu. Teda, aby som nezavadzala..tak zhruba raz za mesiac si dal pauzu jeden den. Co ho poznam, tak mal 2 dlhsie pauzy bez alkoholu cca 5 dni. Za posledne tri mesiace uz nemal ani jeden den pauzu. Pije prevazne pivo…presne kolko neviem, lebo klame…ale ked ho vidim, tak ich zvladne 10 a viac a pani z krcmy mi povedala tiez ze okolo 10 pollitrovych desin si da za vecer. Ked ho prosim aby si nedal, tak povie ze pit neprestane, lebo pivo proste lubi a zarobi si nan. Zaraba vcelku dost, ale velmi vela minie na alkohol a cigarety. U jeho rodicov pomocnenajdem, jeho mama pije tiez dost a otec to sice ma pod kontrolou, ale vypije si rad. Vzdy ked sme u nich na navsteve alebo oni u nas, tak sa len pije. Manzel sa vtedy uplne citi, ze ho rodicia ochrania a ospravedlnia a pije ako o zivot. Tiez jeho akoze kamarati piju dost a sice sa z neho za chrbtom smeju..lebo on uz bez alkoholu nevie byt, tak ho predo mnou podrzia. V praci nepije, lebo jazdi autom, ale po praci vecer vzdy. A navyse v poslednej dobe sa stava dost casto, ze nemoze rano soferovat a tak zavola, ze nemoze prist. Velmi casto sa hadame, manzelsky spolu takmer nezijeme. Smrdi mi stale alkoholom a cigaretami. A ked mu poviem, ze budem jehoak nepojde do krcmy, tak mu je to asi jedno…lebo ide aj tak. Deti ho maju vcelku radi, lebo im dovoli vsetko aby mu dali pokoj. Aj ich zoberie von, lebo cestou si da pivo a viac. Mne potom vycita, ze co by som chcela, ved sa o deti stara a zaraba a chodido prace. Ale mne to uz pride malo. Takyto zivot…ako dvaja cudzi ludia, ktori ziju vo zvyku. Ked mu dovolim pit je ok, kednie robi cirkus. Ked chcem odist je agresivny, potom sa ospravedlni…ja sa upokojim a vsetko ide po starom. Bojim sa od neho odist, peniaze su vsemocne, ze by mi zobral deti… neviem sa pohnut dalej, len sa trapim a zijem len z adosti z deti..v podstate z manzelom avsak bez neho. Mozno mi pomohlo zas na cas sa vypisat…aleto asi moj problem nevyriesi. Obdivujem Mimi vyssie a moc drzim palce vsetkym ostatnym, co maju vo svojom okoli alkoholika, aby sa tak netrapili ako ja…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: